vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 4 χρήστες
th3ofilos, tasos1976, Jorge, Blackwolf

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7800 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 21:38 »
Μια εβδομάδα μόνο περίμενα να ετοιμάσουν το δέμα, γιατί, δεν ξέρω αν το ξέρετε, μόνο Παρασκευή στέλνουν. Κι εγώ έκανα την παραγγελία Παρασκευή βράδυ.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7801 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 22:46 »
Δεν θα έχω μεταφορικα γιατί θα τις παραλάβει στην Ολλανδία οπότε τιμή μπαταρίας μόνο...
Επιβεβαίωσε μόνο ότι έχει και φυσικό κατάστημα για παραλαβή γιατί αλλιώς θα πρέπει να τις παραγγείλει και να του τις στείλουν στο ξενοδοχείο. Αν κάτι πάει στραβά...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7802 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 22:54 »
Δεν έχει φυσικό κατάστημα.
Αν είχε δεν θα ψωνίζαμε.
Αποθήκη είναι ... Αν έχει αποθήκη.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7803 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 22:58 »
Κι εγώ αυτό πιστεύω microchip γι' αυτό το επισημαίνω μη τρέχει και δεν φτάνει ο συνατμιστής. ;)

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7804 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 23:00 »
Μπορεί να το παραλάβει από την διεύθυνση της αποθήκης μετά από παραγγελία..

Αν δεν βολεψε η αποθηκη , Θα το στείλω στο σπίτι του αδερφού του (εκεί θα μένει) οπότε και στραβή να γίνει δεν θα χαθούν απλά θα αργήσω να τις παραλαβω

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7805 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 14:03 »
Μπαταρίες VTC6 με προσεγμένα wraps 2+2 παντρεμένες, φορτιστής XTAR VP4, αποκλειστική χρήση στο SMOK Alien 220W. Τα αγόρασα όλα μαζί περίπου 3 μήνες πριν.
Δεν αφήνω να βγάλει μήνυμα πως άδειασαν οι μπαταρίες, τις αλλάζω όταν δω ότι είναι πολύ χαμηλά η στάθμη τους. Ο φορτιστής έχει επιλογή για 1Α, 0,5Α και 0,25Α, επιλέγω το 0,25Α για πιο «ξεκούραστη» φόρτιση. Χρησιμοποιώ τις δύο ακριανές θέσεις (επειδή είναι πιο φαρδιές και δεν σπάω τα δάχτυλά μου να βγάλω τις μπαταρίες). Αλλά κάνει σχεδόν μισή μέρα να τις φορτίσει. Κι επειδή δεν θέλω να τον αφήνω χωρίς επιτήρηση, όταν λείπω από το σπίτι βγάζω τον φορτιστή από την πρίζα. Αυτό μετράει σαν κύκλος φόρτισης και μειώνει τη συνολική ζωή της μπαταρίας; Να τις βάζω να φορτίζουν στο 1Α ή να τις βάζω νωρίς το πρωί;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7806 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 14:10 »
Φόρτιζε τις στο 1Α δεν υπάρχει πρόβλημα γι' αυτές τις μπαταρίες, ούτε καν θερμαίνονται σοβαρά! ;)
Αυτές οι μπαταρίες δεν έχουν θέματα "φαινομένου" οπότε πρακτικά αν τις φορτίσεις 2 φορές μέχρι την μέση είναι το ίδιο με μια πλήρη φόρτιση!
Εγώ μάλιστα στο alien τις "ξεζουμίζω" και όταν τις βάζω στο VC4 δείχνει ότι γεμίζουν με 3100+ mAh :yes: (έχω τις 30Q με 3000mAh)

Αποσυνδεδεμένος oinopoios

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7807 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 02:12 »
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αγορά μπαταρίας. Χρησιμοποιώ το pulse box με τον pulse τον 24, με μονή αντίσταση στο 0,5ohm. Στο μοντάκι φοράω τις lg hg2 που δίνουν μέχρι 20A μέγιστη αποφόρτιση.

Με αυτά τα δεδομένα ξέρω πως κάθε φορά που τραβάω μια τζούρα ανεξαρτήτως, νομίζω αν έχω λάθος διορθώστε με, διάρκειας η μέγιστη αποφόρτιση μου είναι κάτω από 10A, από την στιγμή που θα την πάρω από το φορτιστή μέχρι να νιώσω ότι έχει πέσει η τάση τους από την απόδοση τους, που εγώ το καταλαβαίνω γύρω στα 3,8 με 3,7V. 

Αν λοιπόν θέλω να αλλάξω αντίσταση και να χρησιμοποιήσω μια πιο χαμηλή περίπου στα 0,25 με 0,3 έτσι ώστε να πάρω ένα πιο επιθυμητό αποτέλεσμα, χρησιμοποιόντας τις ίδιες μπαταρίες, αρχικά θα μπω σε κίνδυνο εφόσον θα στρεσάρω τις μπαταρίες, φαντάζομαι θα ζεσταίνονται-μπορεί να εκραγούν κτλ και δευτερεύον θα αχρηστεύσω και τις μπαταρίες που ήδη έχω. Δεν το έχω δοκιμάσει λόγο του παραπάνω συμπεράσματος.

Εδώ λοιπόν θέλω την βοήθεια σας. Άμα ο συλλογισμός μου είναι σωστός θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μπαταρίες με μεγαλύτερη μέγιστη αποφόρτιση(αν είναι και κάτι άλλο συμπληρώστε με). Να πω ότι η χωρητικότητα δεν είναι και τόσο σημαντική μπροστά στην ασφάλεια, εξ άλλου έχω την δυνατότητα να προμηθευτώ και δεύτερη μπαταρία  :)

Άμα δεν ρωτούσα  θα έπαιρνα κατευθείαν μία από τις παρακάτω

https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/18650/efest-imr-18650-3000mah-35a/
https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/18650/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/

απλά δεν ξέρω πολλά από τις χημικές συστάσεις που έχουν, προστασίες που διαθέτει η καθεμιά για αυτό και θα ήθελα την βοήθησα σας! Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον μπει στο κόπο να απαντήσει. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7808 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 02:27 »
Οι LG που έχεις, μπορούν άνετα να διαχειριστούν και αντιστάσεις 0.25. Σε μία τέτοια περίπτωση, στην αρχή της τζούρας με μία πλήρως φορτισμένη μπαταρία, θα τραβήξεις από αυτήν 16.8Α. Φυσικά στον ατμοποιητή σου, δεν θα φτάσουν ποτέ τα 70+W που υποτίθεται θα έχεις ως αποτέλεσμα, καθώς από τη μπαταρία μέχρι και τους πόλους του ατμοποιητή σου, όλο και κάποια πτώση τάσης θα υπάρχει.

Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή, η τριάδα (με τυχαία σειρά) HG2, 30Q και VTC6 αποτελούν τον ορισμό της χρυσής τομής μεταξύ διάρκειας και ικανότητας αποφόρτισης.

Φυσικά με πιο χαμηλές αντιστάσεις, αυτή η πτώση που νιώθεις θα αρχίσει να γίνεται αισθητή πιο αργά, αλλά θα είναι πιο απότομη. Εκεί θέλει λίγο προσοχή να μη ζορίσεις τις μπαταρίες σου καθώς μπορεί ο φορτιστής να γράφει πχ 3,4, η τάση υπό φορτίο όμως θα είναι πολύ πιο χαμηλή και τα ζητούμενα αμπέρ πολύ περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος oinopoios

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7809 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 02:57 »
Οι μπαταρίες αντέχουν να δώσουν 16-17A, με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μειώνω την διάρκεια ζωής και αυξάνω τους κινδύνους κάποιου ατυχήματος;

Άμα δεν υπολογίσουμε την διάρκεια της μπαταρίας, η VTC6 είναι η πιο ασφαλής για μικρότερες αντιστάσης;

Μισό λεπτό. Όσο θα πέφτει η τάση της μπαταρίας, θα πέφτουν τα αμπέρ που θα μπορεί να στέλνει η μπαταρία και εν συνεχεία τα watt, όποτε εκεί είναι που το καταλαβαίνω εγώ. υπάρχει θέμα όταν θα είναι εκτός κυκλώματος η μπαταρία;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7810 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 08:55 »
Ξεκινάς από το λάθος συλλογισμό ότι η Sony και η Efest δίνουν παραπάνω αμπέρ από την LG που έχεις. Δεν δίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7811 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 10:26 »
Μισό λεπτό. Όσο θα πέφτει η τάση της μπαταρίας, θα πέφτουν τα αμπέρ που θα μπορεί να στέλνει η μπαταρία και εν συνεχεία τα watt, όποτε εκεί είναι που το καταλαβαίνω εγώ.
Πρόκειται για μηχανικό, οπότε έχεις δίκιο.
2 συμβουλές

Αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό που κάνεις, μην το κάνεις.

Άφηνε περιθώρια ασφαλείας, π.χ. μη ζητάς 20 Α, κάνε τη δουλειά σου με 15.

Δεν κάνουμε πρωταθλητισμό.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7812 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 13:23 »
... επιλέγω το 0,25Α για πιο «ξεκούραστη» φόρτιση. ...

10 ώρες φόρτιση, ε δεν το λες και ξεκούραστη.
Δηλαδή και σεκς να ήταν, ε κάποια στιγμή θα πεις ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος oinopoios

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7813 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 14:35 »
Πρόκειται για μηχανικό, οπότε έχεις δίκιο.
2 συμβουλές

Αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό που κάνεις, μην το κάνεις.

Άφηνε περιθώρια ασφαλείας, π.χ. μη ζητάς 20 Α, κάνε τη δουλειά σου με 15.

Δεν κάνουμε πρωταθλητισμό.

Όλα αυτά γίνονται όχι για πρωταθλητισμό εννοείται, αλλά για καλύτερο επιθυμητό αποτέλεσμα. Όπως γράφω και πιο πάνω η HG2 έχει μέγιστη αποφόρτιση στα 20A οπότε άμα της ζητάω να δουλεύει συνεχώς στο <50% είναι μέσα σε όρια ασφαλείας και δεν καταπονείται και η μπαταρία. Άμα χαμηλώσω την αντίσταση και την αναγκάσω να δίνει 75%+ όπου είναι 15-16A, θα πάρω αντίθετα αποτελέσματα με αυτά με την μέτρια χρήση. Όποτε ρωτάω άμα ήταν καλύτερο να προμηθευτώ κάποια άλλη μπαταρία για ορθότερη χρήση.

Ξεκινάς από το λάθος συλλογισμό ότι η Sony και η Efest δίνουν παραπάνω αμπέρ από την LG που έχεις. Δεν δίνουν.

Μα οι μέγιστες αποφορτίσεις που γράφουν είναι μεγαλύτερες από αυτήν της LG. Εκτός άμα αυτά που γράφουν δεν είναι τα ιδια σε αληθινές συνθηκες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7814 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 15:08 »
Δεν σημαίνει πως ότι γράφεται στο internet είναι σωστό. Άλλοι υπερβάλλουν για λόγους marketing, άλλοι λόγω άγνοιας, άλλοι γιατί παπαγαλίζουν κάτι που διάβασαν αλλού. Ρίξε μια ματιά εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,33940.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix