vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 14:03 »
Τελείωσα μία δουλίτσα που ήθελα καιρό να κάνω. Έναν πίνακα, κωδικοποιημένο χρωματικά, στον οποίο μπορούμε εύκολα να βρούμε στα πόσα watt ατμίζουμε και τι όριο Ampere πρέπει να έχουμε γι αυτή την επίδοση, αναλόγως αντίστασης και volt. Κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει διάφοροι πίνακες που απεικονίζουν τους νόμους του Ohm, αλλά όσο και αν έψαξα, δεν υπάρχει κάτι τόσο συγκεντρωτικό. Και πάλι αν κάνω λάθος, η διαγραφή είναι ευπρόσδεκτη! Χρησιμοποίησα τιμές αντιστάσεων από 1.20Ω ως 5.00Ω σε βήματα των 0.10Ω, 5.50Ω και 6.00Ω(κάθετη στήλη), ενώ χρησιμοποίησα τιμές τάσης από 3.0V ως 6.0V σε βήματα των 0.1V. Πιστεύω ότι θα το βρείτε χρήσιμο!

https://www.dropbox.com/s/e4rt4e9cku0by9x/Combi.bmp


Σημ: Μπήκε παραπομπή και στο αρχικό μήνυμα του θέματος, σε περίπτωση που θελήσετε να το αναζητήσετε ξανά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 15:06 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 14:06 »
Απο το λιγο που το ειδα καλη δουλεια αλλα θα εχεις παραπονα που δεν εβαλες και αντιστασεις κατω του 1 ωμ  :)) :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 15:34 »
Εγώ τις περισσότερες φορές είμαι μεταξύ 6,5 και 7,5 watt από εκεί και πάνω μου φαίνεται πως αλλοιώνεται η γεύση μου ανεξάρτητα από τι ατμοποιητή χρησιμοποιώ.   

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 15:44 »
Πολύ καλή δουλειά.
Μία επισήμανση. Θεωρείς 4.0-8.5 watt το βέλτιστο στην άτμιση? Ποιος ατμίζει άραγε σήμερα στα 4-5watt?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 16:18 »
4,0 με 8,5 εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ βέλτιστο. Καλύτερα σαν προσωπική μου πάντα άποψη θεωρώ ότι από 6 μέχρι max τα 8,5 watt είναι κομπλέ. Ιδικά όταν μιλάμε για αντίσταση μικρή π.χ. 1,8 ohm πιστεύω ότι δίνοντάς του πάνω από 8 watt σου αλλοιώνει πολύ την γεύση (μιλώντας πάντα για εργοστασιακούς ατμο γιατί η αλήθεια είναι πως οι επισκευάσιμοι έχουν μεγαλύτερες ανοχές) και υπάρχει η περίπτωση να πάρεις και καμένο.   

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2013, 15:11 »
Απο το λιγο που το ειδα καλη δουλεια αλλα θα εχεις παραπονα που δεν εβαλες και αντιστασεις κατω του 1 ωμ  :)) :thumpup: :thumpup:

Χαχαχα, το σκέφτηκα όταν είδα ότι έχω βάλει αντίσταση 6Ω. Κάποια στιγμή στο μέλλον, θα αφαιρέσω τις αντιστάσεις άνω των 3Ω και θα ξεκινήσω από το 0,10.

Πολύ καλή δουλειά.
Μία επισήμανση. Θεωρείς 4.0-8.5 watt το βέλτιστο στην άτμιση? Ποιος ατμίζει άραγε σήμερα στα 4-5watt?  :hmmm:


Και εγώ από 9.5 και πάνω παίζω. Πιο πολύ σημασία έδωσα στο "μεγαλύτερη ζωή ατμοποιητή".


Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 17, 2013, 00:42 »
Με lambo l rider 6.0 vw και ατμοποιητή eternity vision στα 2,3Ω, με εξάρα νικοτίνη,
Στα 9watt βρήκα αυτό που μου κάνει τελικά....

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 17, 2013, 11:42 »
Η αντισταση στον genesis οσο βγει, βγηκε. Απο 1,5 εως 2ωμ.
Τα volt στο vv ρυθμιζονται ωστε να φτασω τα 9-10watt.
Μετα απολαμβανω..
Πιστευω εκει ειναι το ιδανικο σημειο για μενα ωστε να παιρνω το κτυπημα που θελω,
αλλα να μην καταστρεφεται και το αρωμα του υγρο απο τα πολλα watt.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 08:09 »
Έχω παρατηρήσει μία αποχή/δε-δουλεύει-σωστά-κριτική, για άτμισμα από 15+ Watt. Πέραν ότι λόγω αυτών και μόνο χθες άτμιζα όλη μέρα με 6mg (και δεν έχω ούτε μήνα που έκανα 12mg) μου φαίνεται περίεργο, καθώς συμβαίνει το αντίθετο για συσκευές που φτάνουν αυτά τα Watt (και παραδόξως και από τους ίδιους ανθρώπους!!).


Τώρα ατμίζω την αναλογία V5,2 Ω1,7 W15,9
"σπιτική" αντίσταση (γιατί ναι, αν το έχεις δοκιμάσει μόνο με εργοαστασιακούς δε θα δουλέψει!) ribbon και 4απλό τριάρι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 11:11 »
μήπως αυτό συμβαίνει διότι το "σπιτικό" σου χρειάζεται 16 βατ για να αποδώσει όσο αποδίδουν άλλα .... άλλων σπιτιών στα 11 βατ;
Αν όχι, μάλλον είσαι το πιο σκληρό καρύδι του φόρουμ  :) :)

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 12:33 »
με τον ατμο που δουλεύω  τώρα από 7.5-8.5 με καλύπτει μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 12:51 »
 Πριν γράψω κάτι, το έχω δοκιμάσει και σκεφτεί ΠΑΡΑ πολύ.
Το κάθε πετυχημένο set up αφορά μία χρυσή αναλογία. Ωμική αντίσταση, Volt, υγρό, νικοτίνη, τροφοδοσία από φιτίλι, είδος σύρματος, πυκνότητα υγρού ΚΑΙ εισαγωγή αέρα.
Το set up που ανέφερα το έκανα στον Olympus σε στήσιμο φιτιλιού, καθώς η τζούρα του είναι πολύ αεράτη. Πριν κάνω αυτό έχω δοκιμάσει, με κάθε ειλικρίνεια τα παρακάτω.
1)Σύρμα α) .16, β).17, γ).20, ribbon 5Χ1 και δ)6Χ1
2) με αντίσταση  α)~1,3  β)~2.0 γ) 2.5, δ)3.0 και ε)3.5
3)Φιτίλι α) 2mm β)3mm
4) φιτίλι α)διπλό, β)τριπλό και τέλος γ)τετραπλό
5)τροφοδοσία από α) SERA, β) βαμβάκι, γ) φίλτρο απορροφητήρα και 4) ένα περίεργο σφουγκαράκι που έχω, αφού πρώτα το έβρασα
 
Όλα αυτά σε ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς (ετοιμάζω συγκριτικό όπως ίσως καταλάβατε…), ανεβοκατεβάζοντας ρεύματα, με εξαίρεση τα
{2.0Ω και 1,3Ω στα  0.16 και 0.17}, {3.0Ω και 3.5Ω σε ribbon}, που δε μου έβγαιναν από στήσιμο και τα παράτησα.
 
Το καλύτερο σχήμα δούλευε σε 14-15 Watt.
Αν κάποιος έχει άλλη σπιτική, που να δουλεύει με την εισαγωγή αέρα του Olympus με πιο χαμηλά Watt, και δεν την έχω ήδη δοκιμάσει, είμαι παραπάνω από πρόθυμος να ακούσω, να στήσω, και να κάνω και οικονομία στο ρεύμα μου (αφού δεν κάνω στα φιτίλια και σύρματα!).
 
Αυτό όμως που με απασχόλησε, ήταν το γιατί κάποιος εξυμνεί ταυτόχρονα το DNA20, με τα 8Watt.
 
Απέχω πολύ από το να είμαι σκληρό καρύδι, και θαυμάζω πολλούς στησιματίες του φόρουμ, ακόμα κι αν δεν τους το έχω πει.
 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 14:01 »
Mάλλον τότε έστησες κάτι που θέλει πολύ ρεύμα για να αποδώσει.
Οπότε, χρειάζεσαι την επιπλέον ισχύ του dna.
Αν μπορείς, κάποια στιγμή δοκίμασε και άλλους άτμο στα ίδια βατ. Το προφανές είναι ότι ο κάθε άτμο θέλει τα δικά του βατ και μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία τους θα δουλεύει εξίσου καλά με 9-11 βατ.
Για τα 8 βατ θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν κάποιος ατμοποιητής χρειάζεται μόνον 8 βατ, μάλλον είναι overkill η χρηση dna. Εξυπακούεται ταυτόχρονα, ότι το να δουλεύει καλά στα 8 βατ οποιοδήποτε μοντ ή πολυβολτική είναι αυτονόητο.


ΥΓ. Μπορεί και να είσαι... μην παίρνεις όρκο για το αντίθετο  :))

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 22:53 »
Από την μέχρι τώρα συλλογή μου, οι μόνοι που, για τα δικά μου στάνταρ ατμίσματος, χρειάζονται 15Watt είναι Olympus και IgoL. Υπάρχει ένα περιθώριο πάνω από εκεί που δουλεύει καλά ένας ατμοποιητής, αλλά μικρό. Παράδειγμα, ο Ναυτίλος που τον βάζω στα 9Watt την παλεύει και μέχρι τα 12, αλλά πιο πάνω δε μου κάνει..

(άσχετο, τη χρειάζομαι δε τη χρειάζομαι την ισχύ, δεν έχω DNA... :( )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2014, 00:41 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 21:24 »
Ερωτηση πρωταρη για να μπαινει στο νοημα,σορυ λιγο οφτοπικ
αν χρησιμοποιηθουν τα 3,7 volt αντι τα 6 περαν των διαφορων σε γευση -αρωμα-χτυπημα θα γινει και μικροτερη θερμικα και χρονικα πυρολυση του συρματος-φυτιλιου;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556590 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 207 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181452 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 75 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 743 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz