vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

292 επισκέπτες, 9 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος rocket-1

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
  • Bitcoin expert
καλημερα!μια απορια εχω!ενας που αγοραζει μια li lon protected μπαταρια,πως μπορει να ναι σιγουρος πως το κυκλωμα προστασιας λειτουργει σωστα?μιλαμε για καποιον που θελει μια μπαταρια με προστασια χωρις να εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να ελεγξει αυτο το ενδεχομενο,καποιον δηλ που αγοραζει αυτην την μπαταρια εχοντας κατα νου οτι αγορασε τον συγκεκριμενο τυπο μπαταρια για να εχει υσηχο το κεφαλι του

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το κύκλωμα προστασίας λειτουργεί σωστά. Αλλά ακόμη κι αν είχες τις γνώσεις και τον εξοπλισμό να το ελέγξεις, το κύκλωμα μπορεί να καταστραφεί με την πάροδο του χρόνου από στατικό ηλεκτρισμό ή κάποιο ελαττωματικό φορτιστή.

Για το λόγο αυτό έχει αναφερθεί πολλές φορές σ' αυτό το νήμα ότι ενώ στην θεωρία οι protected μπαταρίες παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια, στην πράξη οι μπαταρίες IMR χωρίς προστασία είναι η καλύτερη επιλογή γιατί είναι ασφαλούς χημείας.

Αποσυνδεδεμένος rocket-1

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
  • Bitcoin expert
αυτο ακριβως σκεφτομουν,,οτι δουλευοντας μια μπαταρια με προστασια για τον Α η Β λογο κατι μπορει να παει στραβα κ να βγει εκτος λειτουργιας κ ο χρηστης να μην αντιληφθει τιποτα,,οποτε παμε σε IMR κ τελειωνουμε

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
ΙMR κ εισαι ενταξει!!
Απλα ΠΡΟΣΟΧΗ στις απομιμησεις.. !!!


Στο θεμα μπαταριας, καλυτερα να δωσεις το κατι παραπανω (εδω μιλαμε για 1-5€ συνηθως)
κ να εισαι καλυμμενος, παρα να τρεχεις κ να μη φτανεις..  :thumpup:  [size=78%] [/size]


Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα! Με ποιο τρόπο μπορώ να ελέγξω αν οι μπαταρίες μου είναι οκ? Αγοράζω ένα ηλεκτρονικό μοντ από κίνα, μετά από 2 εβδομάδες δεν δουλεύει ενώ οι μπαταρίες έδειχναν φορτισμένες πλήρως. Λέω θα χάλασε το μοντάκι. Τώρα που πήρα ένα μηχανικό, με τις ίδιες μπαταρίες που το δουλεύω μου κάνει το ίδιο. Δουλεύει 2' και μετά δεν δίνει τίποτα και λέω να ελέγξω μήπως χάλασαν οι μπαταρίες. Efest IMR 18500 είναι

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Ο πιο απλός έλεγχος είναι με πολύμετρο. Μέτρα την τάση αφού τις βγάλεις από τον φορτιστή. Θα πρέπει να είναι ~4,1-4,2V.
Όταν εμφανισθεί το πρόβλημα, μέτρα την τάση ξανά. Λογικά μετά από 2 λεπτά δεν θα πρέπει να έχουν πέσει κάτω από 4V.
 
Αν θέλεις πές μας τι φορτιστή έχεις, τι χωρητικότητα έχουν οι μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Εχω 4 Efest purple 18500 .
Eιναι πολυ δυνατες και αξιζαν τα λεφτα τους και με το παραπανω.


ΟΜΩΣ,εδω εχει θεση αυτο που εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα ,οτι οι εταιριες που δεν φτιαχνουν οι ιδιες τις μπαταριες τους,πολλες φορες ''κατα λαθος'' , βαζουν οτι να 'ναι μεσα και ετσι ποτε δεν εισαι σιγουρος οτι θα ειναι καλη η μπαταρια που θα αγορασεις.


Εγω μπορει να ειμαι απο τους τυχερους. 


Οπως σου λεει και ο φιλος απο πανω,κανοντας αυτη την απλη δοκιμη,αν δεις οτι δεν δουλευουν ,αλλα τα Volts της μπαταριας ειναι κοντα στα 4,τοτε δυστιχως δεν φταινε τα μοντακια ουτε οι ατμ/τες φιλε μου....

Εχει συζητηθει πουθενα το θεμα με τις purple efest που διαβασα στο ecf οτι ειναι ψευτικα τα χαρακτηριστικα?  Οπως πχ οτι οι 35Α 2500mah  ειναι στην ουσια 20Α

Το εχει ψαξει κανεις για το αν ισχύει?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Η Efest Purple 35A 2500mAh είναι η LG ICR 18650 HE2. Δίνει 20Α αλλά μπορεί να φθάσει στα 35Α για 75". Είναι μια καλή μπαταρία για τα λεφτά της και φυσικά έχει συζητηθεί σ' αυτό το νήμα. Ψάξε από τον Απρίλιο και μετά.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Πηρα το θαρρος Camber να τα γραψω και 'δω.....   Αν δεν εκανα καλα φιλε , διεγραψε το... :) ...

Λοιπον:

Οι Efest 2500 mAh 35 Amps , ειναι στην πραγματικοτητα η LG ICR 18650 HE2 20 Amps ( 35 Amps για 75 δευτερα ).

Το ιδιο ισχυει και για τις EH 2500 35 Amps , ειτε ειναι οι κοκκινες , ειτε ειναι οι κιτρινες.
Η ΕΗ χρησιμοποιει και τις LG HE2 , αλλα και τις Samsung 25R.

Και οι δυο αυτες μπαταριες εχουν τα ιδια χαρακτηριστικά. Δηλαδη , ειναι μπαταριες με εσωτερικη αντ/ση 0.04 mohm , συνεχομενη ροη ρευματος 20 Amps , 35 Amps για 75'' σε παλμικο ρυθμο και αποφορτιση ασφαλειας στα 2.50 Volts.

Οποτε , δεν λενε ψεματα , απλα αναφερονται στο χρονο που θα αποφορτιστει η μπαταρια , με ζητουμενο ρευμα 35 Amps.

Yπαρχει και ακομα ενα τεστ αποφορτισης της μπαταριας , αλλα δεν το λενε........ :)) ........60 Αmps σε 10''............. ;D   ( ειμαι καρφι , το ξερω )

Η LG HE2 , παρολο που λεει LG ICR 18650 HE2 , στην πραγματικοτητα ειναι κι αυτη INR , οπως ειναι , η Samsung INR 18650 25R και η SONY US 18650 VTC 5 30 Amps.

Το κακο με τις εταιριες αυτες , ειναι οτι αυτες τις μπαταριες τις αγοραζουν και τις βαζουν δικες τους ετικετες.   Πολλες φορες ομως , εχουμε δει οτι απο κατω δεν ειναι αυτες οι μπαταριες (γενικα οι καλες,οχι μονο αυτες οι τρεις) , και... ''κατα λαθος'' ..., μπηκε καποια αλλη μπαταρια , η οποια καμια σχεση δεν εχει με την ετικετα.....

Αν εισαι λοιπον τυχερος και βρεις μαγαζι που να εχει τις ''καλες'' Efest 2500 35 A , να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις στα χερια σου μια μπαταρια , που βαζει πολλες πιο δυνατες και καλες μπαταριες κατω..... ;)

Αρα δεν ειναι imr στην πραγματικότητα?  Οι vtc5 ειναι καλυτερες?

Ρωταω για τον εξης λογο.  Σε καταστασεις sub ohm με ποια θα ειμαι ασφαλης?

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
αγόρασα και τις 3 ,έχω μία κόκκινη (LG),μία γαλάζια (Samsung) και μία πράσινη (Sony).Τι να πω μου αρέσουν τα χρώματα  :laugh1:
Διαφορές ουσιαστικές δε θα καταλάβεις στη πράξη,αν και όπως είπα για την Sony μου φαίνεται κρατάει περισσότερο.Τι βάζω σε μηχανικό μοντ Nemesis με αντίσταση 1,3 Ohm 0.20 G σύρμα τιτανίου.



Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
To ιδιο κρατανε και οι τρεις:

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=509&akku2=507&akku3=490&akku4=523&akku5=&akku6=&a=2

Οι διαφορες που εχουν ειναι των 100 mAh..... :tongue_smilie: .....Eιναι διαφορα που δεν την καταλαβαινεις εκτος αν εισαι με το πολυμετρο και το χρονομετρο στο χερι....
Και ολο αυτο στα 3.0 V.
Με οτι μπαταρια και αν εχεις , ακομα και με αυτες τις τρεις , στα Volts αυτα ακομα και με 0.7 Ωμ , την αδυναμια θα την καταλαβεις.   Οποτε σταματας και βαζεις μια αλλη.   Δεν ειναι και αναγκη να σταματας στα 3.0 V οπωσδηποτε..... ;D

Στα 3.3 Volts που ειναι μια καλη τιμ η για ολα οσα αφορουν την καλη ζωη της μπαταριας , τα mAh της διαφορας ειναι αναξια λογου.
To oτι ειναι λιγο πιο μεγαλη η SONY , ειναι γιατι ειναι 2600 ενω οι LG-Samsung ειναι 2500.... ;)
Σαν δυναμη ομως , οι LG - Samsung ειναι καλυτερες λογο του οτι ειναι λιγο πιο εξελιγμενες απο τις Sony που στηριζονται στο στοιχειο των VTC 4 των 2100 mAh.
Ενας αλλος λογος που εχει σημασια στην αποδωση ,  η πολυ σημαντικη (oλοι μας την ξεχναμε) εσωτερικη αντ/ση που εχουν οι μπαταριες αυτες , ειναι για τις Samsung - LG στα 0.04 mohm , ενω για τις Sony στα 0.12 mohm. (0.12-0.13 δεν θυμαμε ακριβως... ;D )
Ενας αλλος λογος ειναι οτι οι Sony εχουν ικανοτητα αποφορτισης των 14 C (Coulomb) , ενω οι Samsung-LG εχουν ικανοτητα αποφορτισης 17 C (Coulomb).

Μαλιστα η LG , εκανε την LG ICR 18650 HE2 για λογαριασμο της Keeppower ακομα πιο δυνατη και ειναι ικανη να δωσει το ρευμα της με 20+ C.



Οι μπαταριες αυτες ειναι  IMR + ICR  (LiΜn + LiCo)

Το μαγγάνιο (Mn) των IMR  (LiMn) , βοηθα στο να εχει ενα στοιχειο μεγαλύτερα (δυνατοτερα)  ρεύματα και υψηλότερη χημική  ασφαλεια.
Το Κοβαλτιο (Co) των ICR (LiCo) ,βοηθα στην υψηλότερη αντοχή και χωρητικοτητα ενος στοιχειου , εχει ομως κατωτερη χημικη ασφαλεια.

Αυτες οι ας πουμε καινουριες μπαταριες , εχουν τα καλα και των δυο αυτων τυπων .
Μπορει και να ειναι κατωτερες απο τις IMR στο ελαχιστο ( :dontknow: ...που δεν το νομιζω) , αλλα μεχρι στιγμης ότι τεστς εχουν γινει που να αφορουν την ασφαλεια τους , εχουν δειξει οτι ειναι το ιδιο ασφαλεις με τις IMR.
Toυλαχιστον δεν εχω δει κατι τετοιο εγω.   

Με καποιες δοκιμες δικες μου , το μονο που εχω δει σαν κακο , ειναι οτι ακομα και πολυ χαμηλα εχουν εστω και μια υποτυπωδη δυναμη , με αποτελεσμα να φτανουν ευκολα απο αρχαριους ακομα και στα 2.6 Volts.
Η θερμοκρασια που αναπτυσουν ειναι πολυ μικροτερη απο αλλου τυπου μπαταριες σε υψηλες αποφορτισεις των 15-20 Amperes . Χαμηλοτερες και των IMR.

Aφου λοιπον εχουν χαμηλοτερη θερμοκρασια σε τετοιες αποφορτισεις και απο τις IMR ,αρα στις αποφορτισεις που χρειαζομαστε εμεις , θα εχουν και εκει χαμηλοτερη θερμοκρασια , αρα θα εχουν και λιγοτερο ζορι στο πως δινουν το ρευμα τους.

Σε ενα τεστ μαλιστα με ελεγχωμενη καταστροφη της μπαταριας μεσο βραχυκυκλωματος , ειχε την ιδια  συμπεριφορα με τις IMR.

Δεν μπορουμε βεβαια να ειμαστε εντελως ανεμελοι με τις μπαταριες οσο ασφαλεις και αν ειναι .... ετσι...!!!   8) 8) 8) 8) ;) ;) ;)

Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα , λενε στο χωριο μου το Παρισι..... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :wall: :wall: :wall: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 16:15 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
όπως έχω ήδη γράψει βραχυκύκλωσα την Samsung στο Nemesis ανέβασε θερμοκρασία αλλά τίποτα τραγικό ,ξεβίδωσα τη μπαταρία  από το Mod  και λειτουργεί μια χαρά μέχρι και σήμερα!  :idiot1:

Shadockan Δεν ξερεις τιποτα απο μπαταριες ε?

 :)) :)) :))  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem