vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Nemesis Mod by Atmomixani

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 01:12 »
Νομίζω οτί αλλάζουν! Πάρε ενα τηλέφωνο στο replace smoke αύριο να σου πουν σίγουρα, εχουν τα πάντα για τα nemesis..

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 05, 2015, 01:21 »
αν παρω τα κοματια απο ατμομηχανη ενα-ενα θα υπαρχει καποια διαφορα στο mod απ το να το παρω πληρης ?? το λεω γιατι δουλευω 18350 μπαταριες μονο οποτε μου βγαινει ποιο ακριβο να παρω ολο το πακετο :))

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 05, 2015, 01:31 »
Σίγουρα τότε σε συμφέρει, αφού χρησιμοποιείς 18350 μπαταρία και μόνο, τότε δεν αξίζει να πάρεις όλο το πακέτο.
Διαφορά δεν υπάρχει καμία.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 26, 2015, 16:56 »
Εδώ και δύο μέρες είμαι κάτοχος κι εγώ ενός γνήσιου Nemesis, πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.  :) Μαζί με έναν κλώνο του IN'AX NANO είναι τα δύο πρώτα μηχανικά μοντάκια που προστέθηκαν στη συλλογή μου.

Και τα δύο παίζουν με υβριδικούς αντάπτορες σε διάταξη 18650 αποκλειστικά, με Sony VTC5 και μωβ Efest με δύο Kayfun Lite plus γνήσιους. Αντιστάσεις μόνιμα στα 1Ω με γιαπωνέζικα βαμβάκια Nakamichi και Koh Gen Do. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μια και φαίνεται να κατασταλάζω προς το παρόν στα στησίματα με το 1Ω αντίσταση, θα μου προσέφερε κάτι ουσιαστικό σαν ατμιστική εμπειρία η αγορά του kick της EVOLV;

Σύμφωνα με τον νόμο του Ohm, εάν έβαζα το kick της EVOLV στα 15W στο Nemesis, υποτίθεται ότι με αντιστάσεις στα θα μου κρατούσε σταθερά τα 3,9V σε όλη τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, που φαίνεται επίσης ότι είναι η αγαπημένη μου ρύθμιση στους Kayfun (γνήσιους αλλά και κλώνους). Πέρα από την σταθερότητα στο άτμισμα, προσφέρει κάτι διαφορετικό το kick σαν ατμιστική εμπειρία, είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 26, 2015, 23:11 »
Δε βλεπω το λογο να βαλεις το kick V2 και να δουλευεις αντ/σεις 1Ωμ.
Οπως και στα VV/VW , καλη αποδοση θα δεις με αντ/σεις των 2Ωμ.


Αν ειναι να εχεις 1Ωμ , μη βαζεις kick.  Ρευμα παραπανω θα τραβας και το αποτελεσμα θα ειναι σα να μην εχεις kick.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 26, 2015, 23:18 »
άσε που το kick πρέπει να πεζή από 1.3ohm και πάνω απ ότι ξέρω

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 26, 2015, 23:56 »
To V2 μπορει να δωσει ρευμα και σε αντ/σεις των 0.6Ωμ , αλλα και παλι το μονο που θα καταφερει θα ειναι απλα να τραβαει παραπανω ρευμα .

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 27, 2015, 00:45 »
Δε βλεπω το λογο να βαλεις το kick V2 και να δουλευεις αντ/σεις 1Ωμ.
Οπως και στα VV/VW , καλη αποδοση θα δεις με αντ/σεις των 2Ωμ.


Αν ειναι να εχεις 1Ωμ , μη βαζεις kick.  Ρευμα παραπανω θα τραβας και το αποτελεσμα θα ειναι σα να μην εχεις kick.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε shadockan.  :) Για την έξτρα κατανάλωση ρεύματος το γνώριζα ήδη, 10%-20% κατά μέσο όρο παραπάνω ρεύμα τραβάει το kick σύμφωνα με το site της evolv.

Πέρα από αυτό όμως, στο σενάριο που αναφέρω, με το V2 ρυθμισμένο στα 15W και αντίσταση 1 έως 1,1Ω, το kick δεν θα βοηθούσε να συνεχίσει να δίνει το Nemesis τα 3,9V και στα χαμηλά επίπεδα φόρτισης της μπαταρίας, π.χ. κάτω από τα 3,6V ή έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 27, 2015, 01:29 »
Μετα απο τα 3.6V καμια μπαταρια δεν θα μπορεσει να σου δωσει αποτελεσμα ισαξιο με μια γεματη.


Ναι , θα εχεις αποτελεσμα αρκετα καλο , αλλα δεν θα ειναι 3.9 V σε καμια περιπτωση.
Αντιθετα αν βαλεις μεγαλη αντ/ση , θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα για πιο πολυ ωρα.


Με αντ/ση 1Ωμ το kick θα τραβαει πολυ περισοτερη ποσοτητα ρευματος για να σου δωσει την ενταση και τη δυναμη που θελεις , με αποτελεσμα να αδυνατισει τη μπαταρια πιο γρηγορα , αλλα και το ρευμα που θα παρεις δεν θα ειναι το ιδιο δυνατο με μια μπαταρια σε επιπεδα φορτισης καπου στα 4 V


Γενικα με οτι kick περασε απο τα χερια μου και ολα δουλεψαν στο Nemesis , παρα την πολυ καλη αγωγιμότητα που εχει το μοντακι , κοντα στα 3.5 V δεν μπορουσε καμια μπαταρια να μου δωσει την αισθηση που ειχα με γεματη ή με μπαταρια κοντα στα 4V.


Δεν ξερω αν σε καλυψα , αλλα για 'μενα το kick οπως και ολα τα VV/VW θα τα χαρεις πολυ περισσοτερο με αντ/σεις κοντα στα 2Ωμ και με πιο λεπτα συρματα αναμεσα σε 20αρι και 25αρι.


Συγνωμη να ζητησω εδω απο το νημα για το off topic και το σταματαω γιατι υπαρχει και το νημα του KICK που θα ηταν πιο σωστο να συνεχηστει η κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #114 στις: Απριλίου 27, 2015, 01:56 »
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε shadockan, είμαι εντελώς νέοπας στα μηχανικά μοντάκια και προσπαθώ ακόμα να καταλάβω βασικά πράγματα.  :)

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 27, 2015, 09:32 »
Κάτι τελευταίο.
Το kick δεν κάνει step down,οπότε με καθαρισμένο Νεμεσις υπολόγισε ότι θα ξεκινάς με 4-4,05 volt.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 27, 2015, 13:22 »
Μέχρι στιγμής, το μάξιμουμ που έχω δει από το Nemesis, από φρεσκοφορτισμένη Sony VTC5 που δείχνει 4,23V και σε αντίσταση που το ωμόμετρό μου τη μετράει στα 1,08Ω στο βολτόμετρο έχω δει μέχρι 3,84V εννοείται υπό φορτίο. Γι' αυτό σκεφτόμουν την αγορά του V2, για να έχω τα επιθυμητά 3,9V για όσο γίνεται μεγαλύτερο διάστημα ζωής της μπαταρίας.

Δεν το έχω καθαρίσει βέβαια το Nemesis, αλλά δεν ξέρω και να το κάνω. Θα το δώσω σε έναν γνωστό ειδήμονα που έχει εννέα (!!!) γνήσια Nemesis  :)) για να μου το καθαρίσει και θα το ξαναμετρήσω...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 27, 2015, 15:49 »
.......αναλογα παντα και με την μπαταρια που χρησημοποιεις.
Το Nemesis ειναι ικανο να δωσει πολυ καλο ρευμα. Ειναι απο τα κορυφαια σε ρευμα για SS μοντακι.


Το θεμα ομως ειναι οτι με το Kick στα 15 Watts, θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα ειτε εχεις 1Ωμ αντ/ση , ειτε εχεις 2Ωμ (θεωρητικα).


Το kick θα τραβήξει περισσοτερη ποσοτητα ρευματος για να δωσει τα παραπανω Amps που χρειαζεται η αντ/ση του 1 Ωμ και το μοντακι το μονο που μπορει να κανει εδω , ειναι οτι λογο της αγωγιμότητας που εχει , θα βοηθησει τη μπαταρια ωστε να αποδιδει καλα και σε χαμηλοτερα ποσοστα φορτισης.
Θα ειναι αισθητη ομως οπως και να το κανουμε η αδυναμια της μπαταριας οταν θα εχει επιπεδα φορτισης κοντα στο 3.5v.


Mπορει το Νemesis λοιπον να ειναι ενα πολυ καλο μοντ , αλλα ο ηλεκτρισμος δεν κανει υποχωρήσεις και δεν καταλαβαινει τις αναγκες μας...... ;D    (κακο χρονο να 'χει)

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #118 στις: Ιουνίου 27, 2015, 15:19 »
Εγώ πάντως με το νεμεσις δεν έχω κανένα θέμα με καιφουν είτε κλώνους είτε original... Χρησιμοποιώ το νεμεσις χωρίς κικ με αντιστασεις 1-1.3 ohm και όλα μια χαρά! Πυροβολαει όπως πρέπει! Βέβαια ποιο πολύ χρησιμοποιώ έναν κλώνο καράβελα... Το νεμεσις το χω για το σπίτι! 😃

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Nemesis Mod by Atmomixani
« Απάντηση #119 στις: Ιουλίου 28, 2015, 10:14 »
Ιδέα μου ίσως αλλά με το kick δίνει καλύτερα ρεύματα όπως κι αποψή μου πάντα ότι με τον μαγνήτη αντί των μαγνητών έχει καλύτερα ρεύματα....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 14 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix