vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
hlias bax, giorgos1999, dkostas, manoslykos, gfilip, white varadero, Jorge

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2400 στις: Φεβρουαρίου 03, 2019, 20:02 »
Anyway, πιθανοτατα θα παρω, ουτως ή αλλως, ολη τη σειρα, εν καιρω, εκτος μαλλον απο το Latakia.  :))
 έτσι, να μην ψάχνω να βρω και να μην έχει στα μαγαζιά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2401 στις: Φεβρουαρίου 03, 2019, 20:42 »
Oταν σκεφτομαι παλια ελληνικα τσιγαρα τυπου Ασσος κασετινα, ευτυχως (ή δυστυχως) αν και τριανταρης κατι προλαβα, θυμαμαι τραχυτητα, μπολικο "σωμα", μπαχαρικα και αν παλιωνανε και μενανε ξεχασμενα στο πακετο μυριζανε νομιζω μετα καπως σαν πουρακι και στο καπνισμα γινοντουσαν ακομα πιο τραχυα. Γενικα μου σκαει αυτο το "παλιακο" το βαρυ τσιγαρο που λεμε. Οι Μπασμαδες που ειχα δοκιμασει ομως, που ειναι oriental, δεν μου βγαζανε αυτο. Λιγο σωμα και πιο πολυ μπαχαρικο-χορταριλα κατι.. Ενας μονο ειχε αυτο το "σωμα" που λεμε, την κλασσικη γευση υποβαθρου του καπνου.

Για το Latakia, το English mixture που το περιεχει, που εχει κλεισει 6 μερες και το ειχα αραιωσει και στο 6% πλεον η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο ευχαριστο, στρογγυλεψε λιγο και δεν ειναι αυτο το in your face καρβουνο, λες και πηραμε φωτια, που ηταν την πρωτη μερα και με τρομαξε! Το αναμυγνυω λιγο πριν αλλαξω αντισταση καθε μερα με Maryland να σπασει και κανω κανα ml συνολο και το ατμιζω. Αλλα δεν θελω να βαζω φαινολες τετοιου ειδους στον οργανισμο μου. Ειναι βλαβερες γενικα, οπως και τα καπνιστα κρεατα, τυρια κλπ. Ησσονος σημασιας αλλα εχω και εγω τα κολληματακια μου.. χιχι

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2402 στις: Φεβρουαρίου 03, 2019, 23:51 »
Kentucky USA, 10%, 60 pvg, σε Phenomenon Zest IIXVIII, SS 316L, 0,32mm, 2mm ID, 6 σπείρες, 0,57Ω, 14W



Το ομολογώ, αυτήν την στιγμή την έτρεμα, που θα παρουσίαζα το Kentucky USA. Οι γνώμες των προηγούμενων συμφορουμιτών που το δοκίμασαν έκαναν λόγο για σάλτσα barbeque και όσο και να μου αρέσει το μπέικον, δεν ήξερα πως θα ήταν κάτι τέτοιο σε υγρό άτμισης.

Από την άλλη μεριά, έχουμε να κάνουμε, τύποις, με fire cured καπνό Kentucky, δηλαδή ένα είδος καπνού που μου αρέσει, με μία διαδικασία ξήρανσης, που παράγει αποτελέσματα που μου αρέσουν.

Η πρώτη δοκιμή έγινε στις λίγες μέρες ωριμάνσεως και την πρώτη στιγμή εξαφάνισης του δακτυλίου υπολειμμάτων, που έχουμε συνηθίσει σε υγρά που έχουν ως επίκεντρο fire cured καπνά, όπως το Latakia.

Η πρώτη εντύπωση που μου έδωσε το υγρό ήταν πλήρως επιβεβαιωτική των προηγούμενων συμφορουμιτών. Όντως έχουμε να κάνουμε με κάτι καπνιστό, όμως δεν το χαρακτήριζα «barbeque», αλλά Maryland, παρότι ο ίδιος ο κατασκευαστής μιλάει για barbeque.

Και εξηγούμαι, για να μην παρεξηγούμαι: Είναι σαν κάποιος να πήρε το υγρό Maryland και να το πέρασε μία δεύτερη δόση fire curing, δηλαδή «καπνίσματος». Εμένα, αυτό μου έβγαλε στον ουρανίσκο και τρόπον τινά δικαιολογείται μιας και όλα αυτά είναι υποπροϊόντα του Burley.



H δεύτερη δοκιμή πραγματοποιήθηκε λίγες μέρες μετά σε Citadel RDA και στήσιμο SK Coils, Ni80 2*26/38, 6 σπείρες, 3mm ID στα 0,32 Ω πάνω σε μηχανικούλι που μπουμπούναγε στα 55 περίπου Watt.

Εδώ αντιλαμβάνομαι, γεγονός λογικό, πιο έντονα τις πικάντικες νότες του υγρού και τον σμιλεμένο από την φωτιά χαρακτήρα του, όμως δεν αλλάζω την άποψή μου, η οποία βρίσκεται σε αντίθεση με τον κατασκευαστή.

Εδώ έχουμε ένα υγρό, που – ναι – ταιριάζει παράλληλα με ένα καλό barbeque με την ανάλογη σάλτα, αλλά το υγρό γευστικά είναι ένα έξοχο fire cured καπνιστό παρακλάδι του Burley και προσωπικά μου θυμίζει, όπως προείπα, μια καπνιστή έκδοση του Maryland.

O αγαπητός [member=18822]Patrick[/member] που έκανε την αρχική παρουσίαση του υγρού για το φόρουμ μας, έκανε λόγο για ένα από τα καλύτερα καπνικά, ύστερα από βαθιά ωρίμανση και δεν θα τον αμφισβητήσω καθόλου.

Έχοντας μια κάποια εμπειρία για το πώς εξελίσσονται τα συγκεκριμένα υγρά στον χρόνο, θα συμφωνήσω μαζί του, βάζοντας μια υποσημείωση όμως. Αυτό το υγρό δεν απευθύνεται στους κατά καιρούς φίλους που αποστρέφονται τα fire cured καπνικά. Κατά τα άλλα, βουρ στον πατσά (με σάλτα barbeque) οι υπόλοιποι.

Υ.Γ. Από μάκα, τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά. Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα που λένε. Εντάξει, δεν είναι και Latakia, αλλά προς τα εκεί κινείται.

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2403 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 22:45 »
Ω ναι, την ώρα που το φτιάχνω μου κατέβηκε απορία, το άρωμα λογίζεται ως pg, έτσι?

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2404 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 23:16 »
Σωστά, είναι PG.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2405 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 23:17 »
Ναι, αλλά στο περίπου. Από άρωμα σε άρωμα αλλάζει το ειδικό βάρος. 

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2406 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 23:30 »
Με σύριγγα θα κάνω...παω με ml.. Eυχαριστω.

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2407 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 00:31 »
Χαράς στο κουράγιο σου. Εγώ πάω στο περίπου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2408 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 18:26 »
Xθες αγορασα τα Virginia και Black Cavedish!  :happy_roll_01:
Δεν προλαβα να τα φτιαξω ομως διοτι απο χθες ειχα παρα πολυ τρεξιμο.. :(
Παντως απο τη μυρωδια φαινονται και τα δυο παρα πολυ ενδιαφεροντα.

In other news, τελικα, το English mixture ειναι καλοοο, ω ναι, ειναι πολυ καλο! Δεν ξερω γιατι με ξενερωσε στην αρχη. Μαλλον μου θυμισε υπερβολικα τσιγαρο και ο εγκεφαλος μου το εκανε αμεσως register σαν κατι κακο. Οσο το συνηθιζω τοσο περισσοτερο μου αρεσει και τοσο περισσοτερο αντιλαμβανομαι τα καπνα και οχι την "καρβουνιλα" του που απλα προσθετει μια πολυ ενδιαφερουσα διασταση στο αρωμα.
Πλεον με συντροφευει απαραιτητα με τον ενα ελληνικο καφε που πινω καθε μερα. Ταιριαζει γαντι!

La tabaccheria και τα μυαλα στα καγελα λεμε!  :yoloyeah:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2409 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 18:39 »
Off topic που ξεκίνησε από κάτι που αφορούσε σε ΝΕΤ...σωστό ή λάθος δεν με νοιάζει. Άλλο θα πω.

Στατιστικά παρατηρημένο...τόσο καιρό στον ατμό, το φόρουμ και συναφή γκρούπς, δεν μπορώ παρά να παρατηρώ μια χαρακτηριστική πορεία, πολλών που ξεχώρισαν, και βγάζουν τα προς το ζην από τον ατμό με τον ένα ή άλλο τρόπο, ή έστω το χαρτζηλίκι τους και μερικά δωράκια προς αξιολόγηση κλπ.
Γαλούχηση, εκπαίδευση, νουθεσία, διαπαιδαγώγηση μέσα στο φόρουμ. Στάνταρ.
Προσωπική ενασχόληση και μεράκι (μπράβο).
Αποχώρηση από το φόρουμ.
Καν...Γκουρού σε face book groups και youtube channels, με τους γνωστούς ανεγκέφαλους χειροκροτητές.
Και πάμε πάλι.
Το είδα πάλι κάπου αλλού και ξίνισα.
Δεν σχολιάζω άλλο.

Υ.Γ.: Δεν υπάρχει όποια αναφορά στους "θαμώνες" κατά δώθε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2019, 19:14 από Giorgos F »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2410 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 19:55 »
Γιώργο, ευχαριστώ για την πάσα, προκειμένου να πω για άλλη μια φορά πως όσα αρώματα έχω παρουσιάσει, τα έχω πληρώσει από την τσέπη μου, χωρίς καν έκπτωση.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2411 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 20:02 »
Αγαπητέ, και χρησιμότατε συμφορουμίτη, δεν κατηγορώ την δωροθέτηση προς αξιολόγηση. Ούτε την επαγγελματική ενασχόληση. Ούτε την εξέλιξη, ανέλιξη, καριέρα.
Μου την δίνει όμως ο νεοπλουτισμός, η λήθη, και η διεκδίκηση του αλάθητου.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2412 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 20:06 »
Το ξέρω. Ούτε εγώ τα κατηγορώ. Απλά πήρα πάσα από αυτό που είπες για να διαχωρίσω τη θέση μου και να τονίσω ότι λέω την άποψη μου επί προϊόντων που έχω αγοράσει.

Το έχω γράψει και σε παρουσιάσεις αυτό, αλλά καλύτερα να επαναληφθεί πριν υπάρξει η παρεξήγηση.


Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2413 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 20:10 »
εμενα οσα εχω παρουσιασει, μου τα εχουν κανει δωρο παντως.  8)

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2414 στις: Φεβρουαρίου 05, 2019, 21:47 »
Αγαπητέ, και χρησιμότατε συμφορουμίτη, δεν κατηγορώ την δωροθέτηση προς αξιολόγηση. Ούτε την επαγγελματική ενασχόληση. Ούτε την εξέλιξη, ανέλιξη, καριέρα.
Μου την δίνει όμως ο νεοπλουτισμός, η λήθη, και η διεκδίκηση του αλάθητου.

Εμένα μου τη δίνει περισσότερο η αγιογραφία του κάθε Κινέζικου ΝΤΕΝΕΚΕ ώστε να συνεχίσουν να έρχονται τα πακέτα από Κίνα.
Δεν θα πω περισσότερα, θα έρθει η ώρα σε κάποιο άλλο topic...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12