vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa, dimitrisd, dimitraf, lemon78, ZoeM

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθεσω τις Sony VTC5 (και εδω) που πραγματικα ειναι παρα πολυ καλες και γενικα αυτες προτεινουν παντου.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Aκομα μια που ειναι λιγο καλυτερη απο τις προηγουμενες , χωρις ομως διαφορα που να γινεται αντιληπτη , ειναι η   Samsung SDI INR 18650 25R 2500 mAh  20 Amps



H ΝCR 18650 B 3400 mAh εχει 6.5 Αmps.   

10 Amperes εχουν οι :

CGR 18650 CH 2250 mAh
NCR 18650 PD  2900 mAh
NCR 18650 PF  2900 mAh
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2014, 11:25 από shadockan »

Για τις samsung 25r μονο τα καλυτερα εχω να πω. Εχω την εντυπωση οτι οι μηδαμινες απωλειες που εχω σε ρευματα οφειλονται στην πολυ καλη τους ποιοτητα. Θα δοκιμασω ομως αλλη μια μπαταρια, την μωβ efest 2500mah (LG HE2), απο οτι ειδα σε διαγραμματα ειναι ακομα καλυτερη, θα δειξει στην πραξη μολις καταφερω και αγορασω μια. Α, και κατι αλλο, η αυτονομια με τις samsung ειναι απιστευτη. Την εχω σε μηχανικο, με 0.8 αντισταση, πιπιλα ολη μερα, και θα μπορουσα να κανω παιχνιδι και με μονο μια. Βεβαια δεν ξερω γιατι αλλα και στα 3,7 που τις αλλαζω δεν ειναι οτι δεν δινουν, μια χαρα ατμισμα δινουν, απλα βαζω καινουρια για να μην νοιωθει ασχημα η αλλη  ;D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το ιδιο θα ειναι .

Αυτες οι διαφορες δεν ειναι αξιες λογου.
Η LG 18650 HE2 2500mAh (Efest) ειναι κι αυτη μια απο τις καλυτερες μπαταριες .
Ακομα πιο δυνατη ειναι η Keeppower 18650 2500 mAh.  Mεσα της εχει κι αυτη την LG 2500 HE2.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Έχω μία ερώτηση..
Πήρα πρόσφατα 4 efest μωβ. Όταν τις έβγαλα από το κουτάκι τους τις μέτρησα, ήταν όλες περίπου σε φόρτιση 3,7. Τις χρησιμοποιώ πάντα σε ζευγάρια, κι έχω παρατηρήσει πως ο χρόνος φόρτισής τους είναι ακραία δυσανάλογος των mAh τους. Φορτίζονται σε nitecore i4, αλλά εκεί που οι panasonic οι πράσινες μπορεί να χρειαστούν 10-12 ώρες, αυτές φτάνουμε το 18ωρο για να διαβαστούν 4,0-4,1, και πάλι χωρίς να έχουν ανάψει τα λαμπάκια του nitecore τελείως, όπου σου λέει οκ, αυτή η φόρτιση τελείωσε. Μπαταρίες υψηλότερου Amp limit έχουν μεγαλύτερη ανάγκη χρόνου φόρτισης, ή μεγαλύτερο break in period κύκλων φόρτισης της μπαταρίας; Μήπως απλά οι μπαταρίες ακολουθούν την ποιότητα των κόκκινων; Το πρόβλημα είναι ότι κάνω μεγάλη κατανάλωση πλέον σε mAh και τις πήρα γιατί χρειαζόμουν δύο ζευγάρια ακόμα, αλλά τις έχω αφήσει μέχρι και 24 ώρες συνεχόμενα και τα λαμπάκια φουλ δεν ανάψανε. Στην αρχή λέω τα έπαιξε ο nitecore, αλλά στις ίδιες θέσεις οι panasonic φορτίζονται κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Σε ποιες μωβ efest αναφέρεσαι?


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Efest® 2500 mAh
IMR 18650 3.7 LI-MN
High Drain Rechargeable Battery 35A


Αντέγραψα ό, τι γράφει η μπαταρία πάνω.. Στο κουτί γράφει τα ίδια συν flat top V1

Ξέρεις μωρέ! Τις μωβ

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Όλες μωβ είναι πλέον, από 18350 έως 18650  :))

Για τις συγκεκριμένες που έχεις με Nitecore I2 δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Φορτίζουν πλήρως από 3.55V σε 3:40-3:50 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
H ιδια ακριβως σε ταπεινο trust fireφορτιστη 500 μαχ φορτισης με θεση για μια μπαταρια μονο φορτιζει κανονικα σε λιγοτερο απο επτα ωρες.οσες ηθελε η πανασο ικ οταν ηταν καινουρια. Συγκριτικα με την γκρι πανασονικ και μια κοκκινη εψεστ θελει το διπλο περιπου χρονο σημερα που η κοκκινη και η γκρι παλιωσαν και κρατανε το αντιστοιχα τα μισα μαχ σε σχεση με τη μοβ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Τι να πω τότε..  :dontknow:
Με πιάσανε κότσο και μου δώκανε μεταχειρισμένες; Τις πήρα από γνωστό ελληνικό μαγαζί. Μέχρι που άλλαξα μπρίζα που εδρεύει ο nitecore, ο οποίος έχει κλείσει πολλά, πολλά, πολλά συνεχόμενα εικοσιτετράωρα σκληρής και αδιάκοπτης εργασίας. Είμαι στο όριο να πάω να τσιμπήσω και έναν Xtar 6άρι κι άλλες 4 panasonic γιατί έτσι δε γίνεται δουλειά, αλλά λυπάμει και το 30€ύρω που έδωσα. Και έτσι χωρίς να βρω το πρόβλημα δεν ξέρω που να αποθέσω την απογοήτευσή μου, στο μαγαζί, στην efest ή στον nitecore.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
εκεί που οι panasonic οι πράσινες μπορεί να χρειαστούν 10-12 ώρες, αυτές φτάνουμε το 18ωρο για να διαβαστούν 4,0-4,1, και πάλι χωρίς να έχουν ανάψει τα λαμπάκια του nitecore τελείως .........


....... στις ίδιες θέσεις οι panasonic φορτίζονται κανονικά.
Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι και οι ''πρασινες'' αργουν χωρις λογο, εχεις δοκιμασει να φορτισεις και τις πρασινες και τις μωβ σε αλλο φορτιστη;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Όχι, δεν έχω άλλο φορτιστή πλέον..
........Είμαι στο όριο να πάω να τσιμπήσω και έναν Xtar 6άρι κι άλλες 4 panasonic....
...αλλά προβλέπεται.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Ναι ειδα οτι εγραψες για ''νεα αγορα'' και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που θα κανεις γιατι συμφωνα με τις δικες μας αναφορες (των υπολοιπων) για προβλημα του φορτιστη μου κανει και οχι των μπαταριων.
Δεν μπορεις να σιγουρευτεις φορτιζοντας τες σε καποιον φιλο;
Θα σου προτεινα (γνωμη μου φυσικα) να μην αλλαξεις ''μαρκα'' φορτιστη  :)

Αποσυνδεδεμένος spookys

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Μπαταρίες εδώ...Μπαταρίες εκεί...
Flat top...Button top...
Προστασία...ή χωρίς...
Li-Ion... Li-Mh
IMR...NCR...
700mAh....23897489327489mAh !!!
Έχω χαθεί  :dontknow:

Ρώτησα και σε άλλο thread.
Το παραθέτω κι εδώ...

Παράθεση
Καλώς σας βρίσκω, μετά από αρκετό καιρό !!!
Επιστροφή στα ατμίσματα και εν αναμονή παραλαβής Cool fire I.

"Έφαγα" το forum, για να βρω ιδέες-λύσεις στις απορίες μου.

Θέλω κάποια βοήθεια σχετικά με την επιλογή μπαταριών για το Cool Fire I.
Και για 18350 και για 18650. (λόγω αντάπτορα !! )

Υπάρχει ένα κλίμα για καλύτερη επιλογή σε AW.
Κάπου αλλού αναφέρει Panasonic NCR18650B 3400mAh.

Καμιά ιδέα ;;  (Image removed from quote.)

Σε περίπτωση που χρειάζεται η πληροφορία, φορτιστής = TrustFire TR-001 2 channel

Τα....φώτα σας !!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Aυτές οι efest 2500mAh 35A, μεγάλη μούφα μου φαίνονται...
Πέφτουν πολύ γρήγορα κάτω από τα 3,7v, καμία σχεση με τις ροζ samsung και τις panasonic που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό...
Και εκτός αυτού δεν τις αισθανομαι τόσο δυνατές... πάντα με 1,2Ω σε kayfun lite +

Έχει δει κανείς κανένα review που να τις θάβουν, να πω κι εγώ είναι μάπα και να παρω άλλες;;;

Υ.Γ. Είμαι στις 6 φορτίσεις έκαστη... Να τις περιμενω κι άλλο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix