vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2190 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 17:31 »
Και όχι μόνον δεν γνωρίζουν αλλά δεν καλούν και αυτούς οι οποίοι γνωρίζουν. Κλασσική περίπτωση Έλληνα και μάλιστα πολιτικού (τα ξέρουν όλα) :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2191 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 17:50 »
Και σε αυτό το σημείο έρχομαι εγώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.
Ρωτάω λοιπόν η Νικοτίνη δεν χρησιμοποιείται για Φαρμακευτικούς σκοπούς??? :confused1:
Μήπως λοιπόν μπορούν τα φαρμακεία να πουλούν βάσεις με νικοτίνη για Φαρμακευτικούς σκοπούς???
Ας μην ξεχνάμε ότι η FAGRON - KERTUS έχει ήδη δώσει στην κυκλοφορία τέτοιες βάσεις.

Δεν αναγράφονταν πουθενά ότι ήταν για άτμισμα.
Αυτά τα λίγα προς το παρόν για τροφή συζήτησης.
Γνωρίζεις κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα που να περιέχει νικοτίνη και να μην απευθύνεται σε καπνιστές? Εγώ όχι. Πόσο μαλλον αν αυτό περιέχει και pg ή vg και ΔΕΝ προορίζεται για άτμισμα...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2192 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 19:46 »

Άρχισαν οι εταιρείες τα email

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2193 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 19:54 »
3% μπαταρία βρε αθεόφοβε
βάλτο να φορτίσει το καημένο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2194 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 20:15 »
Γνωρίζεις κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα που να περιέχει νικοτίνη και να μην απευθύνεται σε καπνιστές? Εγώ όχι. Πόσο μαλλον αν αυτό περιέχει και pg ή vg και ΔΕΝ προορίζεται για άτμισμα...

Από κινητό.
Εδώ συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2195 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 20:56 »
3% μπαταρία βρε αθεόφοβε
βάλτο να φορτίσει το καημένο :laugh1:
Ειμαι όλη την μέρα μεσα στο forum μπας και γίνει η κλήρωση

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2196 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:44 »
Καλησπερα, εχω διαβασει αν θυμαμαι καλα εδω στο φορουμ οτι απο 1-1-17 οτι στοκ εχει το καταστημα θα φορολογηθει, σε ενα καταστημα ομως, μου ειπαν οτι μεχρι τελη φλεβαρη μπορουν να πουλανε οτι στοκ εχει μεινει στις σημερινες τιμες. Ισχυει αυτο ;;;

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2197 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:52 »
Παράθεση δημοσίευση από τον AtmosLab στο FB...



ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΗ ΕΦΚ ΣΤΑ ΥΓΡΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ - 27 ΔΕΚ 2016
ΦΕΚ Β' 4173/23-12-2016


Σήμερα δέησαν οι υπεύθυνοι να δημοσιοποιήσουν την Εφαρμοστική για τον ΕΦΚ στα υγρά αναπλήρωσης. Μετά από 6,5 μήνες δηλαδή από την επιβολή του στο Πολυνομοσχέδιο, αφήνοντας μόλις 3 εργάσιμες ημέρες στις επιχειρήσεις για να διαβάσουν, κατανοήσουν και αφομοιώσουν (για να εφαρμόσουν εν τέλει), τα νομικά κείμενα. Απόδειξη της επιτηδευμένης καθυστέρησης η υπογραφή της υφυπουργού από τις 13/12/2016 στην τελευταία σελίδα.
Σημαντικά σημεία:
-Φόρος και στα μηδενικά υγρά (άνιση μεταχείριση και όσα έχω προαναφέρει σε παλαιότερες αναρτήσεις μου)

-Απογραφή όλων των αποθεμάτων της 31ης Δεκεμβρίου με αποτέλεσμα ο ΕΦΚ από 1/1/2017 να είναι καθολικός. Ή αλλιώς "τρεχάτε ποδαράκια του ατμιστή να ψωνίσω όσο προλαβαίνω", όπως μου είπαν σήμερα δύο φίλοι χαρακτηριστικά.
-Διαδικασίες πρωτόγνωρης γραφειοκρατίας που θα επιβαρύνουν τις επιχειρήσεις με ένα δυσανάλογο κόστος διεκπεραίωσης είτε εσωτερικά είτε μέσω εκτελωνιστή..... ακόμα και για διακινήσεις εντός της χώρας.....
Συμπεράσματα:
Μέχρι να δικαιωθούμε στα δικαστήρια για την άνιση μεταχείριση στη γλυκερίνη, την προπυλενογλυκόλη και τα υδατικά διαλύματα αυτών σε σχέση με τις πρώτες ύλες που θα πωλούν αφορολόγητα τα φαρμακεία..... θα υπάρξει πανικός και αναστάτωση.
Οι ατμιστές θα τρέξουν τα επόμενα 24ωρα σαν τρελοί να καταθέσουν και το τελευταίο διαθέσιμο σεντ τους σε αποθέματα ακριβώς διότι δεν επελέγη η οδός της ομαλής μετάβασης. Ήδη έγιναν αναφορές για άτομα που ψώνισαν τις προηγούμενες ημέρες 30-40 μηδενικές βάσεις και άλλες ακόμα νικοτινούχες υπό τον φόβο του ΕΦΚ. Και 10δες με τα αγαπημένα 30μελα............και "γράψτα στην κάρτα, αξίζει να τη χρεώσω"......
Και δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις όταν 12,4 ευρώ/100ml θα επιβαρύνουν τις μηδενικές βάσεις σε ένα ποσοστό 625% επί της λιανικής τιμής.........


ΚΡΙΜΑ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ... ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΤΕ. ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ, ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.

Παραθέτω το σύνδεσμο με την εφαρμοστική:
ΦΕΚ B 4173/2016


Υ.Γ. Εν ολίγοις φίλε μου, έχεις 3 μέρες περιθώριο να ψωνίσεις με τις παρούσες τιμές, μετά θα είναι αργά...

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2198 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:58 »
Έχοντας διαβάσει ολόκληρο το ΦΕΚ, έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

  • Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως προβλέψαμε, όσον αφορά τη φορολογία. Φόρος σε ότι προορίζεται για πλήρωση ηλεκτρονικών τσιγάρων, ανεξαρτήτως νικοτίνης. Όχι οι PG/VG φαρμακείου.
  • Οι παραγωγοί και εισαγωγείς, έχουν δύο επιλογές. Είτε να γίνουν εγκεκριμένοι αποθηκευτές, ώστε να απαλάσσονται της καταβολής του φόρου μέχρι την έξοδο των προϊόντων από την αποθήκη προς διάθεση εντός Ελλάδος, είτε να πληρώνουν τον φόρο εντός δέκα ημερών από την παραγωγή/παραλαβή.
  • Ιδιαίτερα για όσους εισάγουν από χώρες της ΕΕ, πρέπει να λάβουν άδεια εγκεκριμένου παραλήπτη πριν την αποστολή από το άλλο κράτος μέλος.
  • Παραγωγοί και αποκλειστικά χονδρέμποροι, θα πρέπει να κάνουν απογραφή του στοκ τους την 1/1/17 και είτε να πληρώσουν το φόρο εντός δέκα ημερών, είτε να εισάγουν το στοκ σε φορολογική αποθήκη μέχρι την 31/1/17.
  • Λιανέμποροι οι οποίοι έχουν στοκ τιμολογηθέν μέχρι την 31/12/16, δεν υποχρεούνται σε καταβολή φόρου. Δεν έχουν όμως το δικαίωμα να διαθέσουν χονδρικώς εμπόρευμα από την 1/1/17. Αν το εμπόρευμα συμμορφώνεται με την TPD, μπορούν να το διαθέτουν ελεύθερα λιανικώς μέχρι εξαντλήσεως και χωρίς φόρο. Αν όχι, τότε πρέπει να το διαθέσουν μέχρι και την 28/02/17.
  • Όπως κάθε ελληνική εγκύκλιος, έχει μέσα και την απαραίτητη πατάτα, συγκεκριμένα το σημείο κατά το οποίο ο αιτών άδειας θα πρέπει να προσκομίσει αντίγραφο ποινικού μητρώου το οποίο αναζητείται αυτεπάγγελτα, αλλά και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει καταδικαστεί για αδικήματα τελωνειακής και φορολογικής νομοθεσίας.
  • Εντελώς γκρίζα ζώνη αποτελεί η περίπτωση επιχείρησης που εισάγει και πουλάει και λιανικώς, προαιρετικά και χονδρικώς, για εμπορεύματα που εισήχθησαν μέχρι την 31/12/2016. Ο λιανέμπορος δεν έχει καμία υποχρέωση απογραφής και απόδοσης φόρου την 1/1/2017 οπότε αποκτά αθέμιτο πλεονέκτημα αν εισάγει, έναντι ομοειδών επιχειρήσεων που θα ψωνίσουν από χονδρέμπορο από την 1/1/2017 και μετά. Επιπλέον, αν κάποιος και εισάγει, και πωλεί χονδρικά, αλλά και χονδρικά, τι θα κάνει με το στοκ του? Εθελοντική απογραφή? Θα το πουλήσει μόνο λιανικώς χωρίς ΕΦΚ? Ή θα το τιμολογήσει προς άλλον χονδρέμπορο και αυτός με τη σειρά του θα του το τιμολογήσει πίσω πριν την 31/12/2016 ώστε να μπορεί να το διαθέσει λιανικώς και αφορολόγητο?
  • Κατα τα λοιπά, ισχύουν τα περί φορολογικής αποθήκης του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα. Όπως και η επιφύλαξη σε τυχόν τελωνειακό έλεγχο, των διατάξεων περί λαθρεμπορίας.
  • Ο φόρος, προσαυξάνει την καθαρή άνευ ΦΠΑ αξία του προϊόντος. Ακόμα και απόδειξη να μη ζητήσουμε με αντάλλαγμα το ΦΠΑ, το φόρο τον πληρώνουμε. Εκτός αν ο μαγαζάτορας μας αγαπάει τόσο πολύ ώστε να μας επιχορηγήσει με €0.10/ml από την τσέπη του.

Εντελώς απαράδεκτη η 7μηνη καθυστέρηση στην έκδοση αυτής της εγκυκλίου. Θέλω όμως να πιστεύω ότι όπως το προέβλεψα εγώ, έτσι θα έκαναν και άλλοι συνάδελφοί μου ώστε να συμβουλέψουν τους πελάτες τους για τυχόν διορθωτικές κινήσεις που ενδέχεται να χρειαστούν (ίδρυση νέας επιχείρησης κλπ). Χρονοτριβή δεν βλέπω να υπάρχει καθώς λίγοι είναι οι παραγωγοί και εισαγωγείς. Ίσως μια ελαφρά καθυστέρηση στην αποδέσμευση και παραλαβή εμπορευμάτων κατά τον Ιανουάριο.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά αν είχα πελάτη έμπορο ειδών ατμίσματος, θα τον συμβούλευα να σταματήσει να εμπορεύεται μηδενικές βάσεις. Σαν εκπρόσωπος των εμπόρων, ο κος Παναγιωτόπουλος σωστά διαμαρτύρεται. Εκτός αν κάποιος από εσάς προτιμήσει την αγορά 800ml μηδενικής από ατμομάγαζο έναντι €115,20 κατ' ελάχιστον (με προηγούμενη τιμή €16 περίπου), αντί για €6 από το φαρμακείο...

Και κάτι εκτός ατμίσματος: κάποιος είπε σε αυτούς τους κυρίους και κυρίες του Υπ.Οικ. ότι η καμπύλη Phillips (που μας δείχνει την αντιστρόφως ανάλογη σχέση πληθωρισμού και ανεργίας) ισχύει απόλυτα. Η καμπύλη αυτή βασίζεται στις παραδοχές ότι οι τιμές αυξάνονται όσο υπάρχει ζήτηση, και για να υπάρχει ζήτηση υπάρχει χρήμα, άρα δεν υπάρχει μεγάλη ανεργία. Αύξηση τιμών όμως με συστημικό τρόπο, οδηγούν στο εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα. Από 1/1, ακριβότερα καύσιμα κάθε είδους, ακριβότερος καφές, τσιγάρα, υγρά αναπλήρωσης και σταθερή τηλεφωνία. Θα είμαστε η πρώτη χώρα που δεν βρίσκεται σε πολεμική σύγκρουση, η οποία θα φτάσει να έχει θετικό τιμάριθμο, ύφεση και ανεργία στο Θεό... Σε συνδυασμό με την πτώση της Βρετανικής Λίρας έναντι του ευρώ, γεγονός το οποίο θα έχει άμεσο αντίκτυπο το επόμενο καλοκαίρι, θα πέσει πολύ κλάμα το 17. Τόσο που κάποιοι θα αναπολήσουν το 16. Δεν θέλω να πολιτικοποιήσω το θέμα, και γι αυτό δεν θα προβώ σε δημόσια πρόβλεψη πολιτικών εξελίξεων.

Ελπίζω να μη σας κούρασα, ιδιαίτερα για ένα θέμα το οποίο διαδικαστικά αφορά κυρίως εμπόρους.
Κι όμως όπως του τα είπε ο έμπορος είναι!! Εκτός αν το κατάστημα-επιχείρηση κάνει και χονδρική οπότε αλλάζει  :wall:
Διαβάστε το bold σημείο του cruiser παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2199 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:02 »
Μακάρι να έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2200 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:06 »
Πραγματικά μακάρι! Αλλά το δίκιο θα είναι όλο του Τρύφωνα που μελέτησε το ΦΕΚ και έγραψε το παραπάνω σχόλιο  :respect: :respect:
Οταν κάποιος ξέρει πρέπει να τον ακούμε!
Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι κάποιοι "έξυπνοι" θα το εκμεταλευτούν για να βγάλουν "κάτι παραπάνω"  :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2201 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:07 »
Επισης της fagron η μηδενικη μεσα σε 20 μερες την πληρωσα 1.5ε παραπανω.
Εχω φιλο που δουλευει σε φαρμακοποθηκη και μου λεει οτι γινεται χαμος με τις βασεις και λογο της ζητησης η εταιρια θα τις ακριβύνει σιγουρα οπως και εγινε!!Ασχημα μαντατα αυτα παιδες.Με βλεπω μηδενικες και απο κινα σε λιγο καιρο..δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2202 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:13 »
Πάντως ο Παναγιωτόπουλος (Atmos Lab) αναφέρεται γενικά στις επιχειρήσεις, εκτός αν εννοεί τις επιχειρήσεις που δουλεύουν και χονδρική μιας και ο ίδιος είναι χονδρέμπορος, οπότε παρερμήνευσα εγώ. Ελπίζω να μην ξυπνήσουμε άσχημα την 1/1.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2203 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:14 »
Λογικά αναφέρεται γενικά στις επιχειρήσεις ως Πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2204 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:16 »
Ο Πετρόπουλος δεν είναι πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 14 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix