vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, chris71, camber

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Δεν ξέρω γιατί επαναλαμβάνετε συνεχώς το θέμα του dry burn των παιδιών στο βίντεο, από τη στιγμή που επανέλαβαν αμέτρητες φορές πως ΔΕΝ έκαναν dry burn, αλλά απλή θέρμανση. Σύστησαν κιόλας σε όλους να ΜΗΝ κάνουν dry burn. Είναι δικό σας θέμα όμως,σεβαστό. :dontknow:

Αυτό που είναι δικό μου θέμα είναι πως τα στοιχεία μίας μόνο από τις έρευνες που παραθέσατε  στο αρχικό σας post,
 χωρίς μάλιστα να είχατε κάποιο λινκ(πάλι καλά που βάλατε το νούμερο της μελέτης και το βρήκα), φαίνεται ξεκάθαρα πως όχι μόνο είναι εντελώς outdated αλλά 
εξάγονται και αποτελέσματα μετρήσεων σε συνθήκες που δεν θα ατμίσει ποτέ κανένας ατμιστής. 

Στην εν λόγω παράθεση μάλιστα της έρευνας αυτής την κάνατε ακριβώς κάτω από το σχόλιο  που λέει "Εγώ προσωπικά έχω μετρήσει θερμοκρασίες έως 450 βαθμούς με ελάχιστο υγρό (καμμένο, που το άτμισα κιόλας) και μέχρι 1100oC με thermocouple σε dry burn. 
Αλλά ας πάμε στις δημοσιεύσεις. Dry burn σε top coil ατμοποιητή (μάλλον nichrome σύρμα), δημοσίευση του 2018. Αποτέλεσμα, μέχρι 1000 βαθμούς περίπου."

Αυτό που έγραψα εγώ σχετίζεται με το ότι όχι μόνο δεν αναφέρει πουθενά πως το σύρμα είναι nichrome (πράγμα που θεωρώ αδύνατο έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχουν πουθενά παγκοσμίως εργοστασιακές αντιστάσεις - για EGO συσκευές- με nichrome) αλλά ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι μετρήσεις που έγιναν δείχνουν πως οι θερμοκρασίες που αναπτύχθηκαν κατά τις συνθήκες άτμισης ήταν πολύ κοντά σε αυτές του βίντεο. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται σε dry burn ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ αντιστάσεων των 3,7Ω (αν είναι δυνατόν!!!) δεν νομίζω πως ενδιαφέρουν κανέναν νοήμονα ατμιστή. Τέλος, ακόμα και σε αυτές τις ΜΗ ρεαλιστικές συνθήκες ΚΑΜΙΑ μέτρηση δεν δείχνει θερμοκρασία "1100oC με thermocouple σε dry burn".

Όχι ότι παίζει ρόλο πουθενά. Κανείς δεν θα ατμίσει ποτέ σε αυτές έτσι κι αλλιώς...

Επίσης  ζητώ για ακόμα μία φορά ένα λινκ για την μελέτη που παρουσιάζει τον πίνακα που βάλατε στο σχόλιό σας (αυτόν που είναι screenshot από Excel), 
καθώς και ένα λινκ αν σας είναι εύκολο για την μελέτη στην οποία αναφέρεστε το αρχικό σας σχόλιο και μετράει τις ποσότητες νικελίου στο υγρό στο μπουκάλι, μετά στον ατμοποιητή και τέλος στον ατμό.Όπως βλέπεται υπάρχει ενδιαφέρον.
Αυτό το link που μου δώσατε είναι αυτό που ήδη έχω μελετήσει και σας έχω επισυνάψει στο πρώτο μου post Πριν λίγο και δεν υπάρχει το συγκεκριμένο excel  :wall:
Γι αυτό ζήτησα αρχικά την βοήθεια σας

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κουράζω.
Δεν είμαι επιστήμονας,χομπίστας ατμιστής είμαι με απορίες  :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει τι βγαίνει απο το coil μου αλλά και τι γίνεται με το dry burn που πολύ το ''περνάνε'' ως ακίνδυνο,αλλά κυρίως τι έχουν τα υγρά με πολύ vg που χρησιμοποιούμε εδω και 2 χρόνια και έχουν διαφορετική συμπεριφορά και ιδιότητες,δώστε ρε παιδιά τη γνώση σας!Αν αυτά τα υγρά δεν κρατάνε για κάποιο λόγο ίχνη μετάλλου μέσα τους να ξεκινήσουμε να τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά.
1....Γιά τό dry burn ... Εν περιλήψει...
Θα σχηματίσει καλό προστατευτικό στρώμα σε ένα σύρμα.Η λεπτή κλίμακας επικάλυψη  οξείδιο του αλουμινίου που προκαλείτε από την  θέρμανση είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέσον στην προστασία του πηνίου από την περαιτέρω οξείδωση, ιοντική διάχυση και χημική έκλυση.Χρησιμεύει για να βοηθήσει να σφραγίσει την επιφάνεια της σπείρας, την παγίδευση και την προστασία του σιδήρου, αλουμινίου και χρωμίου κάτω από αυτό.
Σύν ότι " αφαιρούνται "( εξατμίζονται)  τά βιομηχανικά λάδια ,πού έχουν εμποτιστεί ,και τα οποία ΔΕΝ αφαιρούνται με απλό καθάρισμα με π.χ οινόπνευμα... ( δικιά μου ανάρτηση ,ΟΧΙ δικά μου συμπεράσματα ,αλλά ελπίζω ειδικών ,μεταλλουργών κλπ κλπ( ένα μέρος του ποστ ειναι ) ,αν τα ειχα μεταφράσει σωστά από δεκάδες σελίδες πού ειχα διαβάσει τότε από Αμέρικα μεριά..... για τό Kanthal  ΟΚ?)
Μέ πάσα επιφύλαξη....
Καί ΕΓΩ και τό τονίζω ΕΓΩ ,τό οποίο ΔΕΝ σημαίνει ότι ειναι και καλά σωστό ,όταν κάνω DRY burn ,εχω ανοικτή τήν βρύση να στάζει και μόλις πυρώσει και αρχίζει να καίει τά παλιά κατάλοιπα ,ΤΣΟΥΠΠΠΠ και ΦΦΦΦΦΦΦΦΦσσσσσσσσσσ.
Κάπως έτσι δέν φτιάχνανε και τά καλά σπαθιά ? ( οκ ετσι για να  χαλαρώσουμε  )

2.... ΕΔΩ όλες οι αναρτήσεις για τό θέμα....
Όρεξη νά έχει κάποιος να διαβάζει...

3,,,Πλάκα πλάκα είχα πεί πώς όταν βάλεις σέ ηλιακό κλειστού κυκλώματος σκέτη PG για αντιψυκτικό ( και όχι ιδικό με αντιοξειδωτικά ), αραιωμένο φυσικά με νερό περίπου 20% PG 80% νερό αποσταγμένο ,όταν τό καλοκαίρι ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες σέ κάποιους ηλιακούς "τρελλά" .τότε  δημιουργείται μέσα στίς σωληνώσεις μία μαύρη Μάκα ,και τείνουν να βουλώσουν  .
ΓΕΓΟΝΟΣ  ..........

Μήπως λοιπόν όσο περισσότερο Pg περιέχει ένα υγρό αναπλήρωσης τόσο "ανεβαίνει" τό ποσοστό μάκας,μαυρίσματος αντίστασης και υγρού ,?...
Ερώτημα πρός διερεύνηση.....  

Βγαίνουμε όμως εκτός θέματος και τό σταματάω εδώ....
Νομίζω..
Αν ναι sorry.
Αν όχι Ευχαριστώ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 03:25 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Μπορείς να ψάξεις στο google να δεις σε τί θερμοκρασία πυρακτώνεται ένα μέταλλο και θα σου λυθεί η απορία.
Παράδειγμα, αυτό ισχύει για το SS, αν και στην πηγή αναφέρεται ότι ισχύει για όλα τα μέταλλα.




Όσο για το excel, είναι δικό μου, από δικές μου μετρήσεις (που δεν έχω δημοσιεύσει ακόμη). Το ανέφερα όπως επίσης ανέφερα και τί μέτρησα, αλλά μάλλον δεν το διάβασες προσεκτικά. Το επαναλαμβάνω εδώ: "μέτρηση θερμοκρασίας ατμίσματος με υγρό (τζούρα 3 δευτερόλεπτα στα 15 watt με όγκο τζούρας 55ml, ατμοποιητής Ares, σύρμα SS316 0.3mm διάμετρος, 6 σπείρες, περίπου 11cm μήκος - φυσικά με βαμβάκι)."

Συζητάμε τώρα άσκοπα, για ασήμαντα πράγματα. Το βίντεο γιατί έγινε? Για να αποδείξει ότι δεν ξέρω τί λέω. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Μόνο που δεν κατάλαβαν καν ότι το πρόβλημα δεν είναι το dry burn (είτε γίνεται με τον τρόπο που το κάνουν όλοι, είτε με τον πρωτότυπο τρόπο που έδειξαν στο βίντεο), οπότε το βίντεο ήταν εκτός θέματος. 


Δεν θα παίζω με τις λέξεις ούτε έχω μάθει να φέρομαι υποκριτικά και να κάνω πως δεν καταλαβαίνω και να είμαι ψευτο-ευγενικός. Και φυσικά καταλαβαίνω πολύ εύκολα την υποκρισία και τον εμπαιγμό. Ούτε βέβαια θα κοιτάζω την πευκοβελόνα και δεν θα βλέπω το δάσος. Ξέρουμε όλοι πως κάνουν οι ατμιστές dry burn. Και ξέρουμε πολύ καλά όλοι γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι αντιδράσεις για όσα ανέφερα για το νικέλιο, τα πατροναρίσματα, οι χαρακτηρισμοί σε φόρουμ και βίντεο, και το παιχνίδι με το ποιος ξέρει καλύτερα και ποιος όχι.

Το θέμα είναι το νικέλιο και πόσο ασφαλές είναι (καρκινογόνο), αν το εισπνέεις στο άτμισμα και πόσο (που έχει μετρηθεί άρα σίγουρα το εισπνέεις, και φυσικά οι ποσότητες είναι μικρές αλλά όχι ασφαλείς).

Επίσης, ανέφερα ότι υπάρχουν 8 δημοσιευμένες μελέτες που βρήκαν νικέλιο. Πόσες μετρήσεις έχουν κάνει όλοι οι εξυπνότεροι εμού το άμπαλου που βγήκαν δημόσια να πουν ότι το νικέλιο είναι ασφαλέστατο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα? Και ποιος ακριβώς ήταν ο πανικός που προκάλεσα με αυτό που είπα για το νικέλιο? Αν πανικός ήταν ότι κάποιος γύρισε στο κάπνισμα με αυτό που άκουσε, τότε να του το εξηγήσω και κατ'ιδίαν για να μην κάνει το λάθος.
Αν ο πανικός ήταν ότι πετούσαν τα σύρματα ή πήγαιναν στα μαγαζιά για να πάρουν άλλα σύρματα, κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκαναν.
Όταν προκύψουν μελέτες που αποδεικνύουν ότι το Ni80 έχει ιδιότητες που το κάνουν να μην διαβρώνεται και να μην εκπέμπεται στον ατμό (ή η ποσότητα είναι ίδια με τα άλλα σύρματα), τότε να ξαναπάρουν το συγκεκριμένο σύρμα. Δεν έγινε και τίποτα.

Η μελέτη τα αποτελέσματα της οποίας ανέφερα είναι εδώ: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6066345/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 02:06 από Dr Farsalinos »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
εγω παντως σαν συμπερασμα διαβαζοντας ολα αυτα,ειναι οτι με σωστες μελετες και ερευνες θα μπορουσε το ατμισμα να γινει τοσο ασφαλες οσο και ο αερας που αναπνεουμε,τα υλικα που χρησιμοποιουμε στο ατμισμα ειναι συγκεκριμενα,συρμα-βαμβακι-ατμοποιητης-υγρο-βατ-διαρκεια τζουρας.τοσο μεγαλο ειναι το κοστος για να βγει ενας μπουσουλας ,που να δινει μια κατευθυνση?ο καθενας απο εκει και περα, μπορει να κανει οτι θελει και dry burn και 100βατ να βαζει στο μοντακι του,
αλλα σε παγκοσμιο επιπεδο να μην μπορει να μαζευτει ενα σεβαστο ποσο ωστε να γινουν σοβαρες ερευνες με ξεπερναει.μπορει να ακουγετε σαν θεωριες συνωμοσίας,αλλα δεν νομιζω να μας θελουν υγιεις.αν βαζαν ενα καπελο σε καθε τι ατμιστικο που θα αγοραζα και τα χρηματα θα πηγαιναν για ερευνες θα ηταν απο τις λιγες φορες που ευχαριστως θα τα πληρωνα. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
[member=7112]Dr Farsalinos[/member]

Ναι τα έχω ψάξει αυτά και τα ξέρω ,όπως και  σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να πετάξω τίποτα εγώ προς το παρόν καθότι και  στα 8volt που ατμίζω  τέτοιες θερμοκρασίες που  γίνονται όλα αυτά που συζητάμε δεν πρόκειται να πιάσω σίγουρα ποτέ και δεν συνηθίζω να πανικοβάλομαι.
Σεβαστά αυτά που  λέτε για το βίντεο αλλά αφορούν συγκεκριμένα άτομα  και καταστάσεις  και πάντα το  νόμισμα  έχει 2 πλευρές   :yes:

Χίλια ευχαριστώ για τον  χρόνο σας και τα στοιχεία που μου δώσατε και ελπίζω να μην σας κούρασα.
Εύχομαι κάποια στιγμή να τα  ξαναπούμε και απο κοντά .
Καλό σας βράδυ  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
εγω παντως σαν συμπερασμα διαβαζοντας ολα αυτα,ειναι οτι με σωστες μελετες και ερευνες θα μπορουσε το ατμισμα να γινει τοσο ασφαλες οσο και ο αερας που αναπνεουμε,τα υλικα που χρησιμοποιουμε στο ατμισμα ειναι συγκεκριμενα,συρμα-βαμβακι-ατμοποιητης-υγρο-βατ-διαρκεια τζουρας.τοσο μεγαλο ειναι το κοστος για να βγει ενας μπουσουλας ,που να δινει μια κατευθυνση?ο καθενας απο εκει και περα, μπορει να κανει οτι θελει και dry burn και 100βατ να βαζει στο μοντακι του,
αλλα σε παγκοσμιο επιπεδο να μην μπορει να μαζευτει ενα σεβαστο ποσο ωστε να γινουν σοβαρες ερευνες με ξεπερναει.μπορει να ακουγετε σαν θεωριες συνωμοσίας,αλλα δεν νομιζω να μας θελουν υγιεις.αν βαζαν ενα καπελο σε καθε τι ατμιστικο που θα αγοραζα και τα χρηματα θα πηγαιναν για ερευνες θα ηταν απο τις λιγες φορες που ευχαριστως θα τα πληρωνα.
Ασφαλές όσο ο αέρας είναι λίγο δύσκολο. Αλλά αν σκεφτείς του CE4 που υπήρχαν πριν λίγα χρόνια και τους ατμοποιητές με silica, και δεις την σημερινή κατάσταση, είναι ολοφάνερη η βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
εγω παντως σαν συμπερασμα διαβαζοντας ολα αυτα,ειναι οτι με σωστες μελετες και ερευνες θα μπορουσε το ατμισμα να γινει τοσο ασφαλες οσο και ο αερας που αναπνεουμε,τα υλικα που χρησιμοποιουμε στο ατμισμα ειναι συγκεκριμενα,συρμα-βαμβακι-ατμοποιητης-υγρο-βατ-διαρκεια τζουρας.τοσο μεγαλο ειναι το κοστος για να βγει ενας μπουσουλας ,που να δινει μια κατευθυνση?ο καθενας απο εκει και περα, μπορει να κανει οτι θελει και dry burn και 100βατ να βαζει στο μοντακι του,
αλλα σε παγκοσμιο επιπεδο να μην μπορει να μαζευτει ενα σεβαστο ποσο ωστε να γινουν σοβαρες ερευνες με ξεπερναει.μπορει να ακουγετε σαν θεωριες συνωμοσίας,αλλα δεν νομιζω να μας θελουν υγιεις.αν βαζαν ενα καπελο σε καθε τι ατμιστικο που θα αγοραζα και τα χρηματα θα πηγαιναν για ερευνες θα ηταν απο τις λιγες φορες που ευχαριστως θα τα πληρωνα.
Φίλε μου έχεις Απόλυτο δίκαιο στο ότι το Ατμισμα μπορεί να γίνει και 99,99% ασφαλές.
Αν και Οταν οι μεγάλοι και τρανοί (Καπνοβιομηχανίες-Φαρκοβιομημανίες-Ιατροβιομηχανίες-Κυβερνήσεις κ.ά) αποφασίσουν να πάρουν το ΗΤ υπό την προστασία τους και να το προωθήσουν, να είσαι βέβαιος ότι σε χρόνο dt θα γίνουν και οι βελτιώσεις που απαιτούνται στον εξοπλισμό και στα αναλώσιμα.
Δυστυχώς όμως αυτό δεν φαίνεται να γίνεται στο ορατό μέλλον.
Η σχεδόν απόλυτη ασφάλεια στο άτμισμα, δεν είναι μόνον θέμα ερευνών και μελετών. Εδώ τόσα έχει καταφέρει η ιατρική, η τεχνολογία, η βιομηχανία τροφίμων. ΣΕ ένα mod, ένα πραγματάκι που λέγεται αντίσταση και ατμοποιητής ή σε ένα υγροζούμι θα κολλήσει ? Ερευνες και μελέτες υπάρχουν, ερευνητές υπάρχουν. Είναι πρωτίστως θέμα συμφερόντων και θέλησης. Αρα αναμένουμε στο ακουστικό μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 03:08 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Όπως καταλαβαίνεις, η διαφορά μας είναι ότι εσύ εξηγείς με θεωρίες και χωρίς να παρουσιάζεις ούτε μία μέτρηση. Όσο κι αν οι θεωρίες είναι σωστές (αν είναι, και ας δεχτώ ότι όλα είναι ακριβή), υπάρχουν ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, δημοσιευμένες σε ξένα περιοδικά που βρίσκουν νικέλιο, και απ'ότι φαίνεται έχει ελάχιστη σχέση με την συμπεριφορά του κράματος σε αύξηση θερμοκρασίας. Καλό είναι να διαβάζουμε τη βιβλιογραφία όχι μόνο για προσωπική ενημέρωση αλλά κυρίως όταν απευθυνόμαστε και δίνουμε συμβουλές σε άλλους. Και στην τελευταία περίπτωση, είναι προτιμότερο να είσαι λίγο περισσότερο (έστω και υπερβολικά) επιφυλακτικός παρά αδικαιολόγητα καθησυχαστικός. Είμαι σχεδόν βέβαιος (για να μην βγάλω και το "σχεδόν") ότι κανένας ατμιστής δεν θα γυρίσει στο κάπνισμα επειδή άκουσε πως καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιεί νικέλιο στα σύρματα.
-Αυτό το κρατάω σφιχτά.


-[member=12924]Atoner[/member],εχω την εντύπωση οτι αυτό το περιβόητο layer δημιουργείται στο 316L κατά την κατασκευή του και με την απλή έκθεση του στον αέρα και όντως προστατεύει το σύρμα απο την διάβρωση,αλλά με την πυράκτωση ή και την έκθεση του σε διαβρωτικά υγρά καταστρέφεται και αλλάζει η δομή του υλικού.Επειδή εγω ΕΙΜΑΙ άμπαλος,θα ανεβάσω μόλις μπορέσω το pdf απο το ΕΜΠ μήπως φανεί χρήσιμο στην κουβέντα.


-Θα ήταν χρήσιμο κάτι πιο συγκεκριμένο(κάποιο λινκ-μελέτη-έρευνα?) για αυτα τα vg-άτα υγρά νέας γενιάς,γιατί αυτό που εγω τουλάχιστον κατάλαβα,είναι οτι δεν έχουν επιβλαβή στοιχεία απο τα μέταλλα του ατμοποιητή ή του σύρματος όπως τα παλιότερα,οπότε μάλλον θα πρέπει να στραφούμε σε αυτά που είναι αγνά και απαλλαγμένα απο επικίνδυνες ουσίες.

EDIT: Η αντοχή των ανοξείδωτων χαλύβων στη διάβρωση βασίζεται στο γεγονός ότι υπό διαβρωτικές συνθήκες το Cr σχηματίζει έναν προστατευτικό στρώμα οξειδίου (Cr2O3) πολύ ανθεκτικό, συμπαγές και με καλή συνάφεια με το υπόστρωμα. Επίσης, η στοιβάδα αυτή είναι συνεχής και αδιάβροχη σε υγρά και αέρια και δεν προσβάλλεται από τα περισσότερα αντιδραστήρια. Η επιφανειακή αυτή ιδιότητα ονομάζεται παθητικοποίηση. Έτσι ο σχηματισμός του οξειδίου στην επιφάνεια του χάλυβα οδηγεί σε "παθητική κατάσταση" σε αντιδιαστολή με τη "δραστική κατάσταση" όπου το μέταλλο είναι γυμνό. Ο σχηματισμός του οξειδίου συμβαίνει αυτόματα και ταχύτατα με μια απλή έκθεση του γυμνού μετάλλου στον αέρα. Εναλλακτικός τρόπος και αποδοτικότερος, ίσως, είναι μέσω εξαναγκασμένης παθητικοποίησης, που πραγματοποιείται με βύθιση του μετάλλου μέσα σε ισχυρά οξειδωτικό μέσο για μερικά λεπτά. Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το πάχος του προστατευτικού στρώματος οξειδίου δεν υπερβαίνει τα 100 με 300Ǻ (0,01 έως 0,03 μm). Σε τόσο μικρά πάχη το οξείδιο διατηρεί τη διαφάνεια του και έτσι το μέταλλο δε χάνει την στιλπνότητα και τη μεταλλική του λάμψη. Σε αναγωγική ατμόσφαιρα το οξείδιο καταστρέφεται και έτσι ο χάλυβας μεταπίπτει στη “δραστική” του κατάσταση, επομένως, δεν μπορεί να αντέξει στη διάβρωση. Για το λόγο αυτό οι ανοξείδωτοι χάλυβες είναι κατά κανόνα ακατάλληλοι για χρήση σε αναγωγικά περιβάλλοντα. Αξιοσημείωτη και μοναδική είναι η δράση του χρωμίου και στους πυρίμαχους χάλυβες, δηλαδή σε ανοξείδωτους χάλυβες ανθεκτικούς στην οξείδωση υψηλής...


http://dspace.lib.ntua.gr/dspace2/bitstream/handle/123456789/7401/mantae_stress.pdf?sequence=3


Sorry για το σεντόνι όπως επίσης  οτι μπορεί να μην είναι χρήσιμο τίποτα απο ολα αυτά.ΔΕΝ εχω τις κατάλληλες γνώσεις για να το αξιολογήσω ούτε είμαι ειδικός επι του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 03:20 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
....Θα ήταν χρήσιμο κάτι πιο συγκεκριμένο(κάποιο λινκ-μελέτη-έρευνα?) για αυτα τα vg-άτα υγρά νέας γενιάς,γιατί αυτό που εγω τουλάχιστον κατάλαβα,είναι οτι δεν έχουν επιβλαβή στοιχεία απο τα μέταλλα του ατμοποιητή ή του σύρματος όπως τα παλιότερα,οπότε μάλλον θα πρέπει να στραφούμε σε αυτά που είναι αγνά και απαλλαγμένα απο επικίνδυνες ουσίες.
Χρήστο, συμπάθα με, γύρισα πολλές σελίδες πίσω προσπαθώντας να το βρώ αυτό, αλλά δεν...8)
Εγινε κάποια αναφορά για vgάτα υγρά νέας γενιάς που είναι αγνά & απαλλαγμένα από επικίνδυνες ουσίες;


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Φίλε μου Chris66 αμέτ μοχαμέτ με έπιασε να βρώ κάποιο Post μου ,έψαξα καμιά 50αρια σελίδες ,αλλά τό βρήκα.
Χαλάλι που πήγε 4 τα ξημερώματα ,ήθελα να θυμηθώ και εγώ μερικά πράγματα.
Τό πρότυπο στα αγγλικά δέν μπόρεσα να τό βρώ ,αλλά που θά πάει.

Τό post einai AYTO  (ένα πολύ μικρό μέρος,τό ρεζουμέ από τίς σελίδες πού διάβασα , και δέν είμαι και καλός στα αγγλικά..δηλ χάλια ειμαι.απλά τό παλεύω..)),και εκεί θά δεις ότι η Μοριακή δομή ενός μετάλλου ΔΕΝ αλλάζει μέ τό πύρωμα ,καθώς τά μέταλλα συγκροτούνται από Ατομα και ΟΧΙ από μόρια.( οπότε μπορεί να γίνει ποιό σκληρό η' μαλακό  ένα μέτταλο ,καθώς η κρυσταλλική δομή αυτών τών ατόμων αναδιαμορφώνεται κοινώς αλλάζει η θέση τους).
Η Θέρμανση μπορεί να προκαλέσει πολλές αλλαγές στη μικροδομή ενός κράματος, αλλά δεν  προκαλεί την καταστροφή των δεσμών μεταξύ των μεταλλικών μορίων", επειδή δεν υπάρχουν.
Και αναφερόντουσαν στο Kanthal.
Τώρα τό τί ειναι και τό πώς ο θεός και η ψυχή τους που λένε...

Αυτό και πολλά άλλα έγραφαν άτομα τά οποία έχουν Σπουδάσει Μεταλλουργία , κλπ   και ενώ έχουν σέ περίοπτη θέση τόν Dr Farsalino ( ναι τόν γνωρίζουν και τόν σέβονται στήν Αμερική περισσότερο από εδώ ) σέ κάποια θέματα μετάλλων λόγο τού ότι το εχουν σπουδάσει τό θέμα ( κατά τα λεγόμενα τους ) ,μόνο αν διαβάσεις όλες τίς αναφορές θά καταλάβεις.

Ρίξε λοιπόν μια ματιά στο post moy ,και ειλικρινά και εγώ είμαι ΟΛΟ αυτιά μόνο για τό σωστό.
Μακάρι να μπορέσω να βρώ τό Site αλλά έχουν περάσει χρόνια.
Τό είχαμε τερματίσει τότε τό θέμα... :)

ΔΕΝ είμαι ούτε φυσικός ούτε μεταλλουργία έχω σπουδάσει ,και ΕΝ Ξέρω ότι ΟΥΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Μεταφορά αναγνωσμάτων ,με όσο μού επιτρέπει η λιγοστή μου Νόηση πέρασμα από φιλτραρίσματα.

Από εκεί και πέρα  ο φίλτατος Π.Γιούρσης τα λέει μιά χαρά σέ κάποιο σημείο ,εγώ απλώς τό λέω αλλιώς ,,

Ίσως διυλίζουμε τόν κώνωπα , και καταπίνουμε τήν κάμηλον...

Εύχομαι οι μελλοντικοί ατμιστές να βρούν έτοιμα όλα εκείνα τα στοιχεία και μελέτες, πού εμείς παιδευόμαστε για μία λεπτομέρεια μέρες μήνες ,και συνεχίζεται έως και χρόνια ,και φυσικά να είναι ακόμα ποιό ασφαλές τό άτμισμα.


Ωρα για κανα υπνάκο και συγνώμη και εγώ για τό σεντόνι ,αλλά μόνο από αγάπη  γίνετε για αυτό πού μάς έσωσε κάποιους τήν ζωή ( κυριολεκτικά ) χωρίς όμως απολύτως κανένα δογματισμό σέ οτιδήποτε νέο και σωστό.
ΩΧΧΧ 5 πήγε...... :eyesplash:


Καλή ημέρα σέ όλους.

:thank_you2:


  Υ/Γ ΧΡΗΣΤΟοοοοοοοο ΌΛΟΙ για σένα ξενυχτάμε ...( πλάκα κάνω φίλος έτσι ?)
:))

Τώρα είδα ότι και ό φίλος treloneritis βάρδια κάνει παρέα.

:bye:


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Καλημέρα Γιώργο,οχι δεν έγινε κάποια αναφορά έτσι όπως το εχω γράψει.Ήθελα να τονίσω αυτό το σχόλιο του γιατρού:  ''Καλό είναι να διαβάζουμε τη βιβλιογραφία όχι μόνο για προσωπική ενημέρωση αλλά κυρίως όταν απευθυνόμαστε και δίνουμε συμβουλές σε άλλους. Και στην τελευταία περίπτωση, είναι προτιμότερο να είσαι λίγο περισσότερο (έστω και υπερβολικά) επιφυλακτικός παρά αδικαιολόγητα καθησυχαστικός''.
Δεν στέκομαι στο dry burn αλλά στο οτι υπάρχουν μέταλλα μέσα στο υγρό,παλιάς ή νεότερης γενιάς,απο όπου και αν προέρχονται.


Ato,
http://vaping.gr/index.php/topic,25901.msg1079020.html#msg1079020
Δεν ξέρω αν έχει σχέση και κακώς το συνεχίζω,οπότε το σταματώ εδω.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Chris καλημέρα ,καθώς και σέ όλους.
Ολα ειναι χρήσιμα ,αλλά μάλλον έχει δίκιο ο Spectrum ..

Διαβάζω ποιό πολύ από τίς πανελλήνιες ,πριν αιώνες ,προσπαθώντας να τελειώσω και τό μεταπτυχιακό μου στά ηλεκτρονικά ( οκ αυτός τουλάχιστον είναι ο τομέας μου ) ,έχοντας να δώσω μιά διάλεξη στο Χάρβαρντ, τήν ίδια στιγμή πού η ΝΑΣΑ με χρειάζεται για να επιλύσω προβλήματα πρόωσης με αντιβαρυτικά και Νοοκίνητα μέσα ,προβληματιζόμενος όμως για τήν αντοχή τών μετάλλων σέ συνθήκες εισόδου στήν Γήινη ατμόσφαιρα.

Δηλ. πιάσε τό αυγό τού Κολόμβου και κούρευ'το ,και ειναι και σπασμένο από κάτω για να στέκεται.
Ζούμ τριαλαριλαλό.

Άστο πάω να αρμέξω καμιά γίδα καλύτερα να φτιάξει η κυρά κανα ΒΙΟ γιαούρτη.
Τί τά θέλω εγώ τα επιστημονικά.
Τό έκαψα τό καμένο,,,,,, :idiot1:

Και από μένα λοιπόν τέλος Γουλιέλμος.

Καλό Σαββατοκύριακο και καλά κουράγια σέ ότι κάνει ο καθένας.

:respect_hat:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 15:39 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το θέμα με το dry burn και σε ποια θερμοκρασία αρχίζει να κοκκινίζει το μέταλλο και σε ποια γίνεται έντονο κόκκινο, μόλις έφτιαξα αυτό το βίντεο. Φαντάζομαι καταλαβαίνουν όλοι ότι σε 90οC ή 130οC είναι αδύνατο να αρχίσει να κοκκινίζει ένα μέταλλο. Όπως είπα σε μήνυμα στον Σπύρο (που ήταν ο ένας από τους δύο που έκαναν το βίντεο), η ανακάλυψη τέτοιου μετάλλου μάλλον χρήζει νόμπελ.
Αν κάποιος έχει βίντεο που βάζει σε βραστό νερό (θερμοκρασία 100oC) ένα μεταλλικό coil και αρχίσει να κοκκινίζει, να μου το δείξει.
Η δοκιμή έγινε με Clapton Νι80.



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Πάνω από 500 βαθμούς C επομένως ?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Κύριε Φαρσαλινε, μια ερώτηση διευκρινιστικη. Εφόσον το ποσοστό του νικελίου αυξάνεται μόλις μπει το υγρό στον ατμοποιητή, μήπως το θέμα της συζήτησης θα έπρεπε να περιλαμβανει και το υλικό που φτιάχνονται αυτοί;

Δηλαδη το να έχω έναν ατμοποιητή από 316l ή 304 και να του βάζω kanthal, θα μειώσω την ζημιά ή μήπως η ζημιά έχει ήδη γίνει;

Ρωτω με βάση τα νούμερα που μας εμφανίσατε και έδειχναν ότι το νικέλιο αυξάνεται με την είσοδο του υγρού στον ατμοποιητή και ένα ποσοστό από αυτό το νικέλιο μετά το εισπνεουμε.

Εκτός και αν το κατάλαβα εντελώς λάθος.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem