vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 6 χρήστες
dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, dkostas, Xxristos

Twitter

Eleaf Istick Pico X

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 09, 2019, 23:22 »
Μια σύντομη παρουσίαση και έπεται video μια από αυτές τις μέρες

Το Istick Pico x τις Eleaf μας έρχεται σε αυτό το κουτί



Μέσα στο κουτί βρίσκουμε το mod, ενα εγχειρίδιο χρήσης (Manual),μια warning card και ένα καλώδιο usb σε micro usb




Μπορούμε να το βρούμε στα παρακάτω χρώματα

Ασημι, πράσινο, κόκκινο, μπλε και μαύρο




Είναι ένα πλαστικό, πολύ ελαφρύ mod μόλις 65 γραμμάρια και οι διαστάσεις του είναι 50mm x 31mm x 73mm





Μπορεί να δεχθεί ατμοποιητες έως 23mm αν και η εταιρία έχει βάλει όριο στα 22mm



Ο κεντρικός πόλος 510 είναι επιχρυσωμένος και αυτορρυθμιζόμενος

Μπορεί να λειτουργήσει σε Wattage, Bypass, Temperature Ni, Temperature Ti, Temperature SS, Temperature M1, M2 kai M3 mode

Δέχεται μπαταρίες 18650 και δουλεύει από 1 watt έως 75 watt
Από 1 έως 20 watt ρυθμίζεται με βήμα 0.1 watt ενώ από τα 20 έως τα 75 watt ρυθμίζουμε ανά 1 watt
Ο έλεγχος θερμοκρασίας μπορεί να ρυθμιστεί σε celsius από 100c έως 315c με βήμα 5c και σε fahrenheit απο 200f έως 600f με βήμα 10f
Δέχεται αντιστάσεις από 0.1Ω έως 3.0Ω σε wattage και Bypass mode και από 0.05Ω έως 1.0Ω στα TC-Ni/Ti/SS/M1/M2/M3 mode

Το mod διαθέτη τις παρακάτω προστασίες
Προστασία υπερφόρτισης, χαμηλής τάσης μπαταρίας, υψηλών αμπέρ, ανάποδης πολικότητας, μεγιστου χρόνου τζούρας (10s) και βραχυκυκλώματος





Έχει και μια νέα προστασία που την ονομάζει προστασία αντίστασης
σε περίπτωση που το mod είναι ρυθμισμένο σε πολύ υψηλά watt πχ στα 50 watt και η πλακέτα θεωρήσει πως η συγκεκριμένη αντίσταση μπορεί να δουλέψει έως 30 watt τότε το mod θα αλλάξει τα watt από 50 στα 30
μπορείτε όμως μετά να αυξήσετε τα watt αν θέλετε και να ατμισετε κανονικά



Όταν ανοίξουμε το mod, στην οθόνη βλέπουμε
πάνω, τα ohm τις αντίστασης
κάτω, έναν μετρητή τζούρας που ονομάζει puff και μπορούμε μέσα από το μενού να επιλέξουμε να βλέπουμε σε αυτήν την γραμμή αντί για τις τζούρες, τον χρόνο ατμισματος η τα volt που θα δώσει η πλακέτα στην συγκεκριμένη αντίσταση που έχουμε πάνω στο mod εκείνη τι στιγμή
και δεξιά βλέπουμε τα Watt η την ρύθμιση τις θερμοκρασίας (αναλογως σε πιο mode το δουλεύουμε)

Μενού και λειτουργίες αναλυτικά

Με 5 κλικ του fire ανάβουμε η σβήνουμε το mod

Με σβησμένο το mod
Πατώντας τα πλήκτρα + και - ταυτόχρονα, αλλάζει ο προσανατολισμός τις οθόνης
πατώντας το πλήκτρο fire 10 φορες, μας δείχνει την θερμοκρασίας τις πλακέτας


Με αναμμένο το mod
Με 3 γρήγορα κλικ του κουμπιού fire, μπαίνουμε στα mode και μπορούμε να επιλέξουμε σε πιο θα ατμισουμε
Πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο + και - κλειδώνουμε την ρύθμιση Watt η θερμοκρασίας ώστε να μην την αυξήσουμε κατά λάθος (με τον ίδιο τρόπο ξεκλειδώνουμε)

Εάν έχουμε επιλέξει κάποιο tc mode, με 4 κλικ, μπορούμε να επιλέξουμε σε ποσα Watt θα δουλέψει το preheat του tc

Πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο + και fire μπαίνουμε στο κυριως μενού ρυθμίσεων
Για να δούμε όλες τις παρακάτω ρυθμίσεις και με αυτή τι σειρά θα πρέπει να έχουμε επιλέξει έλεγχο θερμοκρασίας με κάποιο από τα 3 mode Μνήμης (M1-M2-Μ3)


1. Επιλογή εμφάνισης οθόνης (puff, Time, Volt)
 Μέσα σε αυτό το μενού μπορούμε να μηδενίσουμε τα puff η το time αφού μπούμε μέσα σε ένα από αυτά και κρατήσουμε πατημένο το + για μερικά δευτερόλεπτα
2. Κλείδωμα - ξεκλείδωμα αντίστασης (εμφανίζεται μονο αν έχουμε πριν επιλέξει κάποιο mode με έλεγχο θερμοκρασίας)
3. Ενεργοποίηση - απενεργοποίηση Logo (εικόνας που μπορούμε να αντικαταστήσουμε με μια δικια μας με το software τις eleaf)
4. Ρύθμιση tcr στις μνήμες M1 M2 Μ3
5. Μέγιστος χρόνος τζούρας (μπορούμε να επιλέξουμε 5 - 10 η 15 δευτερόλεπτα και όταν το fire παραμείνει πατημένο για περισσότερο από αυτόν τον χρόνο το mod θα σβήσει
Αν επιλέξουμε OFF τότε το mod θα σταματήσει στα 10 δευτερόλεπτα όμως το mod θα παραμείνει αναμμένο
6. Πληροφορίες έκδοσις πλακέτας (Hardware) και λειτουργικού συστήματος (Firmware)
 το firmware μπορεί να αναβαθμιστεί
7. Τα volt που έχει η μπαταρία μας εκείνη τι στιγμή

Στο νούμερο 3 υπάρχει ακόμα μια ρύθμιση η οποια εμφανίζεται μονο όταν έχουμε πριν επιλέξει Wattage mode και είναι το preheat στα watt
αν θέλουμε μπορούμε εκεί να ρυθμίσουμε ποσα watt θα μας δώσει στο preheat και για ποσο χρόνο τον οποιο μπορούμε να ρυθμίσουμε με βήμα 0.1 δευτερόλεπτο

Ακολουθεί η προσωπική μου άποψη

Είναι ένα πανέμορφο και πανάλαφρο mod
Μου αρέσει το κουμπί του, έχει πολύ καλο πάτημα και πατιέται ακόμα και αν πατήσετε σε γωνια
Σε έλεγχο θερμοκρασίας που το χρησιμοποιώ εγώ δουλεύει πολύ σωστά
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο τρόπος που επιταγχύνει η ρύθμιση τον Watt και μου είναι αδύνατον να πετύχω την ρύθμιση που θέλω
Επίσης το mod βλέπει τις αντιστάσεις λίγο πιο ψιλά και αυτό για κάποιους είναι αρνητικό
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό αφού μειώνω λίγο (20c) την θερμοκρασία και έχω το ίδιο αποτέλεσμα
Κάποιοι βλέπουν ως αρνητικό το ότι δεν μπορεί να πάρει μεγαλύτερο ατμοποιητη από 23mm αλλα και αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα
Ένα ακόμα αρνητικό είναι η πολύ μικρή οθόνη
Εδώ και εγώ θα την ήθελα μεγαλύτερη αλλα "it is what it is" που λέει και ο συνάδελφος pbusardo
Επίσης θα ήθελα να έχει ρύθμιση μεγιστου ορίου Watt και Θερμοκρασίας




Ευχαριστώ που με διαβάσατε


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2019, 00:06 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 00:04 »
:thumpup: Good job!
Κατατοπιστικότατος, ευχαριστούμε Kotsos.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 00:08 »
μου διέφυγε η ρύθμιση του preheat στα watt την οποια και μόλις πρόσθεσα  :)

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 00:45 »
Πολυ καλή παρουσίαση! Ευχαριστούμε!  :respect: :respect: :respect:

Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 09:05 »
 :respect: :respect: ¨Εγραψες! Πολύ καλή φάση το συστημα προστασίας που πατιέται καμιά φορά τα πλήκτρα στην τσέπη και πάει 100W.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 09:25 »
Η καλύτερη τζουρα ειναι τοτε.... :laugh1: μλκια κανανε... ;D

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 09:44 »
:respect: :respect: ¨Εγραψες! Πολύ καλή φάση το συστημα προστασίας που πατιέται καμιά φορά τα πλήκτρα στην τσέπη και πάει 100W.
Αν ανεβάσεις τα watt το μοντ θα πυροβολήσει κανονικά
Μονο οταν βάζουμε τον ατμο πάνω στο μοντ θα κατεβάσει τα watt

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 13:58 »
Έπιασα ένα στα χεράκια μου χτες, μαύρου χρώματος.

Όντως, οι φωτογραφίες το αδικούν. Παραμένει κακάσχημο, αλλά όχι τόσο. Επιβεβαιώνω ότι το grip του είναι πάρα πολύ βολικό. Για πιο φυσιολογικούς ανθρώπους βέβαια, γιατί στα χέρια μου είναι πραγματικά αστείο και συγκρίνεται μόνο με το iStick mini, το παλιό, το δεκάβατο, το πρόστυχο.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 15:13 »
Παραμένει κακάσχημο, αλλά όχι τόσο.
Αρα  ομορφο ασχημο?  :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 16:24 »
Άρα αν μου το χάριζαν, θα

α) στραβοκοιτούσα αυτόν που μου το χάριζε

β) το έβαζα κλήρωση

:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 19:38 »
Βρήκα κάτι που με χαλάει στο χοντρουλικο μου...το καπακι για την μπαταρια μου θυμίζει κάτι εξαρτήματα από παιχνίδια που αγόραζε η κόρη μου από πάγκους πανηγυριων... :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 19:41 »
 :wall:
[member=17286]annastas[/member] , ανεβασε

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 19:50 »
 Πιωμενοι τα σχεδιαζουν κι αυτο και κατι αλλα μοντακια που βλεπω δεν εξηγηται αλλιως  ::)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 19:58 »
Άρα αν μου το χάριζαν, θα

α) στραβοκοιτούσα αυτόν που μου το χάριζε

β) το έβαζα κλήρωση

:laugh1: :laugh1: :laugh1:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καταλαβα ποσο πολυ το αγαπησες!!!
Εγω παντως ακομα δεν το εχω παραγγειλει γιατι περιμενω μηπως βγει χωρις το πλαστικο που λεμε.


Nai_Ego

Απ: Eleaf Istick Pico X
« Απάντηση #119 στις: Ιανουαρίου 12, 2019, 20:55 »
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καταλαβα ποσο πολυ το αγαπησες!!!
Εγω παντως ακομα δεν το εχω παραγγειλει γιατι περιμενω μηπως βγει χωρις το πλαστικο που λεμε.
Δε νομίζω ότι θα κυκλοφορήσει ποτέ χωρίς αυτό το πλαστικό, είναι απ' τα βασικά του σημεία. 25άρι ή 21700 λογικά θα βγάλουν, χωρίς πλαστικό δε νομίζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12