vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 8 χρήστες
chkontog, Milarepa, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, bloodlessz, grag, thanos1071, Geraki

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2700 στις: Μαρτίου 15, 2017, 14:59 »
Τον μόνο λόγο που απεγνωσμένα η λογική μου σκέψη αναζητά
στη προσπάθεια της να "χωνέψει" το παράλογο τής απαγόρευσης ατμίσματος στο αυτοκίνητο (που είναι μία ουρίτσα στη βάση τού πραγματικά παράλογου σε κάθε επίπεδο "νόμου")
είναι για τους cloud chasers, τους ντουμανιάρηδες
όπου θα μπορούσε, λόγω τού πυκνού ντουμανιού, να μειώσει αισθητά την ορατότητα από όποιον και αν ατμίζει μέσα στο αμάξι, με ολέθριες συνέπειες και για τους επιβαίνοντες και για τους άλλους.

Βέβαια, ο ίδιος που ηθελημένα εμποδίζει την ορατότητα - αν είναι ο οδηγός-ιδιοκτήτης τού αυτοκινήτου -
θα είναι ο ίδιος που θα έχει παναγίτσες, σταυρούς και διακοσμητικά φρου φρου στο παρμπρίζ και μαξιλαράκια λούτρινα στο πίσω.

Τύπος που ούτως ή άλλως δεν έχει οδηγική συνείδηση, απόρροια απουσίας παιδείας γενικότερης.

Αλλά πάλι, έχω σύγκρουση μέσα μου. Αν δεχτώ αυτόν σαν λόγο,
τότε τον νόμο θα έπρεπε να τον έχει θεσπίσει το υπουργείο συγκοινωνιών, και όχι το "υγείας". Που πλέον, το βάζω σε εισαγωγικά.
Επειδή πρόκειται περί οικονομικής υγείας εκείνων που τού έχουν κάνει κατάληψη.

Τρέεεελλα λέμε!

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2701 στις: Μαρτίου 15, 2017, 15:16 »
gkon961 φιλε δεν απαγορευουν το ατμισμα στο αυτοκινητο γενικα, απαγορευουν το ατμισμα στο αυτοκινητο αν μεσα υπαρχουν παιδια κατω απο 12 ετων.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2702 στις: Μαρτίου 15, 2017, 15:25 »
Πολλά παιδιά μικρής ηλικίας (11,12,13 ετών) που δεν ήταν καπνιστές άρχισαν να χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό τσιγάρο εξαιτίας των γλυκών γεύσεων και στη πορεία έγιναν καπνιστές (για να δείξουν ότι χρησιμοποιούν το real-thing). Δεν ξέρω πόσοι από εμάς έχουν σκεφτεί και αυτό το θέμα.....
Αμφισβητώ ανοιχτά και ξεκάθαρα το 2ο σκέλος. Είναι κάτι που επαναλαμβάνεται συχνά αλλά οι έρευνες το καταρρίπτουν.
Είναι δεδομένο πως κάποιο ποσοστό εφήβων που στρέφονται στις λεγόμενες "παραβατικές" συμπεριφορές θα καταλήξουν στο κάπνισμα. Μεγάλο ποσοστό από αυτούς θα πειραματιστεί και με άλλα πράγματα (πχ. άτμισμα), χωρίς αυτό να δείχνει πως το ένα τους οδήγησε στο άλλο. Όμως η κυρίαρχη τάση είναι σαφώς στο να μειώνονται οι καπνιστές και είναι πολύ πιο έντονη στους έφηβους που ατμίζουν. Δεν οδηγεί το άτμισμα στο κάπνισμα.
Πέρα από την μαζική στατιστική έρευνα του ASH για την Αγγλία, ορίστε και μια πολύ πρόσφατη που μόλις προχτές ανεβάσαμε στο @GreekVapersClub (όσοι δεν μας παρακολουθούν στο twitter μπορεί να χάνουν κάποια καλά νέα! ;) ):
Adolescents and e-cigarettes: Objects of concern may appear larger than they are
Το φουλ κείμενο δεν είναι διαθέσιμο αλλά καταλήγει πως οι φήμες περί "πύλης προς το κάπνισμα" είναι πολύ υπερτονισμένες και δεν επιβεβαιώνονται. Η συνολική μείωση των εφήβων καπνιστών επιβεβαιώνεται, και είναι μεγαλύτερη όπου το άτμισμα δεν απαγορεύεται σαν το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2703 στις: Μαρτίου 15, 2017, 15:38 »
Αν ρε παιδιά η εξομοίωση ατμίσματος-καπνίσματος είναι ξεκαθαρά ελληνική εφεύρεση τότε γιατί οι ρυθμίσεις για το άτμισμα σε επίπεδο Ε.Ε. μπήκαν στην TPD που αφορά εξ'ορισμού προιόντα καπνού (Tobacco Product Directive); Δεν παριστάνω τον γνώστη του θέματος (η όποια ενημέρωση έχω είναι από φόρουμ και youtube) ωστόσο πιστεύω ότι από εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα. Κανονικά θα έπρεπε να βγεί αυτόνομη οδηγία για το άτμισμα και μόνο, αν αυτοί θεωρούσαν ότι ήταν άσχετα μεταξύ τους θέματα. Οι φωστήρες της Ε.Ε. όμως τα μπουζουριάσαν όλα σε μία Οδηγία δίνοντας το δικαίωμα (και την πάσα) εν συνεχεία στους έλληνες φωστήρες (και στους πολέμιους του η.τ.) να εξοιμοιώσουν πλήρως τα 2 πράγματα, να βάλουν φόρο κ.α.
Και για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου γενικότερα αναφορικά με τον ελληνικό νόμο επειδή νομίζω ότι όλοι μας κλεινόμαστε στον κόσμο της "ατμιστικής" κοινότητας και νομίζουμε ότι όλοι παραέξω έτσι βλέπουν τα πράγματα : έχετε αναλογιστεί ποιοί είναι οι ελληνικοί επιστημονικοί φορείς που είναι υπέρμαχοι του ατμίσματος στην Ελλάδα; Ο εξής ένας ο κ Κ. Φαρσαλινός (εγώ αυτόν έχω δεί έως τώρα, δεν έχω δεί και κανέναν άλλο επιστήμονα να βγαίνει μπροστά. Πάμε τώρα από την άλλη πλευρά, ποιοί είναι οι επιστήμονες που πολεμούν το άτμισμα ή τουλάχιστον θεωρούν ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να απενεχοποιήσουν το άτμισμα; Η Πνευμονολογική Εταιρεία, η Αντικαρκινική Εταιρεία. Καθηγητές Ιατρικής και πάει λέγοντας. Εγώ πάντως αν ήμουν υπουργός τις απόψεις των τελευταίων θα υιοθετούσα αν ήθελα να γλυτώσω το κράξημο από διάφορους. Μην ξεχνάτε ότι στην Αγγλία μπήκαν μπροστά Επιστημονικοί Φορείς, ξεκαθάρισαν την κατάσταση με πραγματικά στοιχεία και έτσι πήρε το πράγμα άλλη πορεία.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2704 στις: Μαρτίου 15, 2017, 15:57 »
Έχεις δίκιο Ringo. Η ίδια η TPD έδωσε πάτημα βάζοντας το άτμισμα σαν υποπερίπτωση των καπνικών -άσχετα αν υπήρξε και κάποια ανακούφιση που δεν μας έβαλαν στα φάρμακα. Δεν θεωρούμε ικανοποιητική την TPD. Αλλά η εξομοίωση ατμίσματος-καπνίσματος όσον αφορά ρυθμίσεις και απαγορεύσεις είναι όντως ελληνική πρωτοβουλία. Η TPD αφήνει κάθε περιθώριο στα κράτη να θεωρήσουν το άτμισμα τουλάχιστον ηπιότερο, δεν το εξισώνει.

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2705 στις: Μαρτίου 15, 2017, 16:35 »
BigSur πράγματι έχεις δίκιο, έτσι είναι για τις ελληνικές ρυθμίσεις. Αλλά για δες ποιοί καλούνται στις διάφορες εκπομπές για το θέμα με τον Φαρσαλινό από την άλλη πλευρά : ο πρόεδρος της Πνευμονολογικής Εταιρείας, ο τάδε Καθηγητής Πνευμονολογίας του Παν. Αθηνών, από την Αντικαρικινική Εταιρεία κ.α. Όλοι αυτοί είναι καχύποπτοι έως και πολύ αρνητικοί για το άτμισμα και ενώ μάλλον είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα και δεν έχουν κάνει καμία απολύτως έρευνα πάνω σε αυτό (και έτσι είναι δηλαδή) και εμείς που ασχολούμαστε λεπτομερειακά με το θέμα (αφού είμαστε ατμιστές) να το εντοπίζουμε αμέσως. Όμως μην ξεχνάμε ότι είναι οι "επίσημοι και έγκυροι" επιστημονικοί φορείς για την Πολιτεία άρα ο λόγος τους μετράει πολύ δυστυχώς (μας αρέσει δεν μας αρέσει). Πολύ φοβάμαι ότι θα το βρούμε μπροστά μας και σαν Σύλλογος πιά αυτό: οι απαντήσεις θα είναι "Ναι εσείς λέτε ότι νοιώθετε καλύτερα κλπ αλλά εδώ οι επιστήμονες λένε άλλα, ότι δεν έχουν μακροχρόνιες μελέτες, ότι το διακετύλιο έτσι, το άλλο αλλιώς κλπ" Και έτσι άντε βγάλε άκρη

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2706 στις: Μαρτίου 15, 2017, 16:50 »
Δυστυχώς αυτή την κατάσταση αντιμετωπίζουμε εδώ και χρόνια. Τώρα τουλάχιστον θα έχουμε και κάποιο όργανο να απαντάει πιο "επίσημα".
Η ανοχή του ελληνικού ιατρικού κόσμου (πολλοί από άγνοια και αδιαφορία, λίγοι από συμφέρον) στις δυσάρεστες εξελίξεις στην χώρα μας, έχει παίξει αρνητικό ρόλο.
Οπότε καλούμαστε στον άχαρο ρόλο να παρουσιάζουμε εμείς τις έρευνες που διαψεύδουν τις γνώμες κάποιων γιατρών, χωρίς να έχουμε το κύρος της ιατρικής ιδιότητας. Αλλά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2707 στις: Μαρτίου 15, 2017, 17:13 »
Μήπως η εξίσωση των δύο (κάπνισμα και άτμισμα) έγινε όχι με βάση το επίπεδο βλάβης που προκαλεί το καθένα στον οργανισμό, αλλά με βάση το βαθμό εξάρτησης;

Έτυχε πριν καιρό να ακούσω στην τηλεόραση έναν γιατρό (μάλλον ψυχολόγος ήταν, αλλά δεν είμαι και σίγουρος), ο οποίος μιλούσε για τα 2 είδη εξάρτησης που αφορούν και το κάπνισμα και το άτμισμα: ουσιοεξάρτηση από τη νικοτίνη και ψυχολογική (αν θυμάμαι καλά) εξάρτηση.

Μήπως ο νομοθέτης έλαβε μόνο αυτό υπόψη;

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2708 στις: Μαρτίου 15, 2017, 17:49 »
Εγω ειμαι αισιοδοξος και νομιζω οτι το μελλον ειναι οτιδηποτε κραταει τον κοσμο μακρια απο το τσιγαρο. Ανα τα χρονια εχουν γινει, κυριως στην υπολοιπη ευρωπη και αμερικη, μεγαλα βηματα για τον περιορισμο του καπνισματος. Θα γινουν και οι ερευνες σε μεγαλο βαθμο θα αναγκαστουν να γνωστοποιηθουν απο ΜΜΕ και ο κοσμος θα καταλαβει και θα γενικα θα αρχισουν να μιλανε ανοιχτα ολοι οι επιστημονες σιγαααα σιγα. Πηγα προσφατα για τα κλασικα τσεκ απ και εκανα την ερωτηση σε ολους τους γιατρους διαφόρων ειδικοτητων "ατμιζω πανω απο ενα χρονο, τι πιστευετε για αυτο?. Ολοι το υποστηριζουν σε βαθμο περα απο τις προσδοκιες μας. Εγω γενικα βλεπω οτι προσπαθουν να κερδισουν λιγο χρονο να αρπαξουν οσα μπορουν πριν μειωθει δραματικα ο αριθμος των καπνιστων. Μπορει να δουμε και αλλους τραγικους νομους, αποφασεις κλπ αλλα ειναι στα πλαισια του φρεναρισματος να κερδισουν κατι οσο ακομα προλαβαινουν. Θελει μαχες και σιγουρα θελει υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2709 στις: Μαρτίου 15, 2017, 17:52 »
Αν είχε λάβει έστω και αυτό υπόψη ο Νομοθέτης, θα είχε τουλάχιστον μία, έστω και σαθρή, δικαιολογία. Σύμφωνα λοιπόν με το Νομοθέτη, το άτμισμα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν κάπνισμα καθώς "προάγει την καπνιστική κουλτούρα".

Για όποιον έχει το στομάχι και αρκετές ώρες για σκότωμα, τα βίντεο των συνεδριάσεων της διαρκούς επιτροπής κοινωνικών υποθέσεων της Βουλής αλλά και της ολομέλειας που ψήφισε το Νόμο, είναι διαθέσιμα στο διαδικτυακό χώρο της Βουλής των Ελλήνων.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2710 στις: Μαρτίου 15, 2017, 18:05 »
Δε νομίζω ότι αντέχω να παρακολουθήσω τόση υποκρισία (και όχι μόνο γι'αυτό το θέμα).

Επομένως, απ' ότι καταλαβαίνω, εξισώθηκε πολύ απλά γιατί "θυμίζει" το κάπνισμα ή μπορεί να αποτελέσει πύλη προς το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2711 στις: Μαρτίου 15, 2017, 18:08 »
Εντελώς εκτός θέματος τώρα, και με όλο το θάρρος δηλαδή. "Κλασικά τσεκ απ", στην ηλικία σου;
Εγω ακόμα δεν εχω κάνει να σου πω την αλήθεια..:hmmm:

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2712 στις: Μαρτίου 15, 2017, 18:14 »
Μια γενικη αιματος ειναι καθε 3 χρονια  :) το οποιο ισως να παραμενει υπερβολη. Δεν εχω ιδεα 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2713 στις: Μαρτίου 15, 2017, 22:56 »
Ενα γραμμαριο πρόληψης αξιζει περισσότερο απο τρια κιλά θεραπείας...

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2714 στις: Μαρτίου 16, 2017, 00:06 »
Μήπως η εξίσωση των δύο (κάπνισμα και άτμισμα) έγινε όχι με βάση το επίπεδο βλάβης που προκαλεί το καθένα στον οργανισμό, αλλά με βάση το βαθμό εξάρτησης;

[...]

Μήπως ο νομοθέτης έλαβε μόνο αυτό υπόψη;
Πραγματικά θα ήθελα να είχα το χρόνο (και το στομάχι :p) να ψάξω τα πρακτικά της βουλής για να δω τι ακριβώς συζήτηση προηγήθηκε για το συγκεκριμένο νόμο. Η υποψία μου είναι ότι δεν προηγήθηκε σοβαρή παράθεση επιχειρημάτων και απλά πέρασε στο έτσι, στην οποία περίπτωση ο λόγος θα έχει τις ρίζες του απλώς στην ατζέντα ή προκατάληψη κάποιας μερίδας νομοθετών.

Πάντως θα προσπαθήσω να βρω τουλάχιστον τη λίστα όσων καταψήφισαν το νόμο για να δω πόσοι και ποιοι είναι (προφανώς κάποιοι θα το έκαναν για λάθος λόγους, αλλά και πάλι έχει ενδιαφέρον).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2017, 00:12 από bananajoe »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 14 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix