vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς. Απίθανο να ασχοληθώ ποτέ με "στρίψιμο".

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
....... Θέμη  :bye: θέλω να σε ευχαριστήσω και δημοσίως για τις μπαταρίες njoy (αν θυμάμαι γύρω στις 8  :o ) που μου έστειλες το... 2010  :))
Έκανες καλό σε έναν πρώην καπνιστή, εγώ είχα συνεισφέρει τα... φιλτράκια traditional tobacco - τα θυμάσαι? (που παρεμπιπτόντως ακόμα συνεχίζει ως τώρα ατμιστής με άλλο η.τ. βέβαια, ατμίστρια για την ακρίβεια)

Aπίστευτα καλά εκείνα τα φοβερά XL cartomizers της Njoyhellas Κώστα  :yes: :yes:. Regular , Τobacco και Vanilla....τα regular ειδικά έπαιζαν χωρίς αντίπαλο. Ποτέ δεν μάθαμε ποιάς εταιρείας ήταν. Δεν ήταν βέβαια της njoy. Tα είχε φέρει αποκλειστικά τότε η Njoyhellas του κ. Πετρόπουλου (μετέπειτα Alterego). Μέχρι που αντικαταστάθηκαν αργότερα από τα cartomizers της njoy που ήταν πολύ κατώτερα γευστικά. Tις μπαταρίες τις έπαιρνα τότε με το κιλό γιατί οι λίγες δεν ήταν ποτέ αρκετές. Άλλες εποχές , άλλες συνήθειες.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ συνήθως επισκευάσιμους , έχω πάρει ήδη αρκετούς (Κayfun, DeltaII , Lemo, Lemo2 , Jwell Duplx κλπ......)

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Δεν χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ επισκευάσιμους, για τους ιδίους ακριβώς λόγους που ανεφέρε ο atmos! Βεβαία οταν έγινε μια συνάντηση ατμιστων στο Χαλάνδρι ο καλός μου φιλος στέλιος (stepeha) προσπάθησε να μου δείξει, αλλά μάταια όλα αφου δεν κατάφερα με τον lemo που μου δώρισε να κάνω κάτι της προκοπής! :wall: Μετά δοκίμασα τις έτοιμες αντιστάσεις της e-cig για την rba του egrip όπου και πάλι τα έκανα θάλασσα! Έτσι τέλειωσε πια η επιθυμία μου να μάθω να στρίβω! :)

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Νέος στο σπορ και έχω μόνο εργοστασιακούς.Ξεκίνησα με κάποιον aspire πρεπει να είναι με πλαστικό τανκ και κεφαλές bdc 1,8 ml, πήρα έναν aspire k1 με bvc κεφαλή, πήρα και έναν innokin iclear 16,έναν vivi nova(nobacco) bdc, έναν iclear 30s,έναν aerotank mega,και περιμένω έναν cubis.Όλα αυτά σε δύο μήνες που ατμίζω.Θεωρώ ότι καλύτερα αποτελέσματα έχω πάρει από K1,Aerotank Mega και Iclear 30s και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά και με παραπλήσια αποτελέσματα σε απόδοση.Είμαι πολύ νέος στο ΗΤ οπότε ότι γράφω το γράφω με επιφύλαξη και τηρουμένων των αναλογιών.
Χρόνια πολλά σε όλους. :)

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Αν και πολύ "Νέος" στο άτμισμα, δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθώ με το αντικείμενο του επισκευάσιμου ατμοποιητή
1ον γιατί με 12-14 ώρες δουλειάς την ημέρα δεν έχω τον χρόνο
και 2ο γιατί δεν επιστεύομαι τον εαυτό μου να πειραματίζεται στα πνευμόνια μου μέχρι να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα! ;D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Εγώ είμαι νέος ατμιστής, οπότε το ότι χρησιμοποιώ εργοστασιακούς είναι σχεδόν μονόδρομος.
Πιστεύω ότι όλα θέλουν τον χρόνο τους και φυσικά ο σκοπός είναι να μένουμε ικανοποιημένοι
και ευχαριστημένοι απο το άτμισμα. Αν με ευχαριστεί και με καλύπτει πλήρως το άτμισμα
με εργοστασιακούς το πιθανότερο είναι να μην πάω σε επισκευάσιμους. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις,
όπως προείπε κι ένας φίλος πιο πάνω, δεν πολυσκοτίζομαι τώρα να πώ την αλήθεια.
Προσωπικά θέλω να μην ξαναγυρίσω στο τσιγάρο. Οπότε το αν θα είναι με εργοστασιακούς ή επισκευάσιμους,
λίγο με "τρώει" .....

Συνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
δυστυχώς, αν και με ενδιαφέρει το τεχνικό κομμάτι κλπ κλπ, είμαι το άτομο που απεικονίζεται δίπλα στην λέξη αρτσούμπαλος στην εικονογραφημένη έκδοση του λεξικού του μπαμπινιώτη  ;D :D :)) :wall:


πέρα από το τεχνικό μέρος της ενασχόλησης με DIY πράγματα, ε ναι! το παραδέχομαι, θα υπερηφανευόμουν σε όλους ότι εγώ το έχω στήσει  :D


απλά ξέρω ότι είμαι φουλ αρτσούμπαλος και γενικά δεν έχω και πολλή υπομονή οπότε κάαααποια στιγμή ίσως.


προς το παρόν: eleaf istick TC60W με melo 2, ρυθμισμένο σε TC mode με Ti 0.5 Ω μέσα στα 30 W και 18650αρα sony και πετάω.


Ίσως άκυρο σε αυτη τη συζήτηση αλλά από τότε που δοκίμασα έτοιμα titanium coils στον melo 2 (δεν είχα καταλάβει οτι υπάρχουν και έτοιμα, νόμιζα ότι οποιοδήποτε μέταλλο άκουγα, αναφερόταν σε αντίσταση, ήταν DIY) , δεν τα αλλάζω με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Ιnfernity σήμερα έκανα το πρώτο μου στρίψημο με μια οδοντυγλιφίδα και το κατσαβιδάκι το μπλε το μικρό.Πιο δύσκολο μου φάνηκε να το πιάσω στις βιδες, που απ ότι κατάλαβα εσύ το έχεις αυτο, πάρα το να το γυρίσω.Άμα έπαιρνα φερ'ειπήν την έτοιμη και προσπαθούσα να την βάλω με τόσο μκρά πόδια, τωρα θα έψαχνα για αίμα Α+ .

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Μονο εργοστασιακούς....εκτιμώντας ότι η διαδικσία του ατμισματος είναι απλουστερη και ευκολότερη ετσι...

Συνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Ιnfernity σήμερα έκανα το πρώτο μου στρίψημο με μια οδοντυγλιφίδα και το κατσαβιδάκι το μπλε το μικρό.Πιο δύσκολο μου φάνηκε να το πιάσω στις βιδες, που απ ότι κατάλαβα εσύ το έχεις αυτο, πάρα το να το γυρίσω.Άμα έπαιρνα φερ'ειπήν την έτοιμη και προσπαθούσα να την βάλω με τόσο μκρά πόδια, τωρα θα έψαχνα για αίμα Α+ .

Κλαιω :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακές κεφαλές.
Με κατανάλωση σκέτης βάσης 3,5-4 ml/24h κι αλλαγή μιάς κεφαλής το μήνα (και άν), θεωρώ το μηνιαίο κόστος μου τόσο μικρό, ώστε είναι απίθανο -με τις δεδομένες οικονομικές συνθήκες- ν' ασχοληθώ με "στρίψιμο".

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Μπραβο που ατμιζεις σκετη βαση (οπως εγω). γλυτωνεις απο πολλα...
ενας μηνας ομως ειναι μεγαλο διαστημα κατα τη γνωμη μου (στις 7 μερες την αλλαζα εγω σε εργαστασιακους με περιπου τετοια καταναλωση)
παντα κατα τη γνωμη μου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 21:21 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Τα χέρια μου πιάνουν.
Καλλιτέχνης είμαι.
Με τα ηλεκτρονικά το 'χω.
Με τα μαστορέματα το'χω.
Ιδιότροπος είμαι.
Περφεξιονίστας είμαι.
Χομπίστας είμαι.
Αλλά για τους ίδιους λόγους που στριφτό τσιγάρο έκανα μόνο σε μεγάλη ανάγκη, έτσι και "στρίψιμο" θα κάνω μόνο σε μεγάλη ανάγκη.
Με τους κατάλληλους εργοστασιακούς, τις κατάλληλες αντιστάσεις, τη σωστή κατανάλωση και τη σωστή συντήρηση/περιποίηση του εξοπλισμού,
ούτε φθηνότερα μου έρχεται το στρίψιμο, ούτε γρηγορότερα, ούτε απολαυστικότερα, ούτε νοστιμότερα.


Ταυτυτόχρονα, απεριόριστος σεβασμός σε αυτούς που το κάνουν ως χόμπυ και τους γεμίζει πραγματικά. :respect:


Από τον συντονισμό:
Η συζήτηση περί σύγκρισης κόστους δεν είναι του παρόντος θέματος, γι' αυτό μεταφέρθηκε στο θέμα
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2016, 13:31 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou
Οταν κανεις 3 πακετα την ημερα σχεδον 10 ευρω ειναι νομιζω οικονομια η αλαγη μιας αντιστασις των 3,5 ευρω καθε τρεις μερες.Στο 8εμα μας τωρα.Χρησιμοποιω μονο εργοστασιακους γιατι καλυπτουν τις αναγκες μου σε προσληψη νικοτινης.Ατμιζω αποκλειστικα με nautilus..

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Είμαι στον τέταρτο μήνα χωρίς κ.τ. Δεν θέλω να ασχοληθώ με επισκευάσιμους. Είμαι σίγουρος πως με επισκευάσιμους μπορεί κάποιος να πετύχει καλύτερη απόδοση, γεύση, ντουμάνια κλπ. Σίγουρα θα τα κατάφερνα ( πιάνουν τα χέρια μου ) όμως είμαι και τελειομανής και θα έμπαινα σε ένα τριπάκι για την αναζήτηση της τέλειας τζούρας. Αυτήν την περίοδο έχω τόσα πολλά στο μυαλό μου που δεν περισεύει καθόλου πνευματική ενέργεια. Καταλαβαίνω απόλυτα όσους ασχολούνται με στησίματα και το έχουν δεί σαν χόμπυ.
Όσο για το κόστος πλέον έχω πέσει στα 5mg νικοτίνη και ατμίζω σκέτη βάση ή αρκετά αραιωμένες γεύσεις. Αντίσταση αλλάζω σχεδόν κάθε βδομάδα και μου κοστίζει περίπου 2€ ( αυθεντική από κινεζομάγαζο ).
Η επόμενη αγορά μου θα είναι μάλλον ένα joytech eGo AIO γιατί ήδη έχει αρχίσει να μου γίνεται βάρος το mod με τον subtank mini και τώρα που καλοκαιριάζει και βγαίνουν τα μπουφάν δυσκολεύομαι να το βολέψω.
Απότερος στόχος για μένα να ξεφορτοθώ και το άτμισμα χωρίς να επιστρέψω στο κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποιώ εργοστασιακούς μονο περαν του γεγονός οτι ατιμάζω μονο 2 μήνες, δεν εχω σκοπό να παραμεινω στο ητ χρονια καποια στιγμη θελω να το κόψω και αυτο. Με τους επισκευάσιμους αποκτάς χόμπι και το χόμπι γινεται συνήθεια για καιρό ίσως για παντα.. Τσιγάρο δεν εχω στρίψει ποτε δεν θα καθομουν τωρα να στρίβω σύρματα.. Ούτε το οικονομικό αποτελεί προβλημα για μένα. Άλλωστε δεν εχει μεγάλες διάφορες. Το να δίνω 3€ άνα δεκαήμερο πχ για αντίσταση δεν εχει καμια σχεση με τα 4€ που έδινα τη μερα για πακέτο οποτε αυτο μου αρκεί


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos