vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, pirate, Jorge, Ποντικός, FaniFox, camber, manoslykos

Twitter

ATERMON από Atmistique

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 07:32 »
Οχι protected εννοεί.
Δεν χρειαζεσαι μπαταριες προστασιας φιλε μου.
Οι μπαταριες προστασιας , στην ουσια ειναι μπαταριες οι οποιες εχουν ασχημη συμπεριφορα σε μια στραβη και για το λογο αυτο χρειαζονται το τσιπακι προστασιας βαθιας εκφορτισης.


Οι μπαταριες που σου γραφει ο Big , ειναι unprotected και ασφαλους χημειας.
Ειναι οι πιο ασφαλης μπαταριες που υπαρχουν , γιατι δεν εκρυγνηνται.
Στη στραβη θα εχουν ομαλη και προοδευτη κη συμπεριφορα , ωστε να σου κανουν γνωστο οτι κατι παει στραβα.
Με τις protected , μπορει το συστημα προστασιας να αποτυχει και να υπαρξουν ασχημα αποτελεσματα μεσα σε πολυ μικρο χρονο.


Εκτος απο τα παραπανω , το τσιπακι προστασιας σου κοβει ενεργεια και ετσι δεν θα εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα σε θεμα αποδοσης.
Με μια μπαταρια unprotected ΙΜR ή INR/IMR , θα εχεις μικροτερες απωλειες ρευματος και ετσι θα εχεις και καλυτερο αποτελεσμα.
Αν μια protected για παραδειγμα σου δωσει στους πολους του ατμοποιητη 3.5 Volts , με το ιδιο μοντ και τον ιδιο ατμοποιητη , η IMR - INR/IMR θα σου δωσει 3.8-3.9 Volts.


Μπαταριες ασφαλους χημειας με τις οποιες και ο Ατερμονας ( καθως και ολα τα μοντακια ειτε ειναι μηχανικα , ειτε ειναι ηλεκτρονικα ) θα δουλεψει οσο καλυτερα γινεται , ειναι οι :


Sumsung 30Q - Samsung 25R - Samsung 20R - Samsung 20Q
LG HG2 - LG HE4 - LG HE2 - LG HD2
Sony VTC5A - Sony VTC5 - Sony VTC4


H  LG HG2  και η Samsung 30Q , ειναι οι ανωτερες αυτη τη στιγμη και ειναι μπαταριες των 3000mAh.
Η Sony VTC5 εχει 2600mAh
Η Sony VTC4 εχει 2100mAh
Oι  LG HE4-LG HE2 , Samsung 25R , Sony VTC5A , ειναι μπαταριες των 2500mAh
Oι Samsung 20R-20Q , LG HD2 ειναι μπαταριες των 2000mAh.


Ολες αυτες οι μπαταριες ειναι μπαταριες των 20Amperes

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 22:41 »
Φίλε shadockan έχει 3-4 μέρες που διαβάζω για τις μπαταρίες και άκρη δεν είχα βγάλει γιατί σε πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν γράφουν λεπτομέρειες για την χημεία της κάθε μπαταρίας. Οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα είναι απίστευτες σε σημείο που είχα αρχίσει να νιώθω ότι είμαι χαζός. Τι μπάχαλο είναι αυτό με τις μπαταρίες ρε φίλε ; Δεν είναι δυνατόν π.χ. Να ψάχνω μια ώρα αν η lg hg2 είναι inr/imr η οτιδήποτε άλλο  και να μην το βρίσκω. Μου την έδωσε άσχημα κάποια στιγμή. Τέλος πάντων. Σαν αρχή ξεκινάω με μια από τις μπαταρίες που προανέφερες και αντιστάσεις 1.3-1.5.
Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα αλλά και τους άλλους φίλους για την βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2015, 22:52 από THED »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 22:52 »




Κοιτα εδω :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg887442.html#msg887442




Μ' αυτες τις μπαταριες , δεν χρειαζεσαι την ασφαλεια του Ατερμονα , αν και ειναι τοσο μικρη η απωλεια που εχει , που δεν θα δεις διαφορα ή πτωση αποδοσης χρησιμοποιώντας την

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 23:06 »
Το καταλαβα διαβάζοντας δεύτερη φορά αυτό που έγραψες και το διόρθωσα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vendetta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 01:54 »
shadockan  :thumpup: Δικο μου το λαθος λοιπον!!!
Συγνώμη για το μπέρδεμα..

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 11:13 »
Φίλε shadockan έχει 3-4 μέρες που διαβάζω για τις μπαταρίες και άκρη δεν είχα βγάλει γιατί σε πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν γράφουν λεπτομέρειες για την χημεία της κάθε μπαταρίας. Οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα είναι απίστευτες σε σημείο που είχα αρχίσει να νιώθω ότι είμαι χαζός. Τι μπάχαλο είναι αυτό με τις μπαταρίες ρε φίλε ; Δεν είναι δυνατόν π.χ. Να ψάχνω μια ώρα αν η lg hg2 είναι inr/imr η οτιδήποτε άλλο  και να μην το βρίσκω. Μου την έδωσε άσχημα κάποια στιγμή. Τέλος πάντων. Σαν αρχή ξεκινάω με μια από τις μπαταρίες που προανέφερες και αντιστάσεις 1.3-1.5.
Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα αλλά και τους άλλους φίλους για την βοήθεια.
Έψαχνα κι εγώ με τις ώρες για την καφέ lg και τελικά βρήκα άκρη σε αγγλικό φόρουμ.
Ήθελα να βάλω το kick by Evolv που έλεγε πως θέλει αποκλειστικά IMR μπαταρίες κι εγώ είχα 4 lg hg2 και δεν ήξερα να κάνουν ή οχι.
Λοιπόν η lg hg2 είναι INR που θεωρούνται ανώτερες από τις IMR σε σχέση με τις μπαταρίες αφαλούς χημείας, πιο εξελιγμένες και πιο προσφατες. Κι αυτό γιατί το νικέλιο θεωρείται πιο ασφαλές ακόμα κι απ' το μαγνήσιο. IM(magnisium)R       IN(nikelio)R.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 18:20 »
Για να μη λερωσουμε το νημα με θεματα μπαταριων.......


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg916834.html#msg916834

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 18:23 »
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 11:07 »
Στο top5 του GrimGreen για Mech tube mods .


Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 23:40 »
Μετά από 2 μήνες και κάτι έχω να πω ότι έγινε το βασικό μου μοντ. Όλα τα ηλεκτρονικά μου κάθονται στο συρτάρι. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα παρατουσα το sx mini η το semovar (τρελό κόλλημα με δαυτο) για κάποιο μηχανικό.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 07, 2016, 20:15 »
κατοχως και εγω απο το σαββατο και εχω να πω τα καλυτερα με βασικο την τρελη αυτονομια ακουσον ακουσον αυτονομια σε μηχανικο :)) :)) :)) :)) και ομως. τι να πω οσο ζεις μαθαινεις. :respect: :respect: :respect:
ατμο που παιζει τελεια μεχρι τωρα για μενα fumo,le zephyr,και wafe ολοι στα 0,7 ohm.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #101 στις: Ιουλίου 25, 2018, 11:09 »
Ανασταινω το νημα λογο προβληματος στο αγαπημενο μου μηχανικο,βασικα οχι ακριβως προβλημα αλλα το συγκεκριμενο θεμα καθιστα τον ατερμονακο μη λειτουργικο :wall:

Ξερει καποιος κατοχος τι γινεται γιατι δεν μου βιδωνει το μεταλλικο κουμπι στο πλαστικο button που κανει επαφη με τη σειρα του στο pin και ετσι παπαλα ο ατερμονας ,λογικα οι σπειρες του button θα μου την εκαναν πιστευω:wall:

Επικοινωνισα με τα παιδια και μου ειπε η Ειρηνη οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα πια :dontknow:Ο Τασος δεν ηταν εκει.

Σκυλι ο ατερμονακος τοσο καιρο στην πενα δεν εβγαζε κιχ τον ειχα και στα οπα οπα,την κατσαμε τωρα,στα ξαφνικα να φαει αποσυρση απ το τιποτα.
Οποιος χρηστης τον δουλευει ας ριξει πληγορορια εαν γνωριζει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #102 στις: Ιουλίου 25, 2018, 14:27 »
Ίσως πρόβλημα με τα πάσα του πλαστικού;
Βρες τον Τάσο ή τον Κωνσταντίνο. Ίσως έχουν οι ίδιοι κάποια καβάτζα.

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #103 στις: Ιουλίου 26, 2018, 11:34 »
Τα πάσα του push button με έχουν αφήσει χρόνια χωρίς όμως ποτέ να επηρεάσει την λειτουργικότητα του ατέρμονα.
Το πιθανότερο πρόβλημα σου -μάλλον- είναι πως η χάλκινη οβαλ επαφή του push button δεν κάθεται ακριβώς όρθια και δεν κάνει καλή επαφή με το upperpin.
Προσπάθησε να βγάλεις το upperpin και να ευθυγραμμίσεις την χάλκινη επαφή να είναι όρθια.
Εμένα είναι η μόνη θέση που μου δουλεύει. Μέτα από 3 χρόνια καθημερινής χρήσης (και αφού το έχω λιώσει το μοντάκι) σε οποιαδήποτε άλλη θέση δεν λειτουργεί ή έχει πολύ υποτονικά ρεύματα.
Τώρα αν πιάνουν τα χέρια σου, με ένα πιστόλι σιλοκονής, μια καρφίτσα και πολύ υπομονή κάνεις νέα πάσα στο push button. Το έχω με αυτή τη λύση 3 μήνες και δεν έχει πρόβλημα - ακόμα.      

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 18:52 »
Σκέφτομαι να πάρω το μοντ,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι επειδή ατμιζω με ηλεκτρονικά μοντ κ μου αρέσει ο ζεστός ατμός αν βαράει καλά σε αντιστάσεις mtl!λέω να βάλω ένα zest πάνω,και τι στήσιμο θα έπρεπε να κάνω για να έχω τι ζεστό αποτέλεσμα που θα ήθελα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix