vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Η μπαταρια σου δεν εχει προβλημα απο τη θερμοκρασια που μπορει να αναπτυχθει σε ενα μοντακι .
Δεν κανει εκρηξη σε καμια περιπτωση οτι και να κανεις εσυ......
Αν γινει η στραβη θα κανει εκτονωση και οχι εκρηξη.....

Μη ξεχνας ομως οτι και οι μπαταριες εχουν ενα προσδόκιμο ζωης .
Αναλογα τη χρηση και το χρονο χρησης , μπορει να μην ειναι ικανη να αποδωσει πλεον το φορτιο που ζητας και εχοντας αναπτυξει μεγαλη εσωτερικη αντισταση , να ζοριζεται και να ανεβαζει θερμοκρασια  .

Απο τη στιγμη που υπαρχει συνδεση του ατμοποιητη με το μοντακι , μερος της θερμοκρασιας του ατμοποιητη θα περασει στο μοντ.
Εσυ αισθανεσαι τη θερμοκρασια της καμπανας , αλλα το μεγαλυτερο μερος της ειναι στο deck και στον κονεκτορα .
Οποτε αφου ο κονεκτορας ειναι βιδωμενος στο μοντακι , ειναι απολυτα φυσικο να εχουμε μεταδοση θερμοκρασιας και μαλιστα αμεσα και σε μεγαλο βαθμο.
Μαζι με την ανοδο της θερμοκρασιας της μπαταριας λοιπον , εχουμε αυτο το αποτελεσμα ....

Η αλλαγη της καμπανας μικρο ρολο επαιξε.
Στο deck ειναι η μεγαλυτερη αναπτυξη θερμοκρασιας ....

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
@Shadockan ευχαριστώ για την βοήθεια-ανάλυση για τις μπαταρίες 26650.Αν θέλεις στείλε μου ένα πμ που μπορώ να τις βρώ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Ευχαριστω πολυ για τις επεξηγησεις.

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Φίλε @shadokan θέλω την άποψή σου για το παρακάτω.
Στο EVIC VTC Mini που έχω λέω να αντικαταστήσω την μπαταρία LGHG2 που έχω με κάποια Li-Pol. Και εδώ γεννούνται τα ερωτήματα.
1. Είναι εφικτή αυτή η μετατροπή;
2. Ποιο είναι ένα αξιόπιστο site για να μπορέσω να βρω Li-Pol μπαταρίες στις διαστάσεις περίπου μια 18650 έτσι ώστε να μπαίνουν στο μοντάκι;
3. Έχω ένα Nitecore i4 φορτιστή. Μπορεί να αναλάβει τη φόρτιση των Li-Pol;

Δεν έχω κάτι άλλο να σκεφτώ για τώρα αλλά θα επανέλθω. Νομίζω πως θα είναι μια καλή περίπτωση αυτή η μετατροπή ή θα φάμε τα μούτρα μας :wall:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
@Shadockan ευχαριστώ για την βοήθεια-ανάλυση για τις μπαταρίες 26650.Αν θέλεις στείλε μου ένα πμ που μπορώ να τις βρώ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων


 :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Liitokala 26650  5000mAh 20Amps

http://www.gearbest.com/batteries/pp_360840.html

http://www.banggood.com/1pc-Liitokala-26650-50A-26650-5000mAh-20A-Li-ion-Rechargeable-Flat-Top-Battery-p-1070100.html?rmmds=search

https://www.amazon.com/OAGTECH-Liitokala-26650-50A-5000mAh-Rechargeable/dp/B01J36A8BW



Ijoy 26650 4200mAh  20Amps


https://pink-mule.com/1-x-ijoy-imr-26650-4200mah-batteri-40a-flat-top-en

https://www.akkuteile.de/lithium-ionen-akkus/26650/efest/ijoy-inr26650-mit-4200mah-3-6v-3-7v-li-ionen-akku-high-drain-40a/a-100709/

http://www.ijoycig.com/product/item-294.html


Και με την ευκαιρια , μια ενημερωση.....

Στο InTaste.de , εχει προσφορες :

2 X Sony VTC5A = 17.95€
2 X Sony VTC5   = 14.95€
2 Χ Sony VTC6   = 11.95€

2 Χ Samsung 25R  =  12.95€
2 Χ Samsung 30Q  =  16.95€

Δεν ειναι προσφορες βεβαια σαν αυτες απο τα καταστηματα της Κινας , αλλα για Ευρωπη και μαλιστα καταστημα ατμιστικου εξοπλισμου ...... , καλα ειναι ..... ;) ;D


Με την αγορα των 26650 , θα πρεπει να προσεχουμε .......
Η Liitokala για παραδειγμα , ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τις αλλες .
Ειναι 26.66mm και ετσι μπορει να μη χωραει σε ολα τα μοντακια .
Αλλες παλι ειναι λιγο πιο ψηλες ....
Οποτε θα πρεπει να ξερουμε τις διαστασεις του μοντ για να κανουμε σωστη αγορα .
Οι 26650 δεν ειναι κατασκευες που εχουν τη ζητηση των 18650 , ωστε να υπαρχουν καποια στανταρτς για να υπαρχει εκμεταλλευση απο ολους τους τομεις και τις εφαρμογες ενεργειας .
Λιγο προσοχη λοιπον....



Φίλε @shadokan θέλω την άποψή σου για το παρακάτω.
Στο EVIC VTC Mini που έχω λέω να αντικαταστήσω την μπαταρία LGHG2 που έχω με κάποια Li-Pol. Και εδώ γεννούνται τα ερωτήματα.
1. Είναι εφικτή αυτή η μετατροπή;
2. Ποιο είναι ένα αξιόπιστο site για να μπορέσω να βρω Li-Pol μπαταρίες στις διαστάσεις περίπου μια 18650 έτσι ώστε να μπαίνουν στο μοντάκι;
3. Έχω ένα Nitecore i4 φορτιστή. Μπορεί να αναλάβει τη φόρτιση των Li-Pol;

Δεν έχω κάτι άλλο να σκεφτώ για τώρα αλλά θα επανέλθω. Νομίζω πως θα είναι μια καλή περίπτωση αυτή η μετατροπή ή θα φάμε τα μούτρα μας :wall:

Μου βαζεις πολυ δυσκολα .....
Lipo σε διαστασεις 18650 εεε;;;;;   :hmmm:
Υπαρχουν σαν μεγεθος , αλλα ειναι πολυ μικροτερες σε mAh σε σχεση με τις 18650 Li-Ion.
Δευτερον δε νομιζω να υπαρχει Lipo με πολους σαν των Li-Ion 18650.
Oι Lipo ειναι κατασκευασμενες ετσι ωστε να συνδέονται στο κυκλωμα σταθερα .
Οι Lipo που ξερω εγω δεν ειναι στο στυλ που ζητας και μπορει να εχω αδικο για το αν υπαρχουν ή οχι μπαταριες σαν τις Li-Ion ....

O φορτιστης σου δεν ειναι καταλληλος για τετοια φορτιση.
Δεν φορτιζει Lipo .

Προσωπικα αν ειναι να κανεις τετοια κινηση , καλυτερο ειναι να βαλεις την πλακετα σου σε ενα αλλο κουτακι με Lipo σε παραλληλη συνδεση ή και απλη Lipo μονου στοιχειου.
Δηλαδη 3.7 V.

Αυτες που αναφερω ομως  δεν ειναι κυκλικές , αλλα σε τετράγωνη μορφη.


Για

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Λοιπόν,
Για αρχή χαίρομαι που σου βάζω δύσκολα καθώς γνωρίζω πως σου αρέσουν 8)
Έχω ήδη βρει μια LiPo σε στρόγγυλη μορφή
http://www.hobbyking.co.uk/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23320
Είναι στα 1200mAh  και ρυθμό εκφόρτισης στα 15C (ήτοι 18Α)
Λόγω του μεγέθους της (Φ15x58mm) θα μπορέσω να χωρέσω μικρούς κονέκτορες στο EVIC έτσι ώστε να μπορώ να την βγάζω-βάζω άνετα αλλά και να έχω σταθερή σύνδεση στους πόλους.
Όσο αφορά τη φόρτιση πιστεύω πως το ίδιο το μοντ θα μπορεί να την φορτίσει  :dontknow: Αν όχι θα πάμε σε φορτιστή LiPo.
Ο λόγος που επιλέγω τη στροφή στις LiPo είναι η μακρά διάρκεια ζωής της. Η μακρά διάρκεια απόδοσης στο μέγιστο ρυθμό εκφόρτισης (18Α). Καθώς επίσης και το βάρος.
Σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος. Έχω διαβάσει αρκετά και πιθανό είναι κάτι να έχω μπερδέψει.
Πάντως αυτό που λες για ένα μοντάκι με ιδιοκατασκευή θα είναι το επόμενο βήμα αν όλα πάνε καλά σε αυτή τη μετατροπή.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2016, 15:15 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω αλλα 5000mah και 20 αμπερ δεν πανε μαζι, ειδαλλως θα ειχαμε επανασταση στην κατασκευη μπαταριων (η ιδια τεχνολογια για παραδειγμα θα μπορουσε να εφαρμοστει και στις 18650).

Οποτε η δικη μου σκεψη ειναι ειτε λενε ψεμματα ειτε η μπαταρια δεν ειναι 5000 αλλα κοντα στα 4500mah, ας πουμε.

Τσεκαροντας τα λινκ που εδωσε ο φιλος shadockan (να ειναι καλα ο ανθρωπος που χρησιμοποιει τον χρονο του για να μας ανοιξει τα ματια) βλεπω οτι η gearbest λεει στις προδιαγραφες  ΜΑΧΙΜUM DISCHARGE CURRENT 20A (4C) (δεν αναφερει CONTINUOUS δηλ συνεχες) , ενω η banggood λεει  ΜΑΧΙΜUM PULSE CURRENT 20A , προσεξτε το PULSE (παλμικο).
Aυτο ισως λεει κατι...

Επισης φερνω στο μυαλο μου οτι ειχε πει ο Mooch για τις 5000mah μπαταριες οτι δεν βρηκε ποτε καποια να ειναι πανω απο 10Α... (μιλαμε παντα για συνεχη εκφορτιση). Ολα αυτα με κανουν πολυ σκεπτικο για τις πραγματικες δυνατοτητες αυτων των μπαταριων. Ισως οταν καποιος παρει μια στα χερια του να μπορεσει να μας διαφωτισει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Έχω ήδη βρει μια LiPo σε στρόγγυλη μορφή
http://www.hobbyking.co.uk/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23320
Είναι στα 1200mAh  και ρυθμό εκφόρτισης στα 15C (ήτοι 18Α)
Λόγω του μεγέθους της (Φ15x58mm) θα μπορέσω να χωρέσω μικρούς κονέκτορες στο EVIC έτσι ώστε να μπορώ να την βγάζω-βάζω άνετα αλλά και να έχω σταθερή σύνδεση στους πόλους.
Όσο αφορά τη φόρτιση πιστεύω πως το ίδιο το μοντ θα μπορεί να την φορτίσει  :dontknow: Αν όχι θα πάμε σε φορτιστή LiPo.
Ο λόγος που επιλέγω τη στροφή στις LiPo είναι η μακρά διάρκεια ζωής της. Η μακρά διάρκεια απόδοσης στο μέγιστο ρυθμό εκφόρτισης (18Α). Καθώς επίσης και το βάρος.
Όταν λες μακρά διάρκεια ζωής; Πόσο δηλαδή;
Αν είναι π.χ. διπλάσια και τη φορτίζεις 2 φορές τη μέρα λόγω των 1200mAh, αντί για μια φορά την li ion 3000mAh που είναι το κέρδος;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν,
Για αρχή χαίρομαι που σου βάζω δύσκολα καθώς γνωρίζω πως σου αρέσουν 8)
Έχω ήδη βρει μια LiPo σε στρόγγυλη μορφή
http://www.hobbyking.co.uk/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23320
Είναι στα 1200mAh  και ρυθμό εκφόρτισης στα 15C (ήτοι 18Α)
Λόγω του μεγέθους της (Φ15x58mm) θα μπορέσω να χωρέσω μικρούς κονέκτορες στο EVIC έτσι ώστε να μπορώ να την βγάζω-βάζω άνετα αλλά και να έχω σταθερή σύνδεση στους πόλους.
Όσο αφορά τη φόρτιση πιστεύω πως το ίδιο το μοντ θα μπορεί να την φορτίσει  :dontknow: Αν όχι θα πάμε σε φορτιστή LiPo.
Ο λόγος που επιλέγω τη στροφή στις LiPo είναι η μακρά διάρκεια ζωής της. Η μακρά διάρκεια απόδοσης στο μέγιστο ρυθμό εκφόρτισης (18Α). Καθώς επίσης και το βάρος.
Σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος. Έχω διαβάσει αρκετά και πιθανό είναι κάτι να έχω μπερδέψει.
Πάντως αυτό που λες για ένα μοντάκι με ιδιοκατασκευή θα είναι το επόμενο βήμα αν όλα πάνε καλά σε αυτή τη μετατροπή.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης


Αυτη τη μπαταρια την ξερω , αλλα δεν ειχα καταλαβει οτι θελεις τετοιες διαστασεις .
Υπαρχουν ομως μπαταριες Li-Ion με τις οποιες μπορεις να εχεις περισσοτερα mAh και παραπανω Amperes απο τη μπαταρια αυτη.
Μη πιστευεις και ολα οσα γραφει το καλυμμα και οτι ισχυει για τις Li-Ion , το ιδιο ισχυει και για τις Lipo...
Στα τερματα ειναι φυσικο να δεις μικρη διαρκεια και μικρη ζωη...

Υπαρχουν η Sony VTC5A και η Sanyo NSX , που ειναι ικανες για να κανουν ...παπαδες ....

Δεν αξιζει και τοσο αυτο που θελεις να κανεις .
Σκεψου και το οτι με τις προεκτασεις , θα εχεις και απωλειες , τοξα ηλεκτρικα λογο κακης επαφης (αν δεν ειναι καλη η επαφη) και γενικα δεν το βλεπω να αξιζει ....

Εξαλλου οι Li-Ion εχουν τιμες χωμα πλεον και μπορεις να αγοραζεις με τα τσουβαλια ....
Οποτε μπορεις να τις ξεσκισεις χωρις κανενα αγχος ...

Αν ειναι να κανεις κατι με Lipo , να διαλεξεις σωστες και βαρβατες .
Αυτες δεν αξιζουν αδερφε....

Κοιτα εδω ...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__91173__Turnigy_Graphene_1000mAh_4S_65C_Lipo_Pack_w_XT60.html

Aπο τις τελευταιες κατασκευες της Τurnigy .
Εχεις 2000mAh
Ξεκολας τους πολους και τους κολλας σε παραλληλη συνδεση και ετσι εχεις 4000mAh και Amperes να φαν και οι κοτες .

Προσωπικα μου αρεσει η πλακετα που εχεις και με τετοια μπαταρια θα κανει παπαδες .........

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Εχω το vt75 mod και θέλω μπαταρίες 26650 για έλεγχο θερμοκρασίας. Ποιες προείνετε, που να έχουν την απαραίτητη δύναμη και διάρκεια; Αγόρασα μια tesiyi 4200 mah, 50A, 3,7v αλλά μάλλον είναι μάπα, γιατί σε power και όχι σε έλεγχο θερμοκρασίας κρατάει 1,5 ημερά το πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Οι στανδαρ που δουλευουμε οι περισσοτεροι ειναι :

KeepPower 5200mAh 26650 3.7V IMR Flat Lithium Battery Max 30A
Vappower IMR26650 3.7V 5200mAh 20A




Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2016, 15:34 από panagosg »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω η Brillipower αν ειναι καλη ή οχι , αλλα τα 40 και τα 85 Α ειναι ακυρα .

Η μοναδικη μπαταρια που ξερω οτι ειναι ικανη για αποδοση 20 Amps χωρις να ανεβασει θερμοκρασια εκτος προδιαγραφων ασφαλειας , ειναι η Liitokala 26650 50A/50B.

Αυτη εδω ομως δεν εχει το ιδιο στοιχειο αν κρινω απο τις διαστασεις της .


Η Brillipower 4500 ωστόσο , ειναι μια απο τις καλες 26650 οπως εχουν δειξει καποια τεστς

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Μου έχουν πει για την
Efest IMR26650 4200mAh, 3,7V, Lithium Ionen (High Drain)
Τι γνώμη έχετε;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Liitokala 26650  5000mAh  20A

Κορυφη αν δουμε τις αποφορτισεις των μπαταριων .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix