vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νέα έρευνα: Ο ατμός από το η.τ. ΔΕΝ είναι πιο επικίνδυνος από τον αέρα

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
(ελεύθερη μετάφραση)

"Η εισπνοή ατμών από το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εξίσου ασφαλής με την αναπνοή του αέρα",
σύμφωνα με ένα νέο έγγραφο που συνέκρινε δύο ηλεκτρονικά τσιγάρα με τα κανονικά τσιγάρα και τον αέρα.

(ολόκληρο το άρθρο στα Αγγλικά εδώ)

Στην έρευνα που δημοσιεύθηκε στο "Toxicology in Vitro" χρησιμοποίηθηκε ένας συνδυασμός δοκιμών για να εξακριβωθεί αν ο ατμός των ηλεκτρονικών τσιγάρων είναι επιβλαβής για τους ανθρώπινους αεραγωγούς. Για να "μοντελοποιήσει" την πιθανή επιβλαβή επίδραση του ατμού των ηλεκτρονικών τσιγάρων (ο οποίος περιέχει, μεταξύ άλλων, νικοτίνη και αρώματα/γεύσεις), η British American Tobacco συνεργάστηκε με την εταιρεία MatTek (εταιρία παρασκευής μοντέλων ανθρωπίνων ιστών) ώστε να χρησιμοποιηθεί ένα ρομπότ με αναπνευστικό ιστό, που καπνίζει.

Μετά από έξι ώρες έκθεσης στον καπνό, τα κύτταρα πέθαναν.
Μετά όμως από μια "επιθετική και συνεχή" δόση ατμού,
η επίδραση επί των ιστών των αεραγωγών ήταν "παρόμοια με εκείνη του αέρα".

"Με την χρησιμοποίηση του συνδυασμού ενός ρομπότ καπνίσματος και εργαστηριακών δοκιμών που βασίζονται στη χρήση του αναπνευστικού ιστού, κατέστη δυνατόν να επιδειχθεί η πρόκληση και η μέτρηση της ερεθιστικότητας των αερολυμάτων, όπως επίσης και το ότι τα διάφορα αερολύματα των ηλεκτρονικών τσιγάρων που χρησιμοποιήθηκαν σε αυτή τη μελέτη δεν έχουν καμία κυτταροτοξική δράση στον ανθρώπινο ιστό των αεραγωγών, "δήλωσε η εκπρόσωπος της ΒΑΤ, Dr Marina Murphy.

Η BAT ισχυρίζεται ότι η νέα μέθοδος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να βοηθήσει στην ανάπτυξη προτύπων για τα προϊόντα και τις δοκιμές των ηλεκτρονικών τσιγάρων στο μέλλον. "Επί του παρόντος δεν υπάρχουν πρότυπα σχετικά με την in vitro δοκιμή των αερολυμάτων των ηλεκτρονικών τσιγάρων", δήλωσε η Marina Trani, επικεφαλής του τμήματος Έρευνας & Ανάπτυξης για τα επόμενης γενιάς προϊόντα νικοτίνης της BAT. "Το πρωτόκολλο μας θα μπορούσε να αποδειχθεί πολύ χρήσιμο στο να βοηθήσει τη διαδικασία με την οποία θα μπορούσαν να εξελιχθούν αυτές οι κατευθυντήριες γραμμές", πρόσθεσε.

... ... ...

Ενώ οι συγγραφείς της μελέτης επιβεβαιώνουν την άποψη ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι πολύ λιγότερο επιβλαβή από τα κανονικα προϊόντα καπνού, λένε ότι "απαιτούνται περαιτέρω μελέτες για να αξιολογήσουν πλήρως την ασφάλειά τους για μακροχρόνια χρήση".

Ολόκληρη η μελέτη εδώ.


Κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερη σημασία πρέπει να δωθεί στο ότι η έρευνα
πραγματοποιήθηκε με τη "συνεργασία" ενός κολοσσού της καπνοβιομηχνίας,
όπως επίσης και η φράση της επικεφαλούς του τμήματος Έρευνας & Ανάπτυξης:
"Το πρωτόκολλο μας θα μπορούσε να αποδειχθεί πολύ χρήσιμο στο να βοηθήσει τη διαδικασία
με την οποία θα μπορούσαν να εξελιχθούν αυτές οι κατευθυντήριες γραμμές"

Ειδικά αυτό το τελευταίο σηκώνει αρκετή σκέψη...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Κατά την γνώμη μου δεν είναι τυχαίο ότι η έρευνα χρηματοδοτήθηκε απο την Β.Α.Τ. μια και εδώ και κάποιο διάστημα η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει τα δικά της η.τ. ( http://www.bat.com/ecigarettes ) και μια και η Philip Morris (Marlboro) μπήκε στο παιχνίδι (δείτε συνημένη φωτό) το η.τ. ως δια μαγείας θα βλάπτει όλο και λιγότερο...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Θα βλπατει κα λιγοτερο αλλα θα συνεχιζει να υπαρχει η σημερινη ελευθερια επιλογων σε εξοπλισμο και υγρα,
ή το μονοπωλιο θα ξανα μοιρασει την τραπουλα υπερ του :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Όσο και αν θέλω να πιστέψω ότι αυτή η έρευνα είναι σωστή, όσο και αν με "καθησυχάζει" το αποτέλεσμα,  και μόνο το ότι η BAT εμπλέκεται σ'αυτή την έρευνα εμένα προσωπικά μου λέει ότι είναι λάθος. Παρόμοιες έρευνες έκαναν οι καπνοβιομηχανίες το '50 με τα γνωστά αποτελέσματα και φτάσαμε στο '80-'90 για να πειστούν όλοι για τις βλάβες που προκαλεί το κ.τ.
 
Για μένα είναι σαν να μην έγινε αυτή η έρευνα και φαντάζομαι ότι  άλλοι που διαβάζουν το θέμα και την έρευνα πείστηκαν ότι το η.τ. βλάπτει έστω και λίγο.
   
Αφού πάρει το "συγχωροχάρτι" η Β.Α.Τ. και η κάθε Β.Α.Τ. για τα προϊόντα της θα είναι η ώρα που θα αλλάξει το σκηνικό στο η.τ. και μόνο συγκεκριμένες συσκευές και αναλώσιμα, πλήρως ελεγχόμενα από νόμους και οδηγίες θα κυκλοφορούν.  Όπως παλιότερα που δεν μπορούσε ο καθένας να φυτέψει καπνά στον κήπο του. Η μόνη διαφορά με το κ.τ. στο θέμα αυτό είναι ότι αντί να ζούνε μερικοί αγρότες από καλλιέργειες (εις βάρος της υγείας κάποιων) θα έχουν περισσότερη δουλειά κάποιοι σε κινα, ινδία κτλ χώρες όπου θα παράγονται συσκευές και αναλώσιμα cartridges.
  
Αυτό που μένει είναι να δούμε πόσα γατάκια, σκυλάκια, μωράκια θα πεθάνουν από τα μπουκαλάκια του μπαμπά και πόσες 18650 θα σκάσουν και θα κάψουν για να περάσουν όμορφα και ωραία οι νόμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2016, 15:51 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Κατά την γνώμη μου δεν είναι τυχαίο ότι η έρευνα χρηματοδοτήθηκε απο την Β.Α.Τ. μια και εδώ και κάποιο διάστημα η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει τα δικά της η.τ. ( http://www.bat.com/ecigarettes ) και μια και η Philip Morris (Marlboro) μπήκε στο παιχνίδι (δείτε συνημένη φωτό) το η.τ. ως δια μαγείας θα βλάπτει όλο και λιγότερο...


Πόσο δίκιο έχεις....!!!! 
Αν προσπαθήσουμε να ενώσουμε τα διάσπαρτα κομμάτια του παζλ των όσων δημοσιεύονται....
η  μελλοντική εικόνα είναι μπροστά μας και ξεάθαρη...
Εκτός και αν έγινε η νέα επανάσταση των λαών και κυριαρχεί η παγκόσμια κομούνα
με μοναδικό ενδιαφέρον την υγεία και ευημερία των ανθρώπων !!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Κατά την γνώμη μου δεν είναι τυχαίο ότι η έρευνα χρηματοδοτήθηκε απο την Β.Α.Τ. μια και εδώ και κάποιο διάστημα η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει τα δικά της η.τ. ( http://www.bat.com/ecigarettes ) και μια και η Philip Morris (Marlboro) μπήκε στο παιχνίδι (δείτε συνημένη φωτό) το η.τ. ως δια μαγείας θα βλάπτει όλο και λιγότερο...

H ΒΑΤ εδώ και 2 μήνες περίπου έχει άδεια από το Αγγλικό υπουργείο υγείας για να πωλεί συνταγογραφούμενα ΗΤ ως συσκευές διακοπής καπνίσματος, και η Philip Morris είναι ένας απότους μεγαλύτερους μετόχους στην Joeytech και κατεπέκταση στις Eleaf, Wismeck , Ecig κλπ. που είναι θυγατρικές αυτής..

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Sorry, αλλά έχει αναφερθεί ξανά η έρευνα και το άρθρο έχει ημερομηνία Ιούλιος 2015. 8)

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Από μεταφορά
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 01, 2016, 10:30 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί από φίλο συνατμιστή αλλά έτσι έπεσε στο διάβα μου πριν λίγο....
http://www.iatropedia.gr/eidiseis/ilektroniko-tsigaro-erevna-gia-theoreitai-epivlaves-protimoun-oi-pio-morfomenoi/58457/

Πάντως καπνιστής αν το διαβάσει... δεν...για ατμό δεν τον βλέπω....

Εντάξει η συγκεκριμένη είναι μια έρευνα που ασχολείται με την υποκειμενική περιρρέουσα αντίληψη για το ατμισμα και όντως μπορεί να επηρεάσει μερικούς.
Αυτή εδώ όμως 
http://blog.alterego.gr/i-eispnoi-atmou-vlaptei-toso-oso-i-eispnoi-katharou-aera εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο ύπουλη και επικίνδυνη και εξηγούμαι:
1) Διενεργήθηκε από μια καπνοβιομηχανία . Οπότε από αυτό και μόνον συμπεραίνεις ότι το μάτι έχει θολώσει από το χρήμα.  :o Άρα...
2) Απομονώνεις μια ερευνητική αλήθεια όπως είναι η γρηγορότερη επούλωση κάποιων τυχαίων κυττάρων η οποία συμβαίνει στο ατμισμα σε σχεση με το κάπνισμα και..
3) Ισχυρίζεσαι από αυτή και μόνο την παραμετροποίηση ότι ο πνεύμονας βλάπτεται το ίδιο όπως και με τον ΚΑΘΑΡΟ αέρα; 
Αυτό δεν λέγεται από τις λίγες γνώσεις που έχω εγκυρη επιστημονική έρευνα. Επίσης το νομερο 1) που σημείωσα αποτελεί το bias της ίδιας της έρευνας. Ο ερευνητής ΘΕΛΕΙ να αποδείξει αυτό που υποστηρίζει στο τέλος.
Ήδη ακούω φημολογίες ότι παγκοσμίως οι ατμιστές είναι σχεδόν λίγο περισσότεροι από τους καπνιστές. Τι σημαίνει αυτό για για τους τσιγαράδες; Βουρ στο ψητό έτσι.

Η μικρή τάση απόφραξης των πνευμόνων που έπαθε ο συμπαθής παρουσιαστής στο ντοκυμαντέρ του bbc είναι γεγονός. Δεν το έπαθε από τον καθαρό αέρα.

Και για να μην φτάσω να κάνω διάλεξη. Προσοχή παιδιά στην ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ υπεράσπιση του ατμού ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ηνσύγκριση Με το ΤΣΙΓΑΡΟ! Γιατί δεν θέλει κανείς - ούτε ο καυμένος ο Οιδίποδας - να βγάλει τα ματάκια του με τα χεράκια του. 
Ηλεκτρονικό τσιγάρο για μένα = Βοήθημα το οποίο σε συνδυασμό με ανέβασμα της ποιότητας ζωής του λαού γενικά θα προτρέψει πολλούς ανθρώπους στην απεξάρτησή τους από τεχνητές ουσίες και θα έχει σαν αποτέλεσμα ελεύθερους ανθρώπους. 


Ευχαριστώ για το βήμα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από μεταφορά
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 01, 2016, 14:37 »
Κατανοω την προτροπη σου για προσοχη και στην μη αποδοχη ανευ ορων του οτιδηποτε. Μονο που δεν συμβαινει κατι τετοιο. Ουτε ενας συνατμιστης δεν ισχυριστηκε ποτε οτι το ΗΤ ειναι καθαρος αερας. Ποτε. Αρα δεν εχει νοημα η προτροπη σου σε κατι που δεν υφισταται. Τωρα πιο συγκεκριμενα η ερευνα στην οποια αναφερεσαι εχει ηδη αναφερθει στο φορουμ μας εδω οπου διατυπωθηκαν αναλογες επιφυλαξεις με τις δικες σου.

Και για να κανουμε συζητηση, να οι επισημανσεις μου:

1. Το οτι η ερευνα χρηματοδοτειται απο καπνοβιομηχανια σιγουρα δεν ειναι αποδειξη για τιποτα απο τη μια, ενω μπορει απο την αλλη να εχει πολλαπλες ερμηνειες, οχι απαραιτητα αρνητικες για τους ατμιστες. Παρολα αυτα, εκει στηριζεις τις περισσοτερες επιφυλαξεις σου δινοντας τη δικη σου ερμηνεια. Αλλο ομως επιστημονικη ερευνα και αλλο προσωπικη αποψη που διαμορφωνεται απο μια σειρα επιπλεον υποκειμενικων στοιχειων.

2. Στο 2 μιλας για τυχαια κυτταρα. Πως τα χαρακτηριζεις τυχαια και τι εννοεις; Γιατι μονο τυχαια δεν ηταν, επροκειτο για 3D αναπαρασταση της επιφανειας των αεραγωγων αποτελουμενη απο πνευμονικα κυτταρα της σχετικης περιοχης.

3. Στο ντοκυμαντερ δεν αναφερεται πουθενα "ταση αποφραξης πνευμονων". Αυτο το εβγαλες κανονικοτατα απο το μυαλο σου. Για ποιο γεγονος μιλας; Ισα ισα δηλωνεται καθαρα οτι τα αποτελεσματα του δημοσιογραφου δεν εδειξαν καμια ουσιαστικη διαφορα στη αντισταση των αεραγωγων (και σιγουρα καμια ταση αποφραξης). Προσοχη λοιπον στις εκφρασεις μας γιατι δημιουργουν λαθος εντυπωσεις. Αντιθετα καμια ερευνα ως τωρα δεν εχει δειξει αξιολογη αρνητικη επιδραση του ΗΤ στους πνευμονες.

4. Οι φημολογιες που ακους για τα ποσοστα καπνιστων - ατμιστων ειναι αναξιες σχολιασμου. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 1 δισεκατομμυριο καπνιστες συμφωνα με τον ΠΟΥ. Αντιθετα οι ατμιστες στις ΗΠΑ ειναι γυρω στα 10 εκατομμυρια και στην Αγγλια γυρω στα 2,5 εκατομυρια (δυο χωρες με την μεγαλυτερη εξαπλωση του ΗΤ). Αρα τα ποσοστα ειναι σαφως συντριπτικα υπερ του τσιγαρου.

5. "...θα έχει σαν αποτέλεσμα ελεύθερους ανθρώπους." Το ποσο ελευθεροι ειμαστε ασχετως ΗΤ και ΚΤ, σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση. Σιγουρα ομως εγω προσωπικα δε θα μετρησω την ελευθερια μου με το αν καπνιζω ή ατμιζω ή δεν κανω τιποτα απο τα δυο. Εχω συναντησει πολλους, μα παρα πολλους μη καπνιστες που μονο ελευθεροι ανθρωποι δεν ειναι. Και επειδη χρησιμοποιωντας το επιθετο "ελεύθερους", στην ουσια παραπεμπεις στο θεμα της εξαρτησης, για μενα και για πολλους συνατμιστες αυτο ερχεται δευτερο και με μεγαλη αποσταση απο το πρωτο που ειναι η υγεια.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
#Κατανοω την προτροπη σου για προσοχη και στην μη αποδοχη ανευ ορων του οτιδηποτε. Μονο που δεν συμβαινει κατι τετοιο. Ουτε ενας συνατμιστης δεν ισχυριστηκε ποτε οτι το ΗΤ ειναι καθαρος αερας. Ποτε. Αρα δεν εχει νοημα η προτροπη σου σε κατι που δεν υφισταται. Τωρα πιο συγκεκριμενα η ερευνα στην οποια αναφερεσαι εχει ηδη αναφερθει στο φορουμ μας εδω οπου διατυπωθηκαν αναλογες επιφυλαξεις με τις δικες σου#

Λοπόν , το παν είναι η πρόληψη. Δεν είναι απαραίτητο να το έχει υποστηρίξει κάποιος για να εκφράσει κάποιος άλλος την άποψή του για κατι. Με το που είδα την έρευνα δημοσιευμένη στο facebook νευρίασα! Και μαλιστα απο γνωστη ατμοεταιρεια. Το βρισκω λιγο ανευθυνο εκ μερους της εταιρειας!


Χαίρομαι που δεν το υποστήριξε κάποιος από το φόρουμ αλλα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι τέτοιο.


Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά... Γιαυτό εγραψα ότι έγραψα.


Να μεταφερθεί παρακαλώτο μήνυμά μου στο νήμα που άνοιξε ο e-spy.
. :bye:

Και ελπίζοντας πλέον να είμαι στο σωστό νήμα ή όπου με βάλεται τελοσπαντων. Θέλοντας να υποστηρίξω λίγο καλύτερα αυτνπου είπα πριν από το 53' του ντοκυμαντερ μέχρι το τελος αυτές οι εξετάσεις με ενδιαφέρουν είναι από γιατρό οι αναλυσεις σωστος και μετρημενος ο λογος του δεν υποστηρίζει με προσομοιωμενα κυτταρα αυτα που λεει αλλα με ζωντανο υγιη οργανισμο και δεν θα εβαζε τεσπα την υπογραφη του οτι ο ατμος βλαπτει οσο κ καθαρος αερας.
 Αυτα. Ελπίζω να βοήθησα τον προβληματισμο.
Και μπαινοντας στον πειρασμο.... 
ΥΓ:Όπου υπάρχει χρήμα ( μπολικο ε,οχι το νορμαλ) με κλειστα ματια υπαρχει και αιμα. Ας ριξουμε μια ματια στην Ιστορια της ανθρωποτητας...








« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2016, 15:30 από Zelatini »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όντως ήταν ανάμεσα σε άλλες εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,15896.msg835052.html#msg835052 και αναφέρεται ήδη στο
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ
Γι' αυτό και αλλάξαμε τρόπο ταξινόμησης των δημοσιεύσεων και των ερευνών: Κάθε μία έχει το δικό της θέμα πια, οπότε ας μείνει εδώ το ξεχωριστό θέμα που άνοιξε.

EDIT:

Όσο και αν θέλω να πιστέψω ότι αυτή η έρευνα είναι σωστή, όσο και αν με "καθησυχάζει" το αποτέλεσμα,  και μόνο το ότι η BAT εμπλέκεται σ'αυτή την έρευνα εμένα προσωπικά μου λέει ότι είναι λάθος. Παρόμοιες έρευνες έκαναν οι καπνοβιομηχανίες το '50 με τα γνωστά αποτελέσματα και φτάσαμε στο '80-'90 για να πειστούν όλοι για τις βλάβες που προκαλεί το κ.τ.

Σήμερα για να δημοσιευτεί κάτι σε ένα έγκυρο επιστημονικό περιοδικό περνάει από πολλά κόσκινα. Στο φόρουμ μας προσπαθούμε να έχουμε μόνο τέτοιες δημοσιευμένες έρευνες και παραθέτουμε και τον σύνδεσμο προς αυτές εφόσον είναι ανοιχτές προς ανάγνωση από το κοινό.

Δεν ξέρουμε τι ίσχυε τότε στις δημοσιεύσεις και αν πρόκειται καν για δημοσιευμένες έρευνες ή για "έρευνες" που γράφτηκαν μόνο στον καθημερινό τύπο μετά από μια δήλωση κάποιου "ειδικού". Γιατί έχουμε και σήμερα τέτοια κρούσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2022, 03:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή διαλέγουμε μια έρευνα που μας συμφέρει και την κάνουμε ευαγγέλιο?

Να ξεχάσουμε τις άλλες (και του Φαρσαλινού) που βρίσκανε αυξημένη κυτταροτοξικότητα αναλόγως το υγρό ή άλλες έγκυρες έρευνες για φορμαλδεύδη κ.τ.λ. και να πούμε ότι δεν περιέχεται απολύτως τίποτα βλαβερό στον ατμό επειδή δεν μας συμφέρουν αυτές οι έρευνες?
Άλλο να λέμε ότι είναι πολλές τάξεις μεγέθους ασφαλέστερο το ΗΤ και άλλο να λέμε ότι είναι το ίδιο με τον καθαρό αέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix