vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος nasos84

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1485 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 14:43 »
Παιδία κάθεστε και λετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Σε ποιά χώρα είμαστε βέβαια στην χώρα της διαφθοράς και της ανομίας. Θα περάσει ο Νόμος και θα έχει 2000 παράθυρα(οχι παραθυράκια). Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνει τίποτα παραπάνω απο μία απλή φορολόγηση 2με3 τις% γιατι είδη είναι στο 23%.

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1486 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 14:46 »
ναι και εγω αυτο πιστευω μια φορολογιση στα 24%ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΟΝΤ Η ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΕΣ ΑΠΟ ΕΞΩ;;;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 14:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1487 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 14:54 »
Το να πανε τα 100ml νικοτινουχας βασης απο 10 ευρω στα 20 ευρω (αυτό προβλέπει ο νόμος) δεν είναι 2% με 3% φορολόγηση αλλα 50% και η αύξηση του κόστους είναι 100%.
Ακόμη και ακριβα υγρά όπως το Castle Long απο 30 θα πανε στα 33 (ή μάλλον απο τα 10  στα 11 γιατί θα κυκλοφορει σε μπουκαλάκια των 10ml μόνο όχι των 30ml) και εκεί είναι 10% o φόρος αλλα στα ακριβα δεν φαίνεται τόσο όσο στα φθηνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:02 από panos »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1488 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:04 »
Παράθεση
Απάντησηδιότι αν με δει όχι ο μη καπνιστής αλλα ο καπνιστής που δεν μπορεί να καπνισει σε κλειστό χώρο, θα ζηλέψει που εγω απολαμβάνω ενω αυτός όχι, θα πετάξει τα παλιοτσίγαρα και θα τρέξει να αγοράσει μια ατμιστική συσκευη και υγρά να βρεί την υγειά του, οπότε πάει ο φόρος

Μα ακριβώς... Προσπαθούν να κρύψουν κάποια ισχυρά οικονομικά συμφέροντα πίσω από ακόμα πιο επικίνδυνες και αντιδημοκρατικές διακυρήξεις περί... "κουλτούρας"... Δε θέλω να πολιτικοποιήσω την κουβέντα (άλλωστε δεν υποστηρίζω καμία συγκεκριμένη παράταξη) αλλά εκ των πραγμάτων σε μια συζήτηση για ένα συγκεκριμένο νόμο η κουβέντα θα στραφεί και προς τους συγκεκριμένους νομοθέτες και τις δηλώσεις τους... Δεν ξέρω αν είναι ηλίθιοι ή επικίνδυνοι, αλλά σίγουρα είναι επικίνδυνο (και για τους ίδιους) να μας αντιμετωπίζουν ως ηλίθιους. Ίσως ακόμα πιο επικίνδυνο και από τα τσιγάρα που ευθαρσώς φουμάρει ο υφυπουργός υγείας σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Αυτά και sorry κιόλας...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1489 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:10 »
Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνει τίποτα παραπάνω απο μία απλή φορολόγηση

Μονο που οσοι ατμιζουμε εδω,  ειμαστε στον ιδιο χωρο με τους καπνιστες πλεον. Κι αυτο μονο με αλλαγη του νομου θα αλλαξει.
Εκτος κι αν εννοεις οτι δεν θα γινει τιποτα παραπανω στο κομματι της φορολογησης. Οποτε πασο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1490 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:12 »
Παιδία κάθεστε και λετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Σε ποιά χώρα είμαστε βέβαια στην χώρα της διαφθοράς και της ανομίας. Θα περάσει ο Νόμος και θα έχει 2000 παράθυρα(οχι παραθυράκια). Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνει τίποτα παραπάνω απο μία απλή φορολόγηση 2με3 τις% γιατι είδη είναι στο 23%.

Αν λέγαμε τα ίδια και τα ίδια, σημαίνει ότι θα είχες διαβάσει τα ίδια και τα ίδια αρκετές φορές ώστε να μην μπερδεύεις το φορολογικό Νόμο που ψηφίστηκε πριν το καλοκαίρι, με το Νόμο που αφορά το άτμισμα αυτού καθ' αυτού... Δεν συζητάμε τη φορολογία εδώ, τουλάχιστον όχι ως κύριο θέμα, όσο και αν όλων μας οι τσέπες θα πονέσουν. Χώρα ανομίας, διαφθοράς και περιφρόνησης προς τους Νόμους? Χίλιες φορές μαζί σου. Ταυτόχρονα όμως, πρόκειται για χώρα η οποία ψάχνει έσοδα. Και είναι πολύ πιο εύκολο να τσιμπήσει ένα ταβερνιάρη για αφαίμαξη, παρά έναν μεγαλοεκδότη. Πιο εισπράξιμα είναι 1000 πρόστιμα των €50, παρά 2 πρόστιμα των €25000. Τυχαία τα νούμερα.

Το αν θα εφαρμοστεί τελικά ο Νόμος, είναι παντελώς αδιάφορο. Σημασία έχει ότι υπάρχει. Και ότι ο κάθε μαγαζάτορας, που πριν δεν επέτρεπε το κάπνισμα βάσει Νόμου αλλά για το άτμισμα το μόνο επιχείρημά του ήταν η προσωπική του επιλογή να το επιτρέπει ή όχι, θα έχει πλέον το δικαίωμα, την υποχρέωση μάλλον, να με στείλει έξω για να ατμίσω. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν πελεκάω τα τσιπουράκια μου, έχω έρθει στο κέφι και το έχω ρίξει και στο τραγούδι (και κλαίνε και κάτι γάτες με φρίκη τριγύρω), το τελευταίο που χρειάζομαι, είναι να μου πουν "φίλε, απαγορεύεται, έξω". Και το έξω, είναι το ευτυχές σενάριο. Όποιος έχει επισκεφθεί το Αεροδρόμιο της Ρώμης στην Όστια και έχει περάσει μια βόλτα από το κελί των καπνιστών, μπορεί να καταλάβει αμέσως τι θέλω να πω.


Αποσυνδεδεμένος nasos84

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1491 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:15 »
Φιλέ μου Πάνο πού είδες κάπου επίσημα αυτα που λες? Μέχρι τώρα δεν έχει αποφασιστεί τίποτα, ρίχνουν βρωμες στην αγορά για να δούνε ώς που τους περνει με τους ανθρώπους τους δικους τους( δημοσιογράφους). Σκάμε για το τίποτα. Εστω πανε  και 30 ευρω τις βασης, ποιός θα μου απαγόρευση να φέρω σκέτη νικοτίνη απο απ'έξω και γλυκερινη. Να πάρουν λεφτά θέλουν οχι να χάσουν και αυτά που περνούν.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1492 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:19 »
Δεν ξερω αν θεωρειται δουλεια αυτο που κανω κατα διαστηματα (dj) αλλα σε καποιους γαμους που επαιζα μουσική στις αρχες που εφαρμοζόταν ο αντικαπνιστικος νομος το αποτελεσμα ηταν εξω να ειναι τα τρια τεταρτα των καλεσμενωω και μεσα το ζευγαρι με ανθρωπους καποιας ηλικιας ειτε μικρης ειτε μεγαλης που δεν καπνιζανε.Με λιγα λογια μια αποτυχια.
Τα δε ουζερι που εχουν φιλοι μου προτιμησαν να αφησουν την πελατεια να καπνιζει και να πληρωνουν το προστιμο οποτε αυτο επεφτε γιατι στην ουσια η ζημια ηταν μικροτερη

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1493 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:23 »
@nasos, ο φορολογικός νόμος (όχι το ΦΕΚ που ψηφιστηκε τωρα) που έχει ψηφιστεί εδω και καιρό και θα ισχυσει το 2017 για το άτμισμα προβλέπει δεκα λεπτά ανα ml φορολογία νικοτινουχων υγρων και βάσεων (και παίζεται αν θα είναι και στα μη νικοτινουχα) οπότε τα 100ml 20mg βαση απο 10-12 ευρω θα πανε 20 - 22, δηλ. 50% φόρος 100% αύξηση

Και όχι μόνο αυτό, αλλα το ΦΕΚ τωρα, προβλέπει ότι θα είναι σε μπουκαλάκια των 10ml με το πολύ 20mg...

Και φυσικά "αν δουν τον κόφτη να' ρχεται", τιποτε δεν τους εμποδίζει σε μια μερα να το πανε σταδεκαπεντε λεπτα ή στα είκοσι λεπτά ανα ml κτλ

Οταν το κρατος βαζει καπου πρωτη φορά ένα φόρο αυτό είναι το "πάτημα", στο τελος ο φόρος πολλαπλασιάζεται.

Γαι υγρα απο έξω (Κινα/ΗΠΑ βασικά απο ΕΕ δεν θα στελνουν πια) αν δεν τα πιασει το τελωνείο, όλα ΟΚ, αλλα είναι ξεφτίλα να αναγκαζόμαστε να γινόμαστε (ημι-)παράνομοι γιατί έτσι τους . . . κάπνισε (στην κυριολεξία) στη Βουλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:29 από panos »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1494 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:56 »
Αν λέγαμε τα ίδια και τα ίδια, σημαίνει ότι θα είχες διαβάσει τα ίδια και τα ίδια αρκετές φορές ώστε να μην μπερδεύεις το φορολογικό Νόμο που ψηφίστηκε πριν το καλοκαίρι, με το Νόμο που αφορά το άτμισμα αυτού καθ' αυτού... Δεν συζητάμε τη φορολογία εδώ, τουλάχιστον όχι ως κύριο θέμα, όσο και αν όλων μας οι τσέπες θα πονέσουν. Χώρα ανομίας, διαφθοράς και περιφρόνησης προς τους Νόμους? Χίλιες φορές μαζί σου. Ταυτόχρονα όμως, πρόκειται για χώρα η οποία ψάχνει έσοδα. Και είναι πολύ πιο εύκολο να τσιμπήσει ένα ταβερνιάρη για αφαίμαξη, παρά έναν μεγαλοεκδότη. Πιο εισπράξιμα είναι 1000 πρόστιμα των €50, παρά 2 πρόστιμα των €25000. Τυχαία τα νούμερα. Το αν θα εφαρμοστεί τελικά ο Νόμος, είναι παντελώς αδιάφορο. Σημασία έχει ότι υπάρχει. Και ότι ο κάθε μαγαζάτορας, που πριν δεν επέτρεπε το κάπνισμα βάσει Νόμου αλλά για το άτμισμα το μόνο επιχείρημά του ήταν η προσωπική του επιλογή να το επιτρέπει ή όχι, θα έχει πλέον το δικαίωμα, την υποχρέωση μάλλον, να με στείλει έξω για να ατμίσω. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν πελεκάω τα τσιπουράκια μου, έχω έρθει στο κέφι και το έχω ρίξει και στο τραγούδι (και κλαίνε και κάτι γάτες με φρίκη τριγύρω), το τελευταίο που χρειάζομαι, είναι να μου πουν "φίλε, απαγορεύεται, έξω". Και το έξω, είναι το ευτυχές σενάριο. Όποιος έχει επισκεφθεί το Αεροδρόμιο της Ρώμης στην Όστια και έχει περάσει μια βόλτα από το κελί των καπνιστών, μπορεί να καταλάβει αμέσως τι θέλω να πω.
Σε όλη την Ευρώπη δεν επιτρέπετε σε κανένα κλειστόχώρο το κάπνισμα, στην Ελλάδα βλέπω συνεχώς φωτο στο φβ με τασάκια παντου επάνω στα τραπέζια... 
Το να μη καπνίζεις -ατμιζεις σε κλειστό χώρο δε νόμιζω ότι έχει να κάνει μονο με νόμους αλλά και με τη Παιδεία του καθένα μας ....

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1495 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 16:03 »
Δε ξέρω άμα έχει ξαναμπεί αλλά θα το βάλω  ;D

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1496 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 16:04 »
Παράθεση
Χώρες που με νόμο επιτρέπεται το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία, Ιρλανδία, Λουξεμβούργο, Εσθονία
Χώρες που απαγορεύεται
Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία, Πορτογαλία, Σλοβακία και προσφάτως Ελλάδα
Χώρες που επιτρέπεται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους
Πολωνία, Σλοβενία
Χώρες με ειδικά καθεστώτα
Δανία όπου αποφασίζει ο ιδιοκτήτης ή ο εργοδότης.
Γερμανία, όπου κάθε κρατίδιο αποφασίζει χωριστά.

Παράθεση
Το να μη καπνίζεις -ατμιζεις σε κλειστό χώρο δε νόμιζω ότι έχει να κάνει μονο με νόμους αλλά και με τη Παιδεία του καθένα μας ....

Άλλο το κάπνισμα και άλλο το άτμισμα, αυτό είναι το θέμα.

Το άτμισμα όπως βλέπεις επιτρέπεται δια νόμου σε κλειστούς χώρους σε πάρα πολλές ευρωπαϊκές χώρες (μεταξύ αυτών και το Λουξεμβούργο...)

Ο λόγος είναι ότι δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα και επομένως βλάβη σε τρίτους που βρίσκονται στο χώρο. Προφανώς σε όλα αυτά τα κράτη δεν αντιμετωπίζεται το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους ως θέμα "παιδείας" ή ηθικής αλλά ως θέμα υγείας... Εδώ όμως είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως όπως αποδεικνύουν και οι φωτογραφίες που αναφέρεις.

βλ. Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 18:35 »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 16:13 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1497 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 16:13 »
Δε ξέρω άμα έχει ξαναμπεί αλλά θα το βάλω  ;D

υπεροχο βιντεο με ολοι την εξιγηση περι η.τ.....υπαρχουν αλλα συμφεροντα απο πισω παιδες...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1498 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 16:45 »
Εγω ένα ξερω,ξερω ότι η ζημια εγινε και εγινε χοντρη ζημια!
Εχουν στρεψει τους παντες και τα παντα εναντιων του ΗΤ!
Διαμορφωσαν γνωμες και είναι πλεον πολύ δυσκολο να τους τις αλλαξουμε !
Ειμαι πολύ συγχυσμένος, συγχυσμένος μεχρι εκει που δεν παει!
Σημερα πηγα στις μητερας μου για φαγητο και μου λεει"σταματα το βρε παιδι μου αυτό το πραγμα,εμαθα ότι κανει πιο πολύ κακο και από το τσιγαρο!" ναι η μανα μου που όταν εκοψα το τσιγαρο με την βοηθεια του ηλεκτρονικου το επικροτουσε!
Αντε ξανα μανα όπως κανω στον κάθε τυχαιο στον δρομο να κατσω να εξηγησω στην μανα μου το τι και το πως αλλα για άλλη μια φορα την ανοιξα την συζητηση!

Συνεχιζει η μανα μου και λεει:"καλα τα λες αλλα εγω ακουσα στην τηλεοραση ότι το απαγορεψαν,γιατι το απαγορευσαν αφου είναι καλο όπως τα λες?"
Από την άλλη ο ξερολας ο καπνιστης των 40 στριφτων την ημερα γαμπρος μου με ένα ειρωνικο υφος και γελιο  γυρναει και μου λεει "καλα ότι πεις",δεν αντεξα για να μην τον αρχισω στα μπινελικια και σηκωθηκα και εφυγα!
Μας βγαλανε αυτά τα καθαρματα λεπρους και το καταλαβα σημερα!
Δεν ξερω παιδια αλλα πρεπει να κανουμε κατι και μαλιστα πολύ συντομα!
Αφου ειμαστε 200.000+ χιλιαδες οι ατμιστες ας κανουμε καμια πορεια (Θεσ/νικη,Αθηνα)!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 23:57 από valsam »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1499 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 17:02 »
Εννοείται πως είμαι 100% μαζί σου σε όλα όσα λες σχετικά με την επίδραση του αισχρού νομοθετήματος στην κοινή γνώμη αλλά:
1. Από τους 200.000 και βάλε που είμαστε οι ατμιστές πόσοι πιστεύεις πως θα κατέβουν σε μια πορεία;
2. Ακόμα και όλοι αν κατέβουμε θεωρείς πως θα αλλάξει κάτι;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix