vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Boogie2008, dimitraf, bloodlessz, manoslykos, ZoeM

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας

16650 υπάρχει και η Sanyo UR16650ZT
 
http://www.funstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=947
 
http://www.replacesmoke.com/sanyo-16650-2100mah-rechargeable-li-ion-battery-detail.html
 
http://queen-ecigs.gr/e-cigs/batteries/mod-batteries/sanyo-16650-detail
 
http://www.tme.eu/gr/details/accu-16650-2.1s/sussoreute_/sanyo/ur16650zt/
 
http://www.marelectronics.gr/products.php?id=20413&lang=en
 
http://www.batteryworld.gr/p.Epanafortizomeni-lithiou-16650-3-7V-2100mAh-SANYO.851383.html
φιλε επειδη μπερδευτικα οταν ξεκίνησα να διαβαζω για τισ μπαταρίες  αυτες που μου εγραψες εδω κανου για μηχανικο; μεχρι τωρα μονο τις aw imr κοκκινες ειχα οπος μου προτεινε ο κατασκευαστης για το πρωτο μου μηχανικο μοντ αλλα δεν υπαρχου 16650 ετσ ι θελω να καποια αλλης εταιρειας να ειναι ασφαλες γιΑ μηχανικο και 0.9 ομ αντισταση

μπορει καποιος να μας πει τι πρεπει να γραφου οι μπαταρειες για να τις βαζουμε αφοβα σε μηχανικα μοντ; και να προτεινει μια καλη μπαταρεια με αποδοση και διαρκεια

Στάλθηκε από το WM8850-mid μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή παράθεσης- συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2014, 23:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
IMR 16650 δεν νομίζω ότι υπάρχουν.
Επομένως ή βάζεις με προστασία ή διαλέγεις κάποια από τα link που σου έδωσαν προηγουμένως και προσθέτεις κάτι σαν αυτό vapesafe 7A safety fuse αρκεί να χωράει στο mod σου μαζί με την μπαταρία. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις θερμικό ελατήριο ασφαλείας αν υπάρχει για το mod σου.


Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω παιδια, αυτο που το βαζω? σε καθε μπαταρεια το κολλαω η μεσα στο μοντ και απο πανω τη μπαταρεια?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Το βάζεις ανάμεσα στο mod και τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Έτσι, απλά για ενημέρωση, να πω ότι πριν λίγες ημέρες μια Efest 18500 μωβ των 15Α, έκανε μία βίαιη απόδοση του φορτίου της με αποτέλεσμα να μου καταστρέψει ένα μηχανικό Sigelei 13b ( το χάλκινο ελατήριο του center post, καθώς και το κουμπί ). Ευτυχώς αντέδρασα γρήγορα και πρόλαβα τα πιθανά σοβαρότερα επακόλουθα. Ο ατμοποιητης ήταν ένας απλός EVOD με αντίσταση 1,8Ω. Να διευκρινίσω ότι ο ατμοποιητης δεν εχει κανένα πρόβλημα, και δουλεύει μέχρι και σήμερα με το ίδιο σεταρισμα σε αλλά mods. Επίσης, να αναφέρω ότι η μπαταρία μόλις είχε βγει από τον φορτιστή ( i2 ).
Προσοχή, λοιπόν, και βοήθειά μας...

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απο την περιγραφη ακουγεται σαν να βραχυκυκλωσαν οι πολοι της. Αφου λες οτι μολις την ειχες βγαλει παρατηρησες μηπως ποση ωρα εκανε να φορτιστει?


Μετρας την ταση της φανταζομαι πριν και αφου την βγαλεις απο την φορτιση...


Δεν στο παιζω εξυπνακιας απλα τυγχανει να ασχολουμαι λογω επαγγελματος και με συσσωρευτες ..και επειδη πριν μερικες μερες αγορασα μια ιδια... :laugh1:


Η μπαταρια εχει ανοιξει σε καποιο σημειο ? για βγαλε καμια φωτο αν γινεται την μπαταρια και το Sigelei

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Τι βραχυκύκλωσε και προκάλεσε αυτή τη βίαιη αποφόρτιση ;
Απ'οτι βλέπω πάντως η μόνωση και γενικά το σύστημα του διακόπτη που έχει το 13b είναι επιεικώς απαράδεκτα.

Μπορείς να δώσεις μια περιγραφή της μπαταρίας μετά το συμβάν και των ζημιών(μια φωτογραφία θα ήταν τέλεια!) ;


Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Έτσι, απλά για ενημέρωση, να πω ότι πριν λίγες ημέρες μια Efest 18500 μωβ των 15Α, έκανε μία βίαιη απόδοση του φορτίου της με αποτέλεσμα να μου καταστρέψει ένα μηχανικό Sigelei 13b ( το χάλκινο ελατήριο του center post, καθώς και το κουμπί ). Ευτυχώς αντέδρασα γρήγορα και πρόλαβα τα πιθανά σοβαρότερα επακόλουθα. Ο ατμοποιητης ήταν ένας απλός EVOD με αντίσταση 1,8Ω. Να διευκρινίσω ότι ο ατμοποιητης δεν εχει κανένα πρόβλημα, και δουλεύει μέχρι και σήμερα με το ίδιο σεταρισμα σε αλλά mods. Επίσης, να αναφέρω ότι η μπαταρία μόλις είχε βγει από τον φορτιστή ( i2 ).
Προσοχή, λοιπόν, και βοήθειά μας...

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"
Η "βίαιη απόδοση φορτίου" είναι βραχυκύκλωμα. Άν είχε κλείσει κανονικά κύκλωμα θα είχε κάψει την αντίσταση του άτμο και όχι ελατήρια και κουμπιά. Αν δεν δεν αστόχησε εσωτερικά και δεν βραχυκύκλωσε η ίδια η μπαταρία (πχ σχισμένο περιτύλιγμα), όπως αναφέρει και ο Anubis, ψάξε να δεις που βραχυκυκλώνει το μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Έτσι, απλά για ενημέρωση, να πω ότι πριν λίγες ημέρες μια Efest 18500 μωβ των 15Α, έκανε μία βίαιη απόδοση του φορτίου της με αποτέλεσμα να μου καταστρέψει ένα μηχανικό Sigelei 13b ( το χάλκινο ελατήριο του center post, καθώς και το κουμπί ). Ευτυχώς αντέδρασα γρήγορα και πρόλαβα τα πιθανά σοβαρότερα επακόλουθα. Ο ατμοποιητης ήταν ένας απλός EVOD με αντίσταση 1,8Ω. Να διευκρινίσω ότι ο ατμοποιητης δεν εχει κανένα πρόβλημα, και δουλεύει μέχρι και σήμερα με το ίδιο σεταρισμα σε αλλά mods. Επίσης, να αναφέρω ότι η μπαταρία μόλις είχε βγει από τον φορτιστή ( i2 ).
Προσοχή, λοιπόν, και βοήθειά μας...

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"



Για να εχει καποιος απο 'μας σωστη αποψη απο αυτο που συναιβει στο φιλο , θα επρεπε να ειναι μπροστα .
Το πιο πιθανο ειναι να εκαναν επαφη και οι δυο πολοι με το μοντ.
Αυτο μπορει να συμβει και αν ο θετικος πολος του μοντ δεν ειναι καλα μονωμενος και χωρις να το καταλαβουμε , ερθει σε επαφη με το υπολοιπο μοντ.
Μπορει ακομα οταν βιδωσε τον ατμ/τη , το σιλικονακι του Evod που μονωνει τον πολο στο κατω μερος , αν ηταν το λεπτο (σχεδον διαφανο) , επειδη ειναι πολυ μαλακο το συγκεκριμενο , να ηρθαν σε επαφη ο θετικος πολος του Evod με την υπολοιπη κεφαλή του ατμ/τη και να εκανε βραχ/μα απο αυτο το λογο.....ή ακομα και τα ποδαρακια της αντ/σης να εκαναν επαφη σε σημειο που δεν επρεπε.  Ειναι συχνο οταν υπαρχει σαν μονωτικο αυτο το σιλικονακι που αναφερω πιο πανω.



Δεν ειναι φυσικα παραξενο το να ηταν και η μπαταρια με σφαλμα απο τη  ''μανα της'' , αλλα απλα δεν συμβαινει συχνα.  Ολα ομως ειναι πιθανα. 

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Δεν βραχυκυκλωσε τίποτα απολύτως - ο EVOD συνεχίζει και δουλεύει μια χαρά. Το Sigelei το χρησιμοποιούσα ένα χρόνο, σχεδόν καθημερινά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, με πληθώρα μπαταριών και ατμοποιητων. Είναι μια συγκεκριμένη έκδοση που χρησιμοποιεί χάλκινο ( όχι ορειχαλκινο ) ελατήριο στο center post του αρνητικού πόλου. Η μπαταρία δεν είχε εμφανή σημάδια από ότι συνέβη, παρά μόνο ζεματουσε και μύριζε "ηλεκτρική ζημιά" πολύ έντονα ( το mod ακόμα μυρίζει ). Δεν την έχω πια στην κατοχή μου γιατι την επέστρεψα.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ως παλιός μοντελιστής (ηλεκτρικά τηλεκατευθυνόμενα), έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα μπαταρίες. Στον μοντελισμό είχαμε πιάσει τις lipo / li-ion από τα γεννοφάσκια τους και είχαμε ζήσει τις παιδικές τους ασθένειες από πρώτο χέρι. Αν διαβάσετε σε forum μοντελισμού, ειδικά στα ξένα sites, θα βρείτε πολλές παλιές ιστορίες με φωτιές, καμένα γκαράζ κ αυτοκίνητα, σπίτια κτλ..



Όταν αγοράζω μία νέα μπαταρία, την υποβάλλω στο εξής τεστ.


Έχω αρκετά εξειδικευμένους φορτιστές, με δυνατότητες κύκλων φόρτισης / εκφόρτισης με ρύθμιση για τα A που θα δίνονται στη μπαταρία κατά τη φόρτιση και τα Α που θα τραβιούνται από τη μπαταρία κατά την εκφόρτιση.
Συνδέω λοιπόν τη νέα μπαταρία στο φορτιστή και την υποβάλλω σε δοκιμές κυρίως στην εκφόρτιση, με διαφορετικό φορτίο (Α) κάθε φορά, ώστε να δω τη συμπεριφορά της τόσο σε χαμηλά όσο και υψηλότερα C, δηλαδή κατά τι ποσοστό πέφτουν τα V ανάλογα με το πόσα Α τραβάω, και πόσα Αmp hours μπορεί να δώσει ανάλογα με τα C που τραβάω.
Εννοείται ότι τις δοκιμές τις κάνω είτε στην πυλωτή είτε στο άδειο γκαράζ, δηλαδή σε χώρο με επαρκή αερισμό και χωρίς κίνδυνο σε περίπτωση ατυχήματος (σκάσιμο, εξαγωγή αερίων, κτλ)για επέκταση της φωτιάς ή της εισπνοής τοξικών αερίων.
Επίσης πάντα πάνω στη μπαταρία κατά τη διάρκεια των δοκιμών, συνδέω το probe θερμοκρασίας του φορτιστή μου, οπότε σε περίπτωση που ανέβει η θερμοκρασία πάνω από ένα καθορισμένο επίπεδο, κόβεται η φόρτιση ή η αποφόρτιση.


Ο κανόνας "ότι πληρώσεις παίρνεις" ισχύει φυσικά και για τις μπαταρίες. Ειδικά σε site του στυλ ebay, παίζουν μπαταρίες των 3000-5000ma που ουσιαστικά ούτε τη μισή χωρητικότητα δεν έχουν στο 1C.

Όσοι χρησιμοποιούν μπαταρίες είτε σε σειρά είτε παράλληλα, καλό είναι να τις ελέγχουν τακτικά, γιατί η συμπεριφορά τους σε συνθήκες άνισης φόρτισης (unbalanced cells) μπορεί να παράγει ατμούς τελείως αντίθετους από αυτούς που περιμένουμε από το ητ μας...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν βραχυκυκλωσε τίποτα απολύτως - ο EVOD συνεχίζει και δουλεύει μια χαρά. Το Sigelei το χρησιμοποιούσα ένα χρόνο, σχεδόν καθημερινά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, με πληθώρα μπαταριών και ατμοποιητων. Είναι μια συγκεκριμένη έκδοση που χρησιμοποιεί χάλκινο ( όχι ορειχαλκινο ) ελατήριο στο center post του αρνητικού πόλου. Η μπαταρία δεν είχε εμφανή σημάδια από ότι συνέβη, παρά μόνο ζεματουσε και μύριζε "ηλεκτρική ζημιά" πολύ έντονα ( το mod ακόμα μυρίζει ). Δεν την έχω πια στην κατοχή μου γιατι την επέστρεψα.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"

Θωδη , το μοντ ουτε που το εχω δει απο κοντα .  Αυτος ηταν και ο λογος που ειπα οτι για να εχουμε εμεις οι αναγνωστες αποψη θα επρεπε να ειμαστε μπροστα στο συμβαν.   Οποτε , το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πουμε βαση τις δικες μας εμπειριες ο καθενας , διαφορες γνωμες απο παρομοιες στιγμες , ωστε να μπορεσεις και 'συ να δεις κατι που μπορει να σου ξεφυγε.

Οσο για τον Evod , υπαρχει αυτο το προβλημα με το μονωτικο του πολου. Το λεω αυτο γιατι εχω παρα πολλους Evod καθε μερα στα χερια μου , απο διαφορους πωλητές και τις ανκατασκευες στις κεφαλες τις κανω με τα χερακια μου.
Εχω δει και 'γω τετοιου ειδους βραχ/μα και ο ατμ/της δουλευε κανονικα και μαλιστα οταν τον εβγαλα απο το μοντ , ηρθαν και οι σπειρες κανονικα ετσι οπως επρεπε.  Ο λογος που το επαθα ηταν οτι το ενα ποδαρακι απο την αντ/ση (θετικο) , δεν το ειχα κοψει σωστα και εκανε επαφη με τον ανταπτωρα Ego-510 , με αποτελεσμα να εχω βραχ/μα.  Hταν ομως σε DNA  και απλα δεν μου εδωσε ρευμα.
Για το λογο αυτο λεμε οτι τους ατμ/τες τους δοκιμαζουμε πρωτα σε κατι ηλεκ/κο και αν δουλευει σωστα , τοτε μπορουμε να τους απολαυσουμε ομορφα κι ωραια στο μηχ/κο , χωρις φοβο για το αν μας ξεφυγε κατι.

Αν λοιπον ειχα βαλει τον ατμ/τη στο μηχ/κο , μπορει και να μου εκαιγε μονο το παραπανω συρμα και μολις σταματουσε η επαφη του θετικου με το μοντ , να δουλευε σωστα και χωρις κανενα προβλημα.
Η μπαταρια ομως με τοσο ρευμα που θα εδινε , ειναι φυσικο να ανεβασει μεγαλη θερμ/σια και αυτο κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Χωρίς να είμαι ειδικός στα ρεύματα και τις μπαταρίες, θα ήθελα να ξαναπώ ότι ο συγκεκριμένος EVOD δούλευε μία χαρά πριν, και συνεχίζει να δουλεύει ( χωρίς να έχω πειράξει κάτι σε αυτόν ), τόσο σε μηχανικά όσο και σε ηλεκτρονικά mods.
Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι και οι δύο συγκεκριμένες μπαταρίες ( είχα αγοράσει ζευγάρι ) ζεσταινοντουσαν αρκετά κατά την διάρκεια της φόρτισης. Η δε δεύτερη που δεν συμμετείχε στο συμβάν, τις επόμενες ημέρες άρχισε να "μυρίζει" από μόνη της και έτσι δεν την ξαναχρησιμοποιησα. Το κατάστημα που τις αγόρασα μου τις αντικατέστησε με 2 AW και χρεώθηκα την διάφορα.
Εν κατακλείδι, δεν θέλω να τις ξαναδώ μπροστά μου, παρότι κάτω από το περιτύλιγμα βρίσκονται οι Sony VTC4 (δεν ξέρω ποιάς κατηγορίας διαλογής ). Η Efest έχει ακόμη μέλλον μπροστά της για να παρουσιάσει μια μπαταρία μεγάλης ικανότητας εκφορτισης και συγχρόνως υψηλής χωρητικότητας. Φυσικά, αυτή είναι η άποψή μου, και μόνο.
Να προσέχετε.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εδω εχεις ενα λαθος.
Δεν ειναι οι SONY VTC4 κατω απο το κουστουμακι..... :nope:

Οι SONY VTC4 σαν EFEST ειναι οι Efest 18650 2100 mAh 30 Amps.

Oι Efest 18500 1000 mAh 15 Amps ειναι τελειως αλλη μπαταρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix