vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, funes, Tem, manoslykos, Geraki, tibolaso, george kotsopoulos

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 15:06 »
Σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα είναι αδύνατον να σου προξενήσει αυτού του ίδιους βλάβη κάτι και ιδικά το Η.Τ.
Το πρόβλημά σου ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν , απλά τώρα φάνηκε επειδή σταμάτησες το κανονικό τσιγάρο γιατί σου περιόριζε την αιμάτωση των ούλον,
Επίσης εδώ θέλω να πώ πώς είναι πολλοί και διαφορετικοί οι παράγοντες που επιφέρουν τέτοια προβλήματα στα ούλα και τα δόντια μας .
Σας τα λέω γιατί έχω φίλο οδοντίατρο που από της πολλές συζητήσεις δεκαετιών έχω καταντήσει μισός γιατρός .

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 16:48 »
Νομίζω πως η μεγαλύτερη ζημιά στα δόντια από το η.τ. είναι τελικά αυτά τα καταραμένα μεταλλικά drip tips. Εκεί που πας να τραβήξεις τζούρα, ΝΤΟΥΚ

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 18:23 »
Αυτό για το μία ώρα μετά τη ζάχαρη δεν το έχω ακούσει, και δε μου φαίνεται λογικό επειδή: ζάχαρη είναι μια χημική ένωση υδατάνθρακα, η διπλάσια της γλυκόζης συγκεκριμένα που με το σάλιο απλοποιείται. Το ψωμί όσο υπάρχει σε επαφή με το σάλιο επίσης γίνεται "ζάχαρη" (απλοποιείται σαν υδατάνθρακας) το ίδιο μακαρόνια, γενικώς ότι είναι υδατάνθρακας, είναι μια σύθετη ζάχαρη. Όσο πιο γρήγορα φύγει από το στόμα τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να πάει το σάλιο και να το πετρώσει, καθώς και να προλάβει να ανπτυχθεί θρεπτικό περιβάλλον για μικρόβιο. Η VG όμως δεν είναι υδατάνθρακας, κι αν ήταν, που δεν είναι, η μικροποσότητα ατμού που μένει δε θα ήταν ούτε κόκκος ζάχαρης
Το ξανακοίταξα σήμερα. Δεν κάνει να πλένουμε τα δόντια αφού φάμε οτιδήποτε κάνει το περιβάλλον στο στόμα πιο όξινο. Τα βακτηρίδια τρέφονται με σάκχαρα και παράγουν οξύ και γι'αυτό πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον μισή ώρα πριν το βούρτσισμα. Σ'αυτό το διάστημα, το σάλιο έχει επαναφέρει το ph στα σωστά επίπεδα και δεν κινδυνεύει ο σμάλτος. Για την vg έχεις δίκιο, είχα δει ένα τόπικ για vg και διαβήτη και μου είχε έρθει η απορία.

@TNT,Πάλι καλά που πήγες και τώρα σε άλλο οδοντίατρο. Εμένα ο πρώτος μου είχε βγάλει 4 νεογυλά δόντια όταν πήγαινα προνήπια, απλά επειδή είχε φετίχ. Και είχε πει και στον πατέρα μου να πλένει τα δόντια μέχρι να ματώσουν τα ούλα επειδή έτσι φεύγει η πέτρα. Κι αυτοί παπατζήδες είναι, που λέει κι ο πατέρας μου. Για ωρυλάδες και ενδοκρινολόγους, δεν θα πω καν. :wall:

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #123 στις: Ιουλίου 08, 2014, 07:49 »
"ξεθαβω" το θεμα γιατι ειναι ενδιαφερον ειδικα για εμας που η υγιεινη τον δοντιων μας δεν ειναι κ τοσο καλη..
το δικα μου ειναι σε μετρια κατασταση κ εχω παρατηρησει τωρα με το η.τ. οταν τα πλενω ματονουνε τα ουλα. :hmmm:
αν κ με προβληματιζει λιγο,ξερω κ καταλαβενω πως  σε σχεση με το κ.τ. ειναι μυδαμινη η φθορα!
μονο η βρωμα του κ.τ. που ειχα πριν τα λεει ολα...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #124 στις: Ιουλίου 08, 2014, 11:09 »
Σε μένα αντιθέτως ματώνανε όσο κάπνιζα .. τώρα είναι μια χαρά, απλά αν δε τα βουρτσίσω έχουν επάνω μια γλοιώδες υφή που λογικά είναι από τη γλυκερίνη.

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #125 στις: Ιουλίου 08, 2014, 12:28 »
σε μενα μετα απο 6 μηνες η.τ. ασπρισαν  :thumpup:

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #126 στις: Ιουλίου 08, 2014, 12:39 »
Και σε μενα το ιδιο.Επιτελους σταματησαν να κιτρινιζουν συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #127 στις: Ιουλίου 08, 2014, 13:39 »
Μετα απο πολλα χρονια καταφερα να δω τι χρωμα εχουν :yes: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 29, 2015, 22:31 »
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ εδώ και 4 μήνες που έχω διακόψει το κάπνισμα και μόνο ατμίζω είναι οτι ματώνουν όλο και περισσότερα τα ούλα μου....και πριν μάτωναν που κάπνιζα αλλά πολύ λιγότερο.Πήγα και στον οδοντίατρο και μου λέει όλα οκ και ο,τι θέλουν καθαρισμό.Έκανα καθαρισμό και πάλι τα ίδια.
Εδώ και και λίγες μέρες ένιωθα μια ενόχληση πάνω από τα μπροστινα δόντια με την ενόχληση να προχωράει προς τη μύτη σαν μούδιασμα (πόνος).
Πήγα σήμερα στον οδοντίατρο μου κάνει τα απαραίτα τεστ και ακτινογραφίες στα δόντια και μου λέει οτι τα δόντια είναι οκ και οτι το πρόβλημα είναι στα ούλα που ματώνουν και μου είπε να πάρω δυο αντισηπτικά διαλύματα για μια εβδομάδα και να κάνουμε καθαρισμό μετά.
Είχε κάποιος παρόμοια σύμπτωματα  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 29, 2015, 22:48 »
Παιδιά εμένα πάντως ούτε ματώνουν τα ούλα ούτε τίποτα... Και είναι και λευκά λευκά! Επίσης πριν Κανά μήνα που πήγα στον οδοντιαντρο μου είπε ότι είναι σε πολύ καλή κατασταση...έκανα και έναν καθαρισμό Και μια χαρά....

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 29, 2015, 22:51 »
Εδώ και 1.5 μήνα βλέπω τον οδοντιατρο πιο συχνά και από την μάνα μου ( κι ακόμα δεν τελείωσα). Σου είπε να κάνεις καθαρισμό άρα έχεις πέτρα. Η πέτρα προκαλεί ουλιτιδα και φλεγμονες. Εγώ πχ δεν είχα ουλιτιδα αλλά είχα φλεγμονες και μου έδωσε μια θεραπεία 10 ημερών με αντισυπτικο. Την ίδια θεραπεία είχα κάνει και πριν δύο χρόνια όταν είχα ουλιτιδα και όντως θεραπευτικα.
Εν τω μεταξύ κάτω από την πέτρα μπορεί να υπάρχει χαλασμένο δόντι που θα φανεί κατά τον καθαρισμό.

Εγώ πήγα για απονευρωση και επειδή πονουσα καιρό και δεν μπορούσα να φάω από εκείνη την μεριά δημιουργήθηκε αρκετή πέτρα. Όταν έκανε τον καθαρισμό ο γιατρός προέκυψαν και δύο σφραγισματα, που μέχρι τότε δεν είχε δει.
Πάντως το η/τ δεν κάνει κακό στα δόντια. Εμένα ο γιατρός μου χάρηκε όταν με είδε με το ηλεκτρονικό.


Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 29, 2015, 22:59 »
Βασικά λεύκανση του είπα να μου κάνει... Απλά θέλω να Ναι κατάλευκα...  :D

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 29, 2015, 23:17 »
Εδώ και 1.5 μήνα βλέπω τον οδοντιατρο πιο συχνά και από την μάνα μου ( κι ακόμα δεν τελείωσα). Σου είπε να κάνεις καθαρισμό άρα έχεις πέτρα. Η πέτρα προκαλεί ουλιτιδα και φλεγμονες. Εγώ πχ δεν είχα ουλιτιδα αλλά είχα φλεγμονες και μου έδωσε μια θεραπεία 10 ημερών με αντισυπτικο. Την ίδια θεραπεία είχα κάνει και πριν δύο χρόνια όταν είχα ουλιτιδα και όντως θεραπευτικα.
Εν τω μεταξύ κάτω από την πέτρα μπορεί να υπάρχει χαλασμένο δόντι που θα φανεί κατά τον καθαρισμό.

Εγώ πήγα για απονευρωση και επειδή πονουσα καιρό και δεν μπορούσα να φάω από εκείνη την μεριά δημιουργήθηκε αρκετή πέτρα. Όταν έκανε τον καθαρισμό ο γιατρός προέκυψαν και δύο σφραγισματα, που μέχρι τότε δεν είχε δει.
Πάντως το η/τ δεν κάνει κακό στα δόντια. Εμένα ο γιατρός μου χάρηκε όταν με είδε με το ηλεκτρονικό.


Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δεν πιστεύω και γω οτι κάνει κακό και αν κάνει είναι σιγουρα πολύ μικρότερο σε σχέση με το καπνισμα ίσα ίσα τα δόντια μου είναι πολύ πιο άσπρα σε σχέση με παλιότερα.
Τώρα όσον αφορά την ουλίτιδα σίγουρα είχα και πιστεύω οτι με τη διακοπή του καπνίσματος αναδείχθηκε.
Αλλά τώρα αυτο που έχω είναι φλεγμονή γιατί με πονάει το ούλο και προχωράει ο πόνος-μούδιασμα προς τα πάνω τη μύτη και το μάγουλο.
Μου έγραψε τα 2 διαλύματα το UNISEPT MOUTHWASH και το Chlorhexil....
Καθαρισμό κάνω σχδόν κάθε εξάμηνο και ο γαιτρός είναι ο τακτικός που πάω και πολύ καλός
Πάντως το πρόβλημα τώρα είναι σίγουρα φλεγμονή αλλά πρώτη φορά το παθαίνω...
Ελπίζω να μου περάσει και εμένα με αυτά τα αντισυπτικά διαλύματα...




Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 30, 2015, 01:45 »
Ενημερωτικά πάντως πέρα από την ουλίτιδα, το να ματώνουν τα ούλα είναι ένα από τα πρώτα συμπτώματα της έλλειψης βιταμίνης C , το λεγόμενο σκορβουτο.
Καλό είναι να σκεφτείς και αυτό το ενδεχόμενο και να το αναφέρεις και στον ιατρό σου στην επόμενη επίσκεψη και να σκεφτείς λίγο και αν η διατροφή σου δικαιολογεί κάτι τέτοιο.

Ότι και να είναι εύχομαι να βρεις γρήγορα τη λύση και περαστικά!!!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 30, 2015, 02:07 »
Εχετε υπόψη σας ότι ο καπνός λειτουργεί αιμοστατικά και μειώνει πιθανές αιμοραγίες λόγω ουλίτιδας, μολις διακοπεί το κάπνισμα είναι πιθανό να αυξηθούν τα φαινόμενα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει η αιτία που τα "κρύβει".

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 6 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 80 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix