vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, stsoulos

Twitter

Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #165 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:06 »
Κοντός ψαλμός .... αλληλούια......


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.msg132571/topicseen.html#new

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #166 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:21 »
 @ capable 

Μα εδώ μιλάμε σοβαρά ναι?

Τι περισσότερο ο συγγενής κάποιου στην Αμερική είτε στην Γερμανία νομίζεις οτι ξέρει απο εσένα στην Ελλάδα ναι? Νομίζεις οτι ξέρουν κάτι κ δεν το έχουμε μάθει εμείς? Είναι τόσο απλό ναι? Αν φοβάται κάποιος τις επιπτώσεις του ητ τότε απλά δεν ατμίζει.

Θα γίνουν έρευνες κ θα πουν πολλά.... εσύ έτσι  θα ξέρεις ποιός σου λέει αλήθεια?????????? Εγώ ρωτάω τον οργανισμό μου κ κάνω κάποια ιατρικά τέστς κ οι απαντήσεις που έχω μέχρι στιγμής μου λένε οτι είμαι πολύ καλά που δεν καπνίζω κ μόνο ατμίζω   ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #167 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:38 »
οπως εσυ ρωτας τον οργανισμο σου και τον γιατρο σου..... ετσι και εγω ζηταω μια πιο ουσιοδες απαντηση. και οχι απο τον γιατρο.... γιατι ο καθε γιατρος εχει διαφορετικη αποψη... ειτε ειναι ενημερομενος ειτε οχι... προτιμω να μαθω την αποψη- αποφαση καποιου οργανισμου  και ας ειναι του εξωτερικου. . παρα στα λεγομενα του γιατρου. τ.π. εληξε το θεμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 00:24 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #168 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:43 »
 :) Μα όσα γνωρίζουν έξω? τα ίδια γνωρίζουμε κ εμείς! Καταλαβαίνεις πως το λέω ναι? Ο χρόνος μόνο θα μας δείξει αν κάνουμε καλά που ατμίζουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #169 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:49 »
καταλαβαινω φιλε... αλλα να... απλα ειπα μηπως και υπαρχει εγκριση σε καποια αλλη χωρα.  και εγω ατμιστης ειμαι... εδω και 2 μηνες.  και ολα καλα.. αν και ακομα καπνιζω και κ.τ.  το εχω σπαστο ωραριο..  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #170 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 09:58 »
 
:) Μα όσα γνωρίζουν έξω? τα ίδια γνωρίζουμε κ εμείς! Καταλαβαίνεις πως το λέω ναι? Ο χρόνος μόνο θα μας δείξει αν κάνουμε καλά που ατμίζουμε  ;)

και ο χρονος δειχνει σιγουρα οτι κανουμε καλα που δεν καπνιζουμε την στιγμη που βλεπουμε διαφορες προς το καλυτερο :yes:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #171 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 10:16 »
Καούρες στο στομάχι: Ναι, μου φέρνει το η.τ μερικές φορές, όταν ατμίζω πολύ και νηστικός - έτσι συνέβαινε όμως και με το τσιγάρο. Πιθανόν να έχει σχέση με ουσίες που κρατούνται στο σάλιο και όταν το καταπίνεις, καταλήγουν στο άδειο στομάχι.
Ταχυπαλμίες: Ναι, μου φέρνει το η.τ αν ατμίσω πολύ το βράδυ και έχω φάει βαριά. Το ίδιο συνέβαινε όμως και με το τσιγάρο. Πρέπει να έχει σχέση με την ποσότητα νικοτίνης που κυκλοφορεί στο αίμα.
Μπούκωμα στην μύτη: δύσκολο να κρίνεις, αλλά νομίζω πως το η.τ επιδεινώνει μπουκώματα από ιώσεις.
'Φούσκωμα' στην άσκηση: επίσης δύσκολο να κρίνω, αλλά νομίζω πως όταν έχω ατμίσει πολύ, 'φουσκώνω' πολύ στον γυρισμό με το ποδήλατο (περαιτέρω δοκιμές αναβάλλονται μέχρι την άνοιξη :)) ).
Ακμή: βγάζω κάθε τόσο κάτι σαν φουσκίτσα που μετά βγάζει πύον, στο πηγούνι. Επειδή το σκαλίζω, μένει καιρό. Εξαφανίζεται και ξαναεμφανίζεται.
Αυτό είναι σίγουρα από το η.τ. Πιστεύω 90% ότι , αν το έψαχνα θα έβρισκα από ποιο υγρό/ποιανού υγρό προκαλεί αυτή την αντίδραση ώστε να την αποφύγω. Δεν είμαι σταρ του σινεμά ή μοντέλο όμως, οπότε δεν με νοιάζει και τόσο.


Προσωπικό μου συμπέρασμα: το άτμισμα είναι μία διαδικασία που εισάγει στον οργανισμό ουσίες με τρόπο για τον οποίο δεν είναι προγραμματισμένος, όπως και το κάπνισμα. Είναι φυσικό να μην ξέρει πως να το αντιμετωπίζει 100%.


Σίγουρα έχει παρενέργειες. Και η εξέταση της Flavourarts, αυτό απέδειξε: τοξικότητα στα πνευμονικά κύτταρα.


Διαφωνώ όμως με το 'άμεσα καταστροφικές' που ακούστηκε. Το επίπεδο τοξικότητας είναι πολύ χαμηλό, οι πιθανώς καρκινογόνες ουσίες είναι σε επίπεδα αντίστοιχα με αυτά που καταναλώνουμε καθημερινά (συντηρητικά, αρωματικές/χρωστικές/γλυκαντικές ουσίες κλπ.), ενώ δεν υπάρχει καθόλου πίσσα για να προκαλέσει χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια.
Δηλαδή, έχουμε μακροπρόθεσμα κάποιες πιθανές παρενέργειες. Συγκρίνοντας όμως με τις παρενέργειες του καπνίσματος και βλέποντας τα ποσοστά επιτυχίας στην διακοπή του, που είναι σύμφωνα με αναφορές πάνω από 50% - και χωρίς καμίας μορφής υποστήριξη, όπως συμβαίνει στα κέντρα διακοπής καπνίσματος , απλώς δέκα χαζοί δοκιμάζουνε μόνοι τους - οι υπηρεσίες υγείας θα έπρεπε να σμπρώχνουν τους καπνιστές στο άτμισμα.


Ανυπομονώ να γίνουν σοβαρές έρευνες για το η.τ . Για να τις χρησιμοποιήσουνε τα κέντρα διακοπής καπνίσματος, και να βγάλουνε από το χούι πολύ κόσμο (πιστεύω ότι τα ποσοστά επιτυχίας θα ξεπερνάνε το 80%), και έπειτα να έχουνε πρόγραμμα απεξάρτησης και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο για όσους το επιθυμούν - πράγμα πολύ πιο εύκολο, όπως ανακάλυψε οποιοσδήποτε προσπάθησε να μην βάλει το η.τ στο στόμα του για κάποιες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #172 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:03 »
Για να τις χρησιμοποιήσουνε τα κέντρα διακοπής καπνίσματος, και να βγάλουνε από το χούι πολύ κόσμο (πιστεύω ότι τα ποσοστά επιτυχίας θα ξεπερνάνε το 80%), και έπειτα να έχουνε πρόγραμμα απεξάρτησης και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο για όσους το επιθυμούν - πράγμα πολύ πιο εύκολο, όπως ανακάλυψε οποιοσδήποτε προσπάθησε να μην βάλει το η.τ στο στόμα του για κάποιες ώρες.

Καλά, τα κέντρα διακοπής καπνίσματος το έχουν χάσει το παιχνίδι όσον αφορά το άτμισμα...
Μου έχει τύχει να μην έχω πάρει δεύτερη μπαταρία μαζί μου, να τελειώσει η πρώτη το πρωί και να ατμίσω πια κατά τις 8 το βράδυ που γύρισα σπίτι χωρίς να νιώσω έλλειψη.
Αν κάπνιζα θα είχα τυλίξει καμιά γλάστρα σε εφημερίδα και θα την κάπνιζα από τη μανία μου!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #173 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:21 »
και εγω εχω νιωσει ταχυπαλμια απο το ατμισμα, 2-3 φορες, ατμίζοντας στα 5.8 volt 24αρι υγρο για 2-3 ωρες..λογικο νομιζω :dontknow: και εχθες διαβαζοντας και ολα αυτα περι καουρας κτλπ με επιασαν κατι καουρες το βραδυ, πηρα 1 simeco και περασαν αλλα σκεφτηκα κοιτα που οντως εχει επιδρασεις ασχημες το ατμισμα :-\ μετα απο λιγο ομως συνδειασα και τα 6-7 εκλερακια που ειχα χλαπακιασει καμια ωρα πριν τις καουρες :dontknow: και μαλλον ηταν και η αιτια...θελω να πω οτι διαβαζοντας και ακουγοντας οτι παθαινεις αυτο παθαινεις εκεινο κτλπ παρασυρεσαι και ο ιδιος και λες μηπως?? ??? καπως ετσι μαλλον την επαθα..

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #174 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:29 »
6-7 εκλεράκια??????  :o :o :o πολλά κ ύποπτα για καούρα!!!! Σίγουρα πολλά που παθαίνουμε είναι κ λίγο της ιδέας μας ναι? Όμως αν το παρακάνουμε με το άτμισμα σίγουρα κάτι θα επιρεαστεί στον οργανισμό μας ναι? Η πολύ νικοτίνη μπορεί να φέρει ταχυπαλμίες
:yes:

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #175 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 13:04 »
Το συμπλήρωσα κι εγώ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #176 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 19:24 »
Ψάχνοντας την περίφημη έρευνα του Μπεχράκη, (κάτι σαν το θησαυρό της Ατλαντίδας μου φαίνεται), βρήκα - σε απόσπασμα από ένα πρόσφατο συνέδριο - αυτή την ανακοίνωση ιταλών ερευνητών:

Effect of an electronic cigarette on smoking cessation and reduction: A prospective pilot study
M. Caruso, R. Polosa, P. Caponnetto, J. Morjaria, G. Papale, D. Campagna, C. Russo (Acireale, Catania, Italy)

Background: Cigarette smoking is a tough addiction to break. Therefore, improved approaches to smoking cessation are necessary. The electronic cigarette may help smokers to remain abstinent during their quit attempt or to reduce cigarette consumption. To date there is no formal demonstration supporting the efficacy of these devices in smoking cessation and/or smoking reduction studies.Aim and objectives: We designed a prospective proof of concept study to monitor possible modifications in the smoking habits of 40 regular smokers experimenting the most popular marketed e-Cigarette in Italy (Categoria) focusing on smoking reduction and smoking abstinence.

Methods:. Study participants were invited to attend a total of 5 study visits: at baseline, week 4, week 8, week 12 and week 24. Product use, number of cigarettes smoked, and exhaled carbon monoxide levels were measured at each visit. Smoking reduction and abstinence rates were calculated.Results: A mean of 2.0 cartridges/day was used at week-24. Sustained 50% reduction in the number of cig/day at week-24 was shown in 13/40(32.5%) participants; their median of 25 cigs/day decreased to 6 cigs/day (p<0.001). Sustained 80% reduction was shown in 5/40(12.5%) participants; their median 30 cigs/day decreased to 3 cigs/day (p=0.043). Sustained smoking abstinence at week-24 was observed in 9/40(22.5%) participants. Mouth (20,6%) and throat (32,4%) irritation, and dry cough (32,4%) were common, but diminished substantially by week-24. Participants‘ perception and acceptance of the product was good.
Conclusion: The use of e-Cigarette substantially decreased cigarette consumption without causing significant side effects in smokers not intending to quit.

Συμπέρασμα: Η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου μείωσε σημαντικά την κατανάλωση τσιγάρων χωρίς να προκαλεί αξιοσημείωτες παρενέργειες σε καπνιστές που δεν έχουν σκοπό να το κόψουν.

http://www.ers-education.org/pages/default.aspx?id=335&idBrowse=107684&det=1


Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #177 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 19:48 »
Εδώ η πλήρης έρευνα.
http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1471-2458-11-786.pdf
Το δείγμα ήταν μόνο 40 άτομα, αλλά τουλάχιστον ήταν προσεγμένο.


Συνοπτικά αποτελέσματα:
Αποτελεσματικότητα μείωσης/διακοπής του τσιγάρου μετά από έξι μήνες:


(αυτή για τον κρητίκαρο που έλεγε πως δεν υπάρχει απόδειξη πως μειώνεις ή κόβεις το τσιγάρο με το η.τ)
αριστερά στήλη (περτικαλί): μείωση τσιγάρου στο μισό: το 40% ή οι 16 από τους 40.
πράσινη στήλη: μείωση τσιγάρου στο ένα πέμπτο: το 22% ή οι 9 από τους 40.
μεσαία στήλη (κίτρινη): πλήρης κόψιμο τσιγάρου: το 22% ή οι 9 από τους 40.
Συνολικά μείωσαν πάνω από το μισό ή το έκοψαν: το 60% ή οι 24 από τους 40.
Δεξιά στήλη κόκκινη: αποτυχία (το παράτησαν και ξαναγύρισαν στο τσιγάρο): 12% ή 3 στους 40.


Παρενέργειες:


στις 4, 8 και 12 εβδομάδες.
Throat irritation - ερεθισμένος λαιμός.
Mouth irritation - ερεθισμοί στο στόμα.
Sore throat - ξηρός λαιμός
dry cough - ξερόβηχας
dry mouth - ξηρό στόμα
mouth ulcers - άφθες
dizziness - ζαλάδα
headache - πονοκέφαλοι
nausea - ναυτίες


Το ηλεκτρονικό τσιγάρο που χρησιμοποιήθηκε ήταν από αυτά τα cigarette look, σαν τα κινέζικα που παρουσιάζω κατά καιρούς:

(γι' αυτό δεν το έκοψαν όλοι. Δώστους κανα eGo να δεις...)


Η έρευνα είναι ενδιαφέρουσα και θέλει μελέτη.


Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #178 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 20:06 »
πολυ ενδιαφερων  :hmmm: :hmmm: φανταζομαι με ενα καλιτερο ηλεκτρονικο τσιγαρο θα ειχαμε διαφορα στα αποτελεσματα τις ερυνας ...

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #179 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 20:34 »
πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα κυρίως όμως για κάποιον που θέλει να μειώσει το τσιγάρο ή να το κόψει! και θα μπορούσε να μπει κάπου στην εγκυκλοπαίδεια με θέμα αν μπορείς να κόψεις με το ητ το κτ για τους νεους και επίδοξους χρήστες. για εμάς του φόρουμ που το 95% το έχουμε κόψει τελείως και δε κάνουμε τσιγάρο.. δυστυχώς δε μας λέει και πολλά!

πρέπει να κάνουν κάποια στιγμή μια έρευνα με όσο το δυνατόν πιο παλιούς χρήστες να δουμε αν έχει παρενεργειες.. να μετρήσουν νικοτίνες-ζάχαρο-υγρά σε πνεύμονες κτλ κτλ να μας λυθούν μια και καλή οι απορίες!

πάντως κι εγώ φίλε Λιάκουρα συμφωνώ πως αν τους δίναν ένα  ego-t το 85-90% θα το κοβε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237654 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15839 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12