vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 7 χρήστες
anetost, gfilip, Jorge, manoslykos, telemaxos, infernity, FaniFox

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:53 »
Το θέμα της θερμότητας με απασχολεί πολύ καιρό από τότε που είχα δει μια τυπισα στο εξωτερικό που έβαζε τα μπουκάλια των υγρών κοντά σε μια λάμπα φθορίου έκανα τότε κάτι ανάλογο με αυτό που έκανες και εσύ και είχα ίδια αποτελέσματα απλά με φόβισε η ιδέα τι μπορεί να γίνεται στο υγρό πέρα από την ωρίμανση. ...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 23:59 »
οχι μπορει να μην τα βαλω σε λαμπα φθοριου αλλα με καποιον τροπο θελω να τους μεταδωσω θερμοτητα τοση που να μην τα βρασει ... ισα ισα να τα ζεστανει ... στο εξωτερικο υπαρχει αυτος στις στανταρτ παραλαγες της ωρημανσης .. και εννοω την θερμοτητα .. και συνηθως τα βαζουν σε βραστο νερο αφου τα εχουν προστατευσει με σακουλα για να μην βραχουν οι ετικετες ή στο φουρνο μικροκυμματων ( δεν μου αρεσει η ιδεα ) και ενας πολυ δημοφιλες τροπος ειναι στο ζεστο καιρο τα βαζουν σε μια σακουλα μαυρη και τα βαζουν σε αυτοκινητο που ειναι σταματημενο και εχει ζεστη μεσα σε αυτο ... Αλλα ειπαμε ολα  αυτα ειναι προσπαθειες που δεν ξερω ακομα αν ισχυουν ή οχι ...
Οπως ειπε και ο Γιωργος .. για κεινο αυτο δεν εχει σημασια μιας και τα γουσταρει αγουρα ... και δεν ειναι ο μονος εκει εξω

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 00:06 »
Φούρνο μικροκυμματων..... :o :o :o
Καλά και ο άλλος τα είχε βάλει στο ultrasonic cleaner..... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 00:08 »
μην το κανεις ποτε αυτο θελει ειδικη μεταχειρηση για μερικα δευτερολεπτα και υπαρχει και η περιπτωση να κανει μπλαφ και να σκασει αν ξεχασεις καπακι κλειστο αλλα και ανοικτο αν το βαλεις μεσα και το παρακανεις στα δευτερολεπτα .. ειναι βλακεια αυτο και παρολο το κανουν στο εξωτερικο αρκετοι εγω τοι βλεπω ανοησια γιατι βραζει ετσι το υγρο και ειναι και ο τροπος επικινδύνος


διαβαστε και αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2015, 00:26 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 19:45 »
Το θέμα της θερμότητας με απασχολεί πολύ καιρό από τότε που είχα δει μια τυπισα στο εξωτερικό που έβαζε τα μπουκάλια των υγρών κοντά σε μια λάμπα φθορίου έκανα τότε κάτι ανάλογο με αυτό που έκανες και εσύ και είχα ίδια αποτελέσματα απλά με φόβισε η ιδέα τι μπορεί να γίνεται στο υγρό πέρα από την ωρίμανση. ...


Μπάμπη απ'ότι έχω διαβασει σκοπός της θερμότητας που δίνουμε στο υγρό είναι να αραιώσει η VG και να γίνουν ευκολότεροι οι δεσμοί με τα αρώματα.
Η πλειοψηφια μιλαει για γύρω στους 50 βαθμούς και μερικοί λενε ότι η διαφορά φαίνεται στους 93.
who knows ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 20:31 »
Έψαξα σε κάμποσα site από εταιρείες που φτιάχνουν χειροποίητα υγρά και οι παρασκευαστές συνιστούν 5-7 ημέρες ωρίμανση, σε δροσερό και χωρίς φως χώρο.
Κανένας δεν λέει για θερμότητα κτλ, περίεργο μου φαίνεται, εκτός κι αν χρησιμοποιούν τόσο διαφορετικά αρώματα από εμάς.


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 21:01 »
Μα αυτό λέω και εγώ ότι όταν σου λένε να φιλάς τα υγρά είτε έτοιμα είτε diy καθώς και τα αρώματα σε δροσερό και σκοτεινό μέρος ώστε να μην αλλοιωθουν μήπως η θερμότητα πέρα της ωρίμανσης προκαλεί στο υγρό κάποια μορφή αλλοίωσης. .....

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 21:07 »
Καταρχήν να επισημάνω ότι καλό θα ήταν να αγοράσετε μπουκαλάκια με ακτίνες UV τα σκούρα. Επίσης αφήνουν τρομερή γεύση και δίνουν ολα τα αρώματα τους και το εχω δοκιμάσει γιατι έβαλα ένα σε πλαστικό όπως το αγόρασα και το μοίρασα η γεύση ειναι το κάτι άλλο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 21:57 »
Μπάμπη και ποιητή...
Για να μην παρεξηγηθω, αυτό που γραφω είναι από ότι έχω διαβασει σε άλλα sites και forums τους εξωτερικου....Δεν ξερω κι εγω τι και εάν ειναι σωστο.
Ειμαι σίγουρος όμως ότι και οι εταιρειες κάνουν κάποιο αρχικο steeping με κάποια μέθοδο για να είναι έτοιμο το υγρό συντομότερα (το έγραψα και πιο πάνω για five pawns, tjuice κλπ). Τωρα αν χρησιμοποιουν θερμοτητα η οχι δεν ξερω.
Οταν παραλαμβανουμε εμεις τα υγρα εχουν περασει απο αυτή τη διαδικασια γι αυτο προτεινουν φυλαξη σε σκιερο μέρος. Ο μεγαλύτερος εχθρος ειναι οι ηλιακες ακτινες...
Δεν επιμενω αφού ξαναλαεω οτι ειναι πληροφοριες που μαζευουμε απο το Internet. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να δοκιμάσει...

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:04 »
δεν έγραψα πουθενα οτι δεν πρέπει να γίνεται ωρίμανση ,αντιθετως στα περισσότερα αρώματα είναι αναγκαία,
αλλα θα το γραφω για ακομα μια φορα ,καλυτερα να γινεται σε θερμοκρασια δωματιου για καποιες ημερες παρα με θέρμανση (βίαιη ωρίμανση) που δεν ξέρουμε τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό και ειδικα οταν ερχεται σε αντιθεση με τους κανονισμους φυλαξης των υγρων......

τωρα αν η καθε εταιρια κανει οτι κανει δεν προκειται να το μαθουμε αλλα να εισαι σιγουρος οτι αυτες θα κανουν τα παντα ωστε να έχουν παραγωγή γρήγορη......

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:13 »
το γραφω μια ακομα φορα ... το θεμα της θερμοτητας παιζει στο σημειο που:

θελουμε να λεπτυνουμε να νερουλιανουμε (πωπωπωπωπω λεξη που εβγαλα) την βαση μας για να μπορεσει να ομογενοποιηθει με τα αρωματα και να μπορει να γινουν ενα .. δεν παιζει σε κανενα αλλο λογο ... αλλα οταν το κανουμε αυτο και μετα το αναδεψουμε καλα και επαναλαμβανουμε αυτην την διαδικασια επισπευδουμε την ωρημανση για το λογο οτι αν αφηναμε τα υγρα χωρις στην αρχη να τα κανουμε ενα αρωματα και βασεις χρειαζεται περισσοτερος χρονος για να γινουν αυτα ενα σωμα ....

μονο αυτο το λογο εχει η θερμοτητα ...

δοκιμασε να κανεις ενα πειραμα ... βαλε σκετην vg  σε ενα μπουκαλι με στενο λαιμο ... σε ενα 10μελο με μυτι και βγαλτο εξω στο μπαλκονι ... μετα απο μια ωρα βαλτο μεσα στο σπιτι και δοκιμασε να το ριξεις αυτο το υγρο σε ενα αλλο δεκαμελο να δεις ποσο πηκτή ειναι η βαση .. αλλα και εξω να μην το βαλεις και το εχεις σε ενα σκιερο και δροσερο μερος παλι ετσι γινεται ...


δοκιμασε να το ανακινησεις θα δεις οτι ειναι σαν μελι



τωρα κανε τα ιδια αλλα πριν εχεις βαλει την βαση σε ενα ποτηρι με ζεστο νερο και αφησε την μεσα μεχρι το νερο να κρυωσει .. κανε τα επομενα βηματα ... θα δεις το αντιθετο η βαση μας ειναι πιο νερουλη και ευκολα ανακινητε σαν νερο και  ευκολα την βαζεις απο το ενα μπουκαλακι στο αλλο ....


οποτε η θερμοτητα το μονο ρολο που παιζει ειναι αυτος και μονο δεν μαγειρευει τιποτα απλα βοηθαει να γινει πιο νερουλη η βαση και να γινουν ολα τα συστατικα της ενα

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:24 »
κωστα αυτα που εγραψες τα γνωριζω και ειναι σωστα για αυτο το λόγο και τα υγρα με pg (η οποια ειναι πιο αραιει σε σχέση με την vg)ωριμαζουν πολυ πιο γρηγορα.....

περαν ομως της γρηγορης ωριμανσης δεν ξερουμε αν αυτη η θερμοτητα προκαλει καποια χημικη μεταβολη στην βαση/νικοτινη/αρωμα....

και κατι ακομα το υγρο μεσα σε ενα ατμο οταν ειδικα αυτος εχει μεγαλη χωρητικοτητα θερμαίνεται συνεχεια και αν εχεις παρατηρηση σιγα σιγα το υγρο χαλαει......
για αυτο πολυ κανουν dripping ωστε οτι υγρο βαζουν να ατμιζεται κατευθείαν....
προσωπικα επειδη δεν ειμαι φιλος του dripping παρολο που συμφωνω οτι δινουν καλυτερη γευση για το λογο που ανεφερα πιο πανω,προτιμω ατμο με λιγα ml ωστε να τον γεμιζω 1 και 2 φορες την ημερα......

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:31 »
στο τανκ το θεμα δεν ειναι αυτο που ειπες οτι χαλαει αλιωνεται  αλλα ειναι αλλου το προβλημα ...

τα υγρα στο τανκ αλλαζουν χρωμα σχεδον μαυριζουν γιατι στην αντισταση δημιουργουνται συνθηκες βρασμου , μακας , καταλοιπων διαφορων που αυτα σιγα σιγα αυτα περνανε στο κυριως υγρο και λερωνουν χαλανε βρωμιζουν σκουραινουν το υπολοιπο υγρο ... αυτο ειναι αλλο θεμα δεν εχει να κανει με ζεσταμα του υγρου αλλα βρασμο κοντα στην αντισταση με ολα τα αλλα που αναφερα :yes:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:38 »
μεσα στον ατμο δεν ειμαι και δεν ξερω αν συμβαινει αυτο που λεω εγω ή αυτο που λες εσυ ή και τα δυο μαζι.....
αλλα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα επειδη ακομα ειμαστε στο ψαξιμο και κανεις δεν γνωριζει πολλα μιας και οι αναλυσεις γινονται με το σταγονομετρο καλο θα ειναι να αποφευγουμε πραγματα που δεν ξερουμε και υπαρχει αλλη εναλλάκτη μεθοδο μεχρι να αποδεικτουν οτι ειναι εντάξει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:49 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 23:07 »
βεβαια δοκιμαζω και αυτο ... σε ενα υγρο που εκανα το μεσημερι 3 ωρες μεσα σε αυτην την καψουλα απο ενα ποτηρι και τον warmer  απο κατω


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix