vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Voopoo MAAT subohm tank

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Voopoo MAAT subohm tank
« στις: Απριλίου 15, 2019, 00:03 »


Παρακάτω θα δούμε τον νέο subohm ατμοποιητή της Voopoo με το όνομα ΜΑΑΤ ο οποίος έφτασε στα χέρια μου από την ίδια την εταιρία την οποία κι ευχαριστώ.

Πρόκειται για έναν subohm τανκάτο ατμοποιητή των 4ml (2ml TPD version) με έτοιμες κεφαλές ο οποίος μαρτυράει από την πρώτη στιγμή κάποιες προσπάθειες της Voopoo να τον κάνει να ξεχωρίσει απ’τους υπόλοιπους της κατηγορίας του. Κάποιες φαίνονται άμεσα όπως το σημείο που εισέρχεται ο αέρας μέσα στην αντίσταση και κάποιες λίγο αργότερα αφού κρύβονται στα ενδότερα του ατμοποιητή. Θα τις δούμε και θα τις αναλύσουμε παρακάτω.


Στη συσκευασία του Voopoo MAAT θα βρούμε:

-Τον ατμοποιητή
-Μία αντίσταση ΜΤ-Μ1 single mesh coil 0.13ohm (60-85watts)
-Μία αντίσταση ΜΤ-Μ2 dual mesh coil 0.20ohm (55-80watts)
-Ένα έξτρα ίσιο glass tube για το τανκ των 2ml
-6x ανταλλακτικά orings
-Ένα πλήρες user manual





Tον Voopoo MAAT θα τον δούμε στους παρακάτω χρωματικούς συνδυασμούς:






Τεχνικά χαρακτηριστικά:

-Διαστάσεις: 56x28mm (bubble tank) + 56x24,5mm (2ml TPD)
-Υλικό κατασκευής: stainless steel
-Xωρητικότητα τανκ: 4ml + 2ml
-Τopfill με αυτόματα ανοιγόμενο καπάκι προς το πλάι με το πάτημα ενός ιδιαίτερα διακριτικού κουμπιού (child proof)
-Εύκολη αντικατάσταση αντιστάσεων plug-n-reload
-Tριπλό ρυθμιζόμενο και smooth airflow στη μέση του ατμοποιητή για αποφυγή διαρροών
-Coils burn-out prevention: “Αποθήκευση” υγρού κάτω από την αντίσταση (θα το αναλύσουμε παρακάτω)


Στην σύντομη επαφή μου μαζί του θα έλεγα ότι με εξέπληξε πολύ ευχάριστα και αν και είμαι λάτρης των επισκευάσιμων ατμοποιητών, σίγουρα ο ΜΑΑΤ θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές αν ήθελα έναν εργοστασιακό ατμοποιητή αυτής της κατηγορίας. Πιάνοντας ένα ένα τα μέρη του από την κορυφή λοιπόν:

Από την πρώτη στιγμή μου άρεσε το καπάκι αναπλήρωσης του τανκ με υγρό, σίγουρα όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν όμως εδώ το πράγμα εμπνέει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αντοχής του στον χρόνο.
Μελανό σημείο το drip tip που είναι τύπου “Aspire Cleito” άρα και δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιο 510-810 της επιλογής μας. Το ευχάριστο όμως είναι ότι αυτό που συνοδεύει τον ΜΑΑΤ ταιριάζει απόλυτα στον χαρακτήρα του.







Παρακάτω συναντάμε την επόμενη έκπληξη, ένα όμορφο κατ’εμέ 6γωνο δαχτυλίδι του αέρα που εξέχει αρκετά από την 24,5mm βάση του ατμοποιητή με υπέροχο “πιάσιμο” και smooth άνοιγμα/κλείσιμο του αέρα από τις τρεις οπές που περιλαμβάνει. Στην προσπάθεια της Voopoo για αποφυγή των διαρροών (σύνηθες φαινόμενο σε ατμοποιητές του είδους) τοποθετήθηκε αρκετά ψηλά, ψηλότερα ακόμα κι απ’το σημείο που εισέρχεται ο αέρας στην ίδια την κεφαλή ατμοποίησης μέσα στο τανκ. Δουλεύει; Άψογα! Σε αυτό συμβάλει και η τριπλή είσοδος αέρα στην ίδια την αντίσταση, το αποτέλεσμα στη συνολική εμπειρία του airflow είναι πραγματικά μοναδικό.






Παρακάτω θα δούμε την βάση του ατμοποιητή και παράλληλα ένα “tank” συσσώρευσης υγρού που πιθανότατα θα κυλίσει από τις κεφαλές προς τα κάτω. Αποσυναρμολογείται με κίνηση μισής περιστροφής από το υπόλοιπο τανκ και κάνει τη ζωή του χρήστη ακόμα ευκολότερη. Τρεις “γάντζοι” αναλαμβάνουν να δένουν πολύ καλά και με ασφάλεια τα κομμάτια, σε κάθε περίπτωση απαιτείται μικρή προσοχή στο σφίξιμο μεταξύ τανκ και βάσης ώστε να ακουστεί το χαρακτηριστικό “κλικ” όταν αυτά κουμπώσουν απόλυτα σωστά μεταξύ τους. Ακόμα πιο εύκολη και γρήγορη γίνεται αυτομάτως και η επανατοποθέτηση της αντίστασης του ΜΑΑΤ αφού από τη στιγμή που αφαιρεθεί η βάση, η αντίσταση αφαιρείται με ένα απλό τράβηγμα προς τα έξω. Ούτε σπειρώματα ούτε τίποτα.







Τελευταία “καινοτομία” στον σχεδιασμό του ΜΑΑΤ από την Voopoo είναι κι αυτό που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι όμως στην χρήση του γίνεται σίγουρα αντιληπτό κάποια στιγμή μέσα στη μέρα. Ο μικρός χώρος αποθήκευσης υγρού στον πάτο της αντίστασης που φροντίζει να συγκρατεί μια μικρή ποσότητα προς αποφυγή του καμένου βαμβακιού. Στην ουσία όταν αδειάζει εντελώς το τανκ “οπτικά”, αυτό το “κρυφό δοχείο” κρατάει μια ποσότητα υγρού ώστε να συνεχίσει να τροφοδοτεί το βαμβάκι της αντίστασης με υγρό για μερικές ακόμα τζούρες. Έτσι, δίνεται ένας μικρός έξτρα χρόνος στον χρήστη να αντιληφθεί ότι άδειασε εντελώς το τανκ και ήρθε η στιγμή της αναπλήρωσής του. Μην γελιόμαστε όμως, είναι ένας subohm ατμοποιητής με μεγάλες καταναλώσεις (mesh coils) οπότε αυτός ο έξτρα μικρός χώρος δεν είναι και για πλήρη ασφάλεια. Καλό λοιπόν είναι να το έχουμε στα υπόψιν, να μην καθησυχάζουμε παντελώς και να αναπληρώνουμε το τανκ μας μόλις δούμε ότι το υγρό φτάνει προς το τέλος του κυρίως τανκ.






Όσον αφορά τις κεφαλές κι από τη σύντομη επαφή που είχα μαζί τους μπορώ να μιλήσω εύκολα για μια πολύ αξιόλογη υλοποίηση με απίθανα αποτελέσματα, στο μόνο που δεν μπορώ να σταθώ προς το παρόν είναι η αντοχή τους όμως θα το κάνω όταν διαπιστώσω μέχρι που μπορούν να “φτάσουν”.
Ξεκίνησα με αυτήν που βρισκόταν μέσα στο τανκ, την ΜΤ-Μ1 πιο συγκεκριμένα (single mesh coil 0.13ohm) την οποία δούλεψα αρκετά από τα 60 μέχρι τα 70watts. Αγαπημένο σημείο τα 65w τα οποία μου απέδωσαν πολύ καλή παραγωγή ατμού και λίγο πιο δροσερή τζούρα σε αυτό το σημείο. Στα 70w ζεσταίνεται λίγο περισσότερο ο ατμός αλλά η παραγωγή ατμού σε κάνει να θέλεις να τον βάζεις που και που σ’αυτά τα σημεία μέσα στη μέρα. Στα 75w μου πέφτει πολύ ζεστός (σίγουρα όχι κάτι που θα ισχύει για όλους), στα 80w δοκίμασα απλώς 2-3 τζούρες. Γεράσαμε κύριοι.!  ;D


Στην  δεύτερη κεφαλή της συσκευασίας την οποία χρησιμοποιώ και τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές, την ΜΤ-Μ2 dual mesh coil 0.20ohm (55-80watts) δηλαδή, τα πράγματα έρχονται αρκετά πιο “γευστικά” (διπλά mesh coils είπαμε), η παραγωγή ατμού θα έλεγα ότι είναι λίγο μεγαλύτερη στα ίδια watts με την ΜΤ-Μ1, ο αέρας λίγο πιο σφιχτός και η θερμοκρασία σαφέστατα μεγαλύτερη. Αναγκαστικά παίζουμε λίγο πιο χαμηλά με αυτήν λοιπόν, γύρω στα 60 βρίσκεται το σημείο που με ικανοποιεί προσωπικά.

Πολύ καλές επιδόσεις κι εντυπώσεις από τις δύο κεφαλές της συσκευασίας, μεταξύ τους στα γούστα μου βρίσκονται και οι δύο για διαφορετικούς λόγους η καθεμία.
Να προσθέσω ότι βρίσκομαι στην αναμονή μίας ακόμα κεφαλής από την Voopoo για τον ΜΑΑΤ που θα πωλείται ξεχωριστά, από τα στοιχεία που έχω βλέπω ότι πρόκειται για την ΜΤ-Μ3 0.17ohm triple mesh coils (65-85watts). Mόλις δοκιμαστεί κι εκείνη θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου σε νέο post παρακάτω.
Ευχάριστο το γεγονός ότι δεν υπάρχουν άσχημες μυρωδιές από τα υλικά μέσα στις κεφαλές του ΜΑΑΤ, πόνος για εμάς που συμπορευόμαστε αποκλειστικά με επισκευάσιμους ατμοποιητές.   Έτσι καταλήγω στο ότι άνετα θα αγοράσω καινούργιες κεφαλές μόλις εμφανιστούν στα ελληνικά καταστήματα για να συνεχίσω να χρησιμοποιώ αυτόν τον ιδιαίτερο κατ’εμέ subohm ατμοποιητή.!






Ευχαριστώ την Voopoo για την ευκαιρία που μου έδωσε να τον δοκιμάσω όπως και εσάς για τον χρόνο που διαθέσατε να με διαβάσετε. :)






« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2019, 01:07 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:05 »
Μπράβο Μάκη! Πολύ ωραία η παρουσίασή σου  :thumpup:
Με πρόλαβες! Ετοίμαζα κι εγώ μια και για να μη πάει χαμένη λέω να την ανεβάσω συμπληρωματικά και σαν μια δεύτερη γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:34 »
Φυσικά και θα ανεβάσετε τον κόπο που καταβάλατε κύριος!
Εξάλλου συνομιλώ με μετρ των παρουσιάσεων οπότε δεν θα μπορούσα και να διαφωνήσω, μάλιστα αν ήξερα ότι το ετοιμάζαμε παράλληλα θα άφηνα σε εσένα το ξεκίνημα. Εγγυημένο αποτέλεσμα. :)

Αναμένουμε!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:35 »
MAAT tank by VooPoo
 

 
Το ολοκαίνουριο sub ohm tank με εργοστασιακές κεφαλές της VOOPOO, το MAAT tank έχω την τιμή να παρουσιάσω, αφού η εταιρία με εμπιστεύτηκε και μου το έστειλε, μαζί με τις 3 διαφορετικές κεφαλές που φοράει. Τις 2 του πακέτου και την Τρίτη, που πωλείται μόνο ως ανταλλακτικό. Το τανκ διατίθεται σε μαύρο, ασημί και ουράνιο τόξο.
Θα κάνω λοιπόν μια υπέρβαση και θα παρουσιάσω … ανάποδα. Ξεκινώντας με τα συμπεράσματα.
 

 
Λοιπόν, δεν μου αρέσει το DL άτμισμα, δε συμπαθώ τα μεγάλα εργαλεία, θεωρώ too much τα ντουμάνια, με ενοχλεί απίστευτα να κάνω σπειρομέτρηση με κάθε μου εισπνοή, τραβώντας ταυτόχρονα ατμό και αέρα και φυσικά απεχθάνομαι να ρουφάω απεγνωσμένα το επιστόμιο, για να πάρω ατμό. Ως εκ τούτου, είμαι εξαιρετικά αυστηρή με οποιοδήποτε DL σύνεργο πέσει στα χέρια μου, ανεξάρτητα αν το έχω πληρώσει, ή μου το έχουν στείλει για παρουσίαση. Τα 2 drag που κράτησα στα χέρια μου (της ίδιας εταιρίας) μου άρεσαν για τα ρεύματα, την κατασκευή και τα χρώματά τους, αλλά βρήκα απίστευτα άσχημο και μη πρακτικό το μέγεθός και το τετράγωνο σχήμα τους.
 

 
Το ΜΑΑΤ tank λοιπόν, το συναρμολόγησα, ευλαβικά πότισα με σταγονόμετρο την αντίσταση εξωτερικά και εσωτερικά, άφησα 5 λεπτά το τανκ γεμάτο και με μια έκφραση «που μπλέκω τώρα» πάτησα το fire του platinum κι άφησα την 3ρα νικοτίνη να βρει το δρόμο για τα πνευμόνια μου, μέσα από την μονού mesh αντίσταση και 50 βατ (μέχρι να στρώσει η κεφαλή).
 

 
Πρώτη έκπληξη: το τανκ αρπάζει αμέσως. Ογκος ατμού γέμισε το πνευμόνι μου, χωρίς να χρειαστεί να εισπνέω επιθετικά και να κατεβάζω μαζί ατμό και αέρα. Σαν να έκανα MTL, αλλά με τεράστια διαφορά στον όγκο του ατμού.
Δεύτερη έκπληξη: τρελή γεύση
Τρίτη έκπληξη: Με την τριάρα νικοτίνη πνιγόμουν. Αραίωσα με μηδενικό υγρό, μέχρι που στο τέλος έκανα μηδενικό.
Εδωσα να δοκιμάσει και φίλος, λάτρης του DL κι είδα και στα δικά του μάτια ένα ύφος ευτυχισμένου νιρβάνα.
Συνεπώς, όσοι δεν διαβάζουν τα ψιλά γράμματα, εδώ ήρθε η στιγμή να κλείσουν το ριβιού και να πάνε να ξαναδιαβάσουν αυτό που έκανα για το drag2 platinum. Αφού κάνουν μια στάση για να παραγγείλουν το ΜΑΑΤ. Μαζί με μπαταρίες και υγρά (θα τους χρειαστούν) Ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός.
 

 
Οι υπολοιποι, ας ξεναγηθούν μαζί μου στα τρίβιαλ τεχνικά χαρακτηριστικά
Υψος ατμοποιητή: 58χιλ
Διάμετρος: 28χιλ με το bubble tank 4ml/24.5χιλ με το απλό TPD tank των 2ml – αμφότερα πυρέξ, αμφότερα στη συσκευασία.
Επιστόμιο: φαρδύ κι ενσωματωμένο
Αερισμός: 3 πλαινές είσοδοι με (εύκολα) περιστρεφόμενο δαχτυλίδι.
 

 
Τροφοδοσία υγρού: 2 σχισμές μεγάλες στην καμπάνα συν αυτές των κεφαλών.
Γέμισμα. Από πάνω, με το πάτημα ενός κουμπιού, διαχωρίζεται το καπάκι και με ελατήριο τραβιέται στο πλάι το πάνω μέρος του. Γεμίζετε και κλείνετε το καπάκι.
 

 
Διαθέτει και μια κάτω βάση, ώστε να αλλάζετε την κεφαλή από κάτω, χωρίς να πειράζετε τα υγρά.  Κάτω από την κεφαλή υπάρχει κρυφή ρεζέρβα υγρού. Όταν νομίζετε ότι το τανκ έχει αδειάσει, αυτό στην πραγματικότητα έχει λίγο υγρό ακόμη, ώστε να προλάβετε να γεμίσετε πριν λειτουργήσει χωρίς υγρό κι αρπάξουν τα βαμβάκια. Οντως λειτουργεί. Στην καμπάνα υπάρχει ενσωματωμένο το δαχτυλίδι αέρα.
 
 

 
 
Η συσκευασία περιέχει μανουαλ, μαζί με τα 2 τανκ, ένα μεγάλο και 5 oring σαν αυτά που έχει 2 η κάθε κεφαλή.
 

 
Και βέβαια οι κεφαλές. Μονή και διπλή.
 

 
Το ΜΑΑΤ τανκ φορά την σειρά ΜΤ.
ΜΤ-Τ1 single mesh – μονή. Στα 0.13Ω με λειτουργία 60-85W. Εμένα μου έφερνε συνέχεια βήχα και την έβγαλα, αλλά από γεύση, άρπαγμα και ντουμάνι πάει καλά
 

 
ΜΤ-Τ2 dual mesh – διπλή με μες κι αυτή. Στα 0.2Ω, είναι προεγκατεστημένη και μου φάνηκε η καλύτερη στα πάντα. Λειτουργεί στα 55-80W
 

 
Τέλος, διατίθεται ως ανταλλακτικό η ΜΤ-Τ3 με το τριπλό μες και 0,17Ω με λειτουργία 65-85W.
 

 
Προσοχή πώς θα φορέσετε τις αντιστάσεις. Δείτε τη διπλή φωτογραφία που ακολουθεί, ανάλογα με το πώς θα ευθυγραμμίσετε τις εισόδους υγρού της κεφαλής με αυτές της καμπάνας, θα έχετε μεγάλη ή μικρή τροφοδοσία.
 

 
Ο ατμοποιητής είναι κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι και γυαλί πυρέξ.
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ: Αν και η εταιρία υποστηρίζει ότι δε λερώνεις χέρια αλλάζοντας από κάτω την αντίσταση, στην πράξη, το κάτω μέρος της βάσης αλλά και της αντίστασης είναι βρεγμένα από γλυκερίνη. Η κεφαλή πρέπει να είναι καλά ποτισμένη, οπότε κι αυτή έχει γλυκερίνη. Συνεπώς, χωρίς 2-3 χαρτομάντηλα μην επιχειρήσετε να αλλάξετε αντίσταση.
Η κατανάλωση υγρού είναι πραγματικά εκτός ορίων. 4μλ μπορεί ακόμη και σε μια ώρα να τα στραγγίξει. Ανάλογο στράγγισμα κάνει και στις μπαταρίες, οπότε… με μέτρο!
Τέλος, να ενημερώσω ότι το ΜΑΑΤ ΤΑΝΚ πωλείται μόνο του, αλλά και ως σετ, με την νέα σειρά των ALPHA mods της VOOPOO, το ZIP kit & το ZIP mini kit.
 


Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:39 »

Όλα τα mods της Voopoo, κατά την πρώτη περίοδο της κυκλοφορίας τους, ήταν διαθέσιμα σαν kits με κάποια παραλλαγή ενός subohm ατμοποιητή της σειράς UFORCE. 
Μπορεί κανείς σήμερα να αγοράσει σαν ξεχωριστές μονάδες τα Drag 2, Drag mini  είτε την αρχική έκδοση είτε την σειρά platinum, αλλά και πάλι σαν kits είναι διαθέσιμα με κάποιον απ’ αυτούς τους ατμοποιητές της συγκεκριμένης σειράς. 
Η σειρά αυτή των ατμοποιητών δεν ξεχώριζε από τον μέσο όρο των subohm ατμοποιητών της αγοράς και ήταν ο αδύναμος κρίκος ας πούμε των kits.
Το κατάλαβε αυτό μάλλον η Voopoo, θα είδε και τις αντιδράσεις και τις γνώμες των αγοραστών και είπε να κάνει μια σοβαρή προσπάθεια να παρουσιάσει έναν subohm ατμοποιητή ( την εμμονή με τους subohm ατμοποιητές η αλήθεια είναι πως δεν την καταλαβαίνω) που να συνοδεύει αξιοπρεπώς τα mods της και πραγματικά να ξεχωρίζει και να κάνει τη διαφορά.
Αυτός ο ατμοποιητής είναι ο Voopoo Maat tank που μόλις κυκλοφόρησε και θα συνοδεύει ένα εντελώς νέο mod, που το έχω στα χέρια μου και το δοκιμάζω, αλλά δεν θα γράψω γι αυτό πριν την επίσημη κυκλοφορία του που αναμένεται να είναι 19/20 Απριλίου.

Ο Voopoo Maat tank με διάμετρο βάσης 24,5mm είναι πράγματι μια πολύ σοβαρή έκδοση subohm  ατμοποιητή που να κάνει τη διαφορά και συγκεντρώνει όχι μόνο αρκετές αρετές και καινοτομίες, αλλά δίνει και πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, τέτοια που ίσως τον στείλουν ακόμη και στην κορυφή της κατηγορίας.
Το όνομα του Voopoo Maat tank, παραπέμπει στην Αιγυπτιακή θεότητα Maat, που προσωποποιεί τις έννοιες: αλήθεια, ισορροπία, δικαιοσύνη, τάξη και αρμονία.

Ο Voopoo Maat tank σαν ξεχωριστή μονάδα έρχεται στην παρακάτω συσκευασία. 
Στην βάση του κουτιού υπάρχει και το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος


Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω


Ο Voopoo Maat tank είναι διαθέσιμος προς το παρόν σε τρεις διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς.


Ο Voopoo Maat tank είναι κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι, η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή, όλα τα επιμέρους τμήματα δένουν πολύ αρμονικά μεταξύ τους, τα σπειρώματα είναι άψογα κι οι διαστάσεις του είναι οι παρακάτω


Για τον Voopoo Maat tank σχεδιάστηκαν αρχικά δύο θηριώδεις αντιστάσεις τύπου mesh.
Μια μονή αντίσταση (ΜΤ-Μ1) κατακόρυφης διάταξης 0,13Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 60-85W και μια διπλή αντίσταση (ΜΤ-Μ2) κατακόρυφης διάταξης 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 55-80W
Αυτές οι δύο αντιστάσεις συνοδεύουν και τον ατμοποιητή και περιλαμβάνονται στη συσκευασία. 
Ταχύτατα όμως προστέθηκε και τρίτη αντίσταση (ΜΤ-Μ3) στη σειρά, μια τριπλή αντίσταση κατακόρυφης διάταξης 0,17Ω, επίσης τύπου mesh, με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 65-85W.
Οι αντιστάσεις αυτές διαποτίζονται με υγρό που εισέρχεται σ’ αυτές από τέσσερις πλευρικές οπές που είναι διαφορετικές σε καθένα από τους τρεις τύπους των αντιστάσεων.
Οι αντιστάσεις αυτές δεν βιδώνουν πουθενά και τοποθετούνται συρταρωτά στην καμπάνα. Η καινοτομία τους συνίσταται στο γεγονός πως στη βάση τους και αντιδιαμετρικά υπάρχουν οι οπές της εισαγωγής του αέρα. Θα εξηγήσω παρακάτω σε τι ακριβώς βοηθάει αυτή η καινοτομία, όπως και θα αναφερθώ αναλυτικά στην απόδοση της κάθε αντίστασης.


Ο Voopoo Maat tank αποτελείται από έξι μέρη, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστασης.


Το μαύρο 810 επιστόμιο του ατμοποιητή συγκρατείται στο top cap με δύο o rings με έναν ιδιαίτερο και πρωτότυπο τρόπο, που αποκλείει όμως τη χρήση οποιουδήποτε άλλου 810 επιστομίου εναλλακτικά. 
Το επιστόμιο είναι σαν καπάκι και στη βάση του εισέρχεται η πάνω απόληξη του top cap, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. 
Το επιστόμιο κάνει καλή δουλειά, δεν θερμαίνεται σε οποιεσδήποτε συνθήκες χρήσης, αλλά θα είναι αρνητικό σημείο του ατμοποιητή για κάποιους, η αδυναμία αντικατάστασής του από άλλο που ενδεχομένως θα προτιμούσε ο χρήστης.


Στο top cap βρίσκεται το σύστημα αναπλήρωσης του υγρού. 
Το γέμισμα του ατμοποιητή, όπως είναι αναμενόμενο, γίνεται από πάνω. 
Η πολύ μεγάλη οπή αναπλήρωσης του υγρού αποκαλύπτεται με το πάτημα ενός κουμπιού που είναι διακριτικά κρυμμένο στο top cap (εννοώ πως δεν χαλάει την συνολική του αισθητική). 
Με το πάτημα του κουμπιού αποκαλύπτεται η οπή αναπλήρωσης, καθώς το πάνω τμήμα του top cap σύρεται συρταρωτά στο πλάι. 
Η οπή είναι τόσο μεγάλη, που μπορεί να γίνει η αναπλήρωση απροβλημάτιστα με ακροφύσιο οποιουδήποτε μεγέθους. 
Ο μηχανισμός ανοίγματος του top cap λειτουργεί άψογα, αλλά η αντοχή του μένει να διαπιστωθεί με την πάροδο του χρόνου.


Ο Voopoo Maat tank έρχεται με δύο tanks, ένα κυλινδρικό με χωρητικότητα 2ml κι ένα  bubble tank με χωρητικότητα 4ml.


Σε αντίθεση με τους περισσότερους subohm ατμοποιητές της τελευταίας γενιάς, o Voopoo Maat tank διαθέτει καμπάνα και μάλιστα μια ιδιαίτερη καμπάνα. 
Η καμπάνα αυτή έχει δύο πολύ μεγάλες αντιδιαμετρικές οπές που επιτρέπουν την εισαγωγή του υγρού, που αυτό στη συνέχεια θα βρει το δρόμο του για τις οπές εισαγωγής του υγρού των αντιστάσεων. 
Η καμπάνα αυτή έχει σχετικά μεγάλο μέγεθος, αλλά επειδή κι οι αντιστάσεις είναι θηριώδεις, ο χώρος ατμοποίησης είναι πολύ περιορισμένος. Η καινοτομία της καμπάνας συνίσταται στο γεγονός πως στη βάση της υπάρχουν οι τρεις όχι και πολύ μεγάλες οπές εισαγωγής του αέρα, οι οποίες οπές όμως, μετά την τοποθέτηση της αντίστασης στην καμπάνα, βρίσκονται υψηλότερα από τις οπές εισαγωγής του αέρα που υπάρχουν στη βάση των αντιστάσεων. Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο το airflow του ατμοποιητή είναι υπερυψωμένο. 
Ο αέρας, αφού εισαχθεί από τις τρεις οπές τις καμπάνας, θα ακολουθήσει μια μικρή κατακόρυφη διαδρομή προς τα κάτω, για να εισαχθεί τελικά στην αντίσταση από τις οπές που υπάρχουν σ’ αυτήν.


Το καινοτόμο αυτό airflow του Voopoo Maat tank προσφέρει απόλυτη στεγανότητα. Δεν συζητάμε για διαρροές, αυτές είναι ανύπαρκες. Αλλά ανύπαρκτη είναι κι η υποψία δακρύου στις οπές του airflow. Δεν είναι δυνατό να συμβεί κάτι τέτοιο κι αυτό το εξασφαλίζει η υπερύψωση του airflow.

Άλλη μια καινοτομία του ατμοποιητή είναι πως μικρή ποσότητα υγρού στο tank αποθηκεύεται σε περιοχή που δεν είναι ορατή. 
Κάτι σαν back up υγρού. Βλέποντας το tank άδειο, στην πραγματικότητα δεν είναι. Αυτή η μικρή καβατζωμένη ποσότητα υγρού, ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να ξεχάσει κανείς πως το tank του άδειασε και να έχει την πολύ άσκημη εμπειρία του dry burn. 
Μια, δυο, τρεις τζούρες, ε θα το δεις πως το tank έχει αδειάσει.


Το εξαγωνικό δακτυλίδι της ρύθμισης του airflow, λόγω σχήματος, περιστρέφεται πολύ εύκολα, κρατάει σταθερή την επιλογή κι η περιστροφή του περιορίζεται από δύο stops, ένα στην εντελώς ανοικτή επιλογή κι ένα στην εντελώς κλειστή.
Οι αντιστάσεις μπαίνουν και κουμπώνουν στην καμπάνα πολύ απλά, με ένα ελαφρύ σπρώξιμο. 
Η αντικατάσταση της αντίστασης γίνεται με την αντίστροφη διαδικασία. Οι αντιστάσεις έχουν πάνω τους δύο o rings στεγανοποίησης, που θέλουν λίγο προσοχή, γιατί με ένα απρόσεκτο σπρώξιμο κατά την τοποθέτηση της αντίστασης στη θέση της, υπάρχει ενδεχόμενο κάποιο από τα o rings να φύγει από τη θέση του. Το ζήτημα δεν είναι τόσο ευαίσθητο, αρκεί κανείς να είναι λίγο προσεκτικός στην τοποθέτηση.
Η όλη διαδικασία εισαγωγής και εξαγωγής της αντίστασης εννοείται πως γίνεται χωρίς άδειασμα του tank και είναι απολύτως στεγανή.


Το τελευταίο τμήμα του ατμοποιητή είναι η βάση του. Ένας δίσκος ουσιαστικά, που φέρει στην βάση του τον πόλο και δένει τον ατμοποιητή σαν σύνολο.


Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τις δύο από τις τρεις αντιστάσεις. Την διπλή ΜΤ-Μ2 και την τριπλή ΜΤ-Μ3
Και οι δύο αποδίδουν πολύ καλά, η πρώτη στα 70W και η δεύτερη στα 75W (οι ιδανικές τιμές ισχύος για το δικό μου γούστο).
Ο ατμοποιητής και με τις δύο αυτές αντιστάσεις παράγει πλούσια ποσότητα βελούδινου ατμού. 
Η τζούρα του είναι πολύ smooth και το airflow του αθόρυβο. Πάντα φυσικά στα πλαίσια της κατηγορίας. Η κατανάλωση υγρού είναι φυσιολογική επίσης για την κατηγορία των subohm ατμοποιητών. 
Η ισορροπία της έντασης της γεύσης είναι πολύ καλή και για το δικό μου γούστο, που δεν είναι και λάτρης των subohm ατμοποιητών, ο Voopoo Maat tank δεν γίνεται καθόλου κουραστικός. 
Η ανάλυση επίσης των γεύσεων είναι πάρα πολύ καλή, σε τέτοιο επίπεδο, που να τον ξεχωρίζω από όλους τους subohm ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει.
Από τις δύο αντιστάσεις που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής (μένει να δοκιμάσω και τη μονή αντίσταση), στα σημεία υπερτερεί η ΜΤ-Μ3. 
Λίγο πλουσιότερος ατμός, λίγο εντονότερη η γεύση, λίγο καλύτερη η ανάλυση των γεύσεων. Η διαφορά πράγματι είναι ανεπαίσθητη. 
Κι οι αντιστάσεις αυτές, όσο θηριώδεις είναι στο μέγεθός τους, άλλο τόσο εντυπωσιακές είναι και στην αντοχή τους. Αμέτρητα mls υγρού έχω καταναλώσει και στις δύο, χωρίς να φθαρούν και χωρίς να αλλοιωθεί η απόδοσή τους.
Τέλος, ο παραγόμενος ατμός είναι χλιαρός και ο ατμοποιητής συνολικά δεν παρουσιάζει θέματα υπερθέρμανσης σε οποιεσδήποτε συνθήκες χρήσης.


Ο Voopoo Maat tank με την ποιότητα κατασκευής του, τις καινοτομίες του και την απόδοσή του, κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη, τοποθετείται στην κορυφή των subohm ατμοποιητών που έχω δοκιμάσει και αυτοί δεν είναι και λίγοι. 
Είχα ξεχωρίσει 1-2 την προηγούμενη χρονιά, αλλά αυτός πράγματι κάνει τη διαφορά.
Εδώ βλέπουμε στο Drag 2 τον Voopoo Maat tank με την τριπλή αντίσταση και στο Drag 2 planinum με τη διπλή.


Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Καινοτόμο airflow που προσφέρει απόλυτη στεγανότητα
Εύκολο γέμισμα
Εύκολη και στεγανή εισαγωγή-εξαγωγή των αντιστάσεων
Ποικιλία αντιστάσεων μεγάλης διάρκειας ζωής
Back up ποσότητα υγρού στο tank
Αθόρυβη και ομαλότατη λειτουργία του airflow
Μηδενικά θέματα υπερθέρμανσης
Smooth τζούρα
Ισορροπία έντασης και πολύ καλή ανάλυση γεύσεων

Αρνητικά (-)
Αδυναμία αντικατάστασης του 810 επιστομίου με άλλο της αρεσκείας του χρήστη
Αδυναμία χρήσης 510 επιστομίου (εκτός κι αν η Voopoo κυκλοφορήσει μελλοντικά κάποιο που να ταιριάζει)

Voopoo's official website

Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:41 »
Μπράβο [member=3419]petra[/member]! Πάρα πολύ ωραία και η δική σου παρουσίαση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:46 »
Oλες οι παρουσιάσεις όμορφες και χαίρομαι που συμφωνούμε. 
Ο ατμοποιητής είναι στεγανός, δεν έχει κάποια από τα χούγια των DL που δεν συμπαθούμε οι MTLάδες, αλλά αυτό δεν κάνει τον ατμοποιητή λιγότερο καλό για τους λάτρεις των πνευμονικών. 
Και τέλος, είδα ότι την μονή κεφαλή κανείς μας δεν την έβαλε ως την κορυφή στις προτιμήσεις του. 


Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:50 »
[member=3419]petra[/member] εγώ δεν πρόλαβα να τη δοκιμάσω. Είχα περισσότερες προσδοκίες από τις άλλες δύο και γι αυτό την άφησα τελευταία. Δύσκολο όμως να κάνει την έκπληξη και να ξεπεράσει αυτές που δοκιμάσαμε κι οι τρεις. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Καλό θα ήταν να ενώσουμε τις φωνές μας ζητώντας την μελλοντική υλοποίηση ενός επισκευάσιμου mtl ατμοποιητή από την Voopoo.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 15, 2019, 01:59 »
σαφη DL προσανατολισμό έχει η VOOPOO. Φαίνεται κι από τα μοντ της. Μακάρι να βγάλει έναν καλό mtl επισκευάσιμο και μακάρι να βγάλει επιτέλους ένα μοντ συμμαζεμένο σε μέγεθος και έντονα στρογγυλεμένο στα πλάγια, ώστε να απολαμβάνουμε το τσιπάκι και την ποιότητα κατασκευής της κι εμείς που θέλουμε διακριτικές συσκευές. 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 15, 2019, 02:06 »
Τα διμπάταρα mods τα έχω βολευτεί αφάνταστα, όχι για την ισχύ τους, αφού mtl προτιμώ κι εγώ, αλλά για την αυτονομία τους.
Μαζεμένα μονής μπαταρίας έχει ήδη δύο και πανέμορφα (Rex και Mojo).
Tα έχω παρουσιάσει και τα δύο. Ρίξε μια ματιά αν δεν τα έχεις δει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 15, 2019, 02:09 »
Πιο ολοκληρωμένο review μετά από αυτό το "τρίο" δεν θα μπορούσε να γίνει φαντάζομαι! :))

Συγχαρητήρια και στους δυο σας αλλά και στην Voopoo γι' αυτόν το υπέροχο κατ' εμέ subohm tank. Λίγο έχω ασχοληθεί με την κατηγορία αλλά σε ότι δοκίμασα μέχρι σήμερα είπα απλά οκ. Αυτόν εδώ για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τον αφήσω απ' το χέρι. Ίσως ευθύνεται κι η ποιότητα κατασκευής του που θυμίζει ακριβότερους επισκευάσιμους ατμοποιητές σε αρκετά σημεία πάνω του. Είναι κι η γευσάρα που αποδίδει χωρίς παρεμβολές από τα υλικά των κεφαλών του.. Υγρά να έχουμε να καταναλώνουμε που λέει και ο μερακλής λαός!

Εγώ τον προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται σε αυτήν την κατηγορία πάντως. Έστω για λίγο μέσα στη μέρα εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ. :)

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 19, 2019, 23:09 »
Παιδιά για όσους τον έχουν δοκιμάσει, έχετε μέτρο σύγκρισης με falcon & freemax mesh pro?

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 19, 2019, 23:18 »
Τον πρώτο δεν τον έχω δοκιμάσει. Από τον freemax είναι ανώτερος.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 27, 2019, 01:49 »
[member=3419]petra[/member]
[member=4133]makis206[/member]
[member=14633]aragiannis[/member]

Φτου να μη σας ματιάξω!

Καιρό είχα να δω τέτοιο οίστρο!

Και εις άλλα με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo MAAT subohm tank
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 28, 2019, 11:35 »
Μπράβο και στους τρεις σας παιδιά. Πολύ καλές παρουσιάσεις του ατμοποιητή.  :thumpup:

Έχω περιέργεια να τον δοκιμάσω, μπας και αποτελέσει καλό ταίρι για το επόμενο μοντάκι που περιμένω, αλλά με το bubble tank είναι κακάσχημος βρε παιδιά, δεν βλέπεται με τίποτα.  :thumpdown:

Αν δεν είναι κόπος, ας ανεβάσει κάποιος από τους τρεις σας μια φωτογραφία του MAAT με το ίσιο τζαμάκι με τα 2ml χωρητικότητα, για να αποφασίσω αν θα τον τσιμπήσω ή όχι. Δεν βρίσκω με γκουγκλάρισμα καμία φωτογραφία του να φοράει το ίσιο τζαμάκι... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60191 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12