vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 7 χρήστες
ZoeM, maprix, pngtszs1976, Milarepa, Joskoil, manoslykos, camber

Twitter

Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Με εχει προβληματισει ανα καιρους το ποσο νικοτινη επαιρνα ως καπνιστης και συγκριτικα ποση νικοτινη παιρνω ως ατμιστης. Η νικοτινη που λαμβανουμε ως ατμιστες εξαρταται φυσικα απο την περικτικοτητα του υγρου μας και την ποσοτητα που ατμιζουμε. Οι μελετες που τρεχουν τωρα πανω στα υγρα θα καθορισουν, φανταζομαι, και την ποσοτητα της νικοτινης που λαμβανεται απο τον ατμιστη.

Με τι ομως συγκρινουμε την ποσοτητα της νικοτινης? Φυσικα αυτη του τσιγαρου.Η γνωμη μου μεχρι προσφατα για την νικοτινη που εχει ενα τσιγαρο ειναι οτι αυτη αναγραφεται στο πακετο. Μετα απο προσφατο ποστ του γιατρου μας, ομως, οτι δεν ειναι οι νικοτινη που εχει ενα τσιγαρο αλλα υπαρχει ISO μετρηση, εκατσα και το εψαξα λιγο.

Παρακατω εχω μεταφρασει τα 2 πιο επεξηγηματικα αρθρα που βρηκα σχετικα με το τι ακριβως ειναι γραμμενο εξω απο το πακετο και κατα ποσο πρεπει να το εμπιστευομαστε. Το 2ο κομματι αναφερεται στα light τσιγαρα οπου εκει οι αναγραφομενες τιμες ειναι μαλλον αρκετα πιο "εξω" απο την πραγματικοτητα.

Μεθοδοι Ελεγχου νικοτινης κλπ στα τσιγαρα

Οι εταιρίες τσιγαρων μετρουν τον μέσο όρο της περιεκτικότητας των τσιγάρων σε πίσσα, νικοτίνη και μονοξείδιο του άνθρακα με τη χρήση τυποποιημένων μεθόδων ελεγχου με μηχανες. Οι κανονισμοί στις περισσότερες χώρες προβλέπουν ότι οι εταιρίες πρεπει να χρησιμοποιούν τη μέθοδο ελεγχου που αναπτύχθηκε από το Διεθνή Οργανισμό Τυποποίησης (ISO). Στις ΗΠΑ, οι εταιρείες ακολουθούν τη μέθοδο που αναπτύχθηκε το 1967 σε συνεργασία με την Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου (FTC). Μια άλλη γνωστή μέθοδος ελέγχου με μηχάνημα αναπτύχθηκε από το υπουργείο Υγείας του Καναδά, το ρυθμιστικό φορέα που ρυθμίζει τα προϊόντα καπνού στον Καναδά. Οι μέθοδοι αυτές συγκρίνουν την περιεκτικότητα σε πίσσα, νικοτίνη και μονοξείδιο του άνθρακα από διαφορετικές μάρκες τσιγάρων όταν καπνίζονται από μηχάνημα κάτω από πανομοιότυπες εργαστηριακές συνθήκες και προσδιορίζουν τις σχετικές διαφορές των αποδόσεων τους.

Οι μέθοδοι ελεγχων με μηχανες συγκρίνουν διαφορετικές μάρκες τσιγάρων όταν αυτές "καπνίζονται" από ένα μηχάνημα κάτω από πανομοιότυπες εργαστηριακές συνθήκες. Όπως έχουν δηλώσει οι ρυθμιστικές αρχες, οι εξετάσεις δείχνουν τις σχετικές διαφορές μεταξύ των εμπορικών τσιγαρων, με την παραδοχή ότι στην κάθε μάρκα το τσιγαρο κρατιέται και καπνιζεται με τον ίδιο τρόπο όπως και στο μηχάνημα. Για παράδειγμα, στις μεθόδους ISO και της FTC, το μηχάνημα παίρνει μια εισπνοή διάρκειας δύο δευτερολέπτων συγκεκριμένου όγκου καπνού (35 ml) κάθε λεπτό. Στη μέθοδο ελεγχου του Υπ. Υγείας του Καναδά, οι οπές εξαερισμού στα τσιγάρα με φίλτρο μπλοκάρονται, και λαμβάνονται μεγαλύτερες και πιο συχνές εισπνοές (55 χιλιοστόλιτρα μία φορά ανά 30 δευτερόλεπτα). Ως αποτέλεσμα, οι αποδόσεις σε πίσσα και νικοτίνη της ίδιας μάρκας τσιγάρων είναι πολύ μεγαλύτερες όταν η μέθοδος του υπουργείο Υγείας του Καναδά χρησιμοποιείται. Η μέθοδος αυτή συχνά αναφέρεται ως  "εντατική μέθοδος» του υπουργείο Υγείας του Καναδά.

Το 1967, η FTC δήλωσε, "Δεν υπάρχει ελεγχος που μπορεί να αναπαραγάγει επακριβώς τις πραγματικές συνθήκες του καπνίσματος και, σε γενικές γραμμές ορίων, καμία μέθοδος δεν μπορεί να θεωρηθεί "σωστη" ή "λάθος"-ο σκοπός των δοκιμών δεν είναι να προσδιορίσει η ποσότητα πίσσας και νικοτίνης που εισπνέει ένας καπνιστής, αλλά μάλλον να καθορίσει την ποσότητα πίσσας και νικοτίνης που απελευθερώνεται κατά το κάπνισμα του τσιγάρου από το μηχάνημα, σύμφωνα με την προβλεπόμενη μέθοδο. "

Αρκετοι δημόσιοι οργανισμοι υγείας, συμπεριλαμβανομένης της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (WHO), έχουν δηλώσει ότι οι μέθοδοι ISO και FTC παρέχουν παραπλανητικές πληροφορίες σχετικά με την περιεκτικότητα σε πίσσα και νικοτίνη που εισπνέεται από τον καπνιστή, και συστηνουν οτι οι αριθμοι  πίσσας, νικοτίνης και μονοξείδιου του άνθρακα, δεν πρέπει να γνωστοποιούνται στους καταναλωτές. Ωστόσο, πολλές χώρες, συμπεριλαμβανομένων όλων των κρατών μέλων της Ε.Ε, απαιτούν οι αριθμούς να εκτυπωθούν στα πακέτα των τσιγάρων και, σε ορισμένες χώρες, στις διαφημίσεις.

Η Ομάδα Μελέτης της WHO για τον κανονισμό του καπνίσματος και αλλες Ομάδες Εργασίας για τη ρύθμιση των προϊόντων καπνού έχουν προτείνει τη χρήση και του ISO και του υπουργείου Υγείας του Καναδά για τη μέθοδο ελεγχου συστατικών στον καπνό του τσιγάρου.

Πηγή: http://www.pmi.com/en_pl/tobacco_regulation/regulating_tobacco_products/regulation_of_tobacco_smoke/testing_methods/pages/testing_methods.aspx

Για τα light τσιγαρα:
Τροποποιήσεις στο τσιγάρο και "αντισταθμιστικά" το κάπνισμα

Τα light τσιγάρα ξεγελουν τις μηχανών του καπνίσματος μέσω διαφόρων τεχνικών. Το διάτρητο Φίλτρο από μικροσκοπικές οπές  ένος ελαφρού τσιγάρου, για παράδειγμα, αποκαλύπτεται όταν καπνίζονται από μηχάνημα, και ως εκ τούτου, ο καπνός του τσιγάρου είναι σε μεγάλο βαθμό αραιώμενος με αέρα και προκαλεί τα μηχανήματα να αναφέρουν ψευδώς χαμηλά επίπεδα νικοτίνης και πίσσας. Όταν καπνίζουν ανθρώπινοι καπνιστές, σε αντίθεση, το φίλτρο αυτό είναι συνήθως καλυμένο από τα χείλη και τα δάχτυλά του καπνιστής. Κατά συνέπεια, καλύπτονται οι μικροσκοπικές τρύπες του φίλτρου, και το light γίνεται τσιγάρο που αντιστοιχεί στην πραγματικότητα σε ένα κανονικό τσιγάρο. Ορισμένοι κατασκευαστές προϊόντων καπνού αυξανουν επίσης το μήκος του χαρτιού περιτυλίγματος που καλύπτει το φίλτρο του τσιγάρου, αυτή η τροποποίηση χρησιμεύει στο να μειωθεί ο αριθμός των «ρουφηξιών» στη διάθεση του μηχανικού ελέγχου και να περιορίσει την ποσότητα του καπνού που παρεχεται μηχανή. Στην πραγματικότητα, όμως, ο καπνος βρίσκεται κάτω από αυτό το χαρτί περιτυλίγματος, που δεν έχει «καπνίσει» από τη μηχανή είναι ακόμα διαθέσιμος για να καπνίσει από τον ανθρώπινο καπνιστή.

Η ανθρώπινη πράξη της "αντισταθμισης" είναι ίσως η πιο σημαντική μέθοδος με την οποία τα ελαφρά τσιγάρα εξαπατουν τις μεθοδους ελεγχου των μηχανηματων ISO. Σε αντίθεση με μηχανές, οι ανθρώπινοι καπνιστές ειναι συχνά βαριά εθισμένοι στη νικοτίνη των τσιγάρων, και, κατά συνέπεια, οι καπνιστές αλλάζουν την καπνιστική συμπεριφορά τους ώστε να καταναλώνουν την ποσότητα της νικοτίνης που απαιτείται για να ικανοποιήσει τον πόθο τους. Αντισταθμιστική συμπεριφορά παρουσιάζεται ιδιαίτερα αν ο καπνιστής αλλαζει από τα κανονικά τσιγάρα στα ελαφρά τσιγάρα. Πολυάριθμες επιστημονικές μελέτες αποκαλύπτουν ότι ο καπνιστής πραγματικά «αντισταθμιζει» το χαμηλότερο ποσό της νικοτίνης, με την ενεργό αλλαγή του τροπου που καπνιζει καπνίσματος, ακόμη και την αύξηση του αριθμού των τσιγάρων που καπνίζονται ανά ημέρα. Οι καπνιστές προσαρμόζουν τις τεχνικές τους καπνίζοντας τα τσιγάρα τους "πιο εντονα». πιο εντονο καπνίσμα επιτυγχάνεται με την ληψη μεγαλύτερων, πιο γρήγορων και πιο συχνων εισπνοων, εισπνέοντας πιο βαθιά, από το κάπνισμα περισσότερων τσιγάρων την ημέρα, ή / και από αντανακλαστικο μπλοκαρισμα του φίλτρου του τσιγάρου. λόγω αυτών των αντισταθμιστικών συμπεριφορων στο κάπνισμα, οι καπνιστές εισπνέουν σημαντικά περισσότερη νικοτίνη και πίσσα από ό, τι μετριέται με την μέθοδο ISO μηχάνημα το κάπνισμα.

πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Lights_(cigarette_type)

Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 04, 2012, 17:15 »
απλή μέθοδος για να καταλάβεις πόση νικοτίνη χρειάζεσαι.
κλείδωσε όλα τα υγρά -αρώματα σου σε ένα συρτάρι και κάνε σκέτη βάση η υγρό που δεν σου αρέσει(όχι να σε αηδιάζει,απλά υποφερτό).
πρώτη ημέρα ίσως να ατμίσεις λιγότερο,δεύτερη η τρίτη θα ατμίζεις όσο χρειάζεσαι.
είναι η διαφορά μεγάλη απο πρίν?μειώνεις αναλόγως περιεκτικότητα νικοτίνης των αγαπημένων σου υγρών η φτιάχνεις και μηδενικά.ότι βολεύει τον καθένα



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 04, 2012, 19:14 »
Είναι πάντως γεγονός (όπως επισημαίνει και η PMI) ότι δεν υπάρχουν καπνιστές που καπνίζουν τσιγάρα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι περιεκτικότητες σε πίσσα και νικοτίνη που αναγράφονται στα πακέτα των  τσιγάρων δεν μπορούν  να αποτυπώσουν την ακριβή ποσότητα πίσσας και νικοτίνης που εισπνέει ένας καπνιστής από κάθε τσιγάρο που καπνίζει.
Κάτι αντίστοιχο βέβαια θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι ισχύει και για τα υγρά των Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 04, 2012, 19:48 »
Noμίζω ότι άδικα το παιδεύουμε τόσο.
Ανησυχεί κάποιος μήπως εθίστηκε με το η.τ. σε περισσότερη νικοτίνη;;
Ο οργανισμός μας θέλει συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης. Αυτήν που θέλει λοιπόν, θα την πάρει. Αν κάποιος κάπνιζε 2 πακέτα την ημέρα και τώρα ατμίζει 4 μλ 12ρας, αυτό σημαίνει ότι με τον τρόπο (και τη συσκευή) που ατμίζει, παίρνει την ίδια ποσότητα νικοτίνης μ΄αυτήν που έπαιρνε όταν κάπνιζε (και με τον τρόπο που κάπνιζε)

Αλήθεια, urahara, εσύ αν θυμάμαι καλά, είχες ένα θέμα υγείας και έκανες ταυτόχρονα η.τ. και κ.τ. Νομίζω ακόμη το ίδιο συμβαίνει;;
Μπορείς να κρατήσεις ημερολόγιο να δεις πόσα λιγότερα μλ κάνεις όταν αυξάνεις το κ.τ. και το αντίστροφο;; Εμπειρικό ίσως, χρήσιμο για απλή ενημέρωση όμως.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 04, 2012, 20:28 »
Ως καπνιστής light τσιγάρων, για πολλά-πολλά χρόνια, έχω να πω το εξής:
Δεν ξέρω αν οι μηχανές μέτρησης ξεγιελιώντουσαν λόγο των μικρών οπών στο φίλτρο όπως λέει στο άρθρο, αλλά ο ανθρώπινος οργανισμός νομίζω δεν ξεγιελιέται. Το αναφέρω αυτό διότι μόλις κάπνιζα τσιγάρο της ίδιας μάρκας που δεν ήταν light σε περιεκτικότητα νικοτίνης, το καταλάβαινα αμέσως και η ζαλάδα ήταν εμφανέστατη. Σαν να έκανα 100 στροφές γύρο από τον εαυτό μου. Όπως αυτό ακριβώς μου συμβαίνει και με το η.τ. όταν ατμίσω αρκετές τζούρες μαζί. Η περισσότερη ποσότητα νικοτίνης από αυτή που αντέχεις αμέσως χτυπάει κατακέφαλα. :-X

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 04, 2012, 21:18 »
Noμίζω ότι άδικα το παιδεύουμε τόσο.
Ανησυχεί κάποιος μήπως εθίστηκε με το η.τ. σε περισσότερη νικοτίνη;;
Ο οργανισμός μας θέλει συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης. Αυτήν που θέλει λοιπόν, θα την πάρει. Αν κάποιος κάπνιζε 2 πακέτα την ημέρα και τώρα ατμίζει 4 μλ 12ρας, αυτό σημαίνει ότι με τον τρόπο (και τη συσκευή) που ατμίζει, παίρνει την ίδια ποσότητα νικοτίνης μ΄αυτήν που έπαιρνε όταν κάπνιζε (και με τον τρόπο που κάπνιζε)

Αλήθεια, urahara, εσύ αν θυμάμαι καλά, είχες ένα θέμα υγείας και έκανες ταυτόχρονα η.τ. και κ.τ. Νομίζω ακόμη το ίδιο συμβαίνει;;
Μπορείς να κρατήσεις ημερολόγιο να δεις πόσα λιγότερα μλ κάνεις όταν αυξάνεις το κ.τ. και το αντίστροφο;; Εμπειρικό ίσως, χρήσιμο για απλή ενημέρωση όμως.

Ακριβως για αυτον τον λογο το ψαχνω τοσο petra.. και αν βρω κατι το μοιραζομαι με το φορουμ.

Κανεις λαθος αν πιστευεις οτι η μονη αγωνια καποιου ειναι μηπως παιρνει τωρα περισσοτερη νικοτινη απο οτι με το τσιγαρο. Μπορει να συμβαινει και το αντιθετο, οπως πχ στην δικη μου περιπτωση. Θελω να παιρνω τοση περιπου νικοτινη οση επαιρνα και με το τσιγαρο. Εξαλλου εξακολουθω και καπνιζω μαζι με το ατμισμα γιατι δεν εχω βρει ακομη τις ισορροπιες της νικοτινης που χρειαζομαι. Αν για παραδειγμα με το τσιγαρο παιρνω 10ασια ποσοτητα νικοτινης και γιαυτο ειχα την εξαρση οταν απλα ατμιζα, μηπως αυτο σημαινει οτι πρεπει να παω σε μεγαλυτερες ποσοτητες ή περιεκτικοτητες στα υγρα μου? Αν ναι, ποσο περιπου?

Δεν ειναι τυχαιο που καθομαι και διαβαζω ενα σωρο μελετες, οτι ρωταω γιατρους και οτι μοιραζομαι τους προβληματισμους μου και τα ευρηματα μου εδω στο φορουμ. Πρωτα απο ολα ειναι για μενα. Επειτα ειναι για την ενημερωση των υπολοιπων ατμιστων. Στο φορουμ αυτο δεν πιστευω οτι εξαντλουμαστε στο να σχολιαζουμε τον σχεδιαμο και την τιμη του ταδε μοντ. Μπορουμε να συζηταμε και ιατρικα θεματα που μας απασχολουν. Αυτο λοιπον το θεμα με απασχολει πολυ περισσοτερο απο το αν ο χ ατμοποιητης ειναι καλυτερος απο τον ψ και γιαυτο το ανεβαζω.

Οπως και να εχει, αν θεωρειται το θεμα υπερβολικο/λαθος/ατοπο ή οτι αλλο ... σβηστε το.

Και κατι τελευταιο οσον αφορα το ημερολογιο που μου προτεινεις... εκτος απο μετρημενες τζουρες την μερα που απολαμβανω, τις υπολοιπες τις κανω αναγκαζοντας τον εαυτο μου. Δεν θα μου πει κατι το να κανω λιγοτερα ή περισσοτερα μλ, εχω σκοπο να τα κανω οσα κανω, οπως και στα τσιγαρα το ιδιο συμβαινει.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:40 »
Θελω να παιρνω τοση περιπου νικοτινη οση επαιρνα και με το τσιγαρο. Εξαλλου εξακολουθω και καπνιζω μαζι με το ατμισμα γιατι δεν εχω βρει ακομη τις ισορροπιες της νικοτινης που χρειαζομαι.


Θυμάμαι οταν είχες εκθέσει με αρκετές λεπτομέρειες το θέμα σου, και είχα ψάξει κι εγώ, στο ίντερνετ έστω, καθώς μου είχε φανεί τόσο περίεργο να υπάρχει και κάτι που τελικά το τσιγάρο βοηθάει!!!!
Αλλα με το παραπάνω μπερδεύτηκα λίγο.
Η νικοτίνη αυτή καθεαυτή είναι που βοηθάει? Είχα αποκομίσει την εντύπωση οτι ήταν λίγο πολύ άγνωστο το τι ακριβώς βοηθούσε, ή κάποιος ίσως συνδυασμός πραγμάτων και ουσιών.
κατάλαβα λάθος?
Είναι τελικά η νικοτίνη? Η πράγματι δεν ξερουν επακριβώς?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η νικοτινη των κ.τ. - Τι αναγραφεται στο πακετο
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 08, 2012, 19:47 »
Σωστα το ειπες ειναι λιγο αγνωστο... αλλα λιγο εκτος θεματος να το αναλυσουμε εδω.. :)
Μετα τις τελευταιες μελετες με την διαφορα του ποσοστου νικοτινης στο αιμα των ατμιστων/καπνιστων, βλεπω ενα σοβαρο ενδεχομενο να ειναι η ποσοτητα της νικοτινης που παιρνεις στις 2 περιπτωσεις. Αν δηλαδη, κατα το ατμισμα μονο επαιρνα πολυ λιγοτερη νικοτινη και τωρα που κανω και τα 2 το ισοσταθμιζω... Ειναι ομως υποθεση/σεναριο που ψαχνω...

τελος οφ τοπικ.... ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499304 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy