vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, tasos1976, manoslykos, kyrgiannis, Tazz, Nikrom, sakissalonika

Twitter

Joyetech Cuboid Lite

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Joyetech Cuboid Lite
« στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 17:56 »
Έχω πάθει ένα μικρό σοκ.
Θα θυμάμαι για καιρό την αντίδραση μου όταν το πρωτοείδα σήμερα το απόγευμα.
Ούτε στο Pico δεν έκανα έτσι.

Εμφάνιση - Κατασκευή
Πρώτα εντυπωσιάζεσαι από τις διαστάσεις του. 26mm x 41mm x 67mm. Είναι πραγματικά ΜΙΚΡΟ! Οι φωτό το αδικούν.

Mετά, το πιάνεις στα χέρια σου και ανακαλύπτεις μια unibody στιβαρή κατασκευή. Ένα βάρος και ένα κουμπί που εμπνέει σιγουριά. Μια οθόνη πανέμορφη (που θα έχω την τύχη να την κάνω ομορφότερη σε μελλοντικό  update :D ).

Όσο το κρατάω, τόσο το θαυμάζω. Λες, δε μπορεί να είναι τόσο μικρό. Ακόμα και ο "μαζεμένος" Prime δείχνει ψηλός με αυτό.

Ταιριάζουν πάνω του πολλών διαμέτρων ατμοποιητές. Καλύτερα οι 22, 23 και 24mm. Οι 18άρηδες δείχνουν κάπως λεπτοί, οι 25άρηδες καβαλάνε ελάχιστα το στρογγυλεμένο τελείωμα των πλευρών του, αλλά και πάλι παλεύονται.

Κουμπί
Το κουμπί του, αν και πιάνει όλη τη μια πλευρά μέχρι κάτω, πατιέται μόνο επάνω. Η διαδρομή του και η αίσθηση στο πάτημα μια χαρά.

Πόλος
Ο πόλος του σωστότατος. Δεν είναι από αυτους που μπορεί να βγουν. Αφήνει τη γνωστή ελάχιστη απόσταση στο βίδωμα για να μη σημαδεύουν οι ατμοποιητές το μοντ. Είναι επιπεδος χωρίς αυλάκια για αέρα και είναι αυτορυθμιζόμενος.

Χρήση - Mενού - Μπαταρία
Τα ρεύματα του, τα γνωστά joyetech. Μπαταρία, 3000mah. Οκ για το μεγεθος του. Υποστηρίζει και Quick Charge 2A. Φορτίζει πολύ γρήγορα.

Το μενού του, έγχρωμο, όμορφο και πλήρες με τις λειτουργίες να υπακούν στους ήδη υπάρχοντες συνδιασμούς πλήκτρων, από άλλα μοντάκια της εταιρείας. Mπορεί να προτείνει και τα βαττ που πρέπει να παίξει ένας ατμοποιητής όταν τον βιδωσεις (λειτουργία Power Limit). Έχει λειτουργία preheat, αλλά εισάγει και νέες λειτουργίες όπως το Charge protection και nicotine calculator.

Συμπέρασμα
Εχω την αίσθηση πως θα γίνει TO best seller. Είναι μικρό, καλοσχεδιασμένο, άριστα κατασκευασμένο και λειτουργεί άψογα. Είναι ο ορισμός του gadget. Συστήνεται για οποιονδήποτε μπορεί να ξεπεράσει το οτι έχει ενσωματωμένη μπαταρία (νάτο το αρνητικό που έψαχνα).

Για τυχόν προβλήματα, θα επανέλθω. Όλα λειτουργούν ρολόι μέχρι στιγμής.

Τιμή
Περίπου 60 Ευρώ

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

---------------------------------------------------------------

Εdit1: Τώρα που το δουλεύω σε πλήρη ησυχία, ακούω έναν πολύ χαμηλής έντασης, γρήγορο, ρυθμικό, ηλεκτρονικό ήχο οσο πατάω το κουμπί, ο οποίος σκεπάζεται από τον ήχο της ατμοποίησης του υγρού της αντίστασης. Το έβαλα πολύ κοντά στο αφτί μου για να το επιβεβαιώσω.

Edit2: Ο παραπάνω ήχος, προς έκπληξη μου, σταματάει όταν κατεβάζω τα βαττ στα προτεινόμενα από το μοντ όρια για τη συγκεκριμένη αντίσταση. Το είχα στα 16, ενώ αυτό προτείνει ως 14. Έβαλα 14 και σταμάτησε. Οπότε μάλλον προκειται για διακριτικό προειδοποιητικό ήχο. Απενεργοποίησα από το μενού το power limit και έπαψε να το κάνει όταν ανεβηκα πάλι στα 16.

Εdit3: Αρχίσανε τα misfire. Για άλλους μικρό το κακό, για εμένα πολύ σπαστικό. Πρώτη φορά συναντώ σε μοντάκι Joyetech misfire. 5-6 τη μέρα...






































« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2017, 13:39 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 19:16 »
Διαισθάνομαι ότι πάλι  θα μας βάλεις σε έξοδα , μάλιστα σε τέτοιο δύσκολο καιρό :D

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 19:26 »
Ωραιος εισαι ρε φιλε...! Μας το ζευγαρωσες και με prime....δεν μας λυπασαι καθολου ετσι?? :'(

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 20:01 »
πόλι καλό το συνολάκι, kalo ατμιστα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 21:43 »
Α αυτό είναι το άκρως αντίθετο του δικού μου καινούργιου θα έλεγα :))

http://vaping.gr/index.php?topic=37013.msg1264968.msg#1264968

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 22:08 »
Μάκη το πηρες για την άσκηση Παρμενίων; :))

Υγ.: Ενημερώθηκε το πρωτο ποστ με τις αρχικές εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 22:17 »
Βασικά για όπλο κατά πεθεράς το πήρα εγώ και η παραλλαγή είναι για το ξεκάρφωμα αλλά δεν είναι της παρούσης τα δικά μου τώρα.. :))

Καλοάτμιστο το μικιό! :)

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 23:07 »
Για αυτό που λέει στα διάφορα reviews για την νικοτίνη (μια ρύθμιση που έχει) έβγαλες άκρη τι ακριβώς είναι; Επίσης, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, πως πάει από άποψη διαχείρισης μπαταρίας;

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 23:15 »
Δε το έψαξα τόσο το μενού ακόμα. Είδα τη ρύθμιση που λες αλλά την προσπέρασα. Θα επανέλθω σε αυτό σύντομα.

Και για τη διαχείριση της μπαταρίας είναι νωρίς να πω με σιγουριά. Η πρωτη εντύπωση πάντως καλή είναι. Δε φαίνεται να την τρώει λαίμαργα.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 00:05 »
Ο χρήστης ορίζει στο μενού τη νικοτίνη που έχει το υγρό του. Στην οθόνη βγαίνει μια χαμογελαστή φάτσα που αν το παρακάνουμε γίνεται λυπημένη.
Ο αλγόριθμος λαμβάνει υπόψη τα MG νικοτίνης, την ισχύ και το χρόνο που ατμίζουμε ή δεν ατμίζουμε (ας μη ξεχνάμε ότι έχει ρολόι πραγματικού χρόνου).
Με τα 3mg που ατμίζω δεν κατόρθωσα να κάνω τη φάτσα λυπημένη. Απλά μερικές φορές γίνεται χαμογελαστή από γελαστή.
Όταν όρισα όμως σαν νικοτίνη 18mg τότε μετά από λίγη ώρα την είδα λυπημένη.

Η μπαταρία είναι ένα από το πολύ ισχυρά ατού του μικρού
Σε σύγκριση με το Primo Mini + Sony VTC6 δίνει στα 15W σχεδόν ίδια ή ελαφρά καλύτερη αυτονομία. Όμως η ενσωματωμένη LiPO του Cuboid δείχνει δόντια στα δύσκολα. Στα 40W το Lite έχει 18% μεγαλύτερη αυτονομία.
Είναι εντυπωσιακό ότι η μπαταρία πεθαίνει σα τα δέντρα. Όρθια. Ο δείκτης μπαταρίας κοκκινίζει, αναβοσβήνει και προσπαθεί να σε πείσει να το βάλεις για φόρτιση. Όμως η ισχύς παραμένει 40W ακόμα και στο τελευταίο πάτημα πριν βγάλει Battery Low Lock.
Σε αντίθεση, το Primo Mini θα βγάλει μήνυμα Weak Battery και θα αρχίσει να χαμηλώνει την ισχύ κάτω από τα 40W. Μέχρι αυτό το σημείο έγινε η σύγκριση αυτονομίας. Το Primo δίνει άλλα 200sec ατμίσματος αλλά ουσιαστικά δεν μπορείς να ατμίσεις με τόσο χαμηλή ισχύ. Το μήνυμα Battery Low Lock βγαίνει όταν η ισχύς έχει πέσει στα 2.4W!


Στο δικό μου Lite η μπαταρία δεν είναι 3000mAh όπως λέει η Joyetech αλλά 3200mAh. Δεν ξέρω τι ισχύει για τα άλλα.
Το άνοιξα επειδή το οργανάκι που έχω έδειχνε πολύ παραπάνω από 3000mAh μπαταρία.
Μέσα υπάρχουν 2Χ18500 συνδεδεμένες παράλληλα. Κάθε μία είναι 5.92Wh, δηλαδή 5.92Χ1000/3.7=1600mAh δηλαδή 3200mAh σύνολο.
Το μαύρο καλώδιο που πηγαίνει ανάμεσα από τις μπαταρίες είναι αισθητήρας θερμοκρασίας. Αν η θερμοκρασία κατά τη φόρτιση ξεπεράσει τους 50οC τότε η φόρτιση σταματάει και ξεκινάει ξανά όταν πέσει κάτω από 45oC.

Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 02:37 »
τσαχπίνικο μοντακι.
Κατα του νομίζω η ενσωματωμένη μπαταρία

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 03:01 »
Εξαρτάται η αντοχή της ενσωματωμένης ,από τον αριθμο των κυκλων φορτισης που αντέχει.
Μεχρι τωρα, αν η ενσωματωμενη φτάνει το 8μηνο χωρίς απώλειες , είναι καλά.
Αν είχε αποσπώμενη , θα ήταν άραγε το ίδιο κομψό  οπως με την αποσπώμενη μπαταρία?
Μάλλον όχι , γιατι ο συμφορουμίτης camber που το ανοιξε , βρήκε δυο μπατ. lipo 18500 μεσα στο μοντ.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 08:29 »
Το είδα προχτές στην ecig...απίστευτα μικρό , σε αντρικό χέρι εξαφανίζεται  :yes:....ωραίος ο prime αλλά θα το ταίριαζα με ατμό πιο "μαζεμένο"..εναν ber...ας πούμε Στέλιο ... ;D

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 08:50 »
Δε μου αρέσουν οι... χονδροί εμένανε.  :))

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech Cuboid Lite
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 09:35 »
Ώχου μπελάδες πάλιιιι...
Κι έλεγα μετά το (επίσης καλό) tarot nano να μην ξανασχοληθώ με ενσωματωμένες  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12