vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa, Sergios, chkontog

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Υπάρχει τρόπος (με ασφάλεια), να ξεφλουδίσουν, ή και να κοντύνουν σε μήκος?
Προς Θεού ‘’με ασφάλεια ; ‘’
 

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
  :thumbup_move_2:   Έχεις ψωνίσει εκεί ;


Εγω εχω ψωνισει 2 φορες απο κει





Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Οχι, απλα πρεπει να περιμενεις κανα μηνα μεχρι να ερθουν  :)




Και χωρις μεταφορικα!!!

to replace smoke τις εχει διαθεσιμες και ελλαδα


Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
to replace smoke τις εχει διαθεσιμες και ελλαδα


Aν ειναι να αγορασεις μονο δυο δεν αξιζει τον κοπο αλλα αν θελεις περισσοτερες αξιζει να περιμενεις

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Panasonic 18650 (και άλλες μπαταρίες, φορτιστές κλπ) σε ενδιαφέρουσες τιμές υπάρχουν και εδώ:

http://www.akkuteile.de/?plentyID=ai9m1r2pqlp8qoflgk6qehf3k7&c1=0&c2=0&c3=0&c4=0&c5=0&ActionCall=WebActionArticleSearch&Params%5BSearchParam%5D=Panasonic+18650&Params%5BSearchInDescription%5D=1

παιδιά έχω διαβασει αρκετές ώρες αυτό το θέμα.. δεν έχω κάποιο mod για την ώρα και σκοπέυο όταν υπάρξη η δυνατότητα να πάρω κάτι οικονομικό. Εχω αρκετές 18650 απο λάπτοπ κλπ που τις χρησιμοποιό αρκετά συχνά και ομολογώ πως έχω τρομάξη με αυτά που γράφετε..

δηλαδή εάν μπαταρίες σαν τις παρακάτω είναι απλώς Li-ion και όχι σαν τους τύπους που γράφετε.. υπάρχει περίπτωση να κάνουν μπάμ στους φακούς ή όπου κάθονται μέσα  :-\



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Aγόραζα πάντα από το DealExtreme λόγω του ότι είναι πολύ οικονομικές και δεν είχε μεταφορικά.
Έκανε βέβαια κάποιο χρόνο μέχρι να έρθουν.

Έχω ακόμη πολλές και κάποιες ακόμη καινούργιες.
Οι περισσότερες είναι ακόμη στην Ελλάδα και τον τελευταλίο καιρό αγόρασα από γερμανικό κατάστημα με ηλεκτρονικά χωρίς να δω ποιοτικά καμιά διαφορά... Κινέζικες και αυτές..

Σε ότι αφορά την ασφάλεια καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς προστατευόμενες γιατί πάντα υπάρχει (θεωρητικά!!!) ο κίνδυνος να πάρουν φωτιά.
Δεν θυμάμαι να άκουσα ποτέ περίπτωση να έχει συμβεί αυτό.
Καμιά φορά, εάν πχ. βραχυκύκλωνα καμιά κατά λάθος όταν πάλευα με τις ιδιοκατασκευές, η προστασία έμπαινε σε λειτουργία και σταματούσαν να δουλεύουν. Έβγαζα το κύκλωμα προστασίας και τις ξαναχρησιμοποιούσα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Δεν συστήνω όμως σε κανέναν και ιδιαίτερα αρχάριο να το κάνει...

Για σιγουριά μόνο προστατευόμενες και εάν πέσουν κάτω ή έχουν εμφανή σημεία χτυπήματος απλά την πετάμε.

Διαφορές δεν είδα ιδιαίτερα... Όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι... Άλλες βγαίναν καλές άλλες όχι άσχετα από τον κατασκευαστή. Συνήθως προτιμούσα τις TrustFire.

Εάν θυμάμαι καλά οι IMR έχουν πολύ μικρότερη χωρητικότητα αλλά μπορούν να δώσουν πολύ περισσότερο ρεύμα και δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν παίρνουν φωτιά.

Είχα γράψει κάποτε και ένα μικρό αρθράκι για το θέμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,334.msg4013.html#msg4013

EDIT: Και για να μην ξεχνιώμαστε σε όλα π.χ τα κινητά υπάρχουν μπαταρίες ιόντων λιθίου με τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο. Δεν έχει σχέση με το ηλεκτρονικό...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Περίπτωση να κάνουν μπαμ, μόνο αν υπάρχει βραχυκύκλωμα ή γενικά βίαιη εκφόρτιση με ζήτηση πολλών Αμπέρ,
ή όταν συνεχίζουμε να τις χρησιμοποιούμε κάτω απ'τα 3 βολτ, ή σε σειρά σύνδεσή τους χωρίς κύκλωμα προστασίας, εσφαλμένη φόρτιση και άλλα διάφορα που μπορεί να διαβάσει κάποιος στα ενημερωτικά άρθρα του φόρουμ μας, όπως αυτό που προτείνει ο Κώστας στο προηγούμενο ποστ, αλλά κι αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6530.msg225122.html#msg225122 ;)

Υ.Γ., καλώς τον Κώστα :bye:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Oι Protected (δηλαδή με κύκλωμα προστασίας) μπαταρίες  στα VV mods είναι και άχρηστες αφού τα VV mods έχουν δικό τους κύκλωμα προστασίας, και ακατάλληλες γιατί "κόβουν" και τα VV mods κλείνουν αμέσως  μόλις  τα ρύθμιζεις πάνω από το Nominal Voltage τους  δηλαδή τα 3.7 Volt ή όταν πέφτουν κάτω από 3.6 Volt...
Επι πλέον οι Ρrotected μπαταρίες έχουν μεγαλύτερες διαστάσεις ειδικά μήκος -λόγω του κυκλώματος προστασίας- από το standard της κατηγορίας τους με αποτέλεσμα να δημιουργείται και θέμα συμβατότητας με πολλά  mods...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Έχεις δίκιο.
Όταν αγόρασα το Zmax είδα ότι δεν χωρούσαν καν μέσα...
Αυτοί οι κινέζοι παντού στην οικονομία είναι...

Παρόλα αυτά, το να βγάλεις την προστασία είναι θέμα ενός λεπτού...
Και επειδή έχω και άλλα mods συνεχίζω να τις προτιμώ.

Για αυτούς που δεν έχουν ηλεκτρονικό με VV ή VW οι προστατευόμενες είναι ασφαλέστερες.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
 
Αρκετά επικίνδυνο όμως να σκαλίζεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το συνιστώ σε κανέναν που δεν ξέρει τι κάνει...


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2013, 23:31 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος stolias

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
για να καταλαβω...


εγω που παρηγγειλα  18650 Panasonic protected κ θα τις εχω την δευτερα ειναι αχρηστες για το evic????


δλδ παρολο που εχει κυκλωμα ασφαλεις το evic με μια protected Μπαταρια δεν θα δουλευει σωστα???

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Δυστυχώς ναι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 50 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 95 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix