vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 8 χρήστες
Xxristos, zamploutos, ΛΥΚ, Jorge, manoslykos, camber, infernity, John015

Twitter

Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 14, 2010, 23:22 »
Στον συνδεσμο που παραθετετε παραπανω για την γλυκερινη δεν ειδα πουθενα να λεει ξεκαθαρα οτι οι αναλυσεις αυτες αφορουν την φυτικη βρωσιμη γλυκερινη που ατμιζουμε εμεις.
Συγκεκριμενα εχω αυτη που πουλαει ο TW.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 14, 2010, 23:31 »
Ατμίζω απο Ιανουάριο 2010 και βέβαια κάθε άλλο παρά μακροπρόθεσμη παρατήρηση είναι αλλά κάποια σημεία που έχουν ενδιαφέρον είναι:

-Παρατήρησα αυτές τις ημέρες ελάχιστη ακμή. Μπορεί βέβαια να οφείλεται και στην αλλαγή εποχής.

-Κοιμάμαι βαθύτερα και περισσότερες ώρες (όποτε έχω το χρόνο βέβαια)

-Σε πολύ πρόσφατο έλεγχο  απο ΩΡΛ, στόμα + λαιμός ήταν σε άριστη κατάσταση.
Ο ΩΡΛ δεν ήξερε ότι παλιά κάπνιζα ούτε ότι τώρα ατμίζω, και δεν μου έκανε καμμία παρατήρηση σχετική με κάπνισμα
(παλαιότερος ΩΡΛ πριν μερικά χρόνια μου είχε κάνει, είχε δεί δηλ. κάποιες αλλοιώσεις και σημάδια απο το κάπνισμα και λαρυγγίτιδα)

-Η καρδιοαναπνευστική αντοχή μου βελτιώθηκε. Είδα 10% βελτίωση στο πρόγραμμα γυμναστικής που κάνω τις πρώτες 3 ημέρες. 10% βελτίωση σε 3 ημέρες είναι
πάρα πολύ απίθανο να έγινε απο άλλη αιτία.

-Οταν κάπνιζα είχα βήχα + φλέματα καθώς και συριγμό σε βαθια εκπνοή. Απο τις πρώτες μέρες αυτά έγιναν παρελθόν. Μέχρι στιγμής δεν εμφανίστηκαν φλέματα με το άτμισμα.

-Είχα κακή διάθεση/πεσμένη ψυχολογία/στιγμές με έντονο άγχος τον πρώτο καιρό που άτμιζα πολύ συχνότερα απο όταν κάπνιζα, και απο όσο γνωρίζω αυτό είναι σύμπτωμα
που έρχεται με τη διακοπή του καπνίσματος. Προφανώς δεν οφείλεται στη νικοτίνη, αλλά σε άλλες ουσίες του καπνού.
Τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

-Στην αρχή (μέχρι και τον φεβρουάριο σχεδόν) είχα έντονο μάτωμα ούλων, τώρα όχι

-Βελτιώθηκε η όσφρηση-γεύση μου και τώρα τρώω περισσότερο απο πρίν (κακό)

-Τον πρώτο καιρό αραιά και που είχα ξηρότητα στο λαιμό και μια δυο φορές πονόλαιμο που πέρναγε την επόμενη ημέρα.
Το αποδίδω στο άτμισμα, τώρα έχει καιρό να μου συμβεί.

-Ισως έχω ή είχα μια πολύ ήπια αλλεργία στην VG. Τις πρώτες ημέρες που άτμιζα υγρά VG ένιωθα μαι δυσάρεστη αίσθηση "μπουχτίσματος" τώρα όχι.


Υ.Γ.
Ελπίζω να μην τελειώσει κάποια στιγμή, όπως όλα τα όμορφα όνειρα....


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2010, 23:44 από panos »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 14, 2010, 23:36 »
Για τη σπιρομέτρηση θα τολμήσω πρόβλεψη:
Θα είναι πάααρα πολύ καλύτερη από την προηγούμενη.  :yes:
Είμαι απόλυτα σίγουρος πως θα είναι έτσι :)

ροπη σε ολο τα φασμα των στροφων και κοφτη στις 7200 ακουραστα και αβαδιστα :thumpup:
Εξαρτάται πως το εννοείς, αν μιλάμε για golf είναι τρελή βελτίωση :dance3:, αν μιλάμε για GSXR1000... :wall:

 :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 15, 2010, 00:03 »
Ψιλο-ξηροδερμίες κατά περιόδους και ψιλό-μάτωμα των δοντιών κατά το βούρτσισμα μπορεί να είναι άσχετα από το άτμισμα και απλά να έτυχαν την ίδια εποχή που ξεκίνησα το άτμισμα ή απλά να είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας που κάνει ο οργανισμός να ξεσυνηθίσει τα χημικά του καπνίσματος. Και τα δύο είναι πολύ ήπια πάντως.
Τα έχω κι εγώ αυτά τα συμπτώματα και οφείλονται στην αποτοξίνωση από το κάπνισμα. Μπιμπίκια βγάζεις?

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 15, 2010, 00:12 »
Τα έχω κι εγώ αυτά τα συμπτώματα και οφείλονται στην αποτοξίνωση από το κάπνισμα. Μπιμπίκια βγάζεις?
Πριν από λίγες μέρες έβγαλα ένα σαν κέρατο στη μύτη (μη γελάτε ρε  ;D ) αλλά έφυγε σε δύο μέρες, δεν έχω βγάλει τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος ijey

Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 19, 2010, 11:15 »
Κατ’ αρχήν θέλω να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλεία που έχετε κάνει στο forum σχετικά με την ενημέρωση μας για το Η.Τ. Έχω ξεκινήσει το Η.Τ. εδώ και 2 βδομάδες και έχω και εγώ τα ίδια αρνητικά συμπτώματα, μάτωμα των ούλων και σπυράκια. Δεν ξέρω εάν οφείλονται στην διακοπή του καπνίσματος ή στο Η.Τ. πάντως ελπίζω να περάσουν σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 19, 2010, 12:22 »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας! ...Εγώ πλησιάζω χρόνο που ασχολούμαι με το η.τ. και δεν άκουσα απο ΚΑΝΕΝΑΝ μέχρι στιγμής να αναφέρει κάτι σοβαρό σχετικά με την υγεία του που προκλήθηκε απο το άτμισμα..(και δεν μιλάω μόνο για το ελληνικό forum)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 19, 2010, 13:48 »
Κατ’ αρχήν θέλω να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλεία που έχετε κάνει στο forum σχετικά με την ενημέρωση μας για το Η.Τ. Έχω ξεκινήσει το Η.Τ. εδώ και 2 βδομάδες και έχω και εγώ τα ίδια αρνητικά συμπτώματα, μάτωμα των ούλων και σπυράκια. Δεν ξέρω εάν οφείλονται στην διακοπή του καπνίσματος ή στο Η.Τ. πάντως ελπίζω να περάσουν σύντομα.
Καλώς ήρθες ijey. Τα συμπτώματα αυτά (τα οποία έχω κι εγώ) οφείλονται στην διακοπή του καπνίσματος (αποτοξίνωση) και διαρκούν 2-3 μήνες. Επομένως υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 19, 2010, 13:53 »
Αίμα στα ούλα είχα και εγώ , κράτησε μερικές μέρες μόνο και το διαπίστωσα τη 2η βδομάδα που είχα κόψει το ΚΤ

Αποσυνδεδεμένος ijey

Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:18 »
Καλώς σας βρήκα. Λογικά για να συμβαίνει σε αρκετούς στην αρχή και στη συνέχεια να υποχωρεί σημαίνει πως οφείλεται στην διακοπή του Κ.Τ. και όχι στην χρήση του Η.Τ. Μόλις δω να υποχωρεί θα σας ενημερώσω.

Στο κάτω κάτω τα οφέλη της διακοπής του Κ.Τ. είναι τόσα πολλά που επισκιάζουν όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:35 »
Σε μένα το μάτωμα των ούλων πλέον έχει εξαφανιστεί.

Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:48 »
Νομιζα οτι ηταν τυχαια καποια συμπτωματα που ειχα αλλα βλεπω τα εχετε και αλλοι! Στον 1 μηνα με ΗΤ εχω παρατηρησει ξηροδερμια προσωπου,ακμη ελαφριας μορφης και αιματωμα στα ουλα!
Τα 2 τελευταια εχουν υποχωρησει εντελως, η ξηροδερμια οχι πληρως αλλα ειναι καλυτερα απο οτι στην αρχη.
Υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα κανω ΗΤ μεχρι να αποσβεσω το κοστος του (140 ευρω) και απο εκει και περα καθε μερα θα ειναι μια μικρη νικη :)
Στο σπιτι και σε σχολη δε μου λειπει καθολου το ΚΤ. Εκει που εχω ενα θεμα ειναι με τον φραπε το πρωι και οποτε πηγαινω σε καποιο μπαρ. Παρολα αυτα δεν εχω κανει καποιο ΚΤ. Αυτα!

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 19, 2010, 15:11 »
Υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα κανω ΗΤ μεχρι να αποσβεσω το κοστος του (140 ευρω) και απο εκει και περα καθε μερα θα ειναι μια μικρη νικη :)
Κι εγώ μέχρι να αποσβέσω θα ατμίζω... Με πρόχειρους υπολογισμούς, για τα επόμενα 12 χρόνια δηλαδή :))

Πάντως πέρα από τις αποσβέσεις, το σημαντικό είναι να είμαστε πιο υγιείς, αν κερδίσουμε και οικονομικά ευπρόσδεκτο είναι αλλά όχι αυτοσκοπός.

Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 19, 2010, 16:16 »
οχι δεν εννοουσα οτι θα κανω ΗΤ λογω χρηματων! Εννοουσα οτι ειπα στον εαυτο μου μεχρι να το συνηθισεις και να το αποσβεσεις (δηλαδη 2 μηνες) θα το κανεις οτι και εαν γινει. Πλεον εχοντας ΚΑΙ αυτο στο μυαλο μου ηδη το εχω συνηθισει. Αρχισα ξανα και γυμναστηριο-διατροφη και προς το παρων ολα οπως παλια :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 19, 2010, 16:28 »
Μετά απο 6 μήνες με τα νεα μέτρα ΗΤ, είμαι και γω στην ευχάριστη θέση να έχω απόσβεση  ;D :thumpup: :laugh1:
Αλλά όχι με 140 eu έξοδα , παρά με 1050. Το πλεόνασμα του προϋπολογισμού μου σε σχέση με τη διαφ8ορά και τη σπατάλη του ΚΤ, είναι 500 eu. Βέβαια έναντι του δημόσιου χρέους είναι "σταγών εν τω ωκεανώ" αλλά κάτι είναι και αυτό , πήρα νεο laptop  :thumpup:
(στον παραπάνω υπολογισμό δεν υπολόγισα τη διαφάνεια (των πνευμόνων μου)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix