vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 3 χρήστες
danys620, Tem, bloodlessz

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Συγνωμη κιολας που επεμβαίνω φιλε......

Την συγγνώμη σου δεν την κατάλαβα! Κουβέντα δεν κάνουμε;  :)
 
Δουλεύουν κανονικά. Φορτίζουν στον Nitecore στα 4,2V και το Vamo τις (την για την ακρίβεια, μία από τις πολλές δοκίμασα στο Vamo) έβγαλε στα 3,2V όπου και κόβει (ή μήπως 3,1V? - είμαι στο γραφείο και έχω κεφάλι καζάνι).  Το πρόβλημα είναι ότι έχει μειωθεί η χωρητικότητά τους και δεν μου έβγαλε ούτε μια ολόκληρη μέρα.
 
Πάντως ακόμη και αυτό που κρατάει είναι εκπληκτικό θα έλεγα, γιατί τις είχα κυριολεκτικά για πέταμα, αφού μ’ αυτές το 17ρι HP του μικρού δεν κρατούσε ούτε 2 λεπτά χωρίς εξωτερική τροφοδοσία!
 
Τις έχω βάλει στους φακούς (αν και χωρίς προστασία, οι φακοί έχουν ένδειξη όταν η τάση της μπαταρίας πέσει <3.0V) και βρήκα την υγειά μου!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Alfabravo , αν σου τις δουλευει  ετσι οπως λες , καλα ειναι.


Καποιες δικες μου , απο φορτισμενες στα 4.2 v , μολις πατουσα κουμπι.............αντε γεια.....ουτε τζουρα... :wall: :))

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Σημερα πηρα μια Sony VTC5, και προ ολιγον ημερων ενα omnitester. Μιας και ειχα μπαταρια 18650 AW ειπα θα κανω και γω test :)
H AW μου βγαζει 3.5v υπο φορτιο σε αντισταση 0.5oh βαζω και τη Sony φρεσκοφορτισμενη και μου βγαζει και αυτη 3.5v  :-\  πιστευα ειναι πιο δυνατη. Μηπως ειναι λιγο κουκουρουκου το omnitester. Εχει κανει κανεις αλλος απο περιεργια voltage drop test? Και εχω πεντακαθαρο το esterigon και καλα σφιγμενα ολα.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Δεν δουλεύω καθόλου 0.5 Ohm αλλά κάνε καμιά δεκαριά φορτοεκφορτίσεις στην VTC5 για να έρθει στα καλά της, γιατί κι'εγώ πιστεύω οτι είναι καλύτερη από την AW.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Το σκεφτηκα και αυτο, αλλα και παλι η AW δε θα πρεπε να δειχνει κατι παραπανω? Πιστευω το omnitester εχει απωλειες κατα τη μετρηση υπο φορτιο. Το αλλο που δε ξερω επισης ειναι οσο χαμηλοτερη ειναι η αντισταση τοσο λιγοτερο  voltage drop εχουμε ή το αντιθετο?

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον να περιμένεις κάποιος που δουλεύει 0.5 Ohm να σου πει.
Όσο μικρότερη αντίσταση κάνουμε, τόσο μεγαλύτερο voltage drop έχουμε αφού ζορίζεται η μπαταρία!!!
Γι'αυτό τα 0.5 Ohm σκοτώνουν τις μπαταρίες!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 12:22 από steliosss »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Με εβαλες σε σκεψεις και εκανα στον 3D διπλη αντ/ση με 32αρι συρμα στα 0.5 Ωμ και με εναν προχειρο τροπο , τον τροπο του πολυμετρου , μετρησα τι απωλειες εχω στο Roller.


Mε ενα προχειρο καθαρισμο στους πολλους , απο 4.19 - 4.20 Volts , μου εδωσε με το πρωτο πατημα 3.98 Volts.
Φυσικα , οσο πατουσα τα Volts έπεφταν..........


Το πολυμετρο εχει 1.3 - 1.4 Ωμ απωλειες.  Η αντ/ση ειναι 1.8 Ωμ .  Αρα 1.8 - 1.3 = 0.5 Ωμ.
Ειναι λιγο παλιο και φτηνο πολυ/τρο αυτο που ειχα αυτη τη στιγμη (το αλλο ''δουλευε'') και χρειαζεται λιγο υπομονη για να διαβασει σωστα , αλλα τη δουλεια του τελικα την κανει.





Με καλυτερο και πιο σχολαστικο καθαρισμο , σηγουρα θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα.


Αυτο το λεω γιατι εχω δει με την Samsung 25R , αυτο:





Εδω ειναι με genesis ατμ/τη και οι genesis οπως ειναι φυσικο , εχουν πολυ μεγαλυτερες απωλειες.
Λογικα δηλαδη , αν σε καποιον ατμ/τη με φιτιλι παρουμε 3.50V , σε εναν genesis θα παρουμε πανω κατω 3.35 - 3.40 V.


Μακαρι να βοηθησα............ :)


Οι διαφορες που εχουν οι δυο μπαταριες , ειναι μηδαμινες.  Οποτε πιστευω οτι θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Βασίλη ο τρόπος που μετράς δεν είναι σωστός. Μη βάζεις τον αρνητικό ακροδέκτη στο σώμα του mod αλλά στον αρνητικό πόλο του άτμο. Θα πάρεις πολύ χαμηλότερη μέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δικιο σ' αυτο , αλλα δεν το εκανα για να μετρησω τιποτα Γιωργη.


Εγραψε ο φιλος πιο πανω οτι ειχε 3.5 V με την VTC 5 και καπου δεν μου κολλαγε αυτη η αποδωση απο τετοια μπαταρια.




Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Περίπου αυτά θα δεις κι εσύ αν μετρήσεις σωστά. Ίσως όχι 3.5 αλλά 3.7. Δεν νομίζω να φθάσεις τα 4.0V υπό φορτίο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
                 4 volts ;;;;;;  :laugh1:

Ουτε για αστειο.  Την μπαταρια μετρισα απλα.  Εχει τρυπα το Roller απο κατω και οπως ειπε το παιδι , η μπαταρια του πεφτει στα 3.5 V.

Kαταλαβα κατι λαθος ;;; 

Αν το βαλω στο σωμα ή στους πολους , ναι στα 3.7 V ειναι. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H AW μου βγαζει 3.5v υπο φορτιο σε αντισταση 0.5oh βαζω και τη Sony φρεσκοφορτισμενη και μου βγαζει και αυτη 3.5v  :-\  πιστευα ειναι πιο δυνατη. Μηπως ειναι λιγο κουκουρουκου το omnitester. Εχει κανει κανεις αλλος απο περιεργια voltage drop test?

Ρωτάει ο igatos μήπως έχει πρόβλημα το omnitester κι αν έχει μετρήσει κανείς την πτώση τάσης υπό φορτίο 0.5Ω για τις συγκεκριμένες μπαταρίες.

Στο βίντεο σου μετράς σκέτη την μπαταρία στα 4.19V. Μετά την ξαναμετράς στο Roller με αντίσταση 0.5Ω στα 3.95V. Μου δόθηκε η εντύπωση ότι θέλεις να δείξεις την πτώση τάσης υπό φορτίο. Αν κατάλαβα λάθος, ζητώ συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αντε βρε.....ακους εκει συγνωμη..... :tongue_smilie: :))

Δεν καταλαβες λαθος εντελως.  Απλα το Roller εχει τρυπα απο κατω και μπορω ετσι να μετρισω μονο τη μπαταρια  τι πτωση εχει , χωρις να μετραω και το μοντ μαζι.

Δεν ηξερα το οmnitester και νομισα οτι ηταν κατι που μετραει σκετες μπαταριες. 
(Αρα , εγω συγνωμη.. :)) )

Ο Igatos οποτε ρωταει μαζι με το μοντ την πτωση,οποτε καλά του λεει με τετοια αντ/ση 3.5 V νομιζω.

Αν και πιστευω οτι οι μετρισεις που κανουμε και παλι δεν ειναι σωστες , γιατι θα πρεπει να ξερουμε και τι ''κλεβει'' ο ατμ/της......

Τελος παντων , Igatos η Sony ειναι δυνατη μπαταρια και μαλλον σου δινει παραπανω απο οτι λεει το omnitester (που το ξετρυπωσες αυτο βρε παλίκαρε) .

Οσο για το οτι σου εδειξε και στις δυο 3.5 V , κανε ενα κοπο και μετρα ξανα οταν οι μπαταριες θα ειναι στα 3.9 V και κατω...... ;D ;)

Εκει θα δεις και την αποδωση.  Απο τα 3.7 -3 .8 V και πανω , υπαρχει υπερφορτωση και το φορτιο αυτο χανεται ετσι για πλακα.
Κοντα στα 3.8 V οι μπαταριες αποδιδουν καλα και για αρκετη ωρα.


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Παίρνω πίσω τη συγνώμη τότε  :))

Δεν έχω Roller για να γνωρίζω, αλλά πάλι δεν μετράς την πτώση της μπαταρίας έτσι ακόμη κι αν έχει τρύπα και βάζεις τον ακροδέκτη στον πάτο της μπαταρίας. Από τη στιγμή που η μπαταρία ακουμπά στο mod και ο θετικός πόλος της κλείνει κύκλωμα με τον διακόπτη, προστίθεται αυτόματα η αντίσταση του mod στη μέτρηση. Για αυτό εξάλλου σου δείχνει τη μικρή πτώση τάσης 4.19 - 3.95V που οφείλεται στο mod, όχι στον ατμοποιητή.

Για τους ατμο έχεις δίκιο. Πιθανότατα άλλη πτώση τάσης θα μετρήσουμε σε διαφορετικής κατασκευής ατμο, άσχετα αν έχουν την ίδια ωμική αντίσταση.

Λήξη συναγερμού. Igatos μη πετάς το omnitester  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 15:24 από camber »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix