vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 6 χρήστες
infernity, Takis D.M, Mimhsdr, bloodlessz, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 06, 2018, 16:30 »
Είτε έχει επιτύχει το μαρκετινγκ τον σκοπό του να σου κρύψει τον ήλιο, είτε είσαι γάτος χωρίς πέταλα και υιοθέτησες το μαρκετινγκ και κρύβεις τον ήλιο στους άλλους
Σε χώρες όπως Αργεντινή, Κένυα και άλλες υποανάπτυκτες περισσότερο αλλα και πιο ανεπτυγμένες, υπάρχει η τακτική του μαρκετινγκ, με σεμινάρια, με τίτλο κανονικό το "εξαφανίστε τους τον ήλιο" , αλλα υ πάρχουν και χώρες που μια τέτοια αναφορά είναι ποινικό αδίκημα.
Η δική μας χώρα ευτυχώς βρίσκεται έτη φωτός μπροστά στον χώρο του μάρκετιγκ και τον αναπτυξιακο , δεν κινδυνεύει

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 06, 2018, 18:30 »
Ένα μικρό ψέμα που έμαθα-άκουσα στις αρχές ήταν, και υφίσταται ακόμη, ότι ένας ατμοποιητής με έτοιμες κεφαλές δεν φτάνει σε γεύση έναν επισκεύασιμο

Η μεγάλη αλήθεια είναι, ότι οι κεφαλές δεν κοστίζουν όσο θα θέλαμε 0.50-1.00€

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 06, 2018, 18:55 »
Συγχαρητήρια στον νηματοθέτη και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες, που ανέδειξαν την ανάγκη ψυχανάλυσης των μελών του φόρουμ μας. :thumbup_move_3: Αποκαλύπτεται ότι πέρα από την εξάρτησή μας από το άτμισμα, υπάρχει και η εξάρτησή μας από τις πολώσεις μας.

Συγχαρητήρια, ιδιαίτερα, στον [member=14501]modivin[/member], που κατέγραψε εδώ την πιο "αντικειμενική" βάση της παράσυρσής μας από τις γνώσεις/εμπειρίες μας στην εκφορά της άποψής μας. Η γνώση/εμπειρία αποτελεί ψυχολογική/διανοητική πόλωση: https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_bias
από την οποία δύσκολα ξεφεύγει κανείς (το γιατί είναι μεγάλη ιστορία, άλλου επιπέδου).  :wall:

Αυτή είναι που εγώ φοβάμαι για μένα και γι' αυτό προσπαθώ να περιμένω να καταλαγιάσει ο πρώτος ενθουσιασμός ή η πρώτη απογοήτευση, πριν ανοίξω το στόμα μου ή πατήσω τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο. Δεν τα καταφέρνω πάντα και κάθε φορά "αγωνίζομαι" να το συνειδητοποιώ πιο μπροστά. Τουλάχιστον, έχω ασκηθεί (νομίζω δηλαδή) στο να μην εκφέρω άποψη με τον τρόπο που αναγνωρίζω ότι "καταδυναστεύεται" από το perception μου, που ενέχει τον κίνδυνο να είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό πολλών άλλων (γιατί θα ανακαλύψω ότι δεν ανήκω πουθενά και θα προκύψουν άλλα προβλήματα... με το ένστικτο επιβίωσής μου!)  :eyesplash:

Προτιμώ έτσι, να τεκμηριώνω την άποψή μου (το perception μου) σε όσο πιο "αντικειμενικούς" παράγοντες γίνεται/μπορώ, ώστε αυτοί να είναι αναγνωρίσιμοι από τους περισσότερους γύρω μου (αν έχουμε κοινό υπόβαθρο γνώσεων/εμπειριών).

Κάποιος με επίγνωση, μπορεί σ' αυτήν την τακτική να αναγνωρίσει ένα χωνεμένο "στρατηγικό marketing" που στοχεύει στο ψυχολογικό "άρπαγμα" (captivation) των χρηστικού προσανατολισμού "πελατών" (utilitarian consumers), αυτών δηλαδή που ελκύονται κυρίως από τα "χρηστικά" χαρακτηριστικά των πραγμάτων και όχι από τα "ηδονικά" (hedonic consumers). Ομολογώ ότι αυτή είναι η προσέγγισή μου στις παρουσιάσεις μου (δεν γίνεται ψυχανάλυση χωρίς εξομολόγηση!)  ;D

Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ στο λεξιλόγιό μου την λέξη "αλήθεια", καθώς η ετυμολογία της δηλώνει ότι (Μπαμπινιώτης) "κάτι δεν είναι λάθος" ή "κάτι δεν ξεχνιέται". Κι εγώ... και λάθη κάνω και ξεχνάω. Εφόσον κανείς αποδέχεται την πρώτη ερμηνεία, τουλάχιστον ας δεχθεί ότι πρόκειται για "αλήθεια" προσωπικής εκτίμησης, που δεν μπορεί να ισχύσει καθολικά (καθώς υπάρχουν εκατομμύρια άλλοι με τις δικές τους "αλήθειες", οι οποίες επιπλεόν δεν είναι και μόνιμες, σε όλη τη ζωή τους). "Έπεα πτερόεντα" γράφουμε κάθε στιγμή στη ζωή μας, οπότε δεν αφορούν εκτιμήσεις μας που δεν ξεχνιούνται ή που δεν αναιρούνται. Οπότε... χαλαρά!!!  :idiot1:

Αντί της "αλήθειας/ψέματος", που έχουν και μια ψυχολογική βαρύτητα διαχρονικής/σταθερής "υποχρέωσης", χρησιμοποιώ τους όρους "κατάλληλος/ακατάλληλος", που ενέχουν περισσότερη προσωρινότητα και εκτίμηση περισσότερο προσωπική. Κάτι που εγώ κρίνω ως κατάλληλο/ακατάλληλο για κάτι, δεν έχω την άποψη ότι μπορεί να είναι έτσι και για τον άλλον ή και για πολύ καιρό. Κι αυτό, λόγω των περιορισμένης ποσότητας/εμβέλειας γνώσεων/εμπειριών μου (βάσει των οποίων κρίνω), μπροστά στον υπάρχοντα "ωκεανό" τέτοιων μιας -έστω και μικρής- συλλογικότητας ανθρώπων.

Αν καταλάβω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, θα εγκαταλείψω... το σπορ των παρουσιάσεων! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 06, 2018, 19:51 »
Πρώτα από όλα μπράβο στον [member=16029]JoeBarTeam[/member] για το θέμα.  
Το να σκέφτεσαι αντίθετα από την εποχή σου είναι ηρωισμός αλλά να το λές είναι τρέλλα "Ιονεσκο". Αυτό είναι μια αλήθεια και ας βάλω τα παρακάτω ερωτήματα.

1.Ενας νέος ατμιστής των 10 post λέει μια αλήθεια σε αντίθεση με την άποψη ενος γκουρού ατμιστή με 20000 post και αναπτύσσετε μια διαμάχη, άραγε τι πιθανότητες έχει ο άπειρος να υπερασπιστεί από την πλειοψηφία (ακόμα με από εκείνους που δεν έχουν προσωπική γνώμη ?
2.Πόσο εύκολο είναι να αποκηρυξει κανείς το χ υγρό μιας διάσημης εταιρείας (π.χ. five pawns) ή τον ψ πανάκριβο ατμο, αποθεώνοντας παράλληλα κάποιο υγρό μια άσημης ελληνικής εταιρείας ή τον τάδε φτηνό κλώνο χωρίς να κραχτεί από τους "οπαδούς" κάθε είδους ?
3.Τι πιθανότητες έχει ένα σοβαρός αναγνώσης να υποστηρίξει μια αντικειμενική μελέτη που αφήνει υπονοούμενα για την βλαπτικότητα του ατμίσματος σε ένα σχετικό φορουμ σαν το δικό μας ας πούμε ? χωρίς να "αποδοκιμαστεί"

Αραγε υπάρχει συλλογική αλήθεια ? και θα θυμηθώ πάλι Ιονέσκο . «Είμαι πάντα καχύποπτος απέναντι στις συλλογικές αλήθειες».
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2018, 20:06 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 06, 2018, 19:59 »
Το 1 το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές.

Το 2 αφορά κάτι καθαρά υποκειμενικό, και ως τέτοιο, αυτο-απορρίπτεται ως επιχείρημα κατά της αντικειμενικότητας.

Το 3 δεν το πιάνω. Οι αντικειμενικές μελέτες δεν αφήνουν υπονοούμενα. Αποδεικνύουν με αδιάσειστα στοιχεία. Σε αυτή την περίπτωση όλοι εδώ μέσα θα είμαστε οι πρώτοι που θα ενδιαφερθούμε για αυτές, και θα απαιτήσουμε, όπως έγινε και με το "σκάνδαλο" του διακτύλιου. Έως τότε, όσοι έχουν "υποστηρίξει" εδώ μέσα μελέτες που "αφήνουν υπονοούμενα", έχουν αντιμετωπιστεί με την ανάλογη σοβαρότητα ή έλλειψη αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2018, 20:04 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:04 »
Αλλ’ ουδέν έρπει ψεύδος εις γήρας χρόνου.
Σοφοκλής, 496-406 π.Χ., Αρχαίος τραγικός – Ιχνευταί

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:10 »
Αλλά... "Τα πάντα ρει και ουδέν μένει"! Ποιος;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:11 »
Ναι και από πάνω σαν τηγάνι, από κάτω σαν βαμβάκι. Στο προκείμενο?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:33 »
To προκείμενο το έγραψες εσύ στο πρώτο δικό σου σχόλιο στο νήμα, όπως έγραψα στο δικό μου σχόλιο λίγο παρακάτω από το δικό σου.
Τα υπόλοιπα είναι για... χαλάρωση και ψυχοθεραπεία του υποτιθέμενου "τραύματος" από το ενοχικό σύνδρομο, την χαμηλή αυτοεκτίμηση και την εξ αυτής ανάγκη μας για εξομολόγηση προς αναζήτηση επιβεβαίωσης... για να το πω ωμά, αν δεν το κατάλαβες   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:36 »
Με κάλυψες σύντροφε!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:50 »
Καλα και οτι ξανασυζητάμε οτι ο guru με λίστες στο fb πουλάει τον νέο του ατμοποιητή, ενώ τελικά ειναι πάγια τακτική του, είτε σημαίνει πως οι επιστήμες είναι ανίκανες να συμφωνήσουν με την αιτιολόγησή του, είτε είμαστε ανίκανοι να αντιληφθούμε τις επιστήμες
Dig that

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 06, 2018, 20:53 »
Μάλλον το δεύτερο, θα έλεγα :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 06, 2018, 21:36 »
Το ΗΤ όμως ειναι και μεράκι πέραν των επιστημών.
Εγώ παω με τους έξυπνους. Δεν μου χρειάζεται να προσβάλω κανέναν, εφόσον δεν με προσβάλει. Αν το έχω κάνει, εχει γίνει εκ παραδρομής και μόνο. Υπάρχουν μηνύματα κατά καιρούς που πονοκέφαλο μου προκαλούν,  η αντίληψή μου τον δημιουργεί . Σελαβί όμως που λένε και στο Γαλλικό Κονγκό. Θα μάθω και να φεύγω. Μη σου πω πως δικαιολογώ κάποια εφόσον μιλάμε για οικονομικά συμφέροντα, που απο το ΗΤ εγώ δεν έχω. Χωρίς αυτά όμως όχι, μιλάμε για ανοησία σκέτη. White hats, grey hats, black hats το (social) hacking υφίσταται καθημερινά. Αν θεωρηθεί ένας κλάδος οτι χρειάζεται το social hacking , μυρίζει λεφτά. Τα υπόλοιπα ανόητα, δηλαδη δεν τα κατανοώ, ουτε έχω και ανάγκη να τα κατανοήσω πάντως, δεν προσπαθώ πωςτολεν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2018, 22:50 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 06, 2018, 22:16 »
Τουτέστιν... μυρίζει οικονομικό συμφέρον! 
Ως το ελάχιστο τέτοιο, μπορείς να θεωρήσεις και το ότι κάποιοι κατασκευαστές ή μαγαζιά στέλνουν σε κάποιους από μας προϊόντα για παρουσίαση... για να μην μασάμε τα λόγια μας! Από την άλλη, έτσι αυξάνονται οι ατμιστικές εμπειρίες κάποιων, ώστε οι παρουσιάσεις τους να είναι πιο "ψύχραιμες"!
Για το μέγιστο τέτοιο, μπορείς να θεωρήσεις ότι πολλοί ζουν από αυτά που προωθούν εδώ μέσα (βλ. εταιρείες/καταστήματα).

Πάντως, και η επιστημονική ανάλυση, μεράκι είναι κι αυτή.
Και τα του ατμίσματος έχουν ανάγκη "επιστημονικής" τεκμηρίωσης... κάποτε! Για να μην μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Όσοι εδώ μέσα είναι του τεχνολογικού προσανατολισμού η αντίληψή τους, το καταλαβαίνουν ως προς τις συσκευές ατμίσματος. Στην ίδια κατηγορία εντάσσω και τους χημικούς εδώ μέσα, όσον αφορά τα υγρά ατμίσματος.

Για τα υπόλοιπα... μάλλον έχεις καταλήξει ότι ξέρεις τι σου γίνεται! ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 06, 2018, 22:55 »
Πανατμιστικές έρχονται, ας βάλει ο καθένας Σ ή Λ...

  • Σαν την πρώτη "κάψουλα" ovale, που χάζευα το ντουμάνι στον καθρέφτη του WC, δεν έχει...
  • Ο Joe δεν ήξερε πόσο θα χαμήλωνε τις αντιστάσεις, ανοίγοντας το θέμα.
  • Οι αντιστάσεις χαμήλωσαν 0,5 Ώμ.
  • Στο άτμισμα με κράτησε η σοκολάτα. Ούτε τα θηριώδη μοντ, ούτε οι μπαταρίες, ούτε οι ατμοποιητές.
  • Στα ΜΜΕ υπάρχουν αποτελέσματα μελετών για το πόσο καλό είναι το νέο μαραφέτι θέρμανσης καπνού. Ο σκοπός αγιάζει τα Μέσα;
  • Οι νέοι ατμιστές έχουν το σύνδρομο-πιπίλα.
  • Αρκετοί βλέπουν το μοντ σαν προέκταση του... Εγώ. Οι υπόλοιποι πρέπει να αντιδρούν.
  • Ο Κινέζος που εφηύρε το άτμισμα θα πεθάνει στην ψάθα.
  • Το άτμισμα είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος.
  • Όποιος ατμίζει πρέπει να έχει τατουάζ και να βγάζει ντουμάνια αδιαπέραστα από το ηλιακό φως.
  • Το μεγάλο ΣΟΚ με το άτμισμα ήταν το απλό της Ιδέας και το χαμηλό κόστος. Μετά ήρθαν οι πολιτικοί.
  • Το άτμισμα δημιουργεί υγρό στους πνεύμονες.
  • Το διακετύλιο ομορφαίνει τη γεύση
  • Το άτμισμα μπήκε στη νεολαία κυριαρχώντας επί του ΚΤ
  • Η δασκάλα στο δημοτικό δεν είχε πολλές απαιτήσεις στην απλή μέθοδο των τριών.
  • Ο νόμος του Ώμ δεν ισχύει, γιατί η αντίσταση μεγαλώνει με τη θερμοκρασία
  • Τα ρουθούνια πρέπει να αντικατασταθούν από ριβιούερς-ρομπότ.
  • Στα επόμενα 10 λεπτά κάποιος θα ρωτήσει απαγορευμένα ΠΟΥ - ΠΩΣ αλλά όχι ΓΙΑΤΙ...
  • Υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη είναι προτιμότερη από τη χαμηλή: πιο λίγες τζούρες, λιγότερη φθορά αντιστάσεων
  • Τα σκούρα υγρά είναι πιο βρώμικα στις αντιστάσεις.
  • Ποιος έχει τη μύγα;

Όσο κι αν φαίνεται off, δεν είναι.
Τα ταμπού δημιουργούνται από "αξιωματικές θεμελιώσεις" που μας μπαίνουν στο μυαλό, αλλά δεν είναι... θεμελιώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2018, 23:16 από spectrum »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix