vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 1 χρήστης
Ducati.Jimakos

Twitter

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1140 στις: Ιουνίου 21, 2015, 13:07 »
Μήπως θα είχε νόημα μια ερώτηση στο αντίστοιχο νήμα του κατασκευαστή?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1141 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:55 »
Ο Dripper παραδοσιακά στήνεται με NiCr και 0.2mm Ni.
Έχει επικρατήσει να ονομάζουμε non το Ni, όχι επειδή δεν έχει αντίσταση, αλλά επειδή έχει πολύ μικρή σε σχέση με το NiCr.
Η σύνδεση της αντίστασης, τα μέταλλα του ατμοποιητή και ο 510, έχουν και αυτά αντίσταση.
Έχει επικρατήσει να μην την υπολογίζουμε, επειδή και αυτή είναι πολύ μικρότερη από το NiCr και επειδή δεν μπορούμε να την μετρήσουμε, χώρια που η ένωση του 510 του ατμοποιητή με τον 510 του μοντ, δεν θέλουμε να σκεφτούμε τι "φίδια" κρύβει, από ηλεκτρολογικής άποψης.
Για δεκαετίες ατμίζαμε ευτυχισμένοι τις 1,5-2Ω αντιστάσεις μας, γνωρίζοντας ότι δεν πηγαίνουν όλα τα βατ της παραγωγής του μοντ στο NiCr, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία.
Καθόλου δεν μας ενοχλούσε, γιατί το υπόλοιπο ήταν πολύ μικρό και σε πολύ μεγάλη επιφάνεια μοιρασμένο.
Και ξαφνικά μας ήρθε το TC, το οποίο απαιτεί Ni για την αντίσταση.
Το 0,16mm Ni200, έχει κάποια 5Ω ανά μέτρο.
Το ασημόσυρμα περί τα 0,5Ω ανά μέτρο και κάπως τα κουτσοβολεύουμε, τριπλασιάζοντας την ανακρίβεια.
Έλα μου όμως που θέλουμε και μικροκόιλ, το οποίο απαιτεί γαϊδουροδιατομές Ni200.
Όταν καταλήγουμε με αντίσταση γύρω από το 0,1Ω, ούτε το διβορίδιο του μαγνησίου στους -2490C δεν μας κάνει για non.
Στον Dripper έχουμε να αντιμετωπίσουμε και το non.
Σε οποιονδήποτε άλλο, δεν έχουμε το πρόβλημα του non.
Γενικεύοντας, είναι αστείο να μιλάμε για ακρίβεια, φτιάχνοντας αντιστάσεις, πολλές φορές κάτω από 0,1Ω.
Τις οποίες θα τις συνδέσουμε στον οποιοδήποτε ατμοποιητή, με κάποιο τρόπο, ο οποίος τρόπος θα εισάγει μια κάποια αντίσταση.
Το ρεύμα θα περάσει μέσα από τα μέταλλα του ατμοποιητή τα οποία θα εισάγουν μια κάποια αντίσταση.
Και όλα αυτά θα καταλήξουν στο τεράστιο αστείο, την ένωση των 510.
Σε όλες αυτές τις αντιστάσεις δεν δίναμε σημασία, όταν η αντίσταση ατμίσματος ήταν της τάξης του Ωμ.
Όταν όμως είναι της τάξης του δέκατου του Ωμ, μου ακούγετε ως ανέκδοτο η λέξη ακρίβεια, για οποιονδήποτε ατμοποιητή.

Παράκληση προς την απανταχού Ελληνική ατμιστική κοινότητα:
Πρέπει να καθιερώσουμε το "πηνίο" αντί του "αντίσταση".

edit
Ακριβώς από κάτω υπάρχουν τα μηνύματα του Buliwyf και του camber.
Μπορούν να λειτουργήσουν ως φορουμψήφισμα για την ονομασία του coil του ατμοποιητή.
Βάλτε bravo σε όποιο του camber θέλετε.
Μην επηρεαστείτε επειδή εγώ έβαλα στου camber.
Ούτε επειδή στο αμέσως προσεχές διάστημα, λόγω TC, θα συζητάμε συχνά για αντιστάσεις, χωρίς να εννοούμε το coil του ατμοποιητή.
Ούτε επειδή κάποια στιγμή μοιραία, θα αρχίσουμε να συζητάμε για τις επαγωγικές ιδιότητες του coil του ατμοποιητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 14:23 από microchip »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1938
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1142 στις: Ιουνίου 22, 2015, 13:54 »
Μικρέ τσιπ, έβαλα μπράβο και συμφωνώ σχεδόν σε όλα.  :yes: :yes:
Μάλιστα, θα ήθελα να προσθέσω ότι επιπλέον 'χάνεται' και πολύ ενέργεια μακρυά από την αντίστασή μας.

Για την τελευταία παράγραφο, παρακαλώ να εξαιρέσεις το μπράβο. ΚΑΘΟΛΟΥ δε συμφωνώ (βέβαια, δεν με ρώτησε και κανένας, αλλά οφείλω να διατυπώσω την διαφωνία μου).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1143 στις: Ιουνίου 22, 2015, 13:59 »
Και όμως! Ο μικρομέγαλος Τσιπ έχει δίκιο σε όλα. Τα αμερικανάκια ονομάζουν την αντίσταση coil δηλαδή πηνίο και πράγματι αυτό είναι.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1144 στις: Ιουνίου 22, 2015, 14:34 »
Μα και εμείς microcoil και μικροκόλι το λέμε όταν δεν το αποκαλούμε αντίσταση  :laugh1: :laugh1: . Συμφωνώ πάντως με τον όρο πηνίο αν και ο νέος ατμιστής μπορεί να μπερδευτεί...
Τελικά όμως δεν έχω καταλάβει αν το silver ως non και το ni ως πηνίο θα μας δώσει στον the dripper κάτι μετρήσιμο και αισθητό ως αποτέλεσμα ή αν είναι τόσο αμελητέα η διαφορά που μπορεί και να μην αξίζει τον κόπο.  Όπως έγραψα και μερικά ποστ πιό πίσω, εχω την εντύπωση ότι δεν δίνει κάτι και αν μεταφράζω σωστά τα γραφόμενα του κύριου τσιπ, μάλλον το ίδιο λέει και αυτός (αν όχι δεν φταίω εγώ που δεν κατάλαβα, αλλά ο τσιπ  :respect:  που τα γράφει με αυτό τον τρόπο).
Θα ήθελα να ρίξω σε ένα xls τα στοιχεία στην μία και στην άλλη περίπτωση για να δω τι διαφορές σε άσκοπη κατανάλωση ρεύματος πάνε στα πόδια του πηνίου, τι θερμότητα παράγεται κτλ αλλά που χρόνος και μυαλό για τέτοια :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 14:43 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1145 στις: Ιουνίου 22, 2015, 14:45 »
Το θέμα με την ορολογία είναι αργά πλέον να το διορθώσουμε γιατί θα γίνει χάος. Γιατί το ''ηλεκτρονικό τσιγάρο'' είναι σωστή ορολογία?
Τέλος πάντων επαναλαμβάνω το παραπάνω post μου μήπως πρέπει να ρωτήσουμε και τη γνώμη του Leo?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 14:50 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1146 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:04 »
thenetpoet για να το ξεδιαλύνεις λίγο, απλοϊκά:


- αν θέλεις έλεγχο θερμοκρασίας και χρησιμοποιήσεις Ni200 σε όλο το μήκος της αντίστασης, είναι περίπου
το ίδιο με το να χρησιμοποιήσεις kanthal σε όλο το μήκος της αντίστασης, χωρίς τη χρήση non.


Παρόμοια απάντηση υποθέτω (χωρίς να τον προκαταλαμβάνω) θα δώσει κι ο κατασκευαστής. Αλλιώς δεν θα
πρότεινε τη χρήση non στα kanthal στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1938
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1147 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:38 »
Και όμως! Ο μικρομέγαλος Τσιπ έχει δίκιο σε όλα. Τα αμερικανάκια ονομάζουν την αντίσταση coil δηλαδή πηνίο και πράγματι αυτό είναι.

Εγώ, θα συνεχίσω να διαφωνώ..... Προσπαθήστε όσο θέλετε να με νουθετήσετε, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΝΙΟ....  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Η συμπεριφορά ΤΗΣ στο κύκλωμα, είναι συμπεριφορά ΑΝΤΙΣΤΑΤΗ...
Οι Αμερικανοί, μπορεί να λένε όλα τα τηγάνια "γουόκ" ας πούμε... Ή τα αυτοκίνητα "γουήλ"....

Παρεμπιπτόντως, αν θυμάμαι καλά, coil, σημαίνει σπείρα.... KAT' ΕΥΦΗΜΙΣΜΟΝ και μόνο πιθανότατα έμεινε έτσι στην (ούτως ή άλλως κατακρεουργημένη) ορολογία που χρησιμοποιούμε(νε), καθώς υποθέτω ότι είναι απομεινάρι του resistance coil.
Δεν παίρνω και όρκο, καθώς μόνο κάτοχος advanced είμαι, και μάλιστα όχι πολύ πρόσφατα.... Επιτρέψτε μου όμως, ως φυσικός (αν και πολύ νομίζουν αφύσικος) να έχω αυτή την άποψη. Το πηνίο, αν ψάξω στις σημειώσεις μου, μπορεί να βρω πως είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.... Και δεν αναφέρομαι φυσικά (sic) στο google.... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1148 στις: Ιουνίου 22, 2015, 17:24 »
Το coil δεν είναι σωστό, αλλά το χρησιμοποιούμε ως ορολογία στο μικροκόιλ.
Το χρησιμοποιούμε και για να συνεννοούμαστε εκτός συνόρων.
Το πηνίο όμως, (που σημειωτέων έχει αποσπάσει το 100% των μέχρι στιγμής ψήφων), είναι σωστό.
Η συμπεριφορά ΤΟΥ στο κύκλωμα είναι συμπεριφορά πηνίου.
Το ότι εμείς βλέπουμε και ασχολούμαστε (προς το παρών) μόνο με την αντιστασιακή ΤΟΥ ιδιότητα, δεν το κάνει λιγότερο ΠΗΝΙΟ, απ' όσο ΠΗΝΙΟ είναι.

Μετά την νουθεσία, ρίχνω και την παραμόρφωση.
Μην με αναγκάσεις να προβώ σε bullying.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1149 στις: Ιουνίου 22, 2015, 17:56 »
Για αυτεπαγωγή μιλάς microchip;
Δεν είναι σχετικά αμελητέα; Και το πολύ πολύ να έχουμε λίγο ρευματάκι (αντίθετης φοράς) όταν αφήσουμε το
διακόπτη για λίγο ακόμα....σχετικά αμελητέες ποσότητες για να ασχοληθούμε όμως νομίζω...κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1150 στις: Ιουνίου 22, 2015, 18:08 »
Συμφωνώ και μάλιστα με τις τάσεις και τις μηδενικές συχνότητες που δουλεύουμε, δεν νομίζω να δούμε τίποτα.
Δεν παύει όμως να είναι πηνίο. Ευνουχισμένο λόγω χρήσης, πλην όμως πηνίο.
Θα μας βολέψει τα μάλα να το λέμε πηνίο κι ας έχει ο Buliwyf τα δίκια του.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1151 στις: Ιουνίου 22, 2015, 18:56 »
Να το πούμε πηνίο αντίστασης - α λα resistance coil - σαν μέση λύση; :))


Ή.....αντίσταση πηνίου;  :))

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1152 στις: Ιουνίου 22, 2015, 19:02 »
Μην πας κατευθείαν στο plan-B.
Μπορεί ο Buliwyf να μην αντέξει την πίεση και να επέλθει συμφωνία.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1938
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1153 στις: Ιουνίου 22, 2015, 19:38 »

Μην με αναγκάσεις να προβώ σε bullying.  :laugh1:


Καλά, καλά!!! Πείτε το όπως θέλετε!!! ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Και μην σας ξεγελά το σχήμα! Γενικά οι αντιστάσεις που χρησιμοποιούνται ΓΙΑ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ η ιδιότητά τους που εξηγείται από τον νόμο του Joule (όπως δλδ ακριβώς γίνεται στην περίπτωσή μας) αυτή τη μορφή έχουν: πχ ηλεκτρικές θερμάστρες ή λαμπτήρες πυρακτώσεως.
 Ούτως ή άλλως, την πυρά δεν την γλυτώνω μάλλον....  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Όσο για το πως το λέμε όλοι.....  :hmmm: :hmmm: :hmmm:  Είπαμε, είμαι λίγο αφύσικος....

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1154 στις: Ιουνίου 22, 2015, 19:48 »
Θα λειτουργήσω ως άλλος Γιούνκερ και θα προωθήσω την ονομασία αντίσταση πηνίου. :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:


Πηνίο υπό την έννοια της φυσικής μορφής, αντίσταση υπό την έννοια της ιδιότητας που αξιοποιείται:
 αντίσταση πηνίου

 :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120676 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510788 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi