vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα από αυτά... Του έχω πει ήδη ότι δε θα το χρειαστώ. Έχω ήδη αρχίσει να κοιτάω τις προτάσεις και κατέληξα στο Aspire PockeX. Σας ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια και σιγουρα θα είμαι εδώ γύρω να με ενθαρρύνετε, γιατί βλεπω πως γνωρίζετε πολλά
μια χαρα εισαι για αρχη,θα σε βγαλει αρκετους μηνες και αν δεις οτι σου αρεσει το ατμισμα πας μετα σε κατι αλλο και αυτο μενει για backup,καλη αρχη να εχεις ;)

Ως νεος ατμιστης 1 ετους, θα εδινα την εξης συμβουλη σε οποιον ξεκιναει τωρα το ατμισμα: Παρε κατι οικονομικο για αρχη - ισα να δοκιμασεις την εμπειρια του ατμου για μερικες μερες/εβδομαδες. Επειτα μην πειραματιστεις πολυ με ναυτιλους και μελους και τριτωνες κλπ. Η μονιμη λυση δεν ειναι εκει, ουτε σε κανεναν εργοστασιακο. Ειναι σε εναν ευκολο επισκευασιμο! 

Προσωπικα περασα απο melo 3 mini και nautilus mini και η ταλαιπωρια που εφαγα με τα κουσουρια τους (γενικα των εργοστασιακων και της βασικης διαδικασιας συντηρησης ατμοποιητη με τα tank και το καθαρισμα και τα watt και τις αντιστασεις) ήταν πολυ μεγαλυτερη απο την ταλαιπωρια που χρειαστηκε να περασω για να στησω ενα Kayfun V3 mini κλωνο (35 ευρω) και να αρχισω να απολαμβανω το ατμισμα οπως το θελω. Υπαρχουν πλεον και πολυ πιο ευκολοι επισκευασιμοι οπως ο doggystyle 2k16 (20 ευρω ο κλωνος). Αν μεινεις στο ατμισμα για πανω απο 2μηνο δεν εχει νοημα να μην γευτεις την πληροτητα του επισκευασιμου, οποτε καντο οσο πιο γρηγορα μπορεις και μην παρεις 5 εργοστασιακους αναζητωντας το ιδανικο ή το πανευκολο ή το φτηνο. Δεν υπαρχει εκει... :respect:

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
..ομολογώ αυτο με την δηλητηρίαση....δεν το 'ξερα.... :dontknow:
δηλαδή πως θα πάθεις δηλητηρίαση με 0.8 νικοτίνη ασς πούμε;
Στην πνευμονική τζούρα ο οργανισμός παίρνει περισσότερη νικοτίνη απ' ότι με την τσιγαρίσια, μιας και ο ατμός πάει κατευθείαν στον πνεύμονα. Κι επειδή η πνευμονική είναι και πολύ πιο βαθιά η πρόσληψη είναι ακόμη μεγαλύτερη. Αφήνω κατά μέρος το γεγονός πως οι dripper έχουν μεγαλύτερη παραγωγή ατμού από γεννησιμιού τους. Οπότε, ναι, αν κάνει κανείς απανωτές τζούρες μπορεί να πάθει δηλητηρίαση από την πολλή νικοτίνη. Όπως και όταν καπνίζαμε εάν έκανε κανείς 3-4 απανωτά Prince (τα παλιά με 1,3mg νικοτίνη) μπορούσε άνετα να έχει τα πρώτα συμπτώματα (αναγούλες κλπ). Και τέλος πάντων, αν το ψάξεις όσοι το έχουν γυρίσει σε dripper παίζουν μέχρι το πολύ 0,6...

BTW όταν λέω δηλητηρίαση δεν εννοώ ότι πάμε για νοσοκομείο για τα περαιτέρω, απλώς θα έχει αναγούλες κτλ που είναι οι πρώτες ενδείξεις ότι είμαστε πάνω από τα όρια. Φυσικά, εάν κάποιος συνεχίζει να ατμίζει ενώ έχει αναγούλες κλπ τότε μπορεί να πάθει μεγαλύτερη ζημιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2017, 23:59 από ChristosN »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
μα αν πας σε ντρίπερ να βαρέσεις με 30 - 40 βαττ και 6 άρα...και κάνεις 5-6  απανωτές τζούρες...την ακούς αρκετά...
απο το χτύπημα πρώτον....που δύσκολα αντέχεται και μετά απο την νικοτίνη....
Για να πάθεις υπερνικοτίνοση πρέπει πρώτα να έχεις καταναλώσει αρκετά ml με την ανάλογη νικοτίνη. Και με τσιγατρίσιο αν κάνεις πχ 14 - 18 ml την μέρα θα έχεις το ίδιο φαινόμενο κι ας είσαι και με 9 άρα.

Ενας έμπειρος ατμιστής που θα πάει σε πνευμονικές με οτιδήποτε άτμο, γνωρίζει την σχετικότητα κατανάλωσης και περιεκτικότητος νικοτίνης.
Ενας καπνιστής που εισέρχεται στον ατμό...αν κάνει πως πάει σε πνευμονικό ατμοποιητή το πιθανότερο είναι νιώσει την μπουνιά του μαικ τάισον στον λαιμό του και να τα παρατήσει. Θα τον πνίξει ο ατμός. Δεν λέω όλοι αλλά σε ποσοστό 90% αυτό θα πάθουν.

...πάντως "δηλητηρίαση", όπως την εννοείς,  για να πάθεις πρέπει ή να το πιείς το υγρό.... ή να βαράς όλη μέρα τζούρες ανά 15 δευτερόλεπτα....

μιλάμε βέβαια για extreme καταστάσεις....
Κι εγώ που έκανα για μήνες 18άρα με τσιγαρίσιο και περίπου στα 7-8 μλ ήμουν οκ....μόλις πήγαινα καμιά φορά για τα 10ml ένιωθα αμέσως το μπούχτισμα....
Ισχύει το ίδιο και με το ποτό.... στο τρίτο μπουκάλι ουίσκυ...το 95% είναι για νοσοκομείο :)

και φυσικά ένας ατμιστής που προτείνει για αρχικό πακέτο σε καπνιστή του ενός πακέτου την ημέρα ντριπεράτο εργαλείο...είναι για φασκέλωμα...
εκτός κι αν γνωρίζει ότι ο καπνιστής αυτός κάνει και 2-3 πούρα την ημέρα....
εκεί κάπου να το καταλάβω...

και φυσικά συμφωνούμε απόλυτα στο ότι στην εν λόγω φίλη δεν ταιριάζει το εργαλείο που της πρότειναν :)




ρίξε μια ματιά κι εδώ https://www.dotshop.gr/category-7/zelos-50w-kit-aspire/
Το είδα, άλλα έχω ήδη κάνει την παραγγελία! :) Ευχαριστώ πάντως, ίσως στο μέλλον να μου χρειαστεί! :)

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Παίδες καλησπέρα. Είναι το 2ο μου post, αλλά ουσιαστικά το 1ο μου. Το 1ο ήταν στην αυτοπαρουσίαση. Στην ουσία τώρα...
Δεν έχω πολύ καιρό στο φόρουμ. Χρόνος δεν υπάρχει μπόλικος για να διαβάσω όσο πρέπει ή όπως πρέπει. Βέβαια έχω κάνει κάποιες αναγνώσεις για τα βασικά, αλλά προσωπική μου άποψη: σαν την εμπειρία δεν υπάρχει τίποτα. Παρότι χρόνιος καπνιστής (από το '99) με μέσο όρο ένα πακέτο Prince την μέρα, την 27/03 πήγα και αγόρασα το πρώτο μου starter kit. Ένα Joeytech. Εντελώς βασικά πράγματα δηλαδή. Πήρα και ένα υγρό με 12mg νικοτίνη (αν το εκφράζω σωστά) και από τότε είμαι άκαπνος. Είμαι περήφανος για τον εαυτό μου γι' αυτό το πράγμα...
Ωστόσο, νιώθω τώρα πια πως πρέπει να είμαι με το η.τ. διαρκώς στο στόμα για να ηρεμώ. Ίσως να είναι λανθασμένη εντύπωση αυτή και εδώ είναι που θέλω την εμπειρία σας...
Θα έπρεπε να αλλάξω υγρό? Μου αρέσει να 'χει νικοτίνη αλλά θέλω να έχει και γεύση και άρωμα.
Ή μήπως θα έπρεπε να αλλάξω ΚΑΙ τη συσκευή μου? Να αρχίσω πλέον να εξοικειώνομαι με αντιστάσεις, ωμ (τα οποία προς το παρόν μου φαίνονται ακαταλαβίστικα), ξεχωριστούς ατμοποιητές κλπ?
Από την εμπειρία σας λοιπόν... Ποιες από τις 2 πιο πάνω επιλογές είναι η πιο συνετή, ιδίως για το επίπεδο στο οποίο βρίσκομαι εγώ? Αν μιλήσουμε για συσκευές, θα εκτιμούσα και τις προτάσεις σας (μου αρέσει ας πούμε το istick pico πάρα πολύ... αλλά θα με καλύψει?)
Υ.Γ.: Δε θέλω να γυρίσω στο τσιγάρο, όσο και αν το αγαπάω. Γιατί πραγματικά το αγαπάω και ευχαριστήθηκα κάθε τζούρα που έκανα αυτά τα σχεδόν 20 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
ποιο Joeytech εχεις παρει;βγαζει πολλα μοντελα.....

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Παράλειψή μου... ζητώ συγγνώμη. ego AIO είναι το μοντέλο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2017, 19:52 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
μια χαρα ειναι η συσκευη σου για ξεκινημα,γνωμη μου ειναι να μεινεις λιγο καιρο ακομα ετσι,να σιγουρεψεις οτι δεν θα γυρισεις στο τσιγαρο και κανεις μετα το επομενο βημα για κατι καλυτερο,και σου μενει η συσκευη που εχεις για backup,φυσικα καλο ειναι να διαβαζεις οταν εχεις λιγο χρονο για ενημερωση ;) φυσιολογικο ειναι να εισαι ολη μερα με αυτο στο χερι.....καπως ετσι ειμαστε οι πιο πολλοι

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Άρα να δοκιμάσω να αλλάξω υγρά? Για παράδειγμα περισσότερη νικοτίνη κλπ? Όσο για το διάβασμα, δεν διαφωνώ καθόλου... Σιγά σιγά θα εγκλιματιστώ πιστεύω...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2017, 19:53 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος N0PSYS

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγω με AIO ξεκινησα και σε τρεις μηνες ειμαι με πικο + καιφουν 5 και με αλιεν + unimax 25.
Aποψη μου ειναι οτι τα AIO περισσοτερο σε αποθαρρυνουν απο το ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
μακαρι να υπαρχαν aio οταν ξεκινησα....εδω δεν μας αποθαρρυναν τα ego w,που αγοραζες ενα 10μελο και τα 5 τα ατμιζες και τα αλλα 5 τα επινες ;D

Άρα να δοκιμάσω να αλλάξω υγρά? Για παράδειγμα περισσότερη νικοτίνη κλπ? Όσο για το διάβασμα, δεν διαφωνώ καθόλου... Σιγά σιγά θα εγκλιματιστώ πιστεύω...
πιστευω οτι η 12αρα ειναι μια μεση λυση,οσο για την νικοτινη μονο με δοκιμη θα καταλαβεις αν σε καλυπτει η οχι,δεν μπορει εδω να σου δωσει βοηθεια κανεις δυστυχως οπως και στην γευση του υγρου,αυτο ειναι κατι που θα το βρεις εσυ με δοκιμες,οσο για συκευες υπαρχουν σιγουρα καλυτερες ως προς το αποτελεσμα,εχεις καιρο μπροστα σου,εσυ θα καταλαβεις ποτε εισαι ετοιμος για το επομενο βημα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2017, 19:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Με 12άρα είμαι τώρα... οπότε θα κοιτάξω μήπως την αυξήσω την επόμενη φορά. Αυτό που μου αρέσει είναι πως μακροπρόθεσμα, έχω τη δυνατότητα να ξεκινήσω ένα ευωδιάζον χόμπυ! Η οσμή των τσιγάρων ήταν αυτή που με έδιωξε πιο πολύ, παρά οι επιβλαβείς επιπτώσεις τους....Όπως και να 'χει... θα μείνω για λίγο με το AIO, και αργότερα θα αλλάξω. Ο χρόνος θα τα δείξει όλα... Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες αποκρίσεις σας....

Αποσυνδεδεμένος N0PSYS

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Υπομονη χρειαζεται και πιπιλα να το κανεις χρειαζεται και διαβασμα εδω στο φορουμ χρειαζεται (κι εγω τωρα πηρα αερα σιγα σιγα και συμετεχω μεχρι τωρα διαβαζα) χαχα καθε μερα που περναει νιωθω πιο σιγουρος...

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
επιμονη θελει,σιγουρα ειναι δυσκολοι οι πρωτοι μηνες γιατι καποιες στιγμες θα λειπει η μποχα του τσιγαρου,αλλα με λιγη προσπαθεια ολα καλα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12