vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, bokostas, maprix, manoslykos, I.P, Milarepa

Twitter

Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 10:11 »
 Χτες έπεσε στα χέρια μου το ηλεκτρονικό mod της Innokin, Coolfire II. Μια που δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση συσκευής, θα συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο και απλά θα γράψω εντυπώσεις.
 
Α) Συσκευασία.
 
Η συσκευασία είναι η γνωστή, πλέον κλασσική της Innokin: Old School κουτί, ίδιο με αυτό του SVD. Έχει ακόμα και εκείνο το αυτοκόλλητο, το οποίο το ξύνεις και τσεκάρεις το serial αν είναι αυθεντικό στη σελίδα της Innokin. Όταν το πλησιάσεις, γράφει τα κύρια χαρακτηριστικά του mod, και έχει και checkbox συμπληρωμένο με μαρκαδόρο, το οποίο μας δίνει τον χρωματισμό, είτε μαύρο, είτε jungle camo (χρώμα παραλλαγής). Το κουτί περιέχει το mod, έναν ατμοποιητή Innokin iClear 30B BDC 2.1Ω και ένα manual.
 
B) Τεχνικά χαρακτηριστικά
 
Πρόκειται για ένα mod το οποίο είναι μόνο VW και είναι μεν ηλεκτρονικό, αλλά οθόνη δεν διαθέτει. Δεν τη χρειάζεται, καθώς η επιλογή γίνεται από ένα δαχτυλίδι με προκαθορισμένες κλικ θέσεις, 360 μοιρών. Οι επιλογές ξεκινάνε από τα 7.0 και φτάνουν στα 12.5, αλλά όχι με το κλασικό 0.5 βήμα που οι περισσότεροι χρήστες VW (πλην DNA) έχουμε συνηθίσει: οι θέσεις είναι συγκεκριμένες, δηλαδή 7.0, 8.0, 8.5, 9.0, 9.5, 10.5, 11.0, 12.0 και 12.5. Φαντάζομαι ότι η εταιρία επέλεξε να αφήσει κάποιες ενδιάμεσες ρυθμίσεις απ’ έξω γιατί απλά δεν είχε που να τις βάλει! Λειτουργεί με μία μπαταρία 18350 και το καπάκι της εισαγωγής μπαταρίας θέλει αρκετή δύναμη για να κουμπώσει, καθώς το σήμα κατατεθέν pin στο καπάκι αντί για ελατήριο, είναι αρκετά σκληρό. Λέει ότι έχει κόφτη στα 5Α και διαθέτει εσωτερική ασφάλεια 7Α. Διαθέτει τις αναμενόμενες προστασίες (ανάποδη μπαταρία, 10” κόφτης, σβήσιμο στα 3.2V) και το πιο εντυπωσιακό, διαβάζει αντιστάσεις μέχρι 0.6Ω +-0.2Ω! Δυνητικά δηλαδή θα μπορούσε να διαβάσει μέχρι και 0.4Ω. Αυτό το στοιχείο δεν το δοκίμασα, και ούτε έχω σκοπό. Η ένδειξη μπαταρίας βρίσκεται στο κουμπί και είναι η κλασσική τρίχρωμη της Innokin,  το ίδιο και το on/off με τέσσερα κλικ. Είναι βαρύ, σχετικά μικρό και μοιάζει με χειροβομβίδα, ή όπως είπε ο Spectrum, με κουκουνάρι!
 
Γ) Συμπεράσματα
 
Συνοπτικά, πλάκα έχει! Οι αντιδράσεις του κόσμου που με έβλεπε να το κυκλοφορώ όπως στις φωτό παρακάτω ήταν απίστευτες! Και εγώ συνήθως κυκλοφορώ με SVD και κλώνο Kayfun. Παρεπιμπτόντως, μετά αυτό το σετ μου φαινόταν ελαφρύ. Νομίζω ότι για μοντάκι σπιτιού, είναι μια χαρά. Αν αποφασίσετε να ταξιδέψετε, ιδιαίτερα αεροπορικώς, και το πάρετε μαζί σας, ε μάλλον ψάχνεστε για μπελάδες! Για την τιμή του δεν γνωρίζω, θα επανέλθω με νεότερα(για Ελλάδα πάντα), αλλά στο μυαλό μου κατασκευάστηκε για δύο λόγους: α) για βιτρίνα καταστήματος και β) για δώρο μεταξύ ατμιστών. Οκ, όλοι θα προτιμούσαμε το ατμιστικό μας δώρο να ήταν κάτι σε Προβάρι, GG, Caravela, Chi You ή Bugz DNA30(άντε και κανένα Top boxάκι), αλλά πόσοι από εμάς έχουμε φίλους ατμιστές που τους περισσεύουν τόσα € ώστε να μας κάνουν τέτοιο δώρο? Το σίγουρο είναι ότι μέσα από το γέλιο που θα ρίξει κάποιος δοκιμάζοντάς το, μπορεί να μπει στη νοοτροπία του box. Δεν είναι κουτί αυτού καθ’ αυτού αλλά σε βάζει στο τριπάκι της χρήσης ενός mod το οποίο δεν το κρατάς με τα δάχτυλα αλλά με τη χούφτα.
 







Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 10:47 »
Ωραία η παρουσίαση - Ωραία και το mod-χειροβομβίδα Cool Fire II :thumpup:
Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι με τον iClear 30B ή με κάποιον άλλον αντίστοιχο ατμοποιητή δείχνει πολύ καλύτερο. Με τον Kayfun χάνει..... Αναφέρομαι βέβαια καθαρά στο αισθητικό κομμάτι  :D 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 10:52 »
Συμφωνώ στο 90%. Θα ήταν 100% αν ο iClear 30B που είχε μέσα το συγκεκριμένο πακέτο, δεν ήταν μωβ...

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 15:17 »
Ωραία παρουσίαση Τρύφωνα  :thumpup:
Και το mod μια χαρά φαίνεται στις προδιαγραφές. Αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι πέρασε ταχυδρομεία και τελωνεία χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 18:05 »
Τρύφωνα ότι είπαν και οι παραπάνω για την παρουσίαση! :respect:
Τώρα για τους μπελάδες που λες στα αεροπλάνα, εφόσον πέρασε ταχυδρομεία, κλπ διαδικασίες, νομίζω ότι δεν θα σε περάσουν για τρομοκράτη ... τουλάχιστον στα δρομολόγια εσωτερικού!!!! :laugh1:

Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 07, 2014, 01:45 »
Από μεταφορά


Τι λετε για την χειροβομβιδα? το cool fire 2 εννοω αν δεν φαινεται το βιντεο


Δεν υπάρχει video - αφαίρεση link You Tube
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2014, 02:56 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 07, 2014, 01:50 »
Δες την παρουσίαση απο το aresmares.gr




Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2014, 02:53 από Giannis Pap »

Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 07, 2014, 01:54 »
Την ειδα φιλε μου,γι αυτο ρωτησα μηπως την εχει δουλεψει καποιος,
Καλα λογια και ομορφη μοντια,επισης στα 70 ευρω ειναι αρκετα οικονομικη
Απο καποιες αλλες.το μονο που λειπει ειναι η οθονη,αλλα ενταξει

Παρακαλούμε: Μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.

Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2014, 02:01 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 02, 2014, 11:57 »
Δεν έχω δει κανένα σχόλιο για την CoolFire 1 της Innokin και σκέφτομαι να την πάρω αφού με καλύπτει το εύρος V που έχει ενώ παράλληλα έχει αρκετά μικρό μήκος (~8,5 εκατοστά) για να την έχω όταν βγαίνω & σχετικά καλή τιμή (~40-50 ευρώ) Τι λέτε? http://www.innokin.com/cool-fire1.html &

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 02, 2014, 12:04 »
οπως εχω ξαναγραψει καπου,ειναι πολυ τιμιο για τα λεφτα του.


αρκει να κανεις λογικη μεταβαση,δηλ. αν πας απο ego μπαταριες εκει,θα ενθουσιαστεις,αν πας απο το provari θα απογοητευτείς.

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 02, 2014, 12:08 »
Θενξ για την άμεση απάντηση. Το λες αυτό λόγω μη δυνατότητας μεταβολής των Watts ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος? Ξεκίνησα με Spinner, πήρα πρόσφατα Innokin SVD το οποίο με εντυπωσίασε σε απόδοση αλλά έχω πρόβλημα λόγω μεγέθους (θέλω να το έχω στην τσέπη) και ψάχνωντας κάτι μικρότερο (σε ύψος και μόνο) έπεσα πάνω στον CoolFire. Προβληματίστικα όμως που παρόλο έχει καλή τιμή δεν είδα συζητήσεις γιαυτόν στο φόρουμ, παρόλο που η Innokin θεωρείται παλιά και καλή εταιρεία. Λάθος?

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 02, 2014, 12:34 »
εχει σταθερα 8.5 βατ και εγω ειδα οτι μεχρι τελος τα κραταει σωστα,απο την στιγμη ομως που εχεις δυο μπαταριοθηκες με μεταβαλλομενα βατ,ισως να σε προβληματισει.
εγω θα σου ελεγα να βαλεις αγγελεια στο ζητηση,μηπως το δινει κανενας χωρις τον ατμοποιητη και σου ερθει πολυ φθηνοτερα.

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 02, 2014, 13:14 »
Η Vision που έχει μεταβάλλη την τάση μόνο, Volt. Ο SVD έχει δυνατότητα αλλαγή των WATTs αλλά σπάνια το πειράζω. Μεταβάλλω μόνο τα VOLTs

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Cool Fire Ι - ΙΙ by Innokin
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 03, 2014, 00:33 »
Μεταβάλλοντας το ένα, μεταβάλλεις υποχρεωτικά και το άλλο.
Στο cool fire I το μηχάνημα για να κρατήσει σταθερά W μεταβάλλει μόνο του τα V ανάλογα την αντίσταση που χρησιμοποιείς στον ατμοποιητή σου.

Αν το μεγεθος είναι το πρόβλημά σου, γιατί δεν πας σε μπαταρία 18350 στο SVD? Εντάξει, όσο μικρό όσο το coolfire δεν θα γίνει αλλά νομίζω θα δεις σημαντική διαφορά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix