vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, FaniFox, camber

Twitter

Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
single coil Παιδια πως μπορώ να βάλω στο nautilus? εαν γίνεται! :hmmm:



Διόρθωση τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2014, 15:36 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 01, 2014, 10:25 »

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:15 »
Εντάξει ο τυπάς έχει ξεφύγει αλλά με micro coil και βαμβάκι και απ ότι λέει η γεύση θα πρέπει να απογειώνετε στον nautilus  :respect:     

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:24 »
Είναι πολύ καλύτερη από την "μαμίσια" αντίσταση με microcoil, το έχω κάνει πολλές φορές με τον ίδιο τρόπο. Και όχι μόνο αυτό, είναι και πολύ εύκολο το στήσιμο. Βέβαια, είναι καλύτερα και με σύρμα non, όχι όμως απαραίτητο.


Ακόμα καλύτερο χτύπημα και ντουμάνι με dual coil με δύο αντιστάσεις 1,8Ω (εκεί απαραίτητα με σύρμα n-r-n), συνολική αντίσταση 0,9 Ω και βαμβάκι (αρκετά δύσκολο στο στήσιμο όμως).


Σε κάθε περίπτωση για όποιον θέλει να τον "επισκευάσει" με οποιοδήποτε τρόπο, δύο είναι από την εμεπιρία μου τα βασικά:


1. Να μην φύγει το απορροφητικό φιλμ που έχουν περασμένο εσωτερικά της κεφαλής και που ελέγχει στην ουσία την τροφοδοσία του υγρού. Σε κάποια κεφαλή που μου έφυγε και τον έστησα χωρίς αυτό είχα υπερτροφοδοσία και πολλά γουργουρίσματα και διαρροή.
2. Το βαμβάκι να απλώνεται και να ακουμπά σε όσο μεγαλύτερη επιφάνεια του παραπάνω φιλμ ώστε να ποτίζεται καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 04, 2014, 02:57 »
Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να βάλω στο nautilus  τις μονές αντιστάσεις απο την Aspire Και παλι? ???




είχα μια κεφαλή απο nautilus που για καποιο λογο δε δουλευε καλα και ειπα να πειραματιστω.
Εβγαλα τη μια αντίσταση δοκιμαστικα και το vamo εγραψε 3,3 ohm...


Έτσι έβγαλα και τη 2η και έβαλα μία στα 1,8 Ohm από μια κεφαλή για protank2... Μια χαρά δουλεύει. Ξέμεινα απο αντιστάσεις γιατι εδώ Δράμα δεν έχω βρει κάπου να τις πουλανε και πρέπει να παραγγείλω απο το ιντερνετ.Έτσι με λίγο πειραματισμό βολεύτικα για το σκ.
Εάν πάρεις το συρματάκι απο μία οποιαδήποτε κεφαλή,το κόψεις στα μέτρα που έχει το φυτίλι του nautilus και την ξανατοποθετήσεις προσεκτικά μια χαρα δουλεύει.


Θα δοκιμάσω και αυτό με το βαμβάκι απο βδομάδα αλλά με βλέπω για kayfun  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 17:28 »
Ενα βιντεο που δειχνει πως να επισκευασετε BVC κεφαλες για τον Ναυτιλο.

https://www.youtube.com/watch?v=9zBGH2wpnPE&list=UUgZd5ygXFoQry9KDGlddSBg

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 13, 2014, 01:38 »
Οποιος φιλος εφτιαξε τον ναυτιλο μηπως θα ηταν ευκολο να βοηθησει;σκεφτομαι να φτιαξω μια αντισταση για να πειραματιστω πριν παω σε επισκευασιμο.
Λοιπον, τι συρμα να χρησιμοποιησω;ποσες σπειρες να κανω και σε ποια διαμετρο;λεω να κανω αντιστασεις απο 1.5 εως 2ωμ.
Οργανικο βαμβακι χρησιμοποιησατε σε λωριδες ωστε να τυλιχτει καλα η αντισταση;η βαλατε και εσωτερικα της;

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini (BVC) Tank Clearomizer
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 23, 2015, 09:39 »
Πολυ ωραιο το βιντεακι αν κιι δεν το ειδα ολο ειχα δει πριν καιρο ενα αλλο αλλα μου φανηκε πολλυ δυσκολο
Αν και χρειαζεσαι ματια γερακιου και χερια χειρουργου για να το καταφερησ
Των nautilo των εχω σαν καβατζα αυτη τη στιγμη με μια ολοκαινουργια μολισ τα πεξη θα πρωσπαθησο να των σεταρο αλλα φιλε γιωργο με τη παχοσ συρματοσ σεταρησ και ποσεσ στροφεσ κανησ


Μεταφορά απο
εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 23:55 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Απ: Aspire Nautilus Mini (BVC) Tank Clearomizer
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 23, 2015, 09:48 »
 Βολεύει λεπτό σύρμα, εγώ τον στήνω με 0.25 σε 2mm διάμετρο 8-9 σπείρες κολλητές με coiler και μου βγαίνει 1.8-2Ω, χωρίς να το κάψω..

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Απ: Aspire Nautilus Mini (BVC) Tank Clearomizer
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 23, 2015, 10:08 »
Φιλε γιωργο σε ευχαριστο για την πληροφορια αλλα 0.25 δεν εχω   θα δοκιμασο με 0.28 με 1 η και 2 σπειρεσ λιγοτερεσ αν τ  καταφερω φυσικα γιατη εκτοσ απο πρεσβιοπια εχω και καπιο τρεμουλο παντωσ σε ολα τα πραγματα αρκει να προσπαθησ

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Απ: Aspire Nautilus Mini (BVC) Tank Clearomizer
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 23, 2015, 10:47 »
Να'σαι καλά Γιώργη! Με 0.28 θα χρειαστείς περισσότερες σπείρες  (όσο πιο χοντρό είναι το σύρμα τόσο μικρότερη αντίσταση έχει) οπότε ίσως χρειαστεί να στρίψεις σε μεγαλύτερη διάμετρο (2.5mm) για να χωρέσει μέσα. Βέβαια όλα αυτά παίζουν ανάλογα με την αντίσταση που θέλεις να δουλέψεις, αν θέλεις κάτω απο 1.8Ω τότε δεν υπάρχει θέμα, απλά εγώ έχω διαπιστώσει οτι ο Ναυτίλος παίζει καλά με μεγάλες αντιστάσεις, μέχρι 2.2Ω τον έχω δουλέψει απροβλημάτιστα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να και μία με twisted 0.20 σημερινή (τώρα που το βλέπω απο πιο κοντά στη φωτό μάλλον ήθελε και άλλο στρίψιμο το σύρμα)

Σύρμα 0,20 σε 2mm και 10 σπείρες στα 1,9Ω βγήκε. Βαμβάκι όχι πολύ σφιχτό και άφησα και μισό εκατοστό μυτούλες έξω που τις αφράτεψα-αραίωσα με καρφίτσα. Χτύπημα 2 σκαλιά πάνω αλλά σε γεύση έχασε αρκετά σε σχέση με απλό mc.  15W και ντουμάνι φούλ!  ;D




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 18:45 από GiorgosRab »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 21:33 »
 Εδώ ένα βιντεάκι που κάνει τα πράγματα πολύ απλά! Το μαύρο 'εργαλειάκι' που βάζει μέσα το coil δεν το χρειαζόμαστε και φυσικά δεν χρειάζεται απαραίτητα να πυρώσουμε το σύρμα. Έχω κάνει παρα πολλές αντιστασεις και όλες με επιτυχία και χωρις dry burn. Επίσης, με αυτο τον τρόπο αλλάζουμε το βαμβάκι πανεύκολα όποτε το θεωρούμε αναγκαίο, χωρις να αλλαξουμε σύρμα απαραίτητα..


Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 18:39 »
Μπράβο παιδιά πολύ κατατοπιστικά όλα τα βιντεάκια, μόλις χρειαστεί αλλαγή η κεφαλή του ναυτίλου μου θα δοκιμάσω και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 08, 2016, 11:59 »
Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω να κάνω κι εγώ τη δοκιμή μου μόνο που δεν έχω ιδέα. Μπορεί να δώσει κάποιος λίγες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το είδος σύρματος και βαμβακίου που χρειαζόμαστε και από που το προμηθευόμαστε; Εννοώ πρέπει να πέσει παραγγελία από net ή θα βρω και σε τοπικά μαγαζιά με εργαλεία κτλ;
Δηλώνω άσχετος και όσο διαβάζω διάφορα θέματα εδω μέσα, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι  :o

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή αντιστάσεων BDC / ΒVC για Aspire Nautilus Clearomizer
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 08, 2016, 12:05 »
Το θέμα αυτό μάλλον έχει μείνει πίσω επειδή πλέον υπάρχει επισκευάσιμη κεφαλή για το ναυτίλο την οποία μπορείς να βρείς εδώ:
http://www.gearbest.com/accessories/pp_286381.htmlhttp://

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12