vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, panikad, lemon78, Sergios, pngtszs1976, manoslykos, tibolaso

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Για την ακρίβεια, αναφέρθηκε ανακρίβεια.
Πιπέρι στο στόμα δεν βάζουμε σε κανέναν διότι θεωρούμε ότι έχουμε να κάνουμε με ώριμα σκεπτόμενους ενήλικες.

Κι επειδή δεν είμαστε παιδιά, αντιλαμβανόμαστε και τη συγκαλυμμένη ειρωνεία, όπως αυτή προς το συνατμιστή σου.
Σε παρακαλώ λοιπόν, ξαναδές τους κανονισμούς και μην ακροβατείς στο όριό τους.


ναι δεν σας ξεφεύγει τίποτα, μια χαρά ξερω τους κανονισμούς , εσύ τους ξέρεις ? δεν υπήρχε λόγος παρέμβαση σου  και το εκανες αναφερόμενη σε αλλα καταστήματα για να μας πει τι? οτι και αλλοι εχουν λάθος φωτογραφία και ολα καλά.
Ο διάλογος ειχε σχεση με τα χαρακτηριστικά μιας μπαταρίας που ειχε λινκ καταστήματος, το ερωτημα ηταν απλό
Ποσα C εχει η συγκεκριμένη, η απάντηση ηταν μονολεκτικά 700mah  :eyesplash:
Που ειναι τα 700? , απάντηση link (που ελεγε οτι εχει  λιγότερο από 500)

και εσύ με προ τρέπεις να εμπιστευτώ καποιον που λεει.......

Βεβαια εσύ κόλλησες (με ιστορίες συνωμοσίας) γιατί αναφέρθηκε κατάστημα ΑΛΛΑ δεν ειμαστε σε μέρος εμπόρου και εχω το δικαίωμα να σχολιάζω.
οσο για τα πράσινα γράμματα που δεν με αφήνουν να τα σχολιάσω τα σχολιάζει η Ρεπούση  :bye:



Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Το πρώτο μου ποστ έγινε ως μέλος. Καθαρά ενημερωτικό. Ουδεμία συντονιστική παρέμβαση.
Το συνεχίζεις με ειρωνεία προς άλλο μέλος και μπολικο .... αλατοπίπερο.


Αδυνατώ να αντιληφθώ τη σχέση της κ.Ρεπούση με το θέμα μας. Χαίρομαι ωστόσο που έχετε αμφότεροι κάτι κοινό. Σχολιάζετε κι οι δυο πράσινα γράμματα.


Και πάλι, σου συνιστώ να επιστρέψεις στο θέμα. Ουδείς άλλος έχει διάθεση για αντιπαράθεση

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Μπορούμε μπαταρίες που ειναι protected να βγαλουμε την προστασία  :hmmm:
χωρίς να γίνουν επικίνδυνες :confused1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ναι.
Εγω δεν το κανω (δεν ξερω να το κανω κιολας).Μερικοι το κανουν απο εδω μεσα.

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Η μπαταρίες ειναι επικίνδυνες ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ προστασία

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Οι μπαταρίες με προστασία (ICR) δεν έχουν ίδια χημικά με τις IMR (που λέγονται και "ασφαλούς χημείας" γιατί δεν εκρήγνυνται βίαια όπως οι υπόλοιπες και γιαυτό δεν τους προσθέτουν κύκλωμα προστασίας). Ακόμα όμως και οι IMR έχουν κάποιους περιορισμούς στην αποφόρτιση τους - πχ επειδή δεν έχουν κύκλωμα προστασίας ("κοψίματος") θα πρέπει να προσέχουμε να μην αποφορτιστούν κάτω από 2,5V.

Άρα αν βγάλουμε την προστασία από μια ICR, δεν την κάνουμε IMR, αλλά την κάνουμε πολύ πιο επικίνδυνη, αφού δεν θα έχει ούτε το κύκλωμα για να την "κόβει", ούτε την "ασφαλή χημεία" των IMR.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Oι μπαταρίες Εfest IMR (red) 16340 κυκλοφορούν σε V2 button top στα 550 mAh Nominal Capacity & στα 700 mAh Nominal Capacity...

Αυτες οι Efest 16340 απο εδω http://www.liberty-flights.co.uk/product.asp?id=23 καλες δεν ειναι για το VV1 μου??
Nαι...

Μπορούμε μπαταρίες που ειναι protected να βγαλουμε την προστασία χωρίς να γίνουν επικίνδυνες?
ΟΧΙ! Δεν "σκαλίζουμε" ποτέ τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για κανένα απολύτως λόγο!

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Oι μπαταρίες Εfest IMR (red) 16340 κυκλοφορούν σε V2 button top στα 550 mAh Nominal Capacity & στα 700 mAh Nominal Capacity...


Εγω μονο τις 550αρες βρισκω, τις 700αρες που τις εχει??


Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Οι 700αρες Efest IMR απο fabvape θα μπαινουν στο VV1 mod ή ειναι πιο μεγαλες απο τις 550αρες?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Iδιες είναι: 33.98 mm (H) X 16.28 mm (Ø)

Παντως εγω αυτες που πηρα προσφατα:
http://www.efestbattery.com/index.php?route=product/product&keyword=16340+&category_id=0&product_id=49

Δεν χωρουσαν καλα στο mod vv1, με αποτελεσμα να βγαλω το πλαστικο τους καλυμμα και πλεον οποτε τις βαζω στο Mod, υπερθερμαινεται κατευθειαν το σωμα και οι μπαταριες καινε αυτοματως. Αρα προσοχη, εγω προτεινω να μην τις παρεις.

Μολις τωρα παρηγγειλα αυτες:
http://www.ebay.com/itm/390395395960?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Επραξα ορθως zachari η μηπως δεν ειναι αυθεντικες;

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Οι μπαταρίες με προστασία (ICR) δεν έχουν ίδια χημικά με τις IMR (που λέγονται και "ασφαλούς χημείας" γιατί δεν εκρήγνυνται βίαια όπως οι υπόλοιπες και γιαυτό δεν τους προσθέτουν κύκλωμα προστασίας). Ακόμα όμως και οι IMR έχουν κάποιους περιορισμούς στην αποφόρτιση τους - πχ επειδή δεν έχουν κύκλωμα προστασίας ("κοψίματος") θα πρέπει να προσέχουμε να μην αποφορτιστούν κάτω από 2,5V.

Άρα αν βγάλουμε την προστασία από μια ICR, δεν την κάνουμε IMR, αλλά την κάνουμε πολύ πιο επικίνδυνη, αφού δεν θα έχει ούτε το κύκλωμα για να την "κόβει", ούτε την "ασφαλή χημεία" των IMR.



Να συμπληρώσω κάτι. Δεν είναι όλες οι Unprotected μπαταρίες ασφαλούς χημείας IMR και η προστασία δεν έχει να κάνει με τη χημεία. Μια πλακέτα είναι που μπαίνει μετά. Συνεπώς είναι ακόμη πιο επικίνδυνα τα πράγματα με τις unprotected αν δεν προσέχουμε και προσωπικά δεν τις βάζω ποτέ σε συσκευές χωρίς προστασία. Δηλαδή να παρέχει την προστασία overdischarge η συσκευή.

Από την άλλη επειδή το κύκλωμα προστασίας δημιουργεί επιπλέον αντίσταση και απώλειες σε πολλές εφαρμογές προτιμούνται οι unprotected αλλά πρέπει να ξέρουμε τι κάνουμε.

Έχω φακό που τον δουλεύω με pack 12 Χ 18650 χωρίς προστασία (για να μην έχω απώλειες) αλλά γίνεται balancing στη φόρτιση και αν πέσει κατά την αποφόρτιση η τάση κόβει ο φακός.

Οι πιο δυνατές μπαταρίες που έχω δεν έχουν προστασία και δεν είναι IMR.

 

Αποσυνδεδεμένος antgen

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Παντως εγω αυτες που πηρα προσφατα:
http://www.efestbattery.com/index.php?route=product/product&keyword=16340+&category_id=0&product_id=49

Δεν χωρουσαν καλα στο mod vv1, με αποτελεσμα να βγαλω το πλαστικο τους καλυμμα και πλεον οποτε τις βαζω στο Mod, υπερθερμαινεται κατευθειαν το σωμα και οι μπαταριες καινε αυτοματως. Αρα προσοχη, εγω προτεινω να μην τις παρεις.

Μολις τωρα παρηγγειλα αυτες:
http://www.ebay.com/itm/390395395960?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Επραξα ορθως zachari η μηπως δεν ειναι αυθεντικες;
Ειχα παρει http://www.buyincoins.com/new_en/details/trustfire-16340-cr123a-3-6v-rechargeable-lithium-battery-color-2pcs-product-230.html που μαλλον ειναι ιδιες με αυτες που παρηγγειλες, και ειναι λιγο μεγαλυτερες απο μια απλη 16340 γιατι ειναι protected παροτι δεν το αναφερει πουθενα(τουλαχιστον εγω δεν το ειδα καπου).Ουτε στο κουτακι το πλαστικο για θηκη δεν χωρανε.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Εγω λεω να παρω αυτες απο fabvape τις 700αρες, παντως στην περιγραση τους φαινονται ιδιες με αυτες που εχω τωρα που ηταν μαζι με το mod απο cleverstore....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 43 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix