vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

50 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, Jorge

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1620 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 18:32 »
ρε παιδιά, ήμαρτον, εδώ αλλάζεις ντριπ τιπ και αλλάζει το υγρό, το χρύπημα, η γεύση κλπ.... τι ακριβώς είδους συγκρίσεις να κάνουμε? 2 ατμοποιητών με τελείως - μα τελείως διαφορετική φιλοσοφία, κατασκευή κλπ?
Αν η τζούρα σφίγγει αρκετά? Ωραία σφίγγει αρκετά...ε και?
Με 700 διαφορετικά στησίματα θα πάρεις 700 διαφορετικά αποτελέσματα...
Πολύ καλοί ατμοποιητές και οι δύο και αξίζει να τους έχεις κάποιος... απλά/...

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1621 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:36 »
κλαπτον δεν κανει για τον fodi,ζεσταινεται που ζεσταινεται ο ατμο με το κλαπτον γινεται λαβα,δοκιμασε καποιο αλλο συρμα σε 3mm 0,32-0,35,0,40,οχι οτι θα παρεις τρελη γευση,αλλα κλαπτον με την καμια σtον fodi,δεν αποδιδει καλα
Sory το στήσιμο έγινε με kanthal και όχι με Κλάπτον,αν έχεις κάποια επιπλέον άποψή θα την ήθελα γιατί το θέμα στα επόμενα νηματα ξέφυγε για το πόσο σφιχτή τζούρα έχει ο fodi και όχι για το στήσιμο, επίσης πιστεύω ότι το βαμβάκι πρέπει να είναι αρκετά χαμηλά έτσι ώστε το υγρό να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια με το βαμβάκι με αποτελέσμα την μεγαλύτερη απορροφητικότητα, πιστεύω ότι με το τριχοειδές φαινόμενο μειώνεται η ταχύτητα απορροφητικότητας.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1622 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:07 »
Εγώ τον στήνω με τα βαμβάκια να φαίνονται 1-2 χιλιοστά από το πάνω μέρος του γυάλινου τανκ.Δεν έχω παρατηρήσει φαινόμενα υποτροφοδοσίας.
Μάλιστα 3-4 φορές, επειδή λόγω φόρτου εργασίας δεν πρόσεχα καθόλου το ύψος του υγρού στο τανκ και συνέχιζα να ατμίζω, θυμόμουν να κοιτάξω το υγρό όταν με έκοβε το Temp Protection. Και τότε έβλεπα ότι δεν υπήρχε ούτε σταγόνα στο τανκ και το βαμβάκι ήταν μισοστεγνωμένο!
Καλά που υπάρχει η προστασία, αλλιώς θα έτρωγα καμμένο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1623 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:47 »
Παίρνω καμένα από υποτροφοδοσία όταν κάνω δυο τρεις απανωτές τζούρες και τα watt τα δουλεύω οριακά ψηλά

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1624 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:58 »
Βγάζεις καμπάνα.
Το κρατας καμια 30-40 πόντους μακριά σου και πατάς το power
Φυσάς συνεχώς και κοιτάς που σου πυρώνει η αντίσταση.
Διορθώνεις.
Απολαμβάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1625 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:13 »
Ρε παιδια εχει δοκιμασει κανεις καναν τροπο για να μην εχει μεγαλη καταναλωση; Εγω απο εκει που εκανα 4ml την μερα, με τον Fodi παω στα 6.
Το ρουφαει το υγρακι του ο φοντας....

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1626 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:19 »
Αυτού του τύπου οι ατμο είναι φυσικό να έχουν μεγάλη κατανάλωση υγρού.
Δούλεψε με λεπτά σύρματα και σε όσο χαμηλά watt σε παίρνει. 

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1627 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:23 »
Εγω ελεγα να ριξω μονο την μια ακρη στο τανκ μπας και δω διαφορα, ποιος ειναι ομως ο λογος που τετοιου τυπου ατμοποιητες εχουν καταναλωση; Σκεφτομουν να παρω εναν τανκατο πχ Doggy ( clone ) που διαβαζω οτι η καταναλωση υγρου ειναι μικρη και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που γινεται αυτο.. με το ιδιο στησιμο αν τους κανω και τους 2 στον doggy θα εχω λιγοτερη καταναλωση;

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1628 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:36 »
Μιας και τυχαίνει να τους έχω και τους δύο ... ναι! Η μέρα με τη νύχτα !
Και τι εννοείς να ρίξεις τη μια άκρη στο τανκ???
Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό που καταλαβαίνω ...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1629 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:38 »
Μα είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας και σχεδιασμού αυτοί οι δύο!

Και όχι, ΜΗΝ ρίξεις μόνο την μία άκρη γιατί μετά σε βλέπω να ανοίγεις νέο νήμα για τις εμπειρίες των καμένων...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1630 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:51 »
Εχει κανα 2ωρο που εριξα μονο την μια ακρη στο τανκ μεσα και μεχρι στιγμης δεν εχω παρει καμμενο καθολου, η καταναλωση μου φαινεται ιδια ομως, ισως να φταιει που ατμιζω στα 13-14watt..
Δεν ξερω για τον σκυλο αλλα ο φοντας σε γευση και χτυπημα ( τουλαχιστον με την 6ρα που κανω ) ειναι ικανοποιητικος.. Αυτη η καταναλλωση ειναι που με ανησυχει ομως λιγο

Αποσυνδεδεμένος mike14

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1631 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 18:02 »
Σε κύκλο με το μάτι πάντα το κόβω όσο περίπου το μέγεθος των επιχρυσωμένων βιδων...Άρα ποιο κοντά στο 5 οπως λες.
Τον περιμένω και εγώ από μέρα σε μέρα τον fondako.
Με fused clapton η ribon δοκίμασες κανένα στήσιμο?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Λοιπόν 4 mm  είναι ο πυρήνας το κατσαβίδι μπαίνει ακριβώς στις τρύπες που μπαίνει το βαμβάκι οι οποίες είναι 4mm 0.40 kanthal  6 σπείρες ελαφρά ανοικτές το βαμβάκι το πάω μέχρι το ανοξείδωτο αντε και 1 με 2 mm στο γυαλί επίσης θέλει χτένισμα μετά την αντίσταση να αφρατεψει καλά και προσοχή όταν θα το περνάς από τις τρύπες για το τανκ να μην το σφιξεις και τις μπουκωσεις 
Αυτό το βίντεο θα σε βοηθήσει 
 https://youtu.be/pMez0qDtV0o
Αν τον στήσεις έτσι πες εντυπώσεις εμένα μου έκατσε πάρα πολύ καλά 

Αποσυνδεδεμένος mike01

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1632 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 19:08 »
Μια παραθεση οσοι εχουνε το pico κ αντιμετωπιζουν το προβλημα atomizer short με το φοντι να αλλαξουν μπαταρια.σημερα ειχα ολη μερα το πεδευα αλλαζα αντιστασεις τα ιδια με το που αλλαξα μπαταρια τελος ντουμανιαζω πιπιλα

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1633 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 22:22 »
Βγάζεις καμπάνα.
Το κρατας καμια 30-40 πόντους μακριά σου και πατάς το power
Φυσάς συνεχώς και κοιτάς που σου πυρώνει η αντίσταση.
Διορθώνεις.
Απολαμβάνεις.
Ωραίο tip ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1634 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 22:55 »
Ναι, αλλά ο Fodi δεν είναι φτιαγμένος για τσιγαρίσιες τζούρες!
Όπως και ο Nautilus δεν είναι φτιαγμένος για πνευμονικές. Δεν μπορείς να κάνεις πνευμονικές στον Nautilus.
Αυτό που ίσως μπερδεύει, είναι ότι στον Fodi μπορείς να μιμηθείς την τσιγαρίσια τζούρα αφήνοντας μισή τρύπα ανοιχτή. Αυτό όμως είναι πλησίασμα/μίμηση τσιγαρίσιας, διότι ακόμα και έτσι, περνάει αρκετά περισσότερος αέρας στην αντίσταση απ' ότι στον Nautilus. Οπότε δεν μπορείς να έχεις σύγκριση ανομοίων.
Πιστεψέ με έχω και τους δύο στα χέρια και τραβάω τζούρα μία από τον έναν και μία από τον άλλο και όλο αυτό από περιέργεια,nautilus με 1.2 κεφαλη αερα τέρμα ανοικτό, fodi αερα τέρμα κλειστό μίσή τρύπα οι τζούρες είναι κοντά και μιλάω μόνο για τζούρες όχι για γεύση και μόνο σε αυτα τα σημεία ρυθμίσεις αερα , σίγουρα δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά για κάποιον που θέλει να ανεβάσει την ποιότητα γεύσης στο ατμισμα αλλά είναι κολλημένος με nautilous ο fodi είναι μία ωραία προσέγγιση, ωστόσο ο fodi εντασσετε στους τσιγαρισιους με μία δυνατότητα σφιχτης πνευμονικής και πραγματικά δεν χάνει γεύσεις σε όλο το εύρος αέρα και αυτή είναι η επιτυχία του.Ειπα απλώς την γνώμη μου με καλή προθεση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix