vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 3 χρήστες
Zdgatapsychs, camber, Jorge

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« στις: Ιουνίου 15, 2015, 16:21 »
Ας δείξουμε στο νήμα συγκεντρωμένα Προτεινόμενα σετάπ για τον Phenomenon... Κάνω την αρχή με κάποια βίντεο και ένα ξεχωριστό και διαφορετικό Coil... Καλό είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το νήμα καθαρό, ώστε να βοηθηθούν οι κάτοχοι αυτού του εκπληκτικού ατμοποιητή. :) Ανεβάστε κι εσείς τις δικές σας φωτογραφίες ή βίντεο. Τα παρακάτω βίντεο, έγιναν με σκοπό να βοηθήσουν... δεν είναι κανόνας, αλλά ενδεικτικά... Φυσικά και υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι σεταρίσματος. 8) Θα με συγχωρήσετε γιατί κάποιες φορές φαίνονται τα χέρια μου και όχι αυτό που πρέπει... :)) Πάμε...

Βίντεο 1... Απλό Spaced Coil τυλιγμένο σε 2,0 mm τρυπανάκι...
https://www.youtube.com/watch?v=l3J6ayxj4n0&feature=youtu.be  


Βίντεο 2... Βαμβάκι σε όλο το deck χωρίς μυτούλες στα αυλάκια...
https://www.youtube.com/watch?v=rGg6uSpo4oE&feature=youtu.be  

Βίντεο 3... Βαμβάκι σε όλο το deck με μικρές μυτούλες στα αυλάκια...
https://www.youtube.com/watch?v=9cGSsnfeq8s&feature=youtu.be    

Βίντεο 4Α και 4Β, (γιατί με διέκοψαν... :tongue_smilie:  )
https://www.youtube.com/watch?v=7lsMflR_yEs&feature=youtu.be  

https://www.youtube.com/watch?v=2lM6Au1lz10&feature=youtu.be

EDIT: Ας με συγχωρήσει ο Wilde που δεν κάνω αναφορά στο όνομά του στο βίντεο 4Α 4Β μιας και πρώτη φωτό με το σετάπ με βαμβάκι σε σχήμα Π ήταν σε δική του φωτό εδώ..
. :-[ :-[
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg822749.html#msg822749 Με συγχωρείτε για ότι λάθος... :-[ :-[ :-[ :-[ Άσχετο με τα βίντεο... Ποιος είπε ότι τα coils πρέπει να είναι στρόγγυλα!!! Νέο σετάπ... Το οποίο έγινε γιατί σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ την τεράστια εισαγωγή του αέρα του Phenomenon Lite Full Air που έχω...Μου έδωσε εξαιρετική γεύση!!!!! Και υπάρχει λογική σε αυτό... ;) Δείτε το και το συζητάμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2016, 15:38 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 15, 2015, 16:29 »
Αν και "παίζω" με τους kfl+ μου ακόμα, subscribed! Εξάλλου "αντιγραφή" από εμάς είναι η βάση πειραματισμών του τρελο-demkoni!

Παρακολουθούμε κι ανάλογα τον χρόνο και τις ορέξεις πειραματιζόμαστε κι εμείς. ;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 15, 2015, 16:50 »
Παραθέτω επίσης τα εξής...


Coil με σύρματα N-R-N και φυτίλι...








Coil με σύρματα N-R-N και βαμβάκι...








Coil στη βάση Lite Full Air...




















Διπλό MC στη βάση Zest...























Τριπλό MC στη βάση Lite Full Air...

















Και ως dripping...






Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 15, 2015, 16:55 »

Ωραίος, εξαιρετικές πληροφορίες.(τη φωτό με το πλαστικό τανκάκι να λιώνει από τις 3 αντιστάσεις δεν την έβαλες)  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 15, 2015, 17:00 »
Ελα ρε σύ demokoni!!!!
Μόνο αυτά έχεις κάνει;  ;D
Κανένα πιο extreme δεν έχεις;;;;  :))
Εγώ πάντως αν ήμουν o Gus, θα σου έστελνα σήμερα κιόλας άλλον έναν δώρο για να παίζεις!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 15, 2015, 17:05 »
 :))


Κάτι έχω στο νου μου... ;) 


Ξέχασα μια φωτογραφία με βαμβάκι σε σχήμα Π





Και φυσικά το σετάπ με τη γάζα...


1ος τρόπος...











2ος τρόπος...











Τοποθέτηση Coil και γάζας...
















Το νήμα ΔΕΝ είναι δικό μου... Ανήκει στον Phenomenon και σε όλους εσάς τους τυχερούς που τον αποκτήσατε...


Βάλτε και τις δικές σας ιδέες με σετάπ. :)


Προσπάθησα να συμμαζέψω όλες τις φωτό του νήματος του Phenomenon αλλά δεν μου βγήκε... :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2015, 18:22 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 15, 2015, 22:02 »
(Καθόσον,ρούκι, ψαράς και άσχετος, όταν λες γάζα εννοείς την κανονική του φαρμακείου ή είναι καμιά ατμιστική ορολογία κάποιου τύπου "εξωτικού" βαμβακιού;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 15, 2015, 22:46 »
Λεπτομέρειες για το σετάπ εδώ

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg843054.html#msg843054

Κάτω κάτω στο ποστ έχω λινκ για το ποιά είναι η γάζα...

Η γάζα φαρμακείου δεν ξέρω αν κάνει... (Ώντας κι εγώ ρουκι ψαράς και άςχετος στο ζήτημα). :dontknow:  :))

Η χρήση της γάζας δεν είναι κάτι νέο... Ίσα ίσα παλιοί ατμιστές τη χρησιμοποιούσαν στα σετάπ τους πριν ακόμη και από την έλευση του βαμβακιού. Οπότε δεν έκανα κάτι νέο... Απλά ήθελα να δω πως ατμίζει με τη γάζα, και ομολογώ οτι το συγκεκριμένο σετάπ μου άρεσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 15, 2015, 23:39 »

1.Κατασκευή αντίστασης(demkoni style) με αξονάκια 1,5 και 2 χιλ. 0,28 kanthal, 7 στροφές και kgd στα 1,68Ω περίπου.
Τοποθετούμε την αντίσταση πιο ψηλά από τις βιδούλες και λοξά από τις τις τρύπες αέρα και στην συνέχει περνάμε το βαμβάκι μας.

2.Στην συνέχεια το κόβουμε στην ευθεία με την βάση και το ανοίγουμε, σαν πεταλούδα.

3.Μετά κόβουμε το βαμβάκι, κάπως έτσι.

4.Διαβρέχουμε το υλικό μας.

5.Μετά σπρώχνουμε προς τα κάτω το υλικό μας πάνω στο ντεκ της βάσης. Θα δούμε ότι θα καλύψει αρκετή επιφάνεια του ντεκ και ότι με την κίνηση αυτή λίγο από το υλικό μας θα μπει στις εγκοπές. Άλλοι βάζουν την λεγόμενη μυτούλα και άλλοι όχι.

6.Και θα γίνει κάπως έτσι.

7.Το τελικό αποτέλεσμα από το στήσιμο που έχουμε κάνει, είναι αυτό.



Είπα να μην βάλω τις παλιές φωτογραφίες και έκανα καινούργιο στήσιμο από την αρχή, το μόνο που αλλάζει είναι το coil που είναι οβάλ. Ελπίζω να μην σας κούρασα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 16, 2015, 11:17 »
Καλημέρα demkoni. Μόλις έκανα το στήσιμο με  αντίσταση 2mm και 1,5mm τρυπανάκι 5 σπείρες αραιές. Κατά κανόνα κάνω mc και ο λόγος είναι ότι ποτέ δεν κάνει τσάφ στο πρώτο πάτημα. 0,30 σύρμα και βαμβάκι ff2 χωρίς να το στρίψω, μόνο ελαφρά το πίεσα λίγο. Η αντίσταση βγήκε 1,2Ω και για αυτό στό επόμενο στήσιμο θα κάνω μια σπείρα παραπάνω για να βγώ γύρω στο 1,4-1,5 .Έχω το istick στα 12,5w 3,8v. Νομίζω ότι μου δίνει αρκετά καλύτερη γεύση και λίγο χτύπημα παραπάνω αλλά επειδή έστησα το phenomenon πρίν 10 λεπτά και ακόμα έχει την βαμβακίλα θέλω να το δώ μόλις στρώσει καλά. Το σκάσιμο όμως υπάρχει στο πρώτο πάτημα, και αυτό όπως είπα μου το κάνει πάντα όποτε κάνω αντίσταση με αραιές σπείρες. Εννοείται ότι δεν ακουμπάνε πουθενά μεταξύ τους. Άν προτείνεις να ανέβω λίγο στα w-v πες μου να το κάνω. Συνήθως ατμίζω 1,4Ω στα 12W-4V. Φωτογραφία δεν ανέβασα  γιατί είναι ακριβός το ίδιο στήσιμο με το δικό σου. Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.


Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 16, 2015, 12:27 »
demkoni μου 'δωσες ιδέα, τρία τρυπανάκια του ενός mm να βγεί τριγωνικό το coil, στήσιμο με τη μύτη κάτω και τη βάση πάνω. Λέω να το δοκιμάσω αργότερα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 16, 2015, 13:02 »
ωραία τα στησίματα που ανεβάζεται αλλά έχω μια απορία. στα περισσότερα το μπαμπάκι φαίνεται ότι βγαίνει έξω απο τις σπείρες που θα βιδώσει η καμπάνα. όταν βιδώνει η καμπάνα πως ήσαστε σίγουροι ότι δεν παρασέρνει το μπαμπάκι ή όποιο άλλο υλικό έχει μπεί για φυτίλι. απο εμπειρία πάντως με τον δικό μου φαινόμενο, πιστεύω πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή σε κάθε στήσιμο το μπαμπάκι να μην είναι μεγαλύτερο σε διάμετρο απο τις σπείρες. όταν στα πρώτα στησίματά μου η διάμετρος του μπαμπακιού ήταν μεγαλύτερη και το άνοιγα  για να αλλάξω το μπαμπάκι είχε μετακινηθεί και έδειχνε ότι το παρέσυρε η καμπάνα.   

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:19 »
Μαστροκωστα (demkoni) , για δοκιμασε και κανα vertical coil στο φαινομενο να δουμε πως τα παει, οχι με τον full air lite ομως αλλα με τη βαση του Zest...Προσωπικα εχω βρει ενα στησιμο που μου ταιριαζει και ακομα το τερας που λεγεται Phenomenon με τρομαζει να δoκιμασω κατι διαφορετικο, αφου ακομα δεν του χω παρει τον αερα...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
demkoni μου 'δωσες ιδέα, τρία τρυπανάκια του ενός mm να βγεί τριγωνικό το coil, στήσιμο με τη μύτη κάτω και τη βάση πάνω. Λέω να το δοκιμάσω αργότερα.  ;D

την πανω βαση του ισοσκελους τριγωνου που θελεις να κανεις τη ρωτησες μηπως προτιμαει καλυτερο αερισμο?? Το λεω γιατι εκει σιγουρα θα αναβει περισσοτερο η αντισταση καθως δεν θα πηγαινει καθολου αερας και πιθανοτατα θα καιει και το αποροφητικο υλικο!
Οπως επισης ενσταση (θεωρητικη) παντα εχω και με το σχημα της σταγονας που ανεφερε ο demkoni, καθως ναι μεν μοιαζει ιδανικο ως προς το αερισμο του αλλα η κορυφη της σταγονας (ακομα και αν ειναι κοντα στην τρυπα αερισμου) πιθανων να εχει θεμα με υπερβολικο πυρρωμα αντιστασης και αρα καψιμο του απορροφητικου υλικου!Ολα αυτα στη θεωρια βεβαια....η πραξη μπορει να μας αποκαλυψει παπαδες!

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 16, 2015, 15:32 »
ωραία τα στησίματα που ανεβάζεται αλλά έχω μια απορία. στα περισσότερα το μπαμπάκι φαίνεται ότι βγαίνει έξω απο τις σπείρες που θα βιδώσει η καμπάνα. όταν βιδώνει η καμπάνα πως ήσαστε σίγουροι ότι δεν παρασέρνει το μπαμπάκι ή όποιο άλλο υλικό έχει μπεί για φυτίλι. απο εμπειρία πάντως με τον δικό μου φαινόμενο, πιστεύω πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή σε κάθε στήσιμο το μπαμπάκι να μην είναι μεγαλύτερο σε διάμετρο απο τις σπείρες. όταν στα πρώτα στησίματά μου η διάμετρος του μπαμπακιού ήταν μεγαλύτερη και το άνοιγα  για να αλλάξω το μπαμπάκι είχε μετακινηθεί και έδειχνε ότι το παρέσυρε η καμπάνα.






Το βαμβάκι μπορει να βγαίνει λίγο παραέξω από τις σπείρες όπως λες, αλλά η καμπάνα στο βίδωμα πιέζει το βαμβάκι προς τα κάτω και δεν το παρασέρνει. Στο ξεβίδωμα της καμπάνας αν το παρατηρήσεις, το βαμβάκι θα φύγει από την θέση του όταν θα την τραβήξουμε. Αυτό έχω διαπιστώση μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 16, 2015, 16:04 »
Αυτό που είπε ο benny... :yes:


Και σε μένα αυτό έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει... το βαμβάκι φεύγει από τη θέση του όταν βγάζουμε την καμπάνα... εκείνη ακριβώς τη στιγμή...


Σε περίεργα σετάπ όμως που δεν θέλω να φύγει το βαμβάκι από τη θέση του, τότε γεμίζω από τις τρυπούλες εισαγωγής του αέρα... ;)




Εν τω μεταξύ νέο σετάπ μου ήρθε στο μυαλό!!!! :idiot1:


Αλλά δεν ξέρω σε ποια βάση να το κάνω... και έχω και το πρόβλημα ότι δουλεύουν απίστευτα και οι δύο Phenomenon που έχω... :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364