vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, gfilip, Jorge, jim356, FaniFox, karasarinis, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #495 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:04 »
Το.Ni θέλει μεγαλύτερη προσοχή στο στήσιμο λόγω του ότι είναι πολύ πιο μαλακό σαν σύρμα και καλό σφίξιμο στις βίδες των πόλων αν είσαι λίγο προσεκτικός στις κινήσεις σου δεν θα αντιμετώπισησ κανένα πρόβλημα

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #496 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:08 »
πάντως εγώ δεν έχω δει κάτι διαφορετικό σε γεύση στον kfl με Ni200 δεν ξέρω για εσάς...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #497 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:18 »
 διαφορά σε γεύση δεν θα δεις με το πρώτο αλλά μετά από κάμποσα στησιματα με ν 200 όταν ξανά κάνεις μετά με κανθαλ θα δεις τι διαφορά αλλά μην φανταστείς τρελές διαφορές μεταξύ τους. Απλά το νικελίο όσο και να υπερβείσ βατ και θερμοκρασία δεν θα πάρεις καμένο εκτός και αν το επιδιώξεις εσύ

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #498 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:54 »
Με Ν200 φοβαμε αυτη την πολυ μικρη αντισταση που εχει. το istick 40  πραγματατικα ζεματαει μετα απο λιγα ατμισματα. Μεχρι ποσα Ωμ μπορουμε να ανεβασουμε μια Ν200 αντισταση.Δηλαδη αν ανεβενε κοντα στο 1 Ωμ δεν θα ζεματουσε τοσο το μηχανημα.Αλλα θα μπορει να την διαβασει ?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #499 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:57 »
  Για να βγάλεις αντίσταση 1 Ωμ με νικέλιο χρειάζεσαι κάνα μέτρο σύρμα.
Οπότε μάλλον δεν κατάλαβες κάτι στο περί ελέγχου θερμοκρασίας.


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #500 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 20:27 »
dalai δεν μου έχει συμβεί έως τώρα κάτι τέτοιο στα μοντ με tc να ζεστενονται στο ατμισμα με νικέλιο η ακόμα και τιτάνιο που τα έχω και πιπιλα όλη μέρα..αν δεν ατμιζησ και να φορτίζεισ τοτε ίσως το μοντ να έχει κάποιο πρόβλημα έχω ατμιση με istick 40 watt για περιπου μισή ωρα και δεν είδα κάτι τέτοιο και σε ερώτηση στο φιλο που το έχει με διαβεβαίωσε οτι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο κάνε μια ερώτηση και στο νήμα του μοντ ίσως να σου πουν περισότερα ακόμα που εγώ δεν γνωρίζω για το μοντ     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #501 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 21:11 »
Μια πάλετα με οσο και χοντρα καλωδια και τυπωμενα κυκλωματα να ειναι σχεδιασμενη μηδεν Ωμ δεν μπορει να πιασει .Οποτε και μια μικρη αντισταση στα κυκλωματα  του mod σε συνδιασμο με την εσωτερικη αντισταση της μπαταριας, επιφερουν ενα ζεσταμα στο istick που το νιωθω λιγο χλιαρο (πιο ζεστο απο το χερι μου) οταν ατμιζω. Και δεν μου αρεσει καθολου να ατμιζω και να νιωθω οτι το μηχανιμα ζοριζετε.
Απο την αλλη καταλαβαινω οτι το νικελιο εχει πολυ μικρη αντισταση και χρειαζεται μεγαλο μηκος για να φτιαξεις μεγαλη αντισταση , το istick ομως δεχεται απο οτι ειδα μεχρι 1 Ωμ αντισταση  νικελιου σε TC mode

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #502 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 21:15 »
Το 1 ωμ σε  tc αφορα μονο το ss και όχι κάποιο άλλο 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #503 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:38 »
εδω και 20 μερες εχω τον kfl και ενω χρησιμοποιω ni200 οι αντιστασεις μου καιγονται σε 1-2 μερες..δεν ξερω ισως φταιει το νακαμιτσι...εκτος αυτου εχω παρατηρησει οτι στη βαση που βιδωνω το συρμα 1 πλαστικο εχει μια κλιση μηπως  παιζει ρολο αυτο;;

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #504 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:19 »
Χρονια πολλα σ' ολους


Αγορασα συρμα 0,25μμ Kanthal A1 απλο παναπλο (τουλαχιστον ετσι λεει η ετικεττα του)  . Στριβω σε 2αρι πυρηνα 4 σπειρες και κει που περιμενα μια αντισταση 1,1 - 1,2 Ω η μετρηση (και σε πολυμετρο ) βγαινει 3 και πανω , και αυτο οχι μονο σε εναν αλλα σε τρεις ατμοποιητες . Και μαλιστα οσο ατμιζα η αντισταση αυξανοταν μεχρι που γυρω στα 4Ω σταματησα φοβουμενος δυσαρεστες επιπλοκες


Μπορει να βοηθησει καποιος ? τα παιξαν και οι τρεις πολοι απο τους ατμοποιητες ή το συρμα ειναι κατι αλλο απο αυτο που λεει ?

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #505 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:38 »
το πολυμετρο στην ετοιμη αντισταση τι δειχνει? τι συσκευη μοντ  χρησιμοποιείς? τι ατμο εχεις?
πανω κατω πρεπει να σου βγαζει οπως λεει το http://www.steam-engine.org/coil.asp, διαφορετικα βαλε αλλο κανθαλ

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #506 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:45 »
Το πολυμετρο στην αρχη τις εδειξε 1,2 οσο θα πρεπε να ειναι . Ατμιζοντας ομως καποια στιγμη το KBOX εδειχνε να εχει προβλημα (το KBOX δεν εχει οθονη οποτε δανειστηκα ενα istick 30 το βαλα πανω και εδειχνε 3 + Ω) αδειασα τον 1ο ατμοποιητη μετρησα την αντισταση ξανα με πολυμετρο (χωρις βαμβακι) εδειχνε 3,2 Ω (αυτα σε κλωνο Kfl)

. Αλλαξα ατμοποιητες (Lemo 1 & HCigar) και το ιδιο ξανασυνεβει με τα ιδια βηματα ξανα


Δεν μπορω να πω ενας πολυ ωραιος τροπος να χωνεψω την γαλοπουλα και να καπνισω  :angry_orange:  μετα απο 5 μηνες αποχης


Περιττο να πω οτι σημερα δεν ατμισα καθολου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:53 από cho oyu »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #507 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:53 »
απλο κοιλ ειναι? μηπως ακουμπανε τα ποδαρακια τις αντιστασης την καμπανα ή τη βαση? ο κονεκτορας στουσ ατμο ειναι καθαρος? στο μοντ ο κονεκτορ ειναι καθαρος? εχεις αλλο συρμα να δοκιμασεις?

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #508 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 00:01 »
Απλο παναπλο


Απο οσο εβλεπα (Εχω και καποια ηλικια..) οχι , αλλα σε αυτη τη περιπτωση δεν θα βραχυκλωνε ?


Πολοι και κονεκτορες ειναι καθαροι


εβαλα αργα το βραδυ αλλο 0,25 μμ (απο ενα γειτονα) και επαιξε κανονικα , αλλα πλεον δεν ειχα καμμια μα καμμια διαθεση να ατμισω

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #509 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 00:06 »
παρε αλλο συρμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix