vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 4 χρήστες
I.P, Jorge, tibolaso, manoslykos

Twitter

OBS Engine

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #105 στις: Απριλίου 29, 2017, 09:13 »
καλημέρα,
νέο στήσιμο. έχουν δοκιμαστεί όσες προτάσεις έχετε γράψει για την περίπτωση μου. συνεχίζει να πετάει υγρό.
αν δεν φαίνεται καλά, το βαμβάκι περνάει και από τις 4 τρύπες και αγγίζει την βάση. έχω δοκιμάσει και να το στουμπώσω, έχω δοκιμάσει και να μην αγγίζει βάση.
τι κάνω λάθος; παρεμπιπτόντως, όταν κοιτάω μέσα από το driptip βλέπω τον πόλο, καθαρό χωρίς υγρά. (δεν θυμάμαι αν το διάβασα εδώ ή άλλου, έχει διαφορά αν φαίνεται υγρό ή όχι μέσα από το driptip)

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος thanoss24

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 29, 2017, 11:31 »
Μετα απο δυο μηνες που τον εχω μου κανει και μενα τα ιδια με υγρο στο στομα ( μου το εκανε και στην αρχη) σε οτι στησιμο και να κανω οπως και αν τον γεμισω. Αλλα μονο στις πρωτες 5 τζουρες. Δεν ξερω τι γινεται. Οποιος βρει καποια λυση ας μας την πει και εμας. Το μονο που μπορω να κανω ειναι στις 2 πρωτες τζουρες να φυσαω προς τα μεσα. Ατμοποιει το περισσειο υγρο και σταματαει να ερχεται στο στομα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 29, 2017, 11:50 »
Επαναλαμβάνω.
Υγρό πετάει μετά το γέμισμα όταν έχουμε μακρύ βαμβάκι και πολύ αφράτο.
δοκιμάστε να βάλετε το βαμβάκι μέχρι το μισό βάθος της τρύπας.
Ίσια ίσια να ακουμπάει δηλαδή.
Η εύκολη λύση αν το κάνει μόνο στις 5-6 πρωτες τζούρες είναι το τίναγμα.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 29, 2017, 13:36 »
@netsplit, θα μπορούσες κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες;
κατά το στήσιμο, ώστε να δω το μέγεθος του βαμβακιού
και μία μέρα μετά το στήσιμο, να δω σε τι κατάσταση είναι το βαμβάκι μετά από χρήση τουλάχιστον ενός τανκ.
δεν είναι λογικό τόσοι κάτοχοι του obs engine να έχουν το ίδιο πρόβλημα. δεν μπορώ να αποδεκτώ ότι κάνουμε λάθος στήσιμο, όταν έχω προσωπικό μου βίωμα με τον engine το ίδιο στήσιμο να μου παίζει μια χαρά 5 γεμίσματα, στο 6ο έχω υγρό στο στόμα, το ανοίγω να πάρει αέρα, χύνω τα 2-3ml και ξαναγεμίζω και στο 7ο λειτουργεί πάλι, χωρίς να έχει πειραχτεί το στήσιμο, και στο επόμενο γέμισμα πάλι υγρό στο στόμα.
(δεν αναφέρομαι στο κοινό του φόρουμ μόνο, με μια αναζήτηση μέσω Google υπάρχουν πολλές αναφορές για το ίδιο θέμα).

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 29, 2017, 14:08 »
Τ αλαξα βαμβακι και  παλι μου το ξανακανε στο νανο,εφυγε κανα ml οταν το γυρισα τουμπα,ευτυχως δεν το ηπια,ημουν προετοιμασμενος :(Τελικα πως πρεπει να μπαινει το βαμβακι? 

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 30, 2017, 01:20 »
Ποιος από αυτούς έχει πιο σφιχτή τζούρα και στήνεται και με μόνη αντίσταση; πήρα χθες το ijoy combo και με κουράζει επειδή παρά είναι πνευμονικος.
OBS engine Nano

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 30, 2017, 01:23 »
Ξέρεις αν έχει πιο σφιχτή τζούρα από τον ijoy combo?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2017, 03:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #112 στις: Μαΐου 01, 2017, 00:21 »
Δεν έχω ιδέα καθώς δεν έχω τον Ijoy Combo αλλά είναι φουλ πνευμονικός!

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #113 στις: Μαΐου 01, 2017, 00:24 »
Άρα δεν θα μου κάνει ούτε αυτός!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2017, 03:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #114 στις: Μαΐου 01, 2017, 02:51 »
Αλήθεια τώρα είναι ο μόνος ατμό που δεν με έχει ταλαιπωρήσει έως τώρα.
Τώρα τον έχω με 26ss l 8 σπείρες


Στάλθηκε από το LG-H440n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #115 στις: Μαΐου 02, 2017, 22:11 »
@netsplit, θα μπορούσες κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες;
κατά το στήσιμο, ώστε να δω το μέγεθος του βαμβακιού
και μία μέρα μετά το στήσιμο, να δω σε τι κατάσταση είναι το βαμβάκι μετά από χρήση τουλάχιστον ενός τανκ.
δεν είναι λογικό τόσοι κάτοχοι του obs engine να έχουν το ίδιο πρόβλημα. δεν μπορώ να αποδεκτώ ότι κάνουμε λάθος στήσιμο, όταν έχω προσωπικό μου βίωμα με τον engine το ίδιο στήσιμο να μου παίζει μια χαρά 5 γεμίσματα, στο 6ο έχω υγρό στο στόμα, το ανοίγω να πάρει αέρα, χύνω τα 2-3ml και ξαναγεμίζω και στο 7ο λειτουργεί πάλι, χωρίς να έχει πειραχτεί το στήσιμο, και στο επόμενο γέμισμα πάλι υγρό στο στόμα.
(δεν αναφέρομαι στο κοινό του φόρουμ μόνο, με μια αναζήτηση μέσω Google υπάρχουν πολλές αναφορές για το ίδιο θέμα).
μετά από 30+ ml

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #116 στις: Μαΐου 03, 2017, 09:00 »
ευχαριστώ netsplit για την φωτό, αλλά δεν έχουμε το ίδιο ντεκ, στον 25άρη με διπλό ντεκ έχω θέμα (θα βάλω άλλη μια φωτογραφία με το στήσιμο μου μετά από 6-7 γεμίσματα, το τανκ μέχρι 70% συνήθως ανά γέμισμα)


λοιπόν, πιστεύω ότι είμαι πολύ κοντά στην λύση του υγρού που έρχεται στο στόμα μαζεύοντας τις τελευταίες προτάσεις (δεν ξέρω ποια δίνει την λύση, ή αν είναι συνδυασμός προτάσεων, ή καθαρή τύχη και εμφανιστεί πάλι το πρόβλημα) .

αυτό που έκανα επιπλέον των βημάτων που ακολουθούσα τόσο καιρό είναι:
όταν γεμίζω το τανκ, γεμίζω από το αριστερό κενό (το χαμηλότερο προς το έδαφος).
στην συνέχεια, αφού σηκώσω το μοντ και πριν κλείσω το δακτυλίδι σκουπίζω με λίγο χαρτί το αυλάκι, περιστρέφοντας το χαρτί 2-3 φορές. φυσάω ήρεμα μέσα στην οπή συμπλήρωσης υγρού, φυσάω ήρεμα και στο driptip, κλείνω το δακτυλίδι και σκουπίζω πάλι. χωρίς να ανοίξω ακόμη το δακτυλίδι εισαγωγής αέρα κάνω 3 τσιγαρίσιες/σφικτές τζούρες 1.5-2 δευτερολέπτων έκαστη πατώντας το fire button ταυτόχρονα. τέλος, καθαρίζω με χαρτί εντός του driptip (μαζεύει πράμα) και ανοίγω τις εισαγωγές του αέρα. για την ώρα δουλεύει. όποιος έχει αντίστοιχο θέμα, ας ακολουθήσει τα βήματα που έγραψα και να αφήσει ένα feedback.

δεν έχω πειστεί ότι παίζει ρόλο το μέγεθος και το μήκος του βαμβακιού (αν είναι αφράτο ή όχι, αν ακουμπάει την κατώτερη βάση ή όχι) επειδή μου εμφάνισε κάποια στιγμή πρόβλημα χωρίς να έχει αλλαχθεί το στήσιμο, και διορθώθηκε στο επόμενο γέμισμα χωρίς αλλαγή πάλι. αλλού οφείλεται το πρόβλημα, πιθανώς στην αντιστοιχία πίεσης υγρού/αέρα εντός θαλάμου.
τεσπα, θα δείξει πώς θα πάει. κρατάει 3-4 γεμίσματα ακόμα, δεν τελείωσαν οι δοκιμές.
καλημέρα.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #117 στις: Μαΐου 03, 2017, 16:12 »
Απ' όλα έχει ο μπαχτσές  :)) :))
Ιδού και ο δικός σου (ελαφρώς τροποποιημένος)
Θα έλεγα πως το βαμβάκι σου είναι λίγο.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #118 στις: Μαΐου 03, 2017, 16:33 »
Χμμ.. με έβαλες σε σκέψεις με το "το βαμβάκι είναι λίγο" , επειδή το στήσιμο της τελευταίας φωτογραφίας μου είναι αυτό όπως φαίνεται στις εικόνες του ποστ #106 .
μένει να δοκιμάσω την επόμενη φορά περισσότερο βαμβάκι, να μην ακουμπάει κάτω και χωρίς τα βήματα για να δω αν παίζει κάποιο ρόλο το στήσιμο (αλλιώς θα ακολουθώ τα βήματα αναγκαστικά).
πάντως με τα βήματα που έγραψα νωρίτερα, προσωρινά έχει λυθεί το πρόβλημα, έκανα άλλο ένα γέμισμα σήμερα χωρίς προβλήματα.
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου netsplit.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 03, 2017, 16:43 »
Το βαμβάκι είναι πάντα υπεύθυνο κατά 80% για τυχόν διαρροές, γεύση κλπ.
(εξαιρείται ο Kayfun V5 που τρέχει από παντού  :)) )
Και ένα κόλπο για τον engine οποιουδήποτε τύπου.
Πέρνα πολύ βαμβάκι στο coil σου.
Αφράτεψε τις άκρες.
Και μετά κόψτες μυτερές.
Να μπαίνουν εύκολα στις τρύπες και να σφηνώνουν μετά.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2017, 16:48 από netsplit »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem