vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 2 χρήστες
Boogie2008, dkostas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πιο απλά, ζητάς να σου πούμε τα συμπεράσματα απτα 3-4 πιο μεγάλα νήματα του φόρουμ. :))
Η ιδιοκατασκευη δεν είναι εύκολη, θέλει διάβασμα και προσωπικές δοκιμές. 10 άτομα να ρωτήσεις, 10 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις για βάσεις, αρώματα, συνταγές και ωριμανσεις.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα διάφορα νήματα στον πίνακα της ιδιοκατασκευης υγρών να πάρεις ιδέες κι αν συνεχίζεις να έχεις απορίες να τις κάνεις πιο στοχευμενα στα αντίστοιχα νήματα της κάθε απορίας για καλύτερες απαντήσεις. :)

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα σας.

Προσφατα παρελαβα μαζι με εναν φιλο 100αρες νικοτινες. Παιρνοντας τα σχετικα μετρα ασφαλειας, γαντια, γυαλια και μασκα, μαζι με μπουκαλια εσπασα την βαση μου σε 12αρες για να ειναι πιο διαχειρισιμες των 500ml χωρις αρωμα μεσα, ανακατεμα για ενα πενταλεπτο κυκλικες κινησεις και μετα που ηρεμουσαν τα υγρα, σε κουτι για στοκαρισμα. Εκεινο που παρατηρησα ομως ειναι οτι, οταν ηρεμουσε το υγρο, φαινοταν σαν να ειχε χωρισει το υγρο σε επιπεδα......Απο κατω η βαση , μετα η νικοτινη και μετα το νερο ως πιο ελαφρυ εννοειται, σαν 3οροφο κτισμα  :)) παρολο το ανακατεμα. Τα υλικα τα εριχνα απευθειας στα μπουκαλια, εχοντας υπολογισει και γραψει απεξω ακριβως τις ποσοτητες με βαση το Hygromix . 

Ακολουθησα τα γραφομενα εδω, πρωτα εριχνα το νερο μετα την μηδενικη, καλο ανακατεμα και μετα τη νικοτινη . Σε ολα τα μπουκαλια, εκανα ακριβως το ιδιο. Και σε ολα παρατηρησα το ιδιο φαινομενο.  Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε αυτο το θεμα?

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Φραπέ χωρίς γάλα :))
Δοκίμασε ένα μπουκάλι να το φραπεδιασεις γιατί τώρα με το κρύο κ εμένα η νικοτίνη με τη μηδενική ξεχωρίζουν στο μπουκάλι!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Γι' αυτό περιμένουμε 2-3 μέρες (με τακτικό ανακάτεμα) για να ομοιογενοποιηθεί και η DIY βάση.

Αποσυνδεδεμένος xalapa

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Started cheating on analogues Sept. 22 2015!
...Απο κατω η βαση , μετα η νικοτινη και μετα το νερο ως πιο ελαφρυ εννοειται, σαν 3οροφο κτισμα  :)) παρολο το ανακατεμα.
Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις αύριο/μεθαύριο, πριν το χρησιμοποιήσεις ζέστανέ την λιγάκι και καλό κούνημα.

Θερμοκρασία ελάχιστα πιο ζεστή απ΄οτι το νερό που θα είχες για να κάνεις μπάνιο.
Ή, για γονιούς, θερμοκρασία απ΄το γάλα του παιδιού  :D
Περίπου 40C δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Θα εχει καλοκαιριασει μεχρι τοτε που θα ξεκινησω να χρησιμοποιω τις βασεις αυτες δειλα δειλα γιατι εχω ακομα απο τα παλια. Απλα μου φανηκε παραξενο, νομιζα οτι κατι εκανα λαθος και πηγε στραφι ολη η βαση που εφτιαξα, εκει επαθα ενα μπλακαουτ. Ενι γουει, ευχαριστω ολους σας! :thank_you2: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Dennis750

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Σε περίπτωση που φτιάχνω δικό μου και όχι έτοιμη συνταγή το αφήνω να οριμασει δοκιμάζω κάτι μου λείπει και προσθέτω, πρέπει να το αφήσω άλλες τόσες μέρες για να οριμασει? 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Πανω κάτω ναι. Κατα βάση έιναι πειραματισμός.

 Δές και το νήμα για την ωρίμανση

http://vaping.gr/index.php/topic,1715.0.html

Αποσυνδεδεμένος Dennis750

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2017, 10:24 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Σε συνταγη που εχει 20% αρωματα ειναι προτιμοτερη η χρηση βασης 70/30 vg/pg  μιας και το ποσοστο αρωματων ειναι αρκετο κ θα μου αλλαξει ο λογος pg/vg?

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Τι αναλογία vg/pg θέλεις να έχει το τελικό σου υγρό? Αν καταλαβαινω σωστά 50/50. Αν όλα σου τα αρώματα έιναι διαλυμένα σε pg τότε νάι.

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Ναι  γυρω στο 50/50 το θελω κ τα αρωματα νομιζω ολα ειναι σε pg

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
παράδειγμα
1.
τελικό 50/50 6mg
αρχικό 50/50 12mg
περιθώριο  συμπλήρωσης pg (αρωμάτων) 25%
-------------------
2.
τελικό 50/50 6mg
αρχικό 30/70 12mg
περιθώριο συμπλήρωσης pg (αρωμάτων) 35%
-------------------
τα αρώματα είναι διαλυμένα σε pg

στο πρώτο ξοδεύεις λιγότερο pg περισσότερο vg
στο δεύτερο τα ποσοστά pg/vg που συμπληρώνεις είναι περίπου μοιρασμένα
γιατί πλέον κάνουμε διαχείριση και στα μηδενικά με τους Καραγκιόζηδες που έχουμε μπλέξει για κράτος

playground ---> http://e-liquid-recipes.com/create

Αποσυνδεδεμένος dmavroulis

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα. να ρωτησω εσας που ειστε γνωστες με τις ιδιωκατασκευες υγρων πειτε μου το εξης. βρηκα μια βαση ειναι η vape or diy! ξερει κανεις αν εινα τισ προκοπης? 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Ναι,καλή είναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364