vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 7 χρήστες
yorgoss, Milarepa, vasim, JohnDag, vasilis27p, manoslykos, paiktaras

Twitter

Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 17, 2010, 15:53 »
λοιπον.φιλτρο ενυδρειου ή φιλτρο απορροφητηρα απο ΑΒ και του πουλιου το γαλα.....αυτα τα δυο ειναι δοκιμασμενα απο πολλους εδω μεσα και τα 2 ειναι πολυ καλα....
χρησιμοποιουσα  φιλτρο αποροφητηρα  μετα ενιδρυου  και προχθες αγορασα το vita care  φιλτρο αποροφητηρα  επιτελους  μου φανηκε καλυτερο απο ολα  επισης κατι αλλο καλο ειναι το πλαστικο απο τα φιλτρακια να το πλενουμε ,,προσωπικα καθε μηνα αγοραζω και μια πενταδα νεα φιλτρακια                                                                                                                                                     

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 20, 2010, 08:12 »
εβαλα φιλτρο απο ενυδρειουαλοβαμβακα...και ειναι οκ... μια χαρα...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 20, 2010, 11:08 »
Και τα 2 είναι εξαιρετικής απόδοσης αν χρησιμοποιηθούν σωστά, δηλ. βρεί κανείς την κατάλληλη
πυκνότητα υλικού για το cartridge, το υγρό, και τα volt που θα ατμίσει.
Προσωπικά θεωρώ το φίλτρο απορροφητήρα πιο εύχρηστο αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Το μόνο μου ερωτηματικό είναι αν είναι ανθυγιεινότερα σαν υλικά απο τα εταιρικά φίλτρα ...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 20, 2010, 14:28 »
Ένα φίλτρο ενυδρείου που έχω πάρει μάρκας sera, είναι πολύ καλό και εύχρηστο. Σε αντίθεση με το φίλτρο απορροφητήρα, τσιμπάς ένα κομματάκι με τα δάχτυλα και το τοποθετείς στο καρτ. Ούτε ψαλίδια, ούτε χάρακες ούτε τίποτα. Είναι πολύ αραιωμένο από μόνο του και ένα μικρό κομματάκι αρκεί. Αν και εγώ χρησιμοποιώ φίλτρο lipton pyramid (PTB) ή direct drip mod:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=U-yzl0V251I[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 20, 2010, 15:17 »
Παράθεση
direct drip mod:
Billy μου άνοιξες τα μάτια, καταπληκτική πατέντα
οι καλύτερες πατέντες είναι οι απλούστερες, που συχνά λέμε " ρε, πως δεν το σκέφτηκα ? "
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 20, 2010, 17:25 »
Ευφυέστατη πατέντα το Direct drip
Θα την κάνω σίγουρα....

Update
Μόλις το δοκίμασα σε 901 πάνω σε e-Go με αντάπτορα.
Εκανα το πρώτο mod με το μεταλλικό χωνί, δυσκολεύτηκα πολύ να βγάλω απο το στυλό
την λαστιχένια λαβή οπότε έσπασα το στυλό για να βγει ευκολότερα.
Επλυνα καλά τη λαβή και το μεταλλικό κομμάτι.
Η πρώτη εντύπωση είναι ότι δουλεύει άριστα, αλλά θέλει μια μικρή προσοχή
στο στάξιμο να μην ακουμπήσει το ελαστικό μέρος η σταγόνα ειδικά ψηλά  γιατί μπορεί να
έρθει γεύση στο στόμα.
Ελπίζω βέβαια η λαβή και το μεταλλικό τμήμα να μην είναι τοξικά.

Update 2
Αυτό το πολυ καλό mod είναι λύση για την πίπα DSE-601
Το dripping με αυτό γίνεται απόλαυση...
Βέβαια εκεί το όλο συστημα μπαίνει μέσα στην πίπα και το μεταλλικό μέρος το οποίο το αφήνω να εξέχει 2 χιλιοστά
περίπου ακουμπά αναγκαστικά στην γέφυρα του ατμ για να στηριχθεί η κατασκευή.
Ευχαριστούμε Vassilis.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2010, 21:04 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 20, 2010, 18:29 »
Πράγματι, χρειάζεται σταγονομετρητής για να κεντράρεις.
Το χρησιμοποιώ και σε 401 με μεγάλη επιτυχία και μάλιστα στάζω από μπουκαλάκι καθώς το μεταλλικό "χωνί" είναι σχεδόν στο ύψος του λαστιχένιου επιστομίου (ελάχιστα πιο χωμένο) και το dripping γίνεται και στο σκοτάδι! 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2010, 19:55 από Vasilis »

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 20, 2010, 23:07 »
Βασίλη με έστειλες! :respect:
Μιλάμε για πατέντα τρελλή, σχεδόν... Ελληνική! :))
Πολύ έξυπνος ο τύπος και απλός.
Θα το δοκιμάσω για την περιέργεια, για το "χόμπι"
δύσκολα θα ήταν  κάτι που θα χρησιμοποιούσα , όμως αναρωτιέμαι,
γιατί να έχει αργήσει τόσο μια εργοστασιακή εναλλακτική πρόταση αποθήκευσης υγρού.
Ξέρω, ξέρω, ενα ένα. Μόλις καλυτερεύσαμε τις μπαταρίες.... :))

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 10, 2010, 15:56 »
Και τα 2 είναι εξαιρετικής απόδοσης αν χρησιμοποιηθούν σωστά, δηλ. βρεί κανείς την κατάλληλη
πυκνότητα υλικού για το cartridge, το υγρό, και τα volt που θα ατμίσει.
Προσωπικά θεωρώ το φίλτρο απορροφητήρα πιο εύχρηστο αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Το μόνο μου ερωτηματικό είναι αν είναι ανθυγιεινότερα σαν υλικά απο τα εταιρικά φίλτρα ...
Τα εταιρικα φιλτρα? δεν ειναι απο πολυστερα? μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια? δλδ με αυτο το φιλτρο ενυδρειου που χρησιμοποιουμε κυνδυνευουμε παιδια???????

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 10, 2010, 17:34 »
Τα εταιρικα φιλτρα? δεν ειναι απο πολυστερα? μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια? δλδ με αυτο το φιλτρο ενυδρειου που χρησιμοποιουμε κυνδυνευουμε παιδια???????
Πιστεύω πως δεν κινδυνεύουμε. Το - οποιοδήποτε υλικό - μέσα στο καρτ απλά κατεβάζει υγρό πάνω στην γέφυρα του ατμοποιητή η οποία με τη σειρά της ποτίζει το φυτίλι στο οποίο βρίσκεται τυλιγμένο το συρματάκι που πυρακτώνει. Ο πολυεστέρας δεν έρχεται σε επαφή με το πυρακτωμένο σύρμα.

Σχετικά με το αν είναι υγιεινός ο πολυεστέρας για φίλτρο ενυδρείου, έχω διαβάσει το επιχείρημα πως εφόσον τα χρυσόψαρα είναι υπερβολικά ευαίσθητα και το φίλτρο βρίσκεται εκεί για να τα τα προστατεύει, μάλλον δύσκολα θα βλάψει άνθρωπο. Λογικό μου ακούγεται και το δέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 10, 2010, 23:41 »
Τα εταιρικα φιλτρα? δεν ειναι απο πολυστερα? μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια? δλδ με αυτο το φιλτρο ενυδρειου που χρησιμοποιουμε κυνδυνευουμε παιδια???????

Για τα φίλτρα ενυδρείου συμφωνώ με τον zoobi, ότι είναι απίθανο να έχουν κάτι κακό.
Για το blue foam όμως ειδικά που το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ συνιστώ καλό πλύσιμο με νερό πριν την πρώτη χρήση γιατί έχει μια οσμή.
Το καλό πλύσιμο το συνιστούν και οι οδηγίες χρήσεις του (για τα ψάρια) , ίσως να του ρίχνουν κάποιο ήπιο μικροβιοκτόνο η μυκητοκτόνο
για να μην μολυνθεί όσο είναι στις αποθήκες των καταστημάτων και πάθουν τίποτε τα ψάρια το οποίο φεύγει με καλό πλύσιμο.
Για τα φίλτρα απορροφητήρα δεν γνωρίζω αν εκτός απο τον πολυεστέρα(?) έχουν και κάποιον επιπλέον χημικό παράγοντα (πχ επιβραδυντικά καύσης ώστε να μην παίρνει εύκολα φωτιά μυκητοκτόνο κτλ)

Εγώ πλέον εφαρμόζω πολύ το dripping απ ευθείας στον ατμ για πρακτικούς κυρίως λόγους (το οποίο επίσης δεν είμαι σε θέση να πώ αν είναι υγιεινότερο απο τις άλλες λύσεις).


 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 11, 2010, 01:05 »
μετά απο καλό πλύσιμο με ζεστό νερό blue foam. Πολύ καλή ροή υγρού, μεγάλη ανθεκτικότητα, καθόλου ίχνη καμένου.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 19, 2010, 21:30 »
Δοκιμασα κι εγω την λυση του φιλτρου ενυδρειου. Εψαξα για fluval αλλα δεν βρηκα και ετσι πηρα το aqualon. Φανταζομαι οτι λιγο πολυ πρεπει να ναι τα ιδια. Τιμη 2.40ευρω τα 100gr (αρκετο για να φτιαξεις απειρα φιλτρακια) Τα καλα ομως θα λεγα πως σταματανε εδω.
Εως τωρα αγοραζα απο heaven φιλτρακια για 801. Εβγαζα τον πολυεστερα, τον εκοβα λιγο στο μηκος και τον χωριζα στα 2. Ετσι με καθε 801 φιλτρακι, ειχα 2 φιλτρακια για 901. Το μηνα περιπου ξοδευω γυρω στα 2 ευρω για 30 φιλτρακια περιπου που χρειαζομαι. Το φιλτρο ενυδρειου προς το παρον δεν με ικανοποιει οπως τα ''αυθεντικα'' φιλτρα. Η υφη του ειναι πολυ ''μαλακη'', μοιαζει σαν βαμβακι με αποτελεσμα οταν βαζεις υγρο να συρρικνωνεται κατα καποιο τροπο με αποτελεσμα να μην εχει ροη αναλογη με ενος '''αυθεντικου'' φιλτρου. Ισως φταιει η ποσοτητα που βαζω, αλλα αντε να πετυχεις καθε φορα την σωστη. Σε μια απο τις δοκιμες μου, συνεβη το φιλτρακι να γινει καταμαυρο, αλλα αυτο μπορει να οφειλεται και στην...παλαιοτητα του ατμο.  Ακομη εχω μια αμυδρη υποψια πως αλλαζει λιγο η γευση του υγρου, γινεται πιο στιφη νομιζω, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου. Συμπερασματικα θα ελεγα πως δεν ειναι και η πιο ασχημη λυση, αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι τουλαχιστον το ιδιο με αυτο των ''αυθεντικων'' φιλτρων.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 19, 2010, 23:36 »
Παράθεση
... ετσι πηρα το aqualon.
... Το φιλτρο ενυδρειου προς το παρον δεν με ικανοποιει οπως τα ''αυθεντικα'' φιλτρα. Η υφη του ειναι πολυ ''μαλακη'', μοιαζει σαν βαμβακι με αποτελεσμα οταν βαζεις υγρο να συρρικνωνεται κατα καποιο τροπο με αποτελεσμα να μην εχει ροη αναλογη με ενος '''αυθεντικου'' φιλτρου. Ισως φταιει η ποσοτητα που βαζω, αλλα αντε να πετυχεις καθε φορα την σωστη. Σε μια απο τις δοκιμες μου, συνεβη το φιλτρακι να γινει καταμαυρο, αλλα αυτο μπορει να οφειλεται και στην...παλαιοτητα του ατμο.  Ακομη εχω μια αμυδρη υποψια πως αλλαζει λιγο η γευση του υγρου, γινεται πιο στιφη νομιζω, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου. Συμπερασματικα θα ελεγα πως δεν ειναι και η πιο ασχημη λυση, αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι τουλαχιστον το ιδιο με αυτο των ''αυθεντικων'' φιλτρων.

φίλε Linor
επειδή χρησιμοποιώ το aqualon πολλούς μήνες εχω να παρατηρήσω τα εξής
- μαυρο φίλτρο δεν είδα ποτέ
- δοκίμασε σε πολύ αραιό πολυεστέρα , οταν λέω αραιό εννοώ τόσο ώστε να μοιάζει με την πάχνη που βάζουμε στο χριστουγεννιάτικο δέντρο  :angel:
- Το έχω δοκιμάσει σε 801 με όχι καλά αποτελέσματα, δεν νομίζω ότι είναι ο κατάλληλος ατμο για το φ ενυδρείου εκτός αν ψάξεις να βρεις την κατάλληλη πυκνότητα, εγώ πάντως δεν τα κατάφερα αλλά δεν επέμεινα κι όλας αφου ο 801 δεν είν στις προτιμίσεις μου. Το ίδιο ισχύει και για τον 401.
Αν όμως δοκιμάσεις την "πάχνη" στον 510 ή στον 901 θα καταλάβεις τι εστι φίλτρο ενυδρείου.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Τελικα ποιο υλικο για αντικατασταση του φιλτρου ???
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 20, 2010, 04:32 »
To aqualon απο σενα το χα δει :)
Αλλα δεν με καταλαβες. Χρησιμοποιω τα φιλτρακια του 801 που ειναι μεγαλα, παιρνω δηλ τον πολυεστερα τους, τον χωριζω στα 2 και τον βαζω σε 2 φιλτρακια για 901 ατμο. Με αυτον τον τροπο και οικονομια κανω αλλα και πανω-κατω βρισκω την ιδανικη πυκνοτητα που θελω να εχω στον πολυεστερα. Ο 901 ειναι ο μοναδικος ατμο που χρησιμοποιω.
Δοκιμασα να τα βαλω και αραιο στην πυκνοτητα, τοσο αραιο που οταν το ποτισεις με υγρο και το πιασεις με τι τσιμπιδακι, πατικωνεται. Δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιει ομως. Οι πρωτες τζουρες ειναι ικανοποιητικες αλλα μετα μου ρχεται μια καπως στιφη γευση, προφανως λογω οχι της καλης κυκλοφοριας του υγρου. Εκει που ερχεται σε επαφη με την γεφυρα στεγνωνει και απο την μεση και κατω μενει ανεκμεταλλευτο το υγρο με συνεπεια να θελει καθε τρεις και λιγο να σταζεις. Η ικανοποιηση για μενα ειναι οταν γεμιζω φιτρακι και μετα απο 20-30 λεπτα ατμισματος δω οτι ο πολυεστερας εινα στεγνος. Τοτε ξερω οτι υπαρχει σωστη τροφοδοτηση του ατμο. Με το φιλτρο ενυδρειου δεν το χω καταφερει μεχρι στιγμης αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2010, 06:45 από lionor »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix