vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Skyfall RDA by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #105 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:07 »
σε βάθος χρόνου έτσι είναι Σταύρο μου,αλλά προσωπικά,για το οικονομικό το επέλεξα εγώ.Οποτε μου ειναι δύσπεπτες κάτι τέτοιες τιμές.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #106 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:27 »
Το μοναδικό προβλημα μου με τις καταπληκτικες δημιουργίες του συγκεκριμενου κατασκευαστή είναι ότι μονιμως είναι οut of stock/notify me when available, οπότε ατμιστες όπως εγω που δεν μου αρέσει η αναμονη σε λιστες η να περιμενω στις 3 το πρωϊ που θα βγουν τα επόμενα 50 κομματια να κανω πρωτος (η πεντηκοστός) κλικ κτλ, αλλα προτιμω να ψωνιζω με την ησυχία μου και όχι υπό πιεση, ελάχιστες ευκαιρίες αγορας εχουν.

Και απορώ γιατί,  αφου και 5.000 κομματια να φτιαξει θα πουληθουν μεσα σε 10 μερες...
Τι να πω, η οικονομική αβεβαιότητα σε μια χρεωκοπημενη και υπερφορολογημενη χωρα σαν την Ελλαδα, η ψυχολογικό εμπορικό κολπο? 

Παντως δεν είναι ο μόνος και άλλοι κατασκευαστες και όχι μονο Ελληνες στο ίδιο μηκος κυματος κινουνται και απορω γιατί...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #107 στις: Ιουλίου 19, 2018, 13:14 »
...Γιατί οι γραμμές παραγωγής αυτές δεν προορίζονται για μαζική παραγωγή ή δεν είναι δικές τους,γιατί οι πρώτες ύλες δεν είναι διαθέσιμες ανα πάσα στιγμή,γιατί χρειάζεσαι αρκετό μπαγιόκο κάβα για να στοκάρεις παραπάνω κομμάτια, γιατί το assembly και ο ποιοτικός έλεγχος είναι στο χέρι και απο συγκεκριμένα άτομα,γιατί το after sale support πρέπει να είναι αυτό που πρέπει και αρμόζει σε Hi end προιόντα και ένα σωρό γιατί ακόμα...

Έτσι είναι το πραγματικό Hi end και έτσι παίζεται το παιχνίδι ή το δέχεσαι ή πας παρακάτω.

Δεν είναι όλα για όλους σε αυτή την κατηγορία...πως να το κάνουμε δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #108 στις: Ιουλίου 19, 2018, 13:57 »
Ειμαστε ήδη εκτος θεματος, -εγω πρωτος- αλλα απο αυτα που αναφέρεις πιστευω πως το μεγαλυτερο θεμα θα είναι η συναρμολόγηση και ο ποιοτικός έλεγχος, αφου γινονται απο λιγα άτομα. 

Πρωτες ύλες δεν νομιζω να λείπουν, δεν φτιαχνουν καραβια που θελουν χιλιαδες τονους μεταλλο,  και οι γραμμες παραγωγής αν η ζήτηση είναι τοσα χρονια μεγαλύτερη απο την προσφορα, λογικά θα είχαν δημιουργηθεί και άλλες.
Αφήνω μονο μαι περιπτωση οι γραμμες παραγωγής να μην είναι αυτοματοποιημένες.

Παρόλα αυτα δεν πιστεύω πως High End κατ αναγκη σημαίνει σπανιότητα  εαν δεν πρόκειται για αποκλειστικα χειροποίητα και εξαιρετικά περιπλοκα προϊόντα όπως πχ μια Rolls Royce. 

Εδω έχουμε ενα εξαιρετικά καλοσχεδιασμένο προϊόν αλλα μαλλον όχι υπερβολικά περίπλοκο. 

Και για να γινω και λίγο αιρετικός -με κινδυνο να ξεσηκώσω την οργή του πλήθους που ζητά φθήνεια- αφου η τιμή ενός προϊόντος καθορίζεται παντα απο την αγορά, αν έχει συνεχεια και έλλειψη και ζητηση η τιμη του αυτη τη στιγμή ειναι στην πραγματικότητα ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ απο ότι καθορίζει η αγορα.



Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #109 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:11 »
Όντως είμαστε λίγο offtopic αλλά κάνεις ένα λαθάκι.Πρώτη ύλη δεν θεωρείται μόνο το μέταλλο.
Υπάρχει και το top cap που δεν γίνεται σε καλούπι,ούτε γυαλίζετε μόνο του,είναι τα orings,τα peek,το κουτί του ατμοποιητή κτλ.
Όπως πρέπει να υπολογιστεί και ο ανθρώπινος παράγοντας(πραγματικά πολλές εργατοώρες για τα πάντα).
Σίγουρα hi end δεν σημαίνει σπανιότητα αλλά η φύση των προιόντων αυτών τα κάνει τέτοια.
Οταν ένα προιόν απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά όλα είναι σχετικά

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #110 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:20 »
Εμενα δεν μου την σπανε ολα αυτα και τα αποδεχομαι και συμφωνω με τα περισσοτερα.
Μου την σπαει οταν λενε οτι σε π.χ. 10 μερες θα εχουμε λιστα και περνανε 2+ μηνες. Δεν μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ειναι γενικα πρακτικη των Ελληνων κατασκευαστων αυτο το πραγμα για να σε κρατανε standby για να μην παρεις τπτ αλλο πιστευω.
Δεν γινεται να εισαι σιγουρος οτι σε 10 μερες θα εισαι ετοιμος και να περνανε 60, αυτο σημαινει ειτε οτι ελεγες ψεματα ειτε οτι συνεβη κατι τραγικο μεσα στις 10 αυτες μερες.

Επαναλαμβανω οτι το post μου ηταν γενικο με την τακτικη των 2 εβδομαδων και δεν αφορα τον συγκεκριμενο κατασκευη.
Ολοι πιστευω εχουμε απεριοριστο σεβασμο προς τον guru.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #111 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:26 »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #112 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:53 »
Και η δεύτερη λίστα! Σάββατο 21/7/2018 στις 2μμ και δεν αφορά αυτούς που τον έχουν ήδη.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #113 στις: Ιουλίου 20, 2018, 11:18 »
Είδα δύο video review, το ένα απο 'κείνον τον Haze και το άλλο απο έναν geekyvape.

Ο Haze το πολύ πολύ να ασχολήθηκε με τον ατμοποιητή κανά 5-λεπτο, και στην συνέχεια επανάλμβανε τη φράση "high end", που κατάντησε να ακούγεται σαν τρολιά.

Ο άλλος προσπάθησε να κάνει πιο αναλυτική παρουσίαση, αλλά μην έχοντας πολλά να πεί λόγω σχεδιαστικής απλότητας, έμεινε στην τιμή και ειδικά στην τιμή των airflow disk που λόγω ισοτιμίας καταλήγουν περί τα 20 δολλάρια... Του κάτσε και ένα ελλατωματικό, που ενώ κούμπωνε, έπαιζε...

Είστε σίγουροι ότι έχει κάνει πάταγο;

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #114 στις: Ιουλίου 21, 2018, 01:02 »
Μπορώ να σου κάνω παρουσίαση 5 λεπτά, μπορώ να σου κάνω και πάνω από μισή ώρα. Μπορώ να σου πω απλά τί βλέπω, μπορώ να σου αναλύσω τον τρόπο λειτουργίας με βάση την σχεδίαση. Μπορώ να σου πω τα σημαντικά, μπορώ να σε πρήζω με επουσιώδη. Μπορεί πολλά. Και τελευταίο μπορεί να ζήτησα και να πήρα, μπορεί και όχι. Όλα αυτά μπορούν να ισχύουν και συνδυαστικά. Βρες κάποιον να τον στήσετε μαζί και να τον δοκιμάσεις και άσε τις παρουσιάσεις να κάνουν την δουλειά τους (όπως την βλέπουν). Τέλος, ένα ελαττωματικό εξάρτημα αλλάζεται άμεσα χωρίς καμιά επιβάρυνση. Τα 19€ τώρα, μπορεί να είναι πολλά αλλά και τα 165€ επίσης.

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #115 στις: Ιουλίου 21, 2018, 12:16 »
Πρωινο σεταρισμα στον περι ου ο λογος με το συρμα που του ταιριαζει περισσότερο από οσα εχω δοκιμάσει. Δεύτερο για τα γουστα μου ερχεται το 24ga inowire και μετα ni80.
Δεν γραφω συχνα λογω έλλειψης χρόνου παροτι παρακολουθώ τα γραφόμενα.  Χωρις πολλα λόγια ή θεωρίες προτείνω οσοι δύνανται να διαθεσουν το αντίτιμο αγορας του να το κανουν στην σημερινή λίστα. Τα κομμάτια θα ειναι δυστυχως λιγα οπως κ οι πιθανοτητες αλλά αξίζει σιγουρα η προσπάθεια. Αν κάποιου του φαινεται ακριβος ή δεν ταιριαξει στα γουστα του την επόμενη ημέρα τον πουλά χωρις να χασει cent. Ο εν λόγω σημερα σε δημοπρασιες φτανει τα 500$ οτι και αν σημαινει αυτό. Εγω θα περιμενω απο Σεπτεμβρη κ μετα το peek cap και καποια αλλα καλουδια. Καλο σ/κ καλη τυχη.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #116 στις: Ιουλίου 21, 2018, 13:00 »
[justify][member=16872]mfk[/member], συμφωνώ μαζί σου, χωρίς πολλά λόγια, όμως αυτά τα λόγια να είναι και σωστά, δεν χρειάζονται αρχαιολατρίες και νεκραναστάσεις τάχα λόγιας καθαρεύουσας. Λοιπόν, όλοι αυτοί δύνανται, όμως υποψιάζομαι πως περιμένουν να μάθουν και τι λίστα είναι αυτή, (π.χ. είναι πάλι fb ομάδα; είναι μήπως για όσους δεν είχαν fb λογαριασμό; είναι για όλους;). [/justify]

 

 

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #117 στις: Ιουλίου 21, 2018, 13:21 »
Εμένα πάντως που δεν έχω FB και υποτίθεται ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο για να πάρω με τη 2η λίστα με συνδεσαν κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #118 στις: Ιουλίου 21, 2018, 13:21 »
[justify]Δεν βλέπω διάθεση για διόρθωση οπότε θα απαντήσω εγώ. Όσοι έχουν επικοινωνήσει το προηγούμενο διάστημα με ESG γνωρίζουν το πώς και το πού, όσοι ακόμα επικοινωνούν θα περιμένουν δημοπρασίες και δράκους. Η αφεντιά μου είναι ήδη στους ευτυχισμένους, απλώς δεν βρίσκω ουσία στα αόριστα λόγια και στις καλές τύχες των πάντα απροσδιόριστα “άλλων”. / τελικά, καλά κάνουν και μας κράζουν οι "κακοί".  :([/justify]



Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #119 στις: Ιουλίου 21, 2018, 13:23 »
Joe δεν καταλαβαινω απόλυτα το υφος της αναρτησης σου. Αν εχει διαθεση χιουμορ ή ειρωνείας....δε με χαλαει καθολου ομως και αφου δύναμαι σου απαντω...Η λιστα αφορα οσους ειναι στο fb group του κατασκευαστή. Ειναι η 2η κατα σειρά και νομίζω με λιγότερα διαθέσιμα κομμάτια απο τα 350 της πρωτης. Οσοι δεν εχουν fb οσο θυμάμαι απο μια ανάρτηση του κατασκευαστή, θα πρεπει να επικοινωνησουν τηλεφωνικα με τον ιδιο, αν δεν το εχουν ηδη κάνει, ωστε να παρουν τον ατμοποιητη εκτός λίστας, οταν τελειώσει η διαδικασια με αυτες. Αυτα γνωριζω και αυτα γραφω, επειδη μπορει να κανω λαθος ομως ενα τηλέφωνο στον κατασκευαστή σιγουρα θα ελυνε οποιαδήποτε απορία.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8233 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10039 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy