vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, ZoeM

Twitter

VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 16:01 »
VINCI X by VOOPOO
Το νέο pod mod





Μια πρωτότυπη πρόταση από την VOOPOO. Το νέο vinci X συμπληρώνει την οικογένεια VINCI, που ως τώρα είχε ένα μοντέλο με σταθερά βατ, ένα με εναλλασσόμενα και σταθερή μπαταρία 1500mah. Τώρα η οικογένεια απέκτησε και ένα vinci με εναλλασσόμενα βατ και αποσπώμενη 18650. Για να το πετύχει αυτό μεγάλωσε κατά 14 χιλιοστά στο ύψος και 4 στο πλάτος, ενώ άλλαξαν και τα χρώματά του, προσφέροντας 7 διαφορετικές επιλογές.
Η άλλη διαφορά που μπόρεσα να βρω είναι ότι το Χ δε διαθέτει εναλλαγή αυτόματης και χειροκίνητης λειτουργίας, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της εταιρίας.
Επομένως, για όσους εντρύφησαν στο vinci, τα νέα δεν είναι πολλά.
Ξεκινώντας με τα τεχνικά, με διαστάσεις 117Χ29,5Χ25,3 είναι μάλλον αρκετά τσουπωτό για ποντ. Δεν θα μπορούσε όμως να χωράει μια 18650 αλλιώς. (BTW, το βιδωτό καπάκι της μπαταρίας βάζει κάτω σε ποιότητα πολλά πανάκριβα ευρωπαικά μοντάκια, μιας και βιδώνει και ξεβιδώνει «βούτυρο»)




Φοράει το gene ai chip, που του επιτρέπει να κουμπώνει κάθε φορά τα βατ στη μέση ακριβώς του εύρους λειτουργίας της κάθε μιας από τις 5 αντιστάσεις που είναι συμβατές. Ο χρήστης μπορεί στη συνέχεια να κατεβάσει όσο θέλει τα βατ, όχι όμως και να τα ανεβάσει πέραν του μέγιστου εύρους λειτουργίας κάθε κεφαλής. Εκεί ενεργοποιείται κόφτης κι εμφανίζεται το μήνυμα MAX POWER. Αυτό παρέχει προστασία στους «ξεχασιάρηδες»
Το p(m)od παρέχει επίσεις προστασίες: βραχυκυκλώματος, 10’’ τζούρας, υπερφόρτισης, υπερβολικής εξόδου βατ, λειτουργίας κεφαλών πάνω από το μέγιστο εύρος τους σε βατ, υπερεκφόρτισης μπαταρίας, θερμοκρασίας και τοποθέτησης της μπαταρίας ανάποδα.







Λειτουργεί σε 5 ως 70 βατ (με την ανάλογη κεφαλή τα 70) και είναι συμβατό με τις εξής PnP κεφαλές
Pnp M1 0.45Ohm 28-35W  DL
PnP  R1 0.8Ohm 12-18W  MTL Half DL
PnP C1 1.2Ohm 10-15W MTL
PnP VM1 0.3Ohm 32-40W DL
PnP VM4 0.6Ohm 20-28W DL
Στο πακέτο περιέχονται οι 0.3 και 0.6




Το τανκ χωράει 2μλ αν βρίσκεστε στην Ευρώπη και 5.5 μλ αν βρίσκεστε οπουδήποτε αλλού. Κουμπώνει με μαγνήτες και παρά τις υποσχέσεις της VP περί τέλειας στεγανότητας, είδα λίγη υγρασία στο πάνω μέρος του σώματος του ποντ. Η τάπα πλήρωσης χρειάζεται νύχι και δύναμη για να βγει, κρύβει όμως μια οπή που γεμίζει με κάθε είδους μπουκαλάκι, όχι μόνο με βελόνα. Η κεφαλή μπαίνει κουμπωτά και πατάτε λίγο για να σφηνώσει. Το ενσωματωμένο επιστόμιο είναι φαρδύ εσωτερικά. Καλό για DL, όχι τόσο για MTL. Στο πλάι της μπαταρίας και πάνω, έχει 3 οπές για να μπαίνει αέρας στην κεφαλή.



Η οθόνη είναι έγχρωμη, μεγάλη (0.96’) και έχει ενδείξεις μπαταρίας, βατ, βολτ, puffs διάρκειας puffs και αντίστασης. Επίσης, μπορεί να κλειδώσει.
Όταν πρωτοάνοιξα το ποντ, μου ζητήθηκε να βάλω την ώρα. Αλλα η ώρα δεν φαίνεται στην οθόνη. Ο λόγος που μου ζητήθηκε, ήταν για να μπορεί το ποντ να κρατήσει στατιστικά 14 ημερών για το πόσα puffs κάνω την ημέρα. Εφετζίδικο, αλλά μισοάχρηστο, μια και οι περισσότεροι έχουν δυο συσκευές, αλλά κι επειδή ο μετρητής μηδενίζει αν βγάλετε την μπαταρία για φόρτιση. Μόνο με usb φόρτιση λειτουργεί.






Στο ζουμί τώρα; Είναι καλό; Να το πάρω;
Το θέμα με τα ποντάκια που έχω δοκιμάσει είναι ότι ουσιαστικά είναι ένα πισωγύρισμα στις ego Μπαταρίες. Κατά πολύ χειρότερο μάλιστα, μια και δεν δέχονται άλλους ατμοποιητές. Με μπαταρία στα 3.7 βολτ και MTL αντιστάσεις πάνω από ομ, οι MTLάδες δεν έχουν πολλές πιθανότητες να απολαύσουν άτμισμα, εκτός αν πουσάρουν τη νικοτίνη. Εκτός από το περίφημο Ego one της Joyetech που είχε κεφαλές μισού ομ για Dl και 1 ομ για MTL συν επισκευάσιμες και λειτουργούσαν με ένταση στην 3.7 μπαταρία, δεν συνάντησα άλλο αιο ή ποντ που να με ικανοποιεί χωρίς πουσαρισμένη νικοτίνη. Και πάλι, σε άλλα ούτε η τζούρα με ικανοποιούσε, ούτε η γεύση, έστω και με πουσαρισμένη νικοτίνη.
Επομένως, η δυνατότητα αυξομείωσης βατ σε ένα ποντ είναι σίγουρα κάτι θετικό. Και το vinci εδώ παίρνει άριστα.
Οι ενσωματωμένες κεφαλές που πετιούνται μαζί με το τανκ επίσης ποτέ δε μου έδωσαν καλό αποτέλεσμα. Αντίθετα, αν μια κεφαλή που χρησιμοποιείται σε έναν ατμοποιητή είναι συμβατή με ένα ποντ, σίγουρα το μεγαλύτερο μέγεθός της και η καλύτερη αρχιτεκτονική της θα δώσει καλή απόδοση και στο ποντ. Άλλος ένας πόντος για την VP.
Ενσωματωμένη μπαταρία με αντιστάσεις 0.3; Όχι και το καλύτερο. Το Χ παίρνει 18650. 12 points please! Με το μειονέκτημα ότι πλέον έγινε κτηνοpod.
Εκεί βέβαια που κερδίζει αλλά και που χάνει το vinci είναι στις κεφαλές PnP.
Καταρχήν, ο διαχωρισμός τους σε MTL και DL είναι κάπως αυθαίρετος, μια και εκτός της 1.2 καμιά άλλη δεν είναι αμειγώς ΜΤL, αλλά ούτε και αμειγώς DL. Επίσης, MTL δεν σημαίνει απαραίτητα 10 βατ, μια και πλέον το MTL ρυθμίζεται κυρίως από την μειωμένη είσοδο αέρα στην κεφαλή και τα βατ μπορούν να είναι ακόμη και 20 αν δεν χρησιμοποιούμε τα λεπτά 20ρια σύρματα του παρελθόντος. Ετσι, οι 1.2 κεφαλές PnP ήταν εντελώς άχρηστες στα σταθερής τάσης voopoo pods και άνευρες. Από την άλλη, η 0.6 μισοdl κεφαλή ποτέ δεν έπαιρνε σε σταθερή τάση 3.7 τα βατ που χρειαζόταν και παρέμενε άνευρη κι αυτή. Εστω λιγότερο άνευρη.







Με την 18650 τώρα η 0.6 που δοκίμασα είναι πολύ καλύτερη στο μεταβαλλομενης τασης pod στα 28 βατ, ισως χρειαζεται λιγο πουσαρισμα. Η 0.3 από την άλλη, είναι πολύ καλύτερη χωρις να σκεφτω καν να πουσαρω τη νικοτίνη. Χωρίς να είναι ενοχλητικά DL για μένα.  Βεβαια, 40 βατ είναι αυτά… στους MTL δουλεύω με 20 για το ίδιο χτύπημα.
Εχοντας ανεβάσει ψηλά το level στα pods η voopoo θα έπρεπε να είχε κορυφαίες κεφαλές. Όχι απλά καλές. Εδώ το Pod mod αποδεικνύεται καλύτερο από την αντίσταση που «οδηγεί». Να σημειώσω εδώ ότι παρατήρησα σε κάποιες στιγμές υγρασία πέραν του δέοντος στο πάνω μέρος της μπαταρίας. Προσοχή και συχνό σκούπισμα.
Από την άλλη, μπορώ να είμαι λιγότερο αυστηρή, να το δω με τα μάτια ενός απλού ατμιστή που δεν μπαινοβγαίνει νύχτα μέρα στα forum και τις σχετικές ιστοσελίδες και να πω ότι ναι, αν είναι να πάρει ποντ, θα του έλεγα να πάρει αυτό. Και να διαλέξει δυο κεφαλές να βρει τι του ταιριάζει. Εξάλλου η ελληνικά αγορά έχει πλέον PnP κεφαλές και σίγουρα θα μείνει ικανοποιημένος. Πολύ!
Ευχαριστώ την voopoo που φρόντισε για την ενημέρωσή σας, στέλνοντάς μου το Vinci X, εσείς μπορείτε ελεύθερα να ευχαριστήσετε εμένα που φωτογράφισα, βιντεοσκόπησα, μοντάρισα έγραψα και ανέβασα!

https://www.voopoo.com/vinci-x

Ιδού το βίνδεον


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2019, 20:48 από petra »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 18:06 »
Μπράβο Βούλα όπως πάντα μια πολύ καλή και ολοκληρωμένη ανάλυση ειδικά με το βίντεο.
Όπως και να το κάνουμε το έχεις :thumpup: :thumpup: :thumpup: και συνέχισε ώστε με την βοήθειά σου να μην γίνονται άσκοπες αγορές.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 20:51 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 
Ναι, το ζητούμενο είναι αυτό. Να επωφελούμαστε από τα καλά και να αποφεύγουμε τις άσκοπες αγορές. 
Βέβαια πλέον τα κριτήρια είναι πολλά, αυτό που αρέσει σε έναν δεν αρέσει σε 10, οπότε μια καλή απεικόνιση της συσκευής, κριτική απεικόνιση θα έλεγα, βοηθάει όσους διαβάζουν. ειδικά εδώ μέσα, που λίγο πολύ ξέρουμε όλοι τα χούγια του καθενός και "φιλτράρουμε" την άποψή του. 
Πάντως από τα ποντάκια που κυκλοφορούν, αυτό είναι το κορυφαίο που δοκίμασα, αν και σίγουρα όχι το πιο διακριτικό. 
Περιμένουμε τώρα και τους υπόλοιπους της παρέας να καταθέσουν την γνώμη τους. Με ανυπομονησία θα έλεγα!!! 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 23:24 »
Ευκαιρίας δοθείσης με το πρόβλημα του φόρουμ κατάφερα να δοκιμάσω το Vinci X περισσότερο από κάθε άλλο προϊόν που με τίμησε η Voopoo προς παρουσίασή του. Εδώ και μία εβδομάδα που βρίσκεται στα χέρια μου είχα τη χαρά να το κρατάω πάντα μαζί μου και να μπορέσω να πω γι' αυτό όσο πιο αληθινά τα όσα αποκόμισα από τη συμβίωσή μου μαζί του - που θα συνεχίσει να υφίσταται!

Θα αρχίσω με τα συγχαρητήρια στην -γι' ακόμα μια φορά- απίθανη Πέτρα για την υπεραναλυτικότατη παρουσίαση που μας χάρισε απλόχερα, σε εμένα προσωπικά δίνει επί προσθέτως την ευκαιρία να μην αναλωθώ σε νούμερα και πολλές φωτογραφίες (τυγχάνει να έχουμε παραλάβει και το ίδιο ακριβώς χρώμα ) και να μιλήσω όπως θα μιλούσα σε έναν φίλο δίπλα μου που θα ζητούσε με απλά λόγια τις εντυπώσεις μου γι' αυτό το υπέροχο AIO κιτ.

Πρώτη θετικότατη εντύπωση λοιπόν πέραν του πανέμορφου "παρουσιαστικού" της συσκευής δεν είναι άλλο από την αποσπώμενη μπαταρία. Επιτέλους 18650 σε τόσο κόμπακτ συσκευή!
Ναι είναι ελαφρώς μεγαλύτερο σε φάρδος και ύψος από τα προηγούμενα Vinci και Vinci R, όχι όμως τόσο ώστε να ενοχλήσει κάποιον με παλάμες σαν τις δικές μου και γιατί όχι, ακόμα μικρότερες. Όταν απ' την άλλη, δεν υπάρχει ταυτόχρονη σύγκριση μεταξύ των, κανένας δεν πιστεύω ότι θα σκεφτεί πως το Vinci X είναι υπερμεγέθες.
Να μην πω ότι προσωπικά το βρίσκω και λίγο πιο βολικό τελικά.
Είναι και λίγο βαρύτερο επίσης, σε καμία περίπτωση δεν θα απασχολήσει όμως κάποιον με το συνολικό του βάρος.

Όλα τα θετικά των προηγούμενων Vinci παραμένουν και στο Χ με μόνη παράλειψη την αυτόματη τζούρα. Δεν ξέρω γιατί επέλεξαν να το αφαιρέσουν αυτό το option, ίσως ο "αισθητήρας τζούρας" να μεγάλωνε ακόμα περισσότερο την συσκευή και να ήθελαν να το αποφύγουν αυτό. Όσο δηλαδή μεγάλωσε με το να τοποθετηθεί η "θήκη" για τη μπαταρίας να ήταν αρκετό για την εταιρία.
Δεν είναι κάτι που μου λείπει εμένα, ίσως κάποιους τους βολεύει πολύ αυτή η επιλογή όμως.

Προστέθηκε επίσης ένα μεταλλικό cage στο τανκ/cartridge του Vinci X με σκοπό να αποφεύγονται οι διαρροές που παρατήρησαν αρκετοί στα Vinci και Vinci R. Στο Vinci που πέρασε από τα χέρια μου όντως είχα παρατηρήσει κι εγώ κάποιες υπερτροφοδοσίες ορισμένες στιγμές, όχι σε μορφή διαρροής όμως. Απλώς το φαινόμενο της "μπουρμπουλήθρας" όταν το άφηνα για ώρες στην άκρη. Με το cage αυτό στο Vinci X το θεματάκι εξαφανίστηκε παντελώς. Τουλάχιστον σε εμένα -και αντίθετα με την εμπειρία της Πέτρας- δεν παρατηρήθηκε μέχρι σήμερα το παραμικρό θέμα. Και πιστέψτε με, το Χ έχει φάει πολύ περισσότερη χρήση και "ταλαιπωρία" στην τσέπη του παντελονιού της δουλειάς επί μία εβδομάδα τώρα.

Ένα μικρό θεματάκι εντόπισα εδώ που δεν το είχε το προηγούμενο Vinci, όχι τραγικό όμως. Όταν η συσκευή βρίσκεται σε standby mode (με σβηστή οθόνη δηλαδή κλπ ) το πρώτο πάτημα του fire δεν θα δώσει ρεύμα στην αντίσταση αλλά απλώς θα ανάψει την οθόνη. Η τζούρα εννοείται θα έρθει με το αμέσως επόμενο πάτημα του κουμπιού. Λίγο σπαστικό αλλά δεν χαλάει κι ο κόσμος, ούτε φυσικά η συνολική εμπειρία του να χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη συσκευή.

Δοκίμασα και τις δύο κεφαλές του πακέτου, προτίμησα την 0.6 χωρίς να σημαίνει ότι κι η 0.3 είναι κακή. Καθαρά θέμα ατμιστικού γούστου με μια τέτοια συσκευή στο χέρι.
Εδώ όμως έχουμε και το μεγάλο plus. H Voopoo ετοιμάζει RBA για το Vinci X! Δεν έχω ακόμα περισσότερες πληροφορίες, δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στο διαδίκτυο αυτή τη στιγμή. Είναι όμως κάτι που ανακοινώθηκε και που πιστεύω ότι θα δούμε πολύ πολύ σύντομα.
Συνδυασμός αποσπώμενης μπαταρίας και RBA;; Επιτέλους μια πανέμορφη ΑΙΟ συσκευή που ήρθε για να μείνει και θα χρησιμοποιηθεί για καιρό!
Αυτός είναι και ο λόγος που τα watts ανεβαίνουν μέχρι τα 70 μάλλον αφού καμία από τις κεφαλές του πακέτου δεν φτάνουν μέχρι εκεί λόγω του κόφτη του Gene chip που κρύβει το Vinci X.

Άλλο θετικότατο αυτός ο κόφτης λοιπόν. Να καταφέρνουν να φτιάξουν ένα chip που εκτός του ότι αναγνωρίζει την κεφαλή που χρησιμοποιούμε την εκάστοτε στιγμή, να φροντίζει να περιορίζει το εύρος των watts που θα δουλέψει σε αυτά που προτείνονται για τη συγκεκριμένη κεφαλή!
Ούτε κάτω από το εύρος της κεφαλής (ποιο το νόημα αν δεν ανάβει η αντίσταση εξάλλου ), ούτε πάνω με σκοπό την αποφυγή καψίματος του βαμβακιού. Βγάζω καπέλο εδώ κύριοι.. ;)

Αξίζει να αναφέρω εδώ και την πολύ καλή διαχείριση της μπαταρίας από την πλακέτα του Vinci X, για μονομπάταρη συσκευή με σχετικά μεγάλη και πολύχρωμη οθόνη με καλύπτει άνετα στο 8ωρο της δουλειάς εκεί γύρω στα 25w που το δουλεύω μέχρι στιγμής. Και στο ζόρι, αλλάζουμε μπαταρία. Σιγά τώρα..

Το είπε και η Πέτρα παραπάνω αλλά με εντυπωσίασε κι εμένα γι' αυτό το αναφέρω πάλι, τα ρέστα μου στο καπάκι της μπαταρίας. Τόσο smooth βίδωμα/ξεβίδωμα πολύ σπάνιο (έως και ακατόρθωτο ) να το βρεις σε καπάκι του είδους. Α-πί-στε-υτο!
Και πανεύκολο να βρεις το "πρώτο σπείρωμα" που λένε. Ούτε άκυρες περιστροφές, ούτε "παίξε" μέχρι να αρχίσει να βιδώνει ούτε τίποτα.
Τέλος. Το καλύτερο καπάκι αυτού του τύπου που φτιάχτηκε ποτέ.!


Όπως καταλάβατε εγώ προσωπικά βρήκα το Άγιο δισκοπότηρο στις ΑΙΟ συσκευές με το Vinci X. Δεν χρειάζομαι κάτι περισσότερο, αν εξαιρέσω το λίγο ενοχλητικό "τζούφιο" πρώτο πάτημα του fire με τη συσκευή στο standby (ΔΕΝ μιλάμε για missfire όμως! ) όλο το πακέτο ήδη αγαπήθηκε. Μόλις έρθει κι η RBA στα χέρια μου κλείσαμε. Αληθινός σύντροφος.
Με μια μικρή επιφύλαξη στο αν θα μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό τανκ/cartridge αύριο μεθαύριο (μπορεί κάποια στιγμή να κοπεί το σιλικονένιο καπάκι αναπλήρωσης βρε αδερφέ ) πιστεύω ότι δύσκολα θα βρω κάτι τόσο υπερπλήρες σε ένα τόσο 'δα πακετάκι μελλοντικά.


Θα επανέλθω με φωτογραφίες σύντομα (βρίσκομαι μακρυά απ' το σπίτι για λίγες μέρες - ζήτω την κατανόησή σας ) για να ολοκληρωθεί κι η δική μου άποψη.

Στο μεταξύ να ευχαριστήσω τη Voopoo, αυτή τη φορά όχι μόνο για την ευκαιρία που μου έδωσε να δοκιμάσω την απίθανη νέα της συσκευή, αλλά κι επειδή τώρα μου χάρισε έναν "συνεργάτη" που κάλυψε όλα τα δικά μου ζητούμενα από κάτι που θα επέλεγα κι ο ίδιος τελικά αν έβγαινα για ψώνια στα ατμομάγαζα. Και φυσικά όλους εσάς που αφιερώσατε τον χρόνο σας να διαβάσετε αυτές τις γραμμές.

Καλή συνέχεια σε όλους! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2019, 23:41 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 00:15 »
Να λοιπόν που κι εγώ ξέχασα πραγματάκια, που μου θύμισε ο συνατμιστής Makis206 με την πολύ καλή αξιολόγηση-κριτική του πακέτου. (ο όρος παρουσίαση είναι λίγο ουδέτερος τελικά)
Ναι, το σπαστικό πρώτο πάτημα για να πάρει μπροστά η μπαταρία το ξέχασα. 
Οχι, για το αυτόματο δεν έχω ένσταση που εγκαταλείφτηκε, αν και μου αρέσει ως λειτουργία. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη στεγανότητα στο μοντ. Για όσους παλιούς θυμούνται, στις αυτόματες μπαταρίες η εντολή να δώσουν ρεύμα δίνεται μέσω της υποπίεσης που δημιουργεί η εισπνοή μας. Αρα ο πόλος δεν είναι στεγανός. Αυτόματες ήταν οι πρώτες μπαταρίες. Μόλις όμως σταμάτησαν να λειτουργούν με κάψουλες και κατασκευάστηκαν ατμοποιητές (που είχαν διαρροές βέβαια) οι αυτόματες μπαταρίες χαλούσαν σε πολύ μεγαλύτερο ρυθμό από τις μπαταρίες με κουμπί κι εγκαταλείφτηκαν. Επανήλθαν μόνο σε κάποια ποντ που ουσιαστικά λειτουργούν κι αυτά με "κάψουλες" (όπως το minifit) αρα οι διαρροές είναι σπάνιες. 
Μια rba θα την ήθελα κι εγώ, έτσι για να μπορώ να παίζω με τα βατ. Εχω την αίσθηση ότι οι έτοιμες κεφαλές θα μπορούσαν να παίξουν και πιο ψηλά, αλλά με τη λογική του better safe than sorry μπαίνει ο κόφτης. Αρκεί να μην μας κάτσει η αντίστασή τους ακριβώς στα 0.3, 0.45, 0.6, 1.2 με συνέπεια να τις αναγνωρίζει το gene σαν μαμά εργοστασιακές και περιορίζει το εύρος τους με ελάχιστο και μέγιστο.  :eyesplash: :eyesplash:

Αντε, για το καπάκι να το πω. Εγινα πρόσφατα ευτυχής κάτοχος dani mini (την τιμή την ξέρετε) Εχει ίδιο καπάκι μπαταρίας. Η ποιότητα κατασκευής του είναι πραγματικά αντάξια του εβίβα μου. Πολύ καλή, πολύ συμπαγής. Αλλά το καπάκι του vinci είναι καλύτερο. Βιδώνει καλύτερα, είναι πιο συμπαγής κατασκευή. 
Είμαι αυστηρή, το ξέρω. Διότι το συγκρίνω με αξιόπιστα μοντ και high end ατμοποιητές. Είμαι σίγουρη ότι στα χέρια ενός ατμιστή που έχει ποντ ή μοντάκια με εργοστασιακούς θα λειτουργήσει σαν ατμιστήρι από τον παράδεισο!

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 01:45 »


Το Voopoo Vinci X Mod Pod, κατά πάσα πιθανότητα ολοκληρώνει και κλείνει τις διαφορετικές εκδοχές της συγκεκριμένης σειράς. 
Η συγκεκριμένη συσκευή τροφοδοτείται με μια αποσπώμενη 18650 μπαταρία και παρέχει πια μέγιστη ισχύ 75W
Απομένει να δούμε μόνο την κυκλοφορία της επισκευάσιμης δεξαμενής.
Θέλω κατ’ αρχάς να συγχαρώ τη Βούλα και τον Μάκη για τις πάρα πολύ καλές παρουσιάσεις τους. 
Πραγματικά ήταν άψογες, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο και ουσιαστικά δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Ελάχιστα πράγματα θα προσθέσω και αυτά δεν είναι ουσιαστικά. Όλα τα ζητήματα έχουν ήδη αναλυθεί και όλες οι λεπτομέρειες που θα ενδιέφεραν έναν υποψήφιο αγοραστή, έχουν επισημανθεί και παρουσιαστεί με υπερπλήρη και ιδανικό τρόπο.
Εντελώς τυπικά, θα πω κι εγώ δυο λόγια, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της δικής μου παρουσίασης θα είναι φωτογραφικό υλικό και τεχνικές λεπτομέρειες.
Και πάλι συγχαρητήρια παιδιά για τις καταπληκτικές σας παρουσιάσεις.

Το Voopoo Vinci X Mod Pod λοιπόν, έρχεται στην παρακάτω συσκευασία
Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής.




Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω





·        1 x VOOPOO VINCI X Device
·        1 x VINCI Pod(5.5ml)
·        1 x PnP 0.6ohm Coil
·        1 x PnP 0.3ohm Coil
·        1 x USB Cable
·        1 x Warranty Card
·        1 x User Manual
·        1 x GENE CHIP Card

 Το Voopoo Vinci X Mod Pod διατίθεται σε επτά διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς, που είναι εντελώς διαφορετικοί από τους χρωματικούς συνδυασμούς των άλλων εκδόσεων της σειράς Vinci.



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής και οι διαστάσεις της είναι τα ακόλουθα
Size: 117 x 29.5 x 25.3mm
 Power Range: 5 - 70W
 Capacity: 5.5ml / 2ml (TPD)
 Resistance Range: 0.1 - 3.0
Ω
 Output Voltage: 3.2 - 4.2V
 Battery: Single 18650 (not included)
 Material: Zinc Alloy + PCTG
 Coils: Suitable for PnP coils

70W power with single 18650 battery
 PUFF curve record 2-week Usage data
 E-liquid & nic-salt compatible and visible juice level
 Intelligently adjust power to match coils
 0.96-inch TFT color screen



Όπως ανέφερε η Βούλα, οι διαστάσεις του Vinci X είναι μεγαλύτερες από τις διαστάσεις του Vinci με την ενσωματωμένη μπαταρία των 1500mAh.
To βάρος του Vinci X, χωρίς την αποσπώμενη 18650 μπαταρία είναι 105g, ενώ το βάρος του Vinci με την ενσωματωμένη μπαταρία είναι 107g





Μπορεί κανείς να ανατρέξει στις εκτενείς παρουσιάσεις του Voopoo Vinci Mod Pod εδώ, μιας και πολλά χαρακτηριστικά, όπως οι αντιστάσεις που δέχονται οι δεξαμενές, είναι ακριβώς ίδια.




Οι λειτουργικές διαφορές που παρουσιάζει η παρούσα έκδοση από την έκδοση του  προηγούμενου Vinci , έχουν ήδη επισημανθεί απολύτως και κατατοπιστικότατα.
H συσκευή είναι κατασκευασμένη από κράμα αλουμινίου και PCTG και η ποιότητα κατασκευής της είναι πράγματι πολύ υψηλού επιπέδου. Χώρια που και σαν εμφάνιση το Voopoo Vinci X Mod Pod είναι πανέμορφο.
Προσφέρει πολύ καλή εργονομία και κράτημα. Το πεπλατυσμένο όμως επιστόμιο και η θέση του fire button δεν επιτρέπει πολλές επιλογές στον τρόπο που κάποιος μπορεί να το κρατήσει, δεδομένου και του σχήματός του, που είναι ένα σχεδόν κανονικό ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο, με εντελώς καμπυλωμένες όλες του τις ακμές και τις κορυφές.




Έχω δοκιμάσει στο Voopoo Vinci X Mod Pod τις τρεις από τις αντιστάσεις που δέχεται, αυτές των 0,3Ω, 0,6Ω και 1,2Ω. Στο δικό μου γούστο ανταποκρίνονται περισσότερο αυτές των 1,2Ω, τις οποίες και μπορώ να βρίσκω και στην Ελλάδα εδώ και κάμποσο καιρό.





Γέμισμα/αναπλήρωση υγρού
Θέλει νύχι η τάπα, αλλά είναι απολύτως στεγανή






Οι δεξαμενές είναι διαθέσιμες σε συσκευασία που περιέχει δύο





Το Voopoo Vinci X Mod Pod είναι εφοδιασμένο με το πασίγνωστο GENE.CHIP που παρέχει οκτώ διαφορετικά συστήματα προστασίας 




Σαν συνολική εκτίμηση θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες φίλους, πως το  Voopoo Vinci X Mod Pod είναι η κορυφαία συσκευή της αγοράς στην παρούσα χρονική συγκυρία και για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Οι χρήστες του θα το λατρέψουν.

Εδώ, δίπλα-δίπλα, το μικρό και το μεγάλο για σύγκριση μεγέθους και εμφάνισης





Θα με βρει όμως επίσης σύμφωνο η επισήμανση της Βούλας, αν την κατάλαβα καλά, πως υπάρχει ένα θεματάκι δυσαρμονίας μεταξύ των mods/pods της εταιρείας και των ατμοποιητών, κεφαλών, αντιστάσεών της. Τα mods/pods είναι κορυφαία, ενώ δίπλα τους οι αντιστάσεις κι η απόδοσή τους υστερούν, χωρίς να είναι κακές. Κάθε άλλο. Αλλά δεν είναι του ίδιου επιπέδου.
Η κατανάλωση υγρού επίσης πρέπει να συμπεριληφθεί στα θετικά της συσκευής, καθώς είναι κάτω του μέσου όρου της κατηγορίας των αντίστοιχων αντιστάσεων. Συν το γεγονός της μεγάλης διάρκειας ζωής τους, που μέχρι τέλους διατηρούν την ίδια σχεδόν σταθερήαπόδοση.
Κρυφός μου πόθος, που τον φανερώνω, είναι κάποια στιγμή να δω από την Voopoo έναν MTL RTA ατμοποιητή που να κάνει τη διαφορά. Άσχετο βέβαια με την παρουσίαση του Voopoo Vinci X Mod Pod, αλλά ήθελα να το πω.


 
 
Θετικά (+)

Ποιότητα κατασκευής
Εργονομία-Μέγεθος-Βάρος
GENE.AI chipset
Χωρητικότητα δεξαμενής 5,5ml
Ισχύς 75W
Δυνατότητα εναλλαγής πολλών αντιστάσεων
Πολύ όμορφη και φωτεινή έγχρωμη οθόνη
Παραγωγή ατμού
Ισορροπία έντασης  και πολύ ικανοποιητική απόδοση γεύσης
Αποσπώμενη 18650 μπαταρία με πολύ καλή διαχείριση

Αρνητικά (-)

Αδυναμία υποδοχής άλλου ατμοποιητή στο εξαιρετικό αυτό mod





Voopoo's official website



Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 21:20 »
Αχμ...για μισό να καταλάβω κάτι.
Στις πληροφορίες που δίνει ο [member=14633]aragiannis[/member], και που προέρχονται από την ίδια την Voopoo, υπάρχουν προτάσεις ισχύος της νικοτίνης για διάφορες αντιστάσεις.
Σε μια mesh 0.3Ω, για παράδειγμα, προτείνει νικοτίνη "μικρότερη ή ίση" με 10mg.
Το καταλαβαίνω. Άντε να βάλω 6mg, το πολύ μέχρι 10mg.

Στην mesh των 0.6Ω, "μικρότερη" ή ίση με 25mg!
Δεν το καταλαβαίνω αυτό...μπορώ να φτάσω μέχρι 25mg; Φαντάζομαι τα 10-15mg δεν θα είναι αρκετά.

Αλλά στην PnP-C1 1.2Ω, προτείνει νικοτίνη "μεγαλύτερη" των 35mg!!!
Δηλαδή με την 1.2Ω πρέπει να βάλω νικοτίνη 40mg;;;

Τι έχω καταλάβει λάθος; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 22:03 »
Αναφέρονται σε άλατα νικοτίνης που στην Αμερική ειδικά φτάνουν στα 50 mg/ml ίσως και παραπανω

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 24, 2019, 22:41 »
Αμάν! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 06, 2019, 07:43 »
Ευχάριστο update για το Vinci X (ισχύει και για το προηγούμενο Vinci ).

Η rba για τις συγκεκριμένες ΑΙΟ συσκευές βγήκε επιτέλους στην αγορά και αναμένεται σύντομα και στην χώρα μας, για τον λόγο αυτό δόθηκε κι απ' την Voopoo νέο firmware που να μπορεί να "δεχτεί" τις νέες αυτές κεφαλές με τα εκάστοτε στησίματα που θα κάνουμε.

Έτσι, προστίθεται μια νέα λειτουργία στις συσκευές Vinci και Vinci X η οποία ενεργοποιείται με 4 κλικ στο fire button αλλάζοντας τα κίτρινα χρώματα της οθόνης σε μπλε, ενώ ταυτόχρονα εμφανίζεται και η ένδειξη "RBA" κάτω από το λουκετάκι της οθόνης (συγχωρέστε τη φωτο, δεν βοηθάει το τάμπλετ και ο φωτισμός.. ).






Οι κάτοχοι μπορούν να βρουν το πρόγραμμα εγκατάστασης αλλά και το νέο firmware στην επίσημη σελίδα της Voopoo στο "Support". Προσοχή μόνο να επιλέξετε τη σωστή συσκευή μεταξύ Vinci και Vinci X.

Και μια ακόμα προφύλαξη. Αν χρησιμοποιείτε το νέο mode (αυτό για την RBA ) με ένα από τα PnP coils, εκεί δεν θα υπάρχει πλέον το "κλείδωμα" στα watts ανάλογα με το coil, με αποτέλεσμα να υπάρχει και ο κίνδυνος να κάψουμε το βαμβάκι μας αν η ισχύς ανέβει περισσότερο από τα επιτρεπτά -για την εκάστοτε κεφαλή- watts! ;)


Εν αναμονή της rba λοιπόν.!


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2019, 22:19 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 16, 2019, 21:38 »


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 16, 2019, 21:59 »
Οι παρουσιάσεις σας, σύντροφοι συνατμιστές μΕ άρεσαν πολύ.
Το μοντοποντάκι μΕ άρεσε επίσης πολύ!
Μου το υφάρπαξε η κόρη μου και θέλω να της το υφαρπάξω πίσω για λίγες μέρες ΑΝ πέσει στα χέρια μου η νέα RBA κεφαλή του. 
Πρώτη φορά μου άρεσε τόσο ένα POD. 
Ελπίζω να πάει καλά. 

Καλές γιορτές να έχομεν!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 08:29 »
Οθόνη έχει, ρύθμιση μέχρι τα 70w έχει, αποσπώμενη μπαταρία check, η RBA του έρχεται.. ε νομίζω ότι μετά το παρακάτω αξεσουάρ μιλάμε για μια από τις πιο ολοκληρωμένες συσκευές!


Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 22, 2020, 23:25 »
το χρυσαφι rba τα σπαει πολυ καλο περιμενω και το ασημι μιας και δεν το βρηκα απο ελλαδα 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO VINCI X POD 40W με μπαταρία 18650
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 23, 2020, 01:04 »
Πραγματικά απίστευτη η rba της Voopoo, τη δοκιμάζω κι εγω από προχτές. Προσοχή σε δύο πραγματάκια μόνο, μην πιέζετε πολύ τα μικροσκοπικά βιδάκια που πιάνουν το σύρμα. Εκτός του ότι κόβουν εύκολα τα λεπτά σύρματα, είναι και πολύ ευαίσθητα στο να σπάσουν το μισό κεφάλι τους αφού δέχονται ισιο κατσαβιδακι. Ήδη έσπασα την πρώτη αλλά ευτυχώς η συσκευασία περιέχει μία ανταλλακτική μέσα. Την αντικατέστησα και τέλος. Και τυχερός ήμουν που κατάφερα να βγάλω τη σπασμένη από τόσο μικροσκοπική τρύπα, ακόμα δεν κατάλαβα πως εφερα εις πέρας τέτοιον άθλο..

Πάντως αποδίδει πάρα πάρα πολύ καλά, τροφοδοτείται ικανοποιητικοτατα, είναι πολύ στεγανη στο Vinci Air που τη δοκιμάζω αυτές τις μερες.

Περιμένω κι αυτή της Mechlyfe αλλά θα πάρει μέρες μέχρι να φανεί. Προς το παρόν δηλώνω πολύ ικανοποιημένος και με αυτή της Voopoo πάντως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10626 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364