vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Teokoro, ThioVag, dkostas, camber, Jorge

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2565 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:35 »
σωστο αυτο με το σμαρτ.. εχει λογικη.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2566 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:41 »
drulic, να σε ρωτήσω, πως βιδώνεις τον cleito στο pico? Αν δεν κάνω λάθος έχει διάμετρο 25mm και το pico παίρνει μέχρι 22,5mm.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2567 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:44 »
22 άρης είναι

Αποσυνδεδεμένος Drulic

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2568 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:50 »
Eυχαριστω.
Δουλευει

Οντως δεν σου δειχνει την τιμη ακριβως των w αν δεν του ανεβοκατεβασεις, αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τις μπαρες - γραμμες που φαινονται οταν γεμιζουν στα πολλα w.

Τωρα ΑΝ υποθεσουμε οτι εχουμε και τριτο ατμοποποιητη με 1.8 αντισταση παλι αλλα να παιζει σε αλλα w απο τα 12 του ναυτιλου, θα μπορεσουμε να εχουμε και εκει αλλη ρυθμιση ή θα την διαβαζει το ιδιο?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2569 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:52 »
Παιδες το εξαρτημα για να βιδωνο μεγαλυτερο ατμο πανω ποιο ειναι?                         Και αν το βαλω  παιρνει και 25ρη ατμο εχω εναν και θελω να τον βαζω που και που μην με κραξετε :laugh1: :laugh1: :laugh1:ξερω πως φενεται 25ρης στο pico αλλα θα μου χρειαζετε καμια φωρα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Drulic

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2570 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 20:54 »
drulic, να σε ρωτήσω, πως βιδώνεις τον cleito στο pico? Αν δεν κάνω λάθος έχει διάμετρο 25mm και το pico παίρνει μέχρι 22,5mm.


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2571 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 21:04 »
Παιδες το εξαρτημα για να βιδωνο μεγαλυτερο ατμο πανω ποιο ειναι?                         Και αν το βαλω  παιρνει και 25ρη ατμο εχω εναν και θελω να τον βαζω που και που μην με κραξετε :laugh1: :laugh1: :laugh1:ξερω πως φενεται 25ρης στο pico αλλα θα μου χρειαζετε καμια φωρα  :laugh1:

Εδώ!  :)



Οντως δεν σου δειχνει την τιμη ακριβως των w αν δεν του ανεβοκατεβασεις, αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τις μπαρες - γραμμες που φαινονται οταν γεμιζουν στα πολλα w.

Τωρα ΑΝ υποθεσουμε οτι εχουμε και τριτο ατμοποποιητη με 1.8 αντισταση παλι αλλα να παιζει σε αλλα w απο τα 12 του ναυτιλου, θα μπορεσουμε να εχουμε και εκει αλλη ρυθμιση ή θα την διαβαζει το ιδιο?

Στο smart mode υπάρχουν δέκα θέσεις μνήμης για διαφορετικές ρυθμίσεις, οπότε είσαι καλυμμένος. Είναι καλή ιδέα το smart mode αλλά η eleaf δεν την έχει υλοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο. Αυτό που κι εσύ γράφεις (το ότι δηλαδή δεν σου δείχνει ποια θέση μνήμης είναι ενεργοποιημένη και σε πόσα watts θα παίξει) είναι ένα θέμα διότι αν πας να περάσεις ακόμα μία αντίσταση πέρα από τις δέκα που υποθετικά έχεις φυλάξει, σβήνει την πρώτη θέση μνήμης και την αντικαθιστά. Αν κανείς παίζει με πολλές και διαφορετικές ρυθμίσεις, μπορεί σε κάποια στιγμή να φάει το καψούλι. Επίσης η ρύθμιση των watts (σε smart mode) γίνεται μόνο σε ακέραια νούμερα οπότε αν σου αρέσουν τα 10,5 watts όπως σε μένα, τα ξεχνάς. 
Κάνε αν θες τον κόπο να δεις τα links που αναφέρει ο lounik μερικά ποστς πιο πίσω (το ένα είναι βίντεο) και ένα ακόμα που έγραψα μετά από αρκετές μέρες χρήσης του smart mode.

Link 1
Link 2
Video

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2017, 21:25 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Drulic

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2572 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 21:41 »
Ευχαριστω και παλι πολυ.
Ειναι βολικο να βιδωνεις και να ατμιζεις κατευθειαν χωρις να ρυθμιζεις απο την αρχη.
Συμφωνω σε οσα λες, αυτα τα links ειδα και αναφερω τα παραπανω, το δικο σου post και video ειδα για το smart mode.
Απλα προσθετω αυτο λεγοντας οτι αν και δεν φαινονται τα w μπορεις να επιβεβαιωσεις με την μπαρα που γεμιζει μεταξυ high και low που περιπου εισαι.
Παντως και οι 3 δουλευουν οι ρυθμισεις.
Απλα σκεφτηκα οτι επειδη και οι 2 οι αντιστασεις ειναι ιδιες σε Ω ισως να μη τις αναγνωριζε στα διαφορετικα w, αλλα τελικα το αναγνωριζει κανονικα.
Εχω τον cleito με την .4 στα 50w
Nautilus mini 1.8 bvc 11w (επιτηδες να δω αν θα το κρατησει) και melo 3 mini με 1.8 παλι στα 13w και τα αναγνωριζει ολα καθε φορα που αλλαζω ατμοποιητη.




Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2017, 01:32 από Cruiser79 »

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2573 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 22:14 »
Να κανω μια ερωτηση και εγω.
Εχω το pico με nautilus mini με αντισταση 1.8 bvc και ατμιζω στα 12w περιπου.
Ταυτοχρονα ομως εχω και τον cleito με αντισταση .4  που ατμιζω στα 50w περιπου.
Υπαρχει περιπτωση καπως να ρυθμισω το pico να αναγνωριζει τον ατμοποιητη που βιδωνω ωστε αυτοματα να μου οριζει τα w στα επιπεδα που εχω ορισει?
Γιατι αν ξεχαστεις και ατμισεις με 50w στον ναυτιλο...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πια η διαφορα  να ατμιζεις στα 9,5  και πια στα 12.Με pico 75w και nautilous mini 1.8.
και καθε ποτε πρεπει να αλλαζω την αντισταση μεσα  να παραθεσω οτι κανω 2 ml στις 3 ημερες περιπου!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2017, 22:23 από nikos_p »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2574 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 22:37 »
δές το σαν μια λάμπα....άλλη ένταση έχει το φώς των 10 watt και άλλη των 40 watt. Κάπως έτσι λειτουργεί και με τον ατμό.
Λιγότερα watt λιγότερη ενέργεια πιο δροσερός ατμός..κλπ κλπ
στο εύρος που σου δίνει η αντίσταση οτι δουλεύει, ψάχνεις που σου αρέσει περισσότερο.
Οχι πιο χαμηλά απο ότι σου επιτρέπει, όχι ψηλότερα απο ότι σου επιτρέπει.
Οι αντιστάσεις γράφουν πάνω σεποιό εύρος "παίζουν"
Είθιστε κάπου στην μέση να "κάθονται" καλύτερα.

Αντίσταση αλλάζειςμόλις νιώσεις αλλαγή στην γεύση. Κάτι σαν αλλοίωση ή ναμην τραβάει καλά ή καμένο (θα το καταλάβεις)
Νομίζω για 20 - 25 μέρες είσαι οκ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2017, 01:04 από nikosallos »

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2575 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 23:08 »
 επισης εχω βρει στο ιντερντ αντισταση για nautolus mini 0.15ohm-Ni200 .τη παιζει με αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2576 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 23:16 »
Γενικά για αντιστάσεις με σύρμα Ni200 θα σου πρότεινα να διαβάσεις το σχετικό θέμα.
Επίσης θα έλεγα να παραμείνουμε on topic.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2017, 23:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2577 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 20:31 »
Καλησπέρα σας. 
Μολις απαικτησα το Pico σε ασπρο χρωμα (αν αυτο εχει σημασία και εχω κάποιες απορίες) το οποιο το δουλευω σε Μελο ΙΙ 4ml ισως και λιγο παραπανω νομιζω. Αρχικα ειχα ενα αλλο μοντ το οποιο δεν εμεινα ευχαριστημενη απο αποψη αυτονομιας μπαταριας (2 φορες την ημερα φορτιση... ε δεν λεει). Πηγα να αγορασω τις προάλλες αντισταση 0.3 (απο αυτες που ειχε ο Μελο ΙΙ στο πακετο και νομιζω ηταν κεραμικη)  αλλα ο πωλητης μου εδωσε ναι μεν 0.3 αλλα μαρκα Amigo 10-100w Νι
http://www.amigovape.com/shop/donner-atomizer-coils/
Το αποτέλεσμα ειναι οτι εκει που ατμιζα στα 30 w να το εχω φτασει στα 45 για να βρω τη γευση την οποια ηξερα αν και δεν την εχω πετυχει ακομα. Απο οτι εχω δει οι Νικελιου δουλευουν με ελεγχο θερμοκρασιας ετσι δεν ειναι? Μεχρι τωρα δουλευα κεραμικες και γενικα με τις λεπτομεριες του ατμισματος ειμαι σε προνηπιακη φαση. Αν το παω λοιπον σε ελεγχο θερμοκρασιας τι νουμερο να βαλω?Παιζει ρολο στη γευση?ποιο ειναι το ανωτερο και ποιο το κατωτερο? τα 45w ειναι πολλά? 
Κατα τα αλλα το μοντακι μου αρεσει πολυ. Και απο αποψη μεγέθους. Ελπιζω η μπαταρια να μου κραταει περισσοτερο.
Α επισης στη μπαταρια μου λεει νουμερο 3.83V και οχι 4.5 που εχειι αναφερθει. Να παρω αλλη?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2578 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 21:35 »
Ζητώ συγγνώμη αν πω κάτι λάθος καθώς δεν τις ξέρω της συγκεκριμένες αντιστάσεις αλλά νομίζω πως σε έχει μπερδέψει η διαφημιστική μπροσούρα.
Για τις 0,3 & 0,5 Ohm λέει with the nickel mesh και αναφέρετε στο μεταλλικό πλέγμα ανάμεσα από τις οπές τροφοδοσίας υγρού και το βαμβάκι (το έχει και photo πιο κάτω) .
Δουλεύουν μόνο σε wattage mode για αυτό αναφέρει και 15~50 ή 15~100 watts

Μετά αναφέρετε στην ΝΙ200 0,1 Ohm με tempeture control που όντως είναι νικελίου αλλά όχι αυτή που πήρες (εάν κατάλαβα καλά)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2579 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 21:39 »
Καλησπέρα σας.
Μολις απαικτησα το Pico σε ασπρο χρωμα (αν αυτο εχει σημασία και εχω κάποιες απορίες) το οποιο το δουλευω σε Μελο ΙΙ 4ml ισως και λιγο παραπανω νομιζω. Αρχικα ειχα ενα αλλο μοντ το οποιο δεν εμεινα ευχαριστημενη απο αποψη αυτονομιας μπαταριας (2 φορες την ημερα φορτιση... ε δεν λεει). Πηγα να αγορασω τις προάλλες αντισταση 0.3 (απο αυτες που ειχε ο Μελο ΙΙ στο πακετο και νομιζω ηταν κεραμικη)  αλλα ο πωλητης μου εδωσε ναι μεν 0.3 αλλα μαρκα Amigo 10-100w Νι
http://www.amigovape.com/shop/donner-atomizer-coils/.
Το αποτέλεσμα ειναι οτι εκει που ατμιζα στα 30 w να το εχω φτασει στα 45 για να βρω τη γευση την οποια ηξερα αν και δεν την εχω πετυχει ακομα. Απο οτι εχω δει οι Νικελιου δουλευουν με ελεγχο θερμοκρασιας ετσι δεν ειναι? Μεχρι τωρα δουλευα κεραμικες και γενικα με τις λεπτομεριες του ατμισματος ειμαι σε προνηπιακη φαση. Αν το παω λοιπον σε ελεγχο θερμοκρασιας τι νουμερο να βαλω?Παιζει ρολο στη γευση?ποιο ειναι το ανωτερο και ποιο το κατωτερο? τα 45w ειναι πολλά?
Κατα τα αλλα το μοντακι μου αρεσει πολυ. Και απο αποψη μεγέθους. Ελπιζω η μπαταρια να μου κραταει περισσοτερο.
Α επισης στη μπαταρια μου λεει νουμερο 3.83V και οχι 4.5 που εχειι αναφερθει. Να παρω αλλη?
καταρχας απτην στιγμη που η καφαλη σου ειναι νικελιου δεν πρεπει να την παιζεις ποτε σε wattage mode.ασε τον ατμο να κρυωσει..μετα πηγαινε στο temp ni.εκει αρχικα παντα με κρυα αντισταση κλειδδωσε την.ρυθμισε τα βατ καπου στα 17-20(δεν παιζουν τα βατ και τοση σημασια)και τελος ρυθμισε την θερμοκρασια 190-220 περιπου.ολα τα νουμερα που σου λεω ειναι ενδεικτικα.πειραματισου και βρες την θερμοκρασια που σου ταιριαζει.αλλα παντα σε temp ni.το μονο συρμα που ατμιζετε και σε wattage k σε temp ειναι το ss
δεν κοιταξα το λινκ..αν ειναι οντως απτις απλες και με 0.3 ωμ θελει καπου στα 40-50  βατ για να νιωσει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2017, 21:46 από kostasmoke »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180543 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12