vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 8 χρήστες
bakoulini, maprix, manoslykos, I.P, bloodlessz, tibolaso, camber, Milarepa

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παντος την εχω και για το μηχανικο και πεταει.
Αντεχει πολλες ωρες.Μην την αφησεις να αδειασει ομως κατω απο τα 3.3 volts.
Mε αντ/σεις της ταξης των 1,8-2,0 ωμ θα ειναι ασθενικο το ατμισμα στα 3,5-3,7 volts.
To κακο ομως ειναι οτι αν επιμενεις να τραβας ρευμα,η σκασμενη θα δωσει και θα παρεις καλη αποδοση.Αργει στα  volts αυτα να δωσει δυναμη,αλλα στο τελος δινει.
Αυτη ειναι και η αιτια που εχω κατεβασει NCR στα 2,76. Ειχα ομως αντ/ση 1,5 ωμ.
Ειναι πολυ καλη μπαταρια ομως αν ζητας πολλες ωρες.       :) :)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
kostmark εξαρτάται από το τι αντίσταση θα έχει ο ατμο που θα βάλεις επάνω και αν είναι μεσάτος ή φυτιλάτος.

Αν χρησιμοποιήσεις και kick άφοβα, α όχι εξαρτάται από αυτό που σου είπα επάνω γιατί ενδεχομένως ή να μην πάρεις το φουλ της γεύσης, λόγω μεγάλης αντίστασης, ή να την τελειώσεις γρήγορα λόγω πολύ μικρής.

Εγώ για παράδειγμα, την έχω χρησιμοποιήσει και χωρίς kick με μεσάτο και αντίσταση 1.5Ω. Ετσι δεν πέρασα τα 2.9Α (4.2/1.5=2.8 = οριακό για αυτές τις μπαταρίες) ρεύμα εκφόρτισης. Ομως κάτω από τα 3.8-3.7 άρχισε η γεύση να ψιλοχάνει.

Γι αυτό εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ στα μηχανικά kick ή κλώνο του για να μην έχω μείωση της απόδοσης όσο εκφορτίζεται.

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
aw imr και πάλι aw, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , τουλάχιστον αυτές δουλεύω και σε μηχανικό μοντ 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Οι IMR ειναι οτι πιο καλο για μηχανικα και ηλεκτρονικα mods.Aπλα το παιδι ρωτησε για την NCR 3400 B.
 
Γιαυτο και του ειπα για αυτη τη μπαταρια  ;) ;) ;) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Ευχαριστώ παιδιά, είστε κατατοπιστικοτατοι. Αν δεν γίνομαι κουραστικός εχω και άλλη ερώτηση:
Οι γκρι icr 18350 900 mach που βρήκα στη fasttech είναι εντάξει για μηχανικό; Ρωτάω επειδή διάβασα πολλά για την ασφάλεια των μπαταριών.Εγώ έχω Ιθάκη και συνήθως βάζω μόνη αντίσταση 1,5 ή 1,7 όχι μεσατη
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος giannis ovale

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
αν ειναι prottected η imr εισαι οκ φιλε

Αποσυνδεδεμένος TZOLAS

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Αλλά να προτιμάς imr γενικά

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ παιδιά, είστε κατατοπιστικοτατοι. Αν δεν γίνομαι κουραστικός εχω και άλλη ερώτηση:
Οι γκρι icr 18350 900 mach που βρήκα στη fasttech είναι εντάξει για μηχανικό; Ρωτάω επειδή διάβασα πολλά για την ασφάλεια των μπαταριών.Εγώ έχω Ιθάκη και συνήθως βάζω μόνη αντίσταση 1,5 ή 1,7 όχι μεσατη
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Τις εχω αλλα για ηλεκτρονικο μοντ.
Μην τις προτιμησεις για μηχανικο γιατι δεν εχουν προστασια ουτε ειναι ασφαλους χημειας (imr)
Η fasttech εχει φερει και protected και imr σε 18350 οποτε εχεις οικονομικες επιλογες για το μηχανικο σου!

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Ξέρει κάποιος κάποιον έγκυρο πίνακα με τα c-ratings των aw 18350, 18490 και 18650 200mah? Καθώς και άλλων imr μπαταριών?
Είμαι καινούριος με μηχανικό mod και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:
1) Αν πχ μια μπαταρία 2000mah έχει 8c σημαίνει ότι έχει 16amps max ρεύμα? (Max Amp Draw = (mAh / 1000) * C-Rating)
2) Αν στο προηγούμενο παράδειγμα για να πετύχει το max amps της μπαταρίας θα είναι μία αντίσταση της τάξης του 0,2625 Ω (R=V/I => R=4.2/16=0.265 Ω) ? Αλλά μόνο για τα πρώτα δευτερόλεπτα της λειτουργίας μιας και μετά θα αρχίσει να μειώνετε το output της μπαταρίας από 4,2 και κάτω?

Σορρυ αν έχουν ξαναγραφτεί οι απαντήσεις αυτών αλλά για ένα αρχάριο στο μηχανικό κόσμο των mods είναι πολλές οι καινούριες πληροφορίες και κυρίως η ασφάλεια

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Sanyo UR18650ZT σε 18650 είναι σαφώ πιο δυνατή από τις AW IMR. Έχω και τις δυο και σε μέτρηση με ψηφιακό φορτιστή και στην πράξη οι Sanyo είναι σαφώ δυνατότερες. Είναι οι πορτοκαλί Protected και φορτίζονται στα 4.3volt (με ειδικό φορτιστή ή συγκεκριμένο ψηφιακό) αλλά και στα 4.2volt η διαφορά πάλι μεγάλη είναι σε σχέση με τις AW. Και η Panasonic οι πράσινες οι unprotected είναι πιο δυνατές από τις AW (λίγο) αλλά όχι και οι protected και αυτές ασφαλούς χημείας θεωρούνται. Και οι AW Panasonic Cells χρησιμοποιεί φυσικά μιας και εννοείται ότι δεν κατασκευάζει τα cells.

Η μόνη κατηγορία που η AW έχει τις καλύτερες είναι οι 18500 (παίζεται γιατί έχει και η Sanyo και δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά θα τις πάρω) και οι 18350 κι αυτό επειδή δεν βγάζουν οι μεγάλοι ή δεν τις έχω δει να κυκλοφορούν ευρέως.


Υ.Γ. Αυτές που είναι ακόμα καλύτερες (έχω αρκετές) είναι οι LG οι ροζ (unprotected) που φορτίζονται στα 4.35Volt - τις ξεσκίζουν στα 5Α και τις AW και τις Panasonic και τις Sanyo.Στα 10 και 20Α πας καρφωτός σε Sony πράσινες ή κάτι Samsung που δεν τις θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Με τις ρπζ  LG 3400 Mah 4,35 volts,εχω παθει πλακα και 'γω... :o :o :o
 
Με ποιον φορτιστη μπορουμε ομως να τις παμε στα 4,35;;;
 
18500 εχει η Panasonic,Sony,Smoktech,SMR,Tenergy.  Δεν βρηκα αλλες στον πινακα με τα mah του  Dumpfakkus.de.  Αυτες ειναι πολυ κοντα στα ονομαστικα mah που δινουν οι εταιρειες
 
Υπαρχουν και 18350 απο αλλες καλες εταιρειες........
 
Ωραιος πινακας......μπραβο στο παιδι που μας τον εδωσε...... :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά αυτές εννοείτε? http://www.fasttech.com/products/1447304

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας


Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Ξέρει κάποιος κάποιον έγκυρο πίνακα με τα c-ratings των aw 18350, 18490 και 18650 200mah? Καθώς και άλλων imr μπαταριών?
Είμαι καινούριος με μηχανικό mod και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:
1) Αν πχ μια μπαταρία 2000mah έχει 8c σημαίνει ότι έχει 16amps max ρεύμα? (Max Amp Draw = (mAh / 1000) * C-Rating)
2) Αν στο προηγούμενο παράδειγμα για να πετύχει το max amps της μπαταρίας θα είναι μία αντίσταση της τάξης του 0,2625 Ω (R=V/I => R=4.2/16=0.265 Ω) ? Αλλά μόνο για τα πρώτα δευτερόλεπτα της λειτουργίας μιας και μετά θα αρχίσει να μειώνετε το output της μπαταρίας από 4,2 και κάτω?

Σορρυ αν έχουν ξαναγραφτεί οι απαντήσεις αυτών αλλά για ένα αρχάριο στο μηχανικό κόσμο των mods είναι πολλές οι καινούριες πληροφορίες και κυρίως η ασφάλεια

Πίνακας στα γερμανικά http://dampfakkus.de/liste_akkus.php Entladestrom=εκφόρτιση, αυτό σε ενδιαφέρει
1)Ναί
2)Ναί

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix