vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« στις: Μαΐου 20, 2009, 16:14 »
Εδώ κάνουμε μια συλλογή πληροφοριών από το δίκτυο σχετικά με ένα από τα κυρίαρχα συστατικά των υγρών ατμίσματος ηλεκτρονικών τσιγάρων ώστε να συζητήσουμε το θέμα εδώ.

Ονομασία, σύντομη περιγραφή:
Ε1520 - Προπυλενογλυκόλη (Προπανο-1,2-διόλη) (Βικιπαίδεια)

Επίσης όλες οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σας για την προπυλενογλυκόλη εδώ: http://www.propylene-glycol.com/index.php/faq (στα αγγλικά).

Επίσης: Η προπυλενογλυκόλη κατά μικροβίων:
http://www.tobacco-facts.net/2009/11/e-cigarettes-may-be-more-effective-than-swine-flu-vaccine 
http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,932876,00.html 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 23:33 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 22, 2009, 15:03 »
1520: Προπυλενογλυκόλη

Προέλευση:
Εμπορικά παράγεται από οξικό οξύ και ανθρακικά άλατα.

Λειτουργίες & χαρακτηριστικά:
Χρησιμοποιείται ως διαλυτικό μέσο και αντιοξειδωτικό.

Προϊόντα:
Χρησιμοποιείται ευρέως.

Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης:
Έως 25 mg / kg σωματικού βάρους.

Παρενέργειες:
Δεν έχουν αναφερθεί κατά την χρήση του στα τρόφιμα

Διατροφικοί περιορισμοί:
Κανένας, το 1520 μπορεί να καταναλωθεί από όλες τις θρησκευτικές ομάδες, ακραίους και μη χορτοφάγους.

http://www.food-info.net/gr/e/e1520.htm

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 22, 2009, 15:07 »
Μπράβο, Γιώργο.  :thumpup:
Δεν τα προλαβαίνω και όλα μόνος μου. :heat:

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 26, 2009, 05:39 »
Γειά σε όλους.
Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum. Εδώ και αρκετές ώρες ψάχνω πληροφορίες για να ενημερωθώ για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από προσωπικό ενδιαφέρον και κύρια λόγω της απαγόρευσης που έρχεται.

Όλα καλά. Ως ένα σημείο μου φαινόταν μια τέλεια συσκευή και έψαχνα ποιό θα ήταν το καταλληλότερο για να αγοράσω.

Αλλά...
Υπάρχει μια ένσταση (η διαπίστωση έγινε όταν έφτασα το θέμα propylene glycol -προπυλενογλυκόλη-). Η κύρια ουσία που χρησιμοποιείται στο e-liquid και προφανώς είναι αυτή που παράγει τον ατμό. (Ίσως σαν δεύτερη χρήση της να είναι η διάλυση της νικοτίνης).

Δυστυχώς δεν είναι από τις πιο υγιεινές ουσίες... Το ανώτατο όριο καθημερινής λήψης αναφέρθηκε από τον Atmos ότι είναι 25mg / kg σωματικού βάρους, δηλαδή αν θεωρήσουμε ένα άτομο 70 κιλών, η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 1,75g. Ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου 1,75ml ή αλλιώς 30 σταγόνες.
Αν καταλαβαίνω καλά, η δόση αυτή καλύπτεται με τη χρήση του ηλ. τσιγάρου. Και κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στην λήψη από το στόμα (φάγωμα).
http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol
Και αν διαβάσει κανείς θα διαπιστώσει ότι είναι ερεθιστική ακόμα και στην επαφή με το δέρμα. Και πράγματι τυχαίνει να έχω έρθει σε επαφή με γλυκόλες (αιθυλενο-γλυκόλη, προπυλενο-γλυκόλη, βουτυλενο-γλυκόλη, και μεγαλύτερα μόρια πολυ-προπυλενο-γλυκόλες). Η γλυκερίνη έχει παρόμοια χημική σύνθεση.
Tυχαίνει να έχω έρθει σε επαφή με polypropylene glycol PEG400. Aν διαβάσει κανείς http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/p5029.htm θα δει ότι έχει παρόμοιες τοξικολογικές δόσεις με της propylene glycol http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/p6928.htm
(στην κατηγορία 11. Toxicological information).
Και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η polypropylene glycol PEG400 είναι πραγματικά ερεθιστική για το δέρμα. Μια σταγόνα πάνω στο δέρμα σε μερικά λεπτά δημιουργεί ελαφριά φαγούρα, μεγαλύτερος χρόνος κοκκίνισμα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν πώς η propylene glycol είναι ασφαλής στην αναπνοή.
Βέβαια, δεν γνωρίζω καλά χημεία. Κάποιος χημικός θα μπορούσε να διαφωτίσει περισσότερο. Και είμαι "σκληρός" καπντιστής, έτσι δεν ξέρω ποιό είναι καλύτερο, τσιγάρο ή e-τσιγάρο???
Συγνώμη αν βάζω σε σκέψεις αρκετό κόσμο που ήδη χρησιμοποιει το ηλ. τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 26, 2009, 05:59 »
Δεν είναι καθόλου κακός ο προβληματισμός και πολύ καλά έκανες που έγραψες το μήνυμά σου. Ό,τι περισσότερο μαθαίνουμε για τις ουσίες που περιέχουν τα υγρά άτμισης, καλό είναι.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας κατ' αρχήν.

Τώρα σχετικά με τα παραπάνω, με την πρώτη ματιά όντως σου δημιουργούνται σκέψεις. Σε ό,τι αφορά την ημερήσια δόση, νομίζω ότι δεν πρέπει να την υπερβαίνουμε ακόμα και με "γερό" άτμισμα γιατί άλλο υγρό κι άλλο ατμός. Αν τον ζυγίσεις σε γραμμάρια θα χρειαστείς μεγάλες ποσότητες.

Σχετικά με τους ερεθισμούς στο δέρμα, θα έλεγα ότι μάλλον δεν αποτελεί δείκτη τοξικότητας. Ο καπνός π.χ. (το φυτό) σε επαφή με το δέρμα δε μας πειράζει καθόλου, αντίθετά όταν τον εισπνέουμε καιόμενο έχει βλαπτικές ιδιότητες. Από την άλλη, αν ακουμπήσεις τσουκνίδα, ξέρουμε τι θα συμβεί, ως ζωμός όμως είναι θεραπευτικός για στομαχικές διαταραχές, νεφρίτιδα κ.ά. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν σίγουρα πολλά ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 26, 2009, 08:22 »
Διάβασα με προσοχή το μύνημα φίλε John 22.Εχεις δίκιο και θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα και επειδή δεν είμαι ειδικός θα μιλήσω για την δική μου εμπειρία.Καπνίζω από τα 17 και τώρα έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω μια ανηφόρα,ένιωθα τα πνευμόνια μου να με καίνε κάθε φορά.Είναι η τρίτη μέρα που ατμίζω και ήδη νιώθω καλύτερα στην αναπνοή.Και δεν υπερβάλω.Ισως τελικά από δύο κακά να έχουμε να διαλέξουμε το μικρότερο.Ισως είναι θέμα επιλογής πια.

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 01, 2009, 02:05 »
Μία καλή πηγή με εύστοχες ερωτοαπαντήεσεις στα σβέλτα..

http://www.eoearth.org/article/Public_Health_Statement_for_Ethylene_Glycol_and_Propylene_Glycol

Αποσυνδεδεμένος tolisd

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε... και καλό άτμισμα μάγκες!
    • BAUER ENERGY
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 01, 2009, 23:52 »
"Propylene glycol is also used to create artificial smoke or fog used in fire-fighting training and in theatrical productions"

Δεν έχει και άδικο... Οι τεχνητοί καπνοί στα club, δεν νομίζετε ότι μυρίζουν τουλάχιστον σαν PG e-liquid ατμό;Πολύ πιο βαρύ και χάλια γεύση στην εισπνοή τους βέβαια, αλλά το καταλαβαίνεις ότι έχουν μεγάλη σχέση μεταξύ τους  :eyesplash: Μήπως τελικά η VG είναι ότι καλύτερο για το άτμισμα; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 01, 2009, 23:57 »
Κι εγώ πάντως σκέφτομαι να σταφώ στη VG.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 13, 2009, 13:59 »
Να ρωτησω εχει καποιος "παντρεψει" pg μαζί vg?
Υπάρχει προβλημα? ???

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 13, 2009, 14:10 »


Την έκανα εγω την πατάτα!
 :thumpdown: :thumpdown: πολύ άσχημη γευση, μην το δοκιμάσεις κάν!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2012, 01:50 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 13, 2009, 14:25 »
Ευχαριστώ (cool) undertaker ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 13, 2009, 15:15 »
Να ρωτησω εχει καποιος "παντρεψει" pg μαζί vg?
Υπάρχει προβλημα? ???
Κι εγώ το έκανα αλλά δε λέει όπως είπε κι Under, καλύτερα ξεχωριστά! :yes:

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 20, 2009, 14:43 »
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως δηλαδη κανετε την VG? Παιρνεις μια γλυκερινη απο το
φαρμακειο και τη ριχνεις στο ατμ??? Και γευση πως εχει?
Γιατι στο youtube δειχνουν οτι την αναμειγνυουν 50/50 με ενα κανονικο liquid και ειναι οκ.
Αυτο δοκιμασατε και ηταν χαλια?

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 20, 2009, 14:51 »


Εγω πήρα το EcoPure (το οπόιο είναι υγρό με VG) και το ανάμειξα με PG υγρό. Το αποτέλεσμα ήταν (επιεικώς) άθλιο!!!  :laugh1:

Δεν εχω δοκιμάσει, και δεν προβλέπω να το κάνω στο άμεσο μέλλον, καμμία από τις "αλχημείες" που προτείνουν στο Youtube για "σπιτικά" υγρά...
Μ'αρέσω έτσι όπως είμαι, και δεν προτίθεμαι να βγάλω ουτε ουρά ουτε κέρατα!  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2012, 01:51 από Yiannis Rasta »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364