vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, gfilip, ZoeM, camber

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1125 στις: Ιουνίου 11, 2015, 01:26 »
1.5 σε μηχ. είναι πολλά, αλλά αφού σε ικανοποιεί...

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1126 στις: Ιουνίου 11, 2015, 08:48 »
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1127 στις: Ιουνίου 11, 2015, 09:38 »
Εγώ πάντως επιμένω...αν δεν μπει non, δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά.

Το non είναι ένα σύρμα με πολύ μικρότερη αντίσταση από το σύρμα που χρησιμοποιούμε ως αντίσταση(ni200), απλά για να μη θερμαίνεται χωρίς λόγο εκεί που δεν πρέπει.
Οπότε αφού χρησιμοποιούμε το νικέλιο ως αντίσταση, ένα πολύ καλό υλικό για το 'non' μας είναι το σύρμα από ασήμι που έχει πολύ μικρότερη αντίσταση.


Φίλε μου, το ni200 ειναι non και το χρησιμοποιείς άνετα όπου υπάρχει ανάγκη για αντισταση n-r-n.


Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1128 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:41 »
Κάνεις λάθος.

Όπως έγραψα και παραπάνω, το 'non' είναι ένα σύρμα που έχει μικρότερη αντίσταση από το σύρμα που χρησιμοποιούμε για την αντίσταση μας, ώστε να μην
θερμαίνονται τα πόδια της αντίστασης που δεν έχουν επαφή με το φιτίλι μας.

Αν για την αντίσταση χρησιμοποιούμε NiCr ή Kanthal, τότε το ni200 που έχει μικρότερη αντίσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως 'non'.
Αν χρησιμοποιουμε ni200 για την αντίσταση, τότε χρειαζόμαστε κάποιο σύρμα με μικρότερη αντίσταση από το ni200 για 'non'.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1129 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:09 »

Επίτρεψε μου να πω οτι αυτό που λες είναι πέρα για πέρα λάθος.
Το non δεν πρέπει απλά να είναι χαμηλότερης αντίστασης από το resistance που χρησιμοποιούμε. Αν ήταν έτσι τότε να βάλω kanthal A1 & kanthal D που το ένα έχει μικρότερη αντίσταση από το άλλο και να λέω ότι έστησα με non.
To non πρέπει να έχει σημαντικά μικρότερη (όσο το δυνατόν πιο κοντά προς την μηδενική αντίσταση) γιατί εκτός του ότι δεν πρέπει να πυρώνει, δεν πρέπει να καταναλώνει άσκοπα και ενέργεια που θα έπρεπε να κατευθύνεται μόνο προς την αντίσταση. Για αυτό το λόγο και το αποκαλούμε non ("χωρίς αντίσταση" δηλαδή).
Επίσης δεν έχω δει κάποιο ατμοποιητή που στο στήσιμο του να απαιτεί το ρολο του resistance wire να τον παίρνει το ni200 και τον ρολο του non κάτι άλλο, αν έχεις κάποιο παράδειγμα θα χαρώ να το μάθω.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1130 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:47 »
Διάβασε λίγο τα προηγούμενα posts - μιλάμε για dripper σε mod με TC.

Έχεις δίκιο ότι η διαφορά μεταξύ silver/ni200 δεν είναι τόσο μεγάλη όσο μεταξύ ni200/kanthal,
αλλά είναι πολύ καλύτερο απ'το να χρησιμοποιούμε σκέτο nickel για όλη την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1131 στις: Ιουνίου 11, 2015, 17:24 »
Για αυτό που λες στο τέλος αν είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς ni & κάτι άλλο με λιγότερη αντίσταση,δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν το γνωρίζω. Δεν έχω δει όπως είπα κάποιο στήσιμο που να μην καλύπτεται με σκέτο ni αλλά να θέλει και κάτι με ακόμα χαμηλότερη αντίσταση στα άκρα του ni.
Εξάλλου το TC λειτουργεί με ni200 ή και με titanium σε κάποιες νεώτερες υλοποιήσεις tc. Αν "παρεμβάλλεις" και άλλο σύρμα δεν ξέρω τι επίδραση μπορεί να έχει, ας μας διαφωτίσει κάποιος που το γνωρίζει.


Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1132 στις: Ιουνίου 11, 2015, 17:53 »
Στο κύκλωμα δεν παίρνει μέρος μόνο η αντίσταση και τα ηλεκτρονικά του mod αλλά και ολόκληρος ο ατμοποιητής, τα καλώδια, ο κονέκτορας 510, ...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε δει και άλλα μέταλλα μεταξύ mod/αντίστασης(SS, ορείχαλκο, ασήμι, χρυσό, χαλκό, κτλ), αφού οι ατμοποιητές μας
είναι φτιαγμένοι ή έχουν κομμάτια από αυτά...δεν προτείνω κάτι καινούριο/επαναστατικό/περίεργο!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1133 στις: Ιουνίου 21, 2015, 02:16 »
Δεν ξέρω αν είναι "κάτι καινούριο/επαναστατικό/περίεργο".
Ξέρω ότι μου δούλεψε.
Ni200 0.16mm τέσσερις σπείρες σε διπλό 2mm φυτίλι.
Ασημόσυρμα για non.
Για συγκόλληση με tsaf, ούτε να το συζητάς.
Σταυρόκομποι τυλίγματα γαμκομποι, κάποια στιγμή ενώθηκαν.
Το ασημόσυρμα ή δεν ήταν 0.2mm ή ως πολύ μαλακό, μου μαλάκωσε το νευρικό σύστημα για να σφηνώσει το κεραμικό στον πόλο που να του σφηνώσει ο πώλος του παλιο και να του ανάψει το ασήμι της non του μέσα.

9W ~1900C, TC στους 2000C.  Μαγεία...
Κάποια στιγμή άρχισε να στεγνώνει.
Ξεκίνησε να πωλοβαράει το DNA.
Προστασία θέρμανσης, τι μου κάνεις ατμιστή μου και κάτι τέτοια μου 'λεγε.
Εμένα στα non μου.
Το άφησα να χτυπιέται κάμποση ώρα, μέχρι που σταμάτησε ο ατμός.
Μαγεία σου λέω.
Με εκδικήθηκε στο λαιμό, όπως μόνο το Ni200 ξέρει να μου κάνει.
Το φχαριστήθηκα όμως. Παραλίγο να ανάψω τσιγάρο μετά.

Να 'σε καλά mpekas.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1134 στις: Ιουνίου 21, 2015, 11:13 »
Η απορία μου εμένα είναι η εξής.
Τα tc mods στηρίζονται στο γεγονός ότι για το ni200 και το τιτάνιο τα νεώτερα, είναι γνωστή η αλλαγή της αντίστασης τους όσο θερμαίνονται. Κοινώς το μοντάκι έχει ένα lookup table μέσω του οποίου υπολογίζει την θεωρητική θερμοκρασία βάση της διαφοράς στην αντίσταση.
Αν παρεμβληθεί και άλλο σύρμα με πιό χαμηλή αντίσταση στα άκρα, δεν θα αλλάξει το παραπάνω χαρακτηριστικό?

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1135 στις: Ιουνίου 21, 2015, 11:29 »
Θα αλλάξει, αλλά γι' αυτό πρότεινε ο mpekas κάποιο υλικό με πολύ χαμηλότερη αντίσταση από το Ni200.
Για να έχει την μικρότερη δυνατή επίδραση στην αλλαγή της τιμής της αντίστασης.


Οπότε θα έχεις μία μικρή απόκλιση. Απλά την ελαχιστοποιείς.
(και σίγουρα έχεις καλύτερη εμπειρία από το να χρησιμοποιήσεις μόνο Ni200, όπου θα έχεις ολόκληρα κομμάτια
σύρματος Ni200 να παίζουν σε υψηλές θερμοκρασίες χωρίς να ατμοποιούν)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1136 στις: Ιουνίου 21, 2015, 12:48 »
Οπότε γιατί να θέλουμε να προσθέσουμε επιπλέον σφάλμα στην μέτρηση θερμοκρασίας που κάνει το μοντάκι, έστω και λίγο? Υπερκαλύπτει αυτό το σφάλμα το αποτέλεσμα από το "πιο non από το non" σύρμα?
Με το τελευταίο που λες, είναι σαν να ακυρώνεις ότι στήσιμο n-r-n κάναμε ως τώρα με ni στα άκρα και kanthal στη μέση αφού πυρώνει το non και χαλάει το αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2015, 12:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1137 στις: Ιουνίου 21, 2015, 12:52 »
Στο απαντώ στην παρένθεση. Γιατί είναι προτιμότερο από ένα κομμάτι Ni200 που "ζεματάει" όντας μη ποτισμένο
με υγρό και μη ατμοποιώντας. Συν του ότι άλλες θερμοκρασίες έχεις στο Ni200 που διαβρέχεται, άλλες (πιο υψηλές)
σε αυτό που είναι στεγνό και απλά οδηγεί στους πόλους.
Εσύ μία θερμοκρασία θα βλέπεις, είναι η μέση θερμοκρασία όμως.Τα άκρα, που δεν διαβρέχονται, θα έχουν πιο
υψηλή θερμοκρασία από την ορισμένη και το κέντρο, που διαβρέχεται πιο χαμηλή. Αποτέλεσμα: μη ισορροπημένο.


Οπότε είναι προτιμητέα η λύση του ελαχίστου σφάλματος. ;)


Δεν το ακυρώνω. Τα πάντα είναι σχετικά. Το Ni που χρησιμοποιούσαμε σαν Non είναι αμελητέο σαν αντίσταση
 σε σχέση με το Kanthal, γι' αυτό και δεν πύρωνε. Το αντίστοιχο γίνεται και τώρα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2015, 12:57 από johnnypatras »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1138 στις: Ιουνίου 21, 2015, 12:56 »
Τι να πω, εγώ το βρίσκω υπερβολικό αυτό το στήσιμο αλλά περί ορέξεως... Ναι μεν θα πυρώσει λίγο και το non αλλά τα άκρα πυρώνουν μετά το κέντρο. Επίσης τα άκρα ακουμπάνε και σε πόλο / κεραμικό.
Ουσιαστικά μου κάνει σαν να λέμε ότι πουθενά δεν πρέπει να στήνουμε χωρίς non στα άκρα σε κανένα ατμοποιητή.
Όταν με το καλό μου έρθει το tc μοντάκι μου, θα το δοκιμάσω πάντως, γιατί αν όντως δίνει καλύτερο αποτέλεσμα, αξίζει ο επιπλέον κόπος / χρόνος.
Βέβαια αν δεν παίζει με τσαφάρισμα, δεν στρίβω με το χέρι με καμία δύναμη :)

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1139 στις: Ιουνίου 21, 2015, 13:00 »
Ιδανικά ναι! ;D


Αλλά εδώ έχει νόημα, γιατί τα ποδαράκια αποτελούν πολύ μεγάλο ποσοστό του συνολικού μήκους της αντίστασης,
τόσο ώστε πιθανόν να υπάρχει μεγάλη επίπτωση αν δεν δωθεί προσοχή.


Σε έναν kayfun π.χ. μπορεί τα ποδαράκια να είναι π.χ. το 2-7% του μήκους της αντίστασης.
Εδώ μιλάμε για άνω του π.χ. 20-30%. Οπότε αντιλαμβάνεσαι την επίδρασή τους στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541300 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50066 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597114 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357614 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1221 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591646 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios