vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

311 επισκέπτες, 8 χρήστες
skoubri, Barbapaidi, maprix, grag, Ηρακλης, lagoudakis, dallaskdp, Buliwyf

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1635 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 23:52 »
Και πολύ καλά έκανες Κώστα!
Η γνώμη και η εμπειρία του καθενός είναι μια βοήθεια ώστε να σχηματίσουμε την δική μας γνώμη.
Προσωπικά έχω να ατμίσω με τον Nautilus πάνω από ένα χρόνο και έχω ξεχάσει την τζούρα του. Αλλά το βασικό και το κυρίαρχο είναι το πως ταιριάζει στον καθένα. Εγώ δηλαδή, έχω τον Φόντη με όλες τις τρύπες ανοιχτές και τον ευχαριστιέμαι απόλυτα. Και εσύ απόλυτα τον ευχαριστιέσαι με μισή τρύπα ανοιχτή. Οπότε και οι δυο λέμε ότι "γουστάρουμε". Μπράβο μας!
;)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1636 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 00:12 »
...φυσικά και είναι χρήσιμα όλανα τα διαβάζουμε.
Πάντως εγώ σε κανένα μέχρι τώρα υγρό δεν έχω πάρει ίδια γεύση (του υγρού)
σε διαφορετικό ανοιγμα αέρα...
Ειδικά στον φόντι όσοκλείνω τον αέρα τόσο μειώνεται η αρχική γεύση...

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1637 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 15:32 »
Σίγουρα παίρνεις άλλη γεύση αλλά θα βοηθούσε νομίζω να μας πεις τι υγρό ατμιζεις, τι στήσιμο κανεις και μία περιγραφή πως αντιλαμβάνεσαι το υγρό σου ανάλογα σε ποιο σημείο αέρα ατμιζεις.Με αυτό τον τροπο θα πάρουν και άλλοι την εμπειρία σου,θα έχουν ένα μέτρο σύγκρισης και οι πληροφορίες που θα ερθουν από άλλους συνατμιστές θα δώσουν μία καλύτερη συνολική εικόνα με αποτέλεσμα οι επόμενοι να γλυτώσουν ίσως χρόνο και ίσως χρημα.Πάντα με καλή πρόθεση

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1638 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 16:08 »
αδερφέ μου δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο το τι υγρά κάνω.
κάθε υγρό έχει κι αυτό την δική του φιλοσοφία.
να μην πώ ότι εξαρτάται το τι θέλεις να παίρνεις απο το υγρό σου.
μπορεί να φαίνεται παράδοξο αλλά κάπως έτσι λειτουργούμε γευστικά.

στο προκείμενο γιατον φόντι, έχω γράψει και παραπάνω ότι αυτο που μου αρέσει
το έχω πάρει σε 2άρι πυρήνα με 30 άρι ατσάλι 316
τώρα θα δοκιμάσω και ss317 35 άρι και θα δώ που πάει.

οι αντιστάσεις που μου έπαιξαν καλά ήταν απο 0.9 ΄μεχρι 1.2
δεν βαράω πολλά βαττ. μου αρέσει ο δροσερός ατμός.
τον αέρα τον δουλεύω minimun 2 ανοιχτες και maximum 4 ανοιχτές.

Η γενική μου άποψη για τον άτμο αυτόν είναι ότι δίνει "όγκο" στο υγρό (γευστικά)
που σε άλλα υγρά μου ταιριάζει απόλυτα και σε άλλα όχι.

επι το πλείστον τα υγρά μου είναι "ψευτοκαπνικά" και αποδίσει πολύ ωραία τα πολύπλοκα υγρά απο τα πιό απλά.

δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα ή σε κατατόπισα τώρα...αλλά σε βάθος χρόνου το σίγουρο είναι ότι κάποιοι θα συμφωνήσουν και κάποιοι θα διαφωνήσουν.
αυτή βέβαια είναι και η ομορφία του πράγματος :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1639 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 22:12 »
Εμενα προσωπικά μου έδωσες αρκετές πληροφορίες και έχεις γίνει και πιο συγκεκριμένος και σίγουρα κάποια από τα στησιματά σου τα κάνω αφού με τον fodi δεν έχω ακόμα πειραματιστεί με άλλα σύρματα εκτός από κανθαλ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1640 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 12:14 »
με κλάπτον σίγουρα όχι αλλά εμένα μου έκατσε μόνο με 28x2 (τουίστιντ) και πήρα γεύση και κάτω των 20watt :)
http://vaping.gr/index.php?action=dlattach;topic=30955.0;attach=66824
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1641 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 18:48 »
Λοιπον παιδια μου ηρθε ο Φοντας τελικα σημερα και τον εστησα με τις δυο αντιστασεις που ειχε μεσα.
Δυστυχώς οι αντιστασεις που εχει μεσα δεν μου κανουν ~0.5Ohm.
Θελουν πολλα Watt πανω απο 25 και σε συνδιασμο με την μεντα που κανω και την 9mg νικοτινη με μπουκωνει πολυ...φτιαχνει κάπως;

Τι αντιστασεις ειναι αυτες; τι γουρουνια; σαν κοτετσοσυρμα ειναι γμτ.

Εχω παρει συρμα και εχω και κατι ετοιμες αλλα τις βλεπω με μικρο πυρήνα ουτε 2mm δεν ειναι. Περναει μπαμπακι απο εκει;

Αυτη τι στιγμη κανω nautilus x 1.8Ohm 12W και cubis pro

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1642 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 13:01 »
Ένα τελευταίο στήσιμο που έκανα θέλω να το αναφέρω γιατί πραγματικά έκανε την διαφορά .Διαβάζοντας σχόλια και εμπειρίες άλλων συνατμιστών και βλέποντας τι παίρνουν από το υγρό τους, έκανα ένα στήσιμο με 0.36mm kanthal,3 πυρήνα,9 σπείρες.Αυτο μου έδωσε 1.48 αντίσταση και 1.65 ωμ με βαμβάκι και υγρό.Ο λόγος που εστησα έτσι ήταν να μεγαλώσω την επιφάνεια επαφής με το βαμβάκι και αυξάνοντας τα στα 18 watt να παιρνω ένα χλιαρό ατμό τον οποίο και επιθυμώ με πολύ γεύση,ο 3αρης πυρήνας μου έλυσε κάποια προβλήματα υποτροφοδοσίας γιατί αυξάνοντας την διάμετρο στο βαμβάκι έχω πιο γρήγορη απορρόφηση στις πνευμονικές. Προσοχή όμως τρώει περισσότερο υγρό.Το στήσιμο αυτό ικανοποιεί φυσικά τα δικά μου θέλω και σίγουρα δεν είναι ιδανικό για κάποιον αλλον.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1643 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 10:23 »
καλημερα φιλοι.καταρχην να ευχαριστησω τον ati καθως παρουσιαση κομπλε πρωτο μηνυμα στο θεμα κ με εκανε να θελω να γνωρισω τον fondi f2.
λοιπον χθες αντι για κατι συρματα που περιμενα μου ηρθε ο φοντις εξαιρετικα γρηγορα απο gearbest 
http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_374022.html
κ με βρήκε απροετοίμαστο μονο με το ρεταλι 26awg που εχω.αλλα δεν με νοιαζει αστησα σε 2 πυρηνα καθοτι φαγανος ηθελα να δω αν ρουφα πολυ κ σε μικρο πυρηνα ενα αμφιλεγομενο στησιμο αλλα που τελικα δουλεψε αψογα χωρις ιχνος διαρροης. 
λοιπον.....τι ειναι αυτος ρε παιδια :confused1:;μην ειναι η γυναικα που τα κανει ολα κ δεν εχει δημιουργησει ακομα ο θεος;ρε ειναι  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:.
γευση;(κανω σκετη βαση) μη με υπολογισετε αλλα φανταζομαι θα τα σπαει.
χτυπημα;κ οτι ελεγα οτι με τον doggy θα παω απο 6 νικοτινη στα 9,οχι φιλε μου ηρθε ο φιλος να σου δωσει αυτο που ζητας.
ντεκ;στηνεις οτι γουσταρει το αρωστο μυαλο σου,ψιλα-χοντρα-στριφτα-πυρηνες μικροι-μεγαλοι-ψηλα αντισταση-χαμηλα,ρε μιλαμε σε αφηνει να δημιουργησεις οτι θες για mtl ατμοποιητης.
κ το κορυφαιο;κανει κ σαν ντριπινκγ να παρεις μια ιδεα απο γευσεις υγρων απλα τραβοντας το καπακι κ σταζεις πανω στην αντισταση κ περνεις γευση για το τι προκειτε.χθες εκει που καθομουν παω πεταω κατι σταγονες απο ενα υγρο που ειχα φτιαξει κ αμεσα γνωρισα πως θα ειναι.
μονο που τρωει υγρο αρκετα ακομα κ με το στησιμο το δικο μου,φανταζομαι με μεγαλα αρχοντικα στησιματα των πολλων βαττ (αλλα φανταζομαι κ τι ξυλο θα σας ριξει εκει).
αλλα ποιος νοιαζετε η αναπληρωση ειναι καλαμπουρι κ τελος παντων αν δε σας βγαζει ας πουμε για την δουλεια περνετε αλλον εκει αλλα ο φοντας ειναι musthave κομματι κ σε κοστος shutup and take my money ακομα κ αν εκανε 50 ευρω κ παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1644 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 10:32 »
Για total black Pico είσαι :)

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1645 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 11:04 »
το ξερω κ εχω να ερθει ενα.διοτι ειμαι κ οικανοποιημενος απο το πικο απο μεγεθος.δε του εβαλα κ το δικο του drip tip στις φωτο για να ειναι ομορφος.

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1646 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 12:08 »
Και εμενα μια χαρα μου εκατσε με 3mm πυρηνα και λεπτο συρμα στα 1.6Ohm 10-12W
Με το χοντρο συρμα ειχα απογοητευτει τελειως δεν μου δουλεψε με τιποτα...Πολλα τα watt που χρειαζονταν και σε συνδυασμό που ειναι κοντος με εκαιγε.
Αλλα δεν ειναι για εξω ρε παιδια σε μια ωρα τα καταπίνει για πλακα σε εμενα τα 2ml :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1647 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 12:26 »
αν είσαι σε ορθάδικο όχι, αλλά οπουδήποτε αλλού είναι μια χαρά... 5 δεύτερα για γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1648 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 14:00 »
Ρε παιδιά πουλάνε πουθενά orings για τον φόντο ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος labrador13

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1649 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 17:15 »
Στο θέμα των oring καθώς περιδιάβαινα  το thread αναφέρονται οι διαστάσεις κάπου ορισμένων ορινγκ του φόντι. Παντως σαν spare parts σε ατμομάγαζο δεν τα βρήκα πουθενά τουλάχιστον Ελλάδα. Αν γνωρίζει κανείς τις διαστάσεις μόνο του ασπρου ορινγκ που πάει στον πόλο του ατμοποιητή θα είμαι υπόχρεος. Δεδομένου ένα μου έχει μείνει και κουτσουρεμένο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6275 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117295 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508527 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244454 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294894 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763400 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog