vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, bloodlessz, I.P, Doubt, manoslykos

Twitter

Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 14:01 »
Πριν από λίγο καιρό η Dovpo παρουσίασε για πρώτη φορά squonk box mod με την αναπλήρωση υγρού να γίνεται από πάνω.
Με την έκδοση του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker των 200W, η Dovpo ολοκληρώνει κατά πάσα πιθανότητα τη γκάμα της στα top fill squonkers, κυκλοφορώντας αυτή τη φορά τη διμπάταρη (παίρνει δύο 18650 μπαταρίες) πρότασή της, που ανεβάζει την μέγιστη ισχύ στα 200W.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ο Brian, ένας youtuber της ομάδας The Vapor Chronicles (TVC) είναι ο εμπνευστής και σχεδιαστής του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker, με την καινοτόμο ιδέα της αναπλήρωσης υγρού από πάνω.
Πρώτα σχεδιάστηκε και εκδόθηκε το Dovpo Topside Single 21700 Top Fill Squonker των 90W και τώρα σχεδιάστηκε και εκδόθηκε το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker των 200W.

Η ιδέα πράγματι είναι καινοτόμος και τα δύο mods προσφέρουν πάρα πολύ εύκολη αναπλήρωση υγρού, πάρα πολύ καθαρή, χωρίς διαρροές, με απόλυτη στεγανότητα. Και τα δύο μάλιστα mods έρχονται με δύο δοχεία υγρού χωρητικότητας 10ml, που σχεδιαστικά διαφέρουν μεταξύ τους, προσφέροντας στον χρήστη δύο διαφορετικές εκδοχές στο κλείσιμο του δοχείου στην κορυφή.
Στη μια εκδοχή του δοχείου, το μαύρο καπάκι ανοιγοκλείνει με βίδωμα-ξεβίδωμα, ενώ στην άλλη εκδοχή του δοχείου, το ασημί καπάκι απλά αποσπάται τραβώντας το προς τα πάνω και σφραγίζει πιέζοντας προς τα κάτω.

Το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Η συσκευασία περιλαμβάνει τα παρακάτω

·           1 TOPSIDE DUAL Squonk Mod
·        2 10mL Squonk Bottle
·        1 Accessory Bag
·        1 Micro USB Cable
·        1 Battery Usage Warning Card
·        1 Instructional Manual


Το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker είναι διαθέσιμο στους παρακάτω οκτώ χρωματικούς συνδυασμούς


DOVPO Topside DUAL 200W Squonk Box Mod Features:


·        Dimensions - 88.5mm by 54mm by 42mm
·        Collaboration with The Vapor Chronicles - TVCreation
·        Dual High-Amp 18650 Batteries - Not Included
·        10mL Silicone Squonk Bottle
·        Wattage Output Range: 5-200W
·        Voltage Output Range: 1.0-12V
·        Resistance Range: 0.08-3ohm
·        Temperature Control Functionality (Firmware Upgrades Require)
·        Supports Ni200, Titanium, Stainless Steel Compatibility
·        BYPASS Mode
·        Stainless Steel, Zinc, & Aluminum Alloy Construction
·        Intuitive 0.96" OLED Display Screen
·        Circle Firing Button
·        Two Adjustment Buttons
·        Unique Top-Fill Method - Convenient Squonk Bottle Refill
·        Bottom-Loaded Hinged Battery Cover
·        MicroUSB Port - 5V/2A
·        Leak-Resistant 510 Base
·        Spring-Loaded 510 Connection
·        Available in Red, Black, Silver, Gunmetal, Blue, Purple, Green, Gold



Η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή και η βαφή του επίσης δείχνει πολύ ποιοτική.
Τα μεταλλικά του μέρη είναι κατασκευασμένα από κράμα ψευδαργύρου, κράμα αλουμινίου και ανοξείδωτο ατσάλι.

Στην πάνω βάση του υπάρχει ο επίχρυσος, ελατηριωτός, αυτορυθμιζόμενος 510 πόλος, που μπορεί να δεχθεί ατμοποιητές οποιασδήποτε διαμέτρου.
Δοκίμασα ατμοποιητή με διάμετρο 26mm και είδα πως μπορεί να δεχθεί και ακόμη μεγαλύτερης διαμέτρου ατμοποιητές πολύ άνετα.
Υπάρχει επίσης το καπάκι του δοχείου αναπλήρωσης του υγρού.
Στην κάτω βάση στήριξης υπάρχει μόνο η θύρα εισαγωγής των δύο 18650 μπαταριών.
Το πορτάκι ανοιγοκλείνει άψογα και έχει σήμανση συν και πλην με λευκά ευδιάκριτα γράμματα για την σωστή τοποθέτηση των δύο μπαταριών.


Στην πρόσοψή του και με σειρά από πάνω προς τα κάτω βρίσκονται το fire button, που πυροδοτεί πολύ αξιόπιστα, χωρίς misfiring με ένα διακριτικό ήχο
πυροδότησης.
Στη συνέχεια, κάτω από το fire button, βρίσκεται η OLED οθόνη των 0,96 ιντσών, με τα αναγραφόμενα σε αυτήν σε κατακόρυφη διάταξη.
Σε vw mode αναγράφονται το επιλεγμένο mode, η ισχύς, η ένταση του ρεύματος, η τάση κι η τιμή της αντίστασης.
Επίσης φαίνεται κι η στάθμη φόρτισης των δύο μπαταριών ξεχωριστά. Η οθόνη είναι πολύ ευδιάκριτη, ευανάγνωστη και φωτεινή.

Τέλος κάτω από την οθόνη βρίσκονται τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) που επίσης λειτουργούν και πληκτρολογούνται άψογα.
Σε vw mode και με ισχύ κάτω από 100W, σε κάθε πάτημα των πλήκτρων η ισχύς αλλάζει κατά 0,5W, ενώ σε επιλογή ισχύος πάνω από 100W, σε κάθε πάτημα
των πλήκτρων η ισχύς αλλάζει κατά 1W.
Η θύρα φόρτισης micro usb βρίσκεται χαμηλά, στη μια πλαϊνή επιφάνεια και φορτίζει τις μπαταρίες με ρεύμα έντασης 2Α.


Το chipset του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker δεν κατονομάζεται, αλλά κατά τη διάρκεια των δοκιμών ήταν πολύ αξιόπιστο, προσφέρει όλες τις βασικές
επιθυμητές επιλογές και ασφάλειες και κυρίως είναι αναβαθμίσιμο.
Προς το παρόν όμως, μιας και το mod μόλις κυκλοφόρησε, δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.
Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο χρήσης του Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker που περιέχεται στη συσκευασία, ώστε να μπορεί κανείς να δει
αναλυτικά και τις ρυθμίσεις, αλλά και τις επιλογές που προσφέρει.


Άφησα για το τέλος τα δοχεία υγρού και την καινοτομία του top fill, που πράγματι είναι εντυπωσιακά.
Όπως προανέφερα το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker έρχεται με δύο δοχεία χωρητικότητας 10ml παρακαλώ, που διαφέρουν στο χρώμα που έχει το
καπάκι (μαύρο και ασημί), αλλά και στον τρόπο που ανοιγοκλείνουν για το γέμισμα.
Στο ένα δοχείο, αυτό με το μαύρο καπάκι, έχουμε το καπάκι να είναι βιδωτό, ενώ στο άλλο δοχείο, αυτό με το ασημί καπάκι, έχουμε το καπάκι να ανοίγει με
τράβηγμα προς τα πάνω και να κλείνει με πίεση προς τα κάτω. Και τα δύο δοχεία είναι άριστης ποιότητας κατασκευής, σφραγίζουν απόλυτα στεγανά, έχουν
μηδενικές διαρροές κι η σιλικόνη του δοχείου για το squonking έχει την ιδανική κατά τη γνώμη μου ελαστικότητα κι επαναφορά για άψογο και ομαλότατο
squonking.
Το γέμισμα είναι παιγνιδάκι. Απλά αφαιρεί κανείς το καπάκι του δοχείου, χωρίς να χρειαστεί να βγει το δοχείο από τη θέση του και αναπληρώνει το υγρό με
οποιουδήποτε είδους ακροφύσιο, αφού οι οπές για το γέμισμα είναι πολύ μεγάλες.
Στην παρούσα χρονική συγκυρία και με γνωστά σχεδόν όλα τα squonk box mods, ανεπιφύλακτα και αβίαστα θα έλεγα πως το Dovpo Topside Dual Top Fill
Squonker προσφέρει μακράν το κορυφαίο σύστημα squonking της αγοράς.


Η ιδιαίτερη σχεδίασή του προσφέρει τέλος πολύ καλό κράτημα και εργονομία. Το κράτημα που βρήκα προσωπικά πιο βολικό είναι αυτό που η πυροδότηση του
fire button να γίνεται με τον δείκτη και το squonking με τον αντίχειρα. Μπορεί φυσικά το mod να κρατηθεί και αντίστροφα, ανάλογα το πώς βολεύει τον καθένα.
Επιγραμματικά θα έλεγα κλείνοντας, πως το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker είναι ένα ποιοτικότατο squonk box mod, πολύ καλής ποιότητας
κατασκευής και εργονομίας, εφοδιασμένο με πολύ αξιόπιστο και αναβαθμίσιμο chipset, με ικανοποιητικότατα υψηλή προσφερόμενη ισχύ και κυρίως, με το
κορυφαίο σύστημα squonking αυτή της στιγμή της αγοράς. Ίσως για κάποιους αρνητικό σημείο να είναι οι διαστάσεις του (πως θα μπορούσε όμως να είναι
μικρότερο) και το βάρος του που φτάνει τα 360g. Η κατασκευή του είναι συμπαγέστατη και απουσιάζει οποιοσδήποτε ήχος κροταλίσματος.


Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής-βαφής
Ισχύς
Αξιόπιστο κι αναβαθμίσιμο chipset
Εργονομία
Κορυφαίο σύστημα squonking
Χωρητικότητα 10ml των δοχείων υγρού
Δύο διαφορετικά δοχεία υγρού κορυφαίας ποιότητας κατασκευής
Απόλυτη στεγανότητα, μηδενικές διαρροές
Πανεύκολο γέμισμα υγρού

Αρνητικά (-)
Για κάποιους ίσως οι διαστάσεις και το βάρος του

Dovpo's official website

Ευχαριστώ για την ανάγνωση

 


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2019, 16:42 από aragiannis »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 15:42 »
Εξαιρετική παρουσίαση :thumpup:

360 γραμμάρια μόνο το μοντάκι;
Δηλαδή 500+ με μπαταρίες, dripper και υγρό στο μπουκάλι, τούβλο κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 15:55 »
Αποστόλη, δεν έχω τη ζυγαριά πρόχειρη για να σου πω τη δική μου μέτρηση. 
Αυτό που έγραψα το βρήκα κι εγώ γραμμένο στην ιστοσελίδα κάποιου καταστήματος. Τώρα πιάνω στα χέρια μου το Rage της Desire Design που είναι 244g και το Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker έχω την αίσθηση πως είναι πιο ελαφρύ. Το βράδυ θα κάνω ζύγιση και θα επανέλθω με ακριβή μέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 13, 2019, 15:56 »
Εξαιρετική παρουσίαση! Ευχαριστούμε!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 00:51 »
Έγινε τελικά η ζύγιση και το βάρος του βρέθηκε 224g χωρίς τις μπαταρίες. Πράγματι πιο ελαφρύ από το Rage. Τα 360g που γράφουν οι ιστοσελίδες των καταστημάτων δεν ισχύουν. 

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 15, 2019, 11:22 »
224 γραμμάρια παλεύεται, 360 θα ήταν υπερβολικά βαρύ.

Ήμουν ανάμεσα σ' αυτό και στο καινούριο Lost Vape Drone (175 γραμμάρια).
Τελικά έκανα προπαραγγελία για το Drone κυρίως λόγω πλακέτας, αν και με δελέαζε πολύ ο τρόπος γεμίσματος του Topside.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 20:51 »
Εχω κιολας ριξει την παραγγελια και
περιμενω το κοκκινο,λογικα Δευτερα θα το εχω στα χερια μου.
ΑΠΛΑ ΕΡΩΤΑΣ το μοντακι.

Εδω ο ανθρωπος που το εφτιαξε 


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2019, 21:14 από dinos_74 »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 21:14 »
Και το μονομπάταρο (21700) είναι εξίσου πολύ όμορφο και καλό. Θα το παρουσιάσω σύντομα. Ίσως και μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 21:59 »
εκτος απο την μια μπαταρια και τα less watt,ειναι ακριβος ιδια,
μιας και το <μικρο> απο 15-1-2019 εχει αναβαθμιση σε ολα του
και εχει ακριβος το ιδιο μενου με το <μεγαλο>.
Ετσι τουλαχιστον λεει ο κατασκευαστης του στο video που ανεβασα.


Το μονο που δεν εχουν κανει σε κανενα απο τα δυο ειναι 
το οτι ΔΕΝ εχουν βαλει ελενχο φωτισμου οθονης.Εγω το δουλευω αρκετα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 22:43 »
Ελπίζω στην αναβάθμιση που λες Ντίνο να περιλαμβανεται και ο πόλος γιατί σε ένα μονομπάταρο που έπιασα, είδα ότι ο ατμοποιητής δεν κάθεται τελείως πάνω στο μοντ και αφήνει μεγάλο κενό, σε βαθμό χάσματος. Απαίσια εικόνα!

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 22:55 »
Να εισαι τοσο ατυχος που μπορει να επεσες στο τζουφιο?
Εχει δει το μονομπαταρο εντονα απο πολλες πλευρες,εβαλα 2-3 ατμο επανω,
δεν ειδα κατι τετοιο.
Υπαρχει και το αλλο βεβαια,ισως-ισως και ξαναλεω ΙΣΩΣ ο ατμο να ειχε το θεμα και οχι το μοντακι.
Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 17, 2019, 23:03 »
Ο Creed rda της atmizoo ήταν ο ατμο και επειδή μου έκανε εντύπωση το κενό, ρώτησα κι έμαθα ότι συμβαίνει και με άλλους rda. Ξαναείδα τον ίδιο creed σε άλλο μοντ και δεν άφηνε κανένα κενό. Αυτά είδα, αυτά γράφω, ούτε το μοντ έχω, ούτε τον creed και δεν ενδιαφέρομαι κιόλας για όλα αυτά. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 18, 2019, 15:15 »
Ε ρε και να μου κατσει ετσι και εμενα γελια που θα κανωωωωωωω.
Μπα δεν νομιζω,ο  ex προεδρας θα καθαρισει.(νομιζω  :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 18, 2019, 19:13 »
Ο Creed rda της atmizoo ήταν ο ατμο και επειδή μου έκανε εντύπωση το κενό, ρώτησα κι έμαθα ότι συμβαίνει και με άλλους rda. Ξαναείδα τον ίδιο creed σε άλλο μοντ και δεν άφηνε κανένα κενό. Αυτά είδα, αυτά γράφω, ούτε το μοντ έχω, ούτε τον creed και δεν ενδιαφέρομαι κιόλας για όλα αυτά. :dontknow:
Επιβεβαιώνω τον Γιώργο για τον CREED των atmizoo , για άλλους RDA δεν γνωρίζω αλλά για για RTA κανένα κενό με όσους δοκίμασα, πάντως μετά από πολλά βάλε βγάλε το κενό είναι ελάχιστο και φυσικά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό το πρόβλημα διότι το μοντάκι πραγματικά τα σπάει. Σε μερικούς βέβαια μπορεί να ενοχλήσει το βάρος αλλά το σύστημα που έχει για το επαναγέμισμα χωρίς καμία διαρροή αποζημιώνει και με το παραπάνω, κατά τα άλλα ο χρόνος θα δείξει για τα περαιτέρω.
Φυσικά αναφέρομαι στο μονομπάταρο με τις 21700 μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Dovpo Topside Dual Top Fill Squonker 200W
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 18, 2019, 19:35 »
Τον συγκεκριμένο ατμοποιητή δεν τον έχω, αλλά δοκίμασα πάνω του αρκετούς διαφορετικούς drippers που έχω στην κατοχή μου και πραγματικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα κενού. Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα ανεβάσω παρουσίαση και μια σειρά από φωτογραφίες για του λόγου το αληθές. Μιλάω πάντα για το μονομπάταρο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180363 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12