vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, dimitrisd

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #450 στις: Απριλίου 30, 2015, 18:32 »
Αφού όπως φαίνεται τα έκανε όλα σωστά ο φίλος. Τι να πω εγώ τώρα;
 Όπως έχουμε ξαναπεί στο diy είναι πάρα πολλές οι παράμετροι οι οποίες πρέπει να προσέξουμε.
 Πιθανόν κάποια από αυτές να πήγε στραβά κατά την εκτέλεση της συνταγής.
 Αυτό μόνο ο φίλος που έκανε τη συνταγή μπορεί να  ψάξει και να βρει τι μπορεί να πήγε λάθος.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #451 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:27 »
δε ξέρω τι φταίει, ενώ στην 3-4 ημέρα είχε χαρακτήρα το υγρό με έντονη καρύδα και burbon αντί να γίνει καλυτερο χάθηκαν όλα. :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #452 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:27 »
το ειχα αντιμετωπισει και εγω στο παρελθον .... παρολο που εβαλα τα σωστα υλικα (αρωματα ) διαπιστωσα μετα απο μια εβδομαδα που το ειχα στο ντουλαπι ωρημανσης οτι το καπακι δεν εκανε καλη επαφη με το μπουκαλι (δεν βιδωνε καλα στα πασα) και ειχε ξεθυμανει ολο το αρωμα μου στην συνταγη .. το εκλεισα παλι με αλλο καπακι αλλα ηταν πολυ αργα .. οταν το ανοιξα την δευτερη εβδομαδα ηταν ακρως υποτονικο ....

Τωρα δεν ξερω αν εχει γινει κατι τετοιο στην περιπτωση αυτη ... :-\ :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #453 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:45 »
Θα έρθω Θάσο και εάν δε δώσεις λίγο από το δικό σου θα σε καταγγείλω δημόσια. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #454 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:54 »
Grandmaster εφτιαξες η castle long? Γιατι το δευτερο εχει μπερμπον και καρυδες μεσα...(στο πρωτο μυνημα αναφερεις grandmaster που χει μπανανες και φυστικοβουτυρα)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #455 στις: Απριλίου 30, 2015, 20:01 »
οποτε θελεις Γιαννη ... αλλα μονο CL θα σου δωσω μιας και GM  δεν εχω μιας και εχω κολλησει με το CL  :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #456 στις: Απριλίου 30, 2015, 20:03 »

έκανα και το άλλο και περιμένω. δικό μου λαθος στην άρχη. castlelong έκανα.



Castlelong clone:
Kentucky Bourbon (TFA) 2.5%Coconut Extra (TFA) 1.5%Acetyl Pyrazine (TFA) 1.5%Toasted Almond (TFA) 1.5%Vanillin (TFA) 1%Bourbon Vanilla (TFA) 1%Brown Sugar (TFA) 1%




Αποσυνδεδεμένος dfoust

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #457 στις: Απριλίου 30, 2015, 21:23 »
Acetyl Pyrazine (TFA) 0.4%
RY4 Double (TFA) 10%
Tobacco Blend (TFA) 1%
Cotton Candy (TFA) 1%

Έφτιαξα αυτό το υγρό σε αναλογία 60/40 pg/vg θα το αφήσω μερικές μέρες και θα το δοκιμάσω. 
Έχει κανείς συνταγή που να πλησιάζει το tribeca ;;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #458 στις: Απριλίου 30, 2015, 21:34 »
Φιλε μου το ειχα ξαναποστερει εδω  λενε οτι ερχεται πολυ κοντα

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #459 στις: Απριλίου 30, 2015, 23:34 »
Προταση προς τους συντονιστες :
Μιας και πολλοί φίλοι παραπονιούνται οτι το νημα μεγαλωσε πολύ, μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει μια υποκατηγορία/θυγατρικος πινακας στο DIY/Ιδιοκατασκευές υγρών με τίτλο Συνταγές και εκεί να μπει για κάθε κλώνο/συνταγή ενα ξεχωριστό θέμα...;;;

Κώστα θα δοκιμάσω και το Tribeca που είχες ποσταρει για να δω το αποτελεσμα με τα επιπλεον καπνικα. Αυτό που φτιάχνω εγώ είναι η συνταγη με το Graham cracker. Πιστευω όμως ότι Tribeca χωρίς ethyl maltol δεν γίνεται....!
Ασε που πιστευω ότι ευκολα κάποιος (ειδικα οι μεγαλες εταιρειες) μπορει να βγαλει δικο του NET (naturally extracted tobacco) από καπνό και να το χρησιμοποιεί μόνο αυτός και κανενας να μη μπορει να το αντιγραψει!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #460 στις: Μαΐου 01, 2015, 12:35 »
Tribeca...


Σίγουρα έχει μέσα...


RY4 Double, Ethyl Maltol, Acetyl Pyrazine...


Όμως όποιος βρεί τί άλλο έχει, έχει κάνει τον πιο κοντινό κλώνο!


Το γνήσιο άλλα και οι κλώνοι του έχουν "κάτι" ακόμη που δίνουν τον ξεχωριστό τους χαρακτήρα.
Αυτό το "κάτι" είναι που έχουν αναφέρει πολλοί... Και ο Τρύφωνας το έχει αναφέρει...


Επίσης... πιστεύω πλέον ότι δεν μπορεί να παρασκευαστεί απλά ρίχνοντας σταγόνες αρωμάτων σε βάση... Μάλλον πρέπει πρώτα να ωριμάσει το κάθε άρωμα σε βάση και μετά να αναμειχθούν οι βάσεις αυτές.


Στην επόμενη παρασκευή κλώνου που θα κάνω, θα προσθέσω Habana από ΑΤΜΟΣ 1 σταγόνα, το οποίο έχει νότες μελιού... έτσι πιστεύω οτι θα φτάσω κοντά ΠΧ στο Bebeca...


Μετά θα δοκιμάσω με 1 σταγόνα μικρή, τραβηγμένη σε μύτη βελόνας, να προσθέσω M-Type, ή κάποια από τις βανίλιες που έχω και θα γράψω εντυπώσεις...


Βέβαια πρέπει να παραγγείλω ξανά Tribeca, μιας και δύσκολα θυμάμαι τη γεύση του πλέον μετά από to Bebeca που άτμιζα τελευταία.


Αυτό που έχω και ωριμάζει περίπου μια βδομάδα, είναι 10 ml συνολικό υγρό με:


20 σταγόνες RY4 Double
3 σταγόνες AP
5 σταγόνες EM


Στη μύτη είναι πολύ κοντά... Αλλά είμαι σίγουρος ότι στην άτμιση δεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2015, 12:41 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #461 στις: Μαΐου 01, 2015, 20:23 »
Καλό μήνα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου προξενεί εντύπωση για την acetyl pyrazin, την οποία χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό.
Χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής της TPA των 5ml σε μπουκαλάκι των 10ml γιατί μου αρέσει η ένταση και το ιδιαίτερο "άρωμα" που δίνει στα καπνικά υγρά που φτιάχνω. Κοστίζουν όμως στην Ελλάδα 4 ευρώ τα 5 ml.
Ψάχνοντας έπεσα σε μία ας πούμε άλλη εταιρεία την Hexocell ,που δίνει την πυραζίνη με 5 ευρώ τα 30ml.
Στην φωτό που έχει γράφει: acetyl pyrazin 5% PG.
στην περιγραφή γράφει ότι βάζουμε 1 με 2 σταγόνες στα 10ml.
Αυτό τί σημαίνει; Ότι το ποσοστό της πυραζίνης στο μπουκαλάκι των 30ml είναι 5% ;
Παραθέτω το λίνκ μήπως κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει να μου δώσει τα φώτα του :hmmm:
http://www.e-cigvapor.gr/acetyl-pyrazine

Σε άλλο κατάστημα την ίδια πυραζίνη στα 11,95 ευρώ τα 30ml, αλλά δίνει δοσολογία 1 έως 3 %. Το λινκ:
http://www.altersmoke.gr/images/stories/virtuemart/product/acetyl-pyrazine.jpg

Αναμένω απαντήσεις από τους γνωρίζοντες

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #462 στις: Μαΐου 01, 2015, 20:59 »
Η Πυραζίνη σε όλα τα λινκ που έχεις παραθέσει είναι διαλυμένη σε ποσοστό 5% σε διάλυμα προπυλενικής γλυκόλης. Αυτό είναι σταθερό ανεξαρτήτως εταιρίας (συμπεριλαμβανομένης και της ΤΡΑ). Αυτό που αλλάζει είναι το προτεινόμενο από την εταιρία για εσένα ποσοστό για μίξη των δικών σου αρωμάτων στην παρασκευή υγρών. Άλλες δίνουν 1-2% άλλες λίγο παραπάνω δηλαδή 3-4% αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει πόσο σε ευχαριστεί εσένα αποφεύγοντας όμως την υπερβολή. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι 0,5% (2 σταγόνες/ 10 ml υγρού) είναι αρκετές για να δώσουν έναν ωραίο τόνο στο υγρό και ότι είναι υπερβολή για την πυραζίνη να ξεπεράσεις το 1%. Αυτό όμως είναι καθαρά δική μου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #463 στις: Μαΐου 01, 2015, 21:16 »
Θέλεις να πεις ότι η πυραζίνη της TPA δεν είναι πιο συμπυκνωμένη από συτήν της Hexacell;
Τότε γιατί τα 5ml της TPA κοστίζουν 4 ευρώ και τα 30ml της Hexacell κοστίζουν 5 ευρώ;
Τώρα μόλις είδα και στο μπουκαλάκι της TPA γραφει: acetyl pyrazin 5% PG.
Πως δικαιολογείς τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή;
Γιατί την πυραζίνη της Ηexacell άλλοι την έχουν 5 ευρώ και άλλοι 12 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #464 στις: Μαΐου 01, 2015, 21:45 »
Όχι δεν είναι πιο συμπυκνωμένη. Νομίζω πως όλες είναι αραιωμένες στον ίδιο βαθμό. Τώρα για τα άλλα ερωτήματα δεν είμαι αρμόδιος για να απαντήσω και δεν μπορώ να ξέρω πως τιμολογούνται τα διάφορα προϊόντα της εκάστοτε εταιρίας αλλά πιθανολογώ πως έχει να κάνει με την ποιότητα του κάθε αρώματος. Τώρα από αυτές που έχω δοκιμάσει μπορώ να πω πως μου άρεσε αυτή της ΤΡΑ που χρησιμοποιώ κατά κόρον στο καθημερινό μου υγρό και η τιμή της (4 ευρώ) από Ελλάδα δεν είναι και απαγορευτική αν σκεφτείς ότι απαιτείται πολύ μικρό ποσοστό για την παρασκευή υγρού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13964 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9826 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy