vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

46 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Ψάχνοντας για 18350 διάβασα σε ξένα φόρουμ ατμιστών πως οι Torchy βάζουν κάτω την 18350 AW.


http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Torchy-IMR-18350-Button-Top-850mAh-Li-Ion-3-7v-Li-Ion-batteries-case-/291415519645

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Γισ τη νεα Efest εχουμε καμια αποψη? 2015 Newest Efest 35A IMR 18650 2800mah flat top.
Φοραει και νεο κουστουμακι, παλι για κλωνους κι αντιγραφες θα ψαχνουμε.



http://www.efestpower.com/Product/3425914113.html

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Θελω να κανω μια ερωτηση σε boxaki με δυο μπαταριες 18650 και πλακετα σαν του smok m65 ειναι καλύτερο να παρω δυο μπαταριες panasonic 3400 η τις samsung 25r;  να πω οτι σκοπευω να μην πεσω κατω απο 0.8 ohm αντιστασεις  και σε watt αντε κανα τριανταρι το πολυ. Ποιες ειναι καλυτερες για την περιπτωση μου;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Στα 30W οι Samsung θα κρατάνε περισσότερο

Ψάχνοντας για 18350 διάβασα σε ξένα φόρουμ ατμιστών πως οι Torchy βάζουν κάτω την 18350 AW.


http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Torchy-IMR-18350-Button-Top-850mAh-Li-Ion-3-7v-Li-Ion-batteries-case-/291415519645

Στο link που δίνεις υπάρχουν και σχεδιαγράμματα με τις επιδόσεις της. Φαίνεται πολύ χειρότερη από τις AW και Efest. Είναι καλύτερη από Trustfire αλλά αυτό δεν λέει πολλά, δύσκολα να βρεις χειρότερες  :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα του ipv mini 30w. Θα το δουλευω στα 8-10w
Oι panasonic 18650b 3400 mah κανουνε; (επειδη εχω 2-3 και δεν θελω να τις πεταξω)
Αν θελησω καμια εξτρα, να προτιμουσα καποια σαν αυτη; http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/samsung-18650-inr18650-25r.html

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, για τα βατ που θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις είναι μια χαρά και θα δουλέψουν με το ipv mini. Και αυτές που θέλεις ως έξτρα είναι μια καλή πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Σκέφτομαι για ένα νέο ζευγάρι 18650, είμαι ανάμεσα στις 25r και στις HE4. Πλέον μετά από τόσους μήνες, έχει διαπιστώσει κάποιος κάποια διαφορά μεταξύ τους? Γιατί εμένα στα χαρτιά μου φαίνονται ίδιες. Μόνο στη τιμή διαφέρουν. Ο shadockan είχε αναφέρει κάτι σε μια ανάρτηση για τις HE4, αλλά τώρα δεν την βρίσκω.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
εχω κανει 100 διαφορετικες συζητησεις σε μαγαζια και κανεις δεν ξερει...οι sony vtc5 βγαινουν κανονικά? γιατι ακουσαοτι δεν βγαζει τους τελευταιους 5 μηνες...και επειδη υπαρχει ενα μαγαζι στην ελλαδα που τις πουλαει 10 ευρω τη μια φοβαμαι να τις αγορασω γιατι ειναι πολυ φτηνες για να ειναι αληθηνες. Δεν ξέρω να πρεπει να βάλω το μαγαζι αλλα ειναι παρα πολυ γνωστο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν ξέρω ποιο μαγαζί τις πουλάει 10€ αλλά αυτό που ξέρω εγώ στην Αθήνα, τις έχει 14€ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Χρησιμοποιώ aw 18650 1600mah σε μηχανικό μοντ. Τα ωμ μου είναι γύρω στο 1 με 1,2 το πολύ. Αν πάω σε Lg he2/4 ή Samsung 25r θα δω διαφορά; Αξίζει δηλαδή ο κόπος ή  είναι μικρές οι διαφορές;

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Εχω αγοράσει πολύ πρόσφατα αυτές και απο την σχετική βιβλιογραφία που υπάρχει στο διαδύκτυο περι γνησίων ή μη, φαίνεται να είναι γνήσιες.
Εξάλλου το συγκεκριμένο κατάστημα δεν νομίζω σε καμιά περίπτωση να έφερνε μη γνήσιες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ aw 18650 1600mah σε μηχανικό μοντ. Τα ωμ μου είναι γύρω στο 1 με 1,2 το πολύ. Αν πάω σε Lg he2/4 ή Samsung 25r θα δω διαφορά; Αξίζει δηλαδή ο κόπος ή  είναι μικρές οι διαφορές;


Αγαπητέ zalaros, τις έχω και τις τρείς και σε χρήση μηχανικού μοντ, ατμιστικά δεν βλέπω διαφορές.
Εξάλλου και σύμφωνα με τον νόμο του Ωμ και οι τρείς σου δίνουν και με το παραπάνω τα amperes που ζητά το στήσιμό σου (γύρω στα 3,5-4 Α ανάλογα την εκφόρτιση της μπαταρίας).
Την μόνη διαφορά που θα δείς έιναι στο χρόνο ατμίσματος, με τις LG & Samsung να υπερτερούν λόγω παραπάνω mAh.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2015, 18:55 από nikoshek »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Σκέφτομαι για ένα νέο ζευγάρι 18650, είμαι ανάμεσα στις 25r και στις HE4. Πλέον μετά από τόσους μήνες, έχει διαπιστώσει κάποιος κάποια διαφορά μεταξύ τους? Γιατί εμένα στα χαρτιά μου φαίνονται ίδιες. Μόνο στη τιμή διαφέρουν. Ο shadockan είχε αναφέρει κάτι σε μια ανάρτηση για τις HE4, αλλά τώρα δεν την βρίσκω.


Διαφορες φιλε μου θα δεις με το πολυμετρο και οχι σαν ατμισμα.  Αυτο ισχυει και για τις Sony VTC5. 
Και οι τρεις ειναι πολυ καλες μπαταριες στην αποδοση.



Η Sony εχει σταματησει εδω και παρα πολυ καιρο την παραγωγη της μπαταριας , αλλα υπαρχουν σε stock σε διαφορα μαγαζια ανα τον κοσμο.
Πολλα μαγαζια και εδω στην Ελλαδα εχουν τις μπαταριες αυτες , αλλα το να δωσω σχεδον διπλασια χργματα απο τη στιγμη που υπαρχουν εφαμιλλες μπαταριες με πολυ λιγοτερα χρηματα...........γιατι ;;;
Το κακο ειναι οτι υπαρχουν πολλες μαϊμουδες και ουτε οι μαγαζατορες πολλες φορες δεν ξερουν οι ανθρωποι αν αγορασαν σωστες μπαταριες.

Ξερω site που πουλανε μπαταριες VTC5 σε τιμη υπερβολικα μικρη , αλλα το να παραγγειλω ειναι μια κινηση επικυνδυνη.



Λαζαρε , θα εχεις για περισσοτερη ωρα τη δυναμη της μπαταριας διαθεσημη με τις 2500mAh.
Σαν αποδοση οι μπαταριες γεματες , ειναι στα ιδια επιπεδα

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας

sony vtc 5 2600 έβγαλε 20679 joule 10 μηνών




Samsung 25R έβγαλε 18600 joule 10 μηνών




LG HE4 έβγαλε 21400 joule 1 μηνός

Είναι από το μετρητή του Sx mini και δε ξέρω εάν μπορεί να γενικευτεί.


Τώρα εάν αξίζουν τη διπλάσια τιμή τους οι SONY επαφίεται σε προσωπική επιλογή. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αναλογα παντα και με τη χρηση της καθε μπαταριας.


Το οτι ο μετριτης του SX σου εδωσε αυτους τους αριθμους , μπορει και να μη σημαινει κατι.


Για να μετρησεις τις μπαταριες θα πρεπει να εχεις την ιδια ακριβως αποφορτιση με το ιδιο μηχανημα , αλλα και την ιδια ακριβως χρηση.
Αυτο το αποτελεσμα θα το παρεις οχι ατμιζοντας , αλλα με μηχανημα το οποιο θα αποφορτισει με την ιδια ενταση (Α) , Watts (Ρ), Coulomb (C) ανα πασα στιγμη.


Οι διαφορες βεβαια αυτες που ειδες στο SX μη νομιζεις οτι ειναι και σημαντικες.  Οσο για την καταπονηση που μπορει να αντεξει η καθε μια απο αυτες τις μπαταριες , εχει ξαναειπωθεί και σε προηγουμενες σελιδες , οτι η μεγαλυτερης αντοχης ειναι η LG HE2/4.


Για 'μενα παντως και οι τρεις ειναι οι κορυφαιες μπαταριες αυτη τη στιγμη στην αγορα.  Οποτε το κυριο κριτήριο για 'μενα ειναι η τιμη με την οποια θα την αγορασω.
Αρα στα ματια μου και οι τρεις ειναι πολυ καλες και σωστες αγορες .


............και καθε χρονο να δωσω 15€ για μια Sony , δεν ειναι και καποιο μεγαλο ποσο .  Κανεις δεν κατηγορησε τη Sony οτι δεν ειναι καλη.
Απλα και οι αλλες δεν υστερουν πουθενα .

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Η ενέργεια είναι ενέργεια, τόση ηλεκτρική ενέργεια απέδωσαν οι μπαταρίες. Η αρχική (χημική) τους ενέργεια μείον τις όποιες απώλειες.
Άλλο βέβαια ενός μηνός κι άλλο 10, αν ήταν όλες καινούριες το αποτέλεσμα θα είχε μεγαλύτερη αξία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix