vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 7 χρήστες
tapantari, dkostas, grag, Jorge, Mimhsdr, manoslykos, Buliwyf

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3255 στις: Μαΐου 24, 2017, 16:36 »
Δέν είναι θέμα δυσκολίας στο στήσιμο. Αυτό εξαρτάται απο τον ατμοποιητή και όχι απο το είδος του (rta/rtda/rda).

Στην προκειμένη περίπτωση ο Avocado είναι εύκολος στο στήσιμο.

Όμως δέν είναι εύκολος στη μεταφορά. Όπως τα RDA, έχει καμπάνα πάνω απο το Deck το οποίο αφαιρείται απλά τραβόντας το. Δέν κλειδώνει με κανένα τρόπο.

Πρέπει λοιπόν, κατα τη μεταφορά, να μένει όρθιος χωρίς να φύγει το καπάκι, για να μήν έχεις διαρροές (μεγάλες διαρροές. όχι μία-2 σταγώνες...).

Ενώ με ένα RTA θα έχεις τις ίδιες διαρροές, είτε το έχεις ξάπλα είτε το έχεις ανάποδα, είτε το έχεις κανονικά.

Εγώ λοιπόν, πρότεινα το Griffin γιατι έχει ίδιο deck velocity style, και είναι το ίδιο εύκολος στο στήσιμο.
Επειδή τους έχω και τους 2, δέν θα χάσεις απο γεύση στον griffin. Σε γενικές γραμμές, εγώ τον προτιμώ απο τον avocado.

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3256 στις: Μαΐου 24, 2017, 16:50 »
Μάλιστα καταλαβα. 

Αν βάλω και στη συζήτηση τον ijoy limitless, θα επέμενες στον griffin;

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3257 στις: Μαΐου 24, 2017, 16:58 »
Δέν γνωρίζω την απόδωση του limitless, παρόλα αυτά, είναι RTDA.
Επιμένω σε RTA.

Ton griffin (τον 25) τον κάνω αντιπρόταση του avocado, μίας και τους έχω και τους 2 και τους συγκρίνω.

Τον limitless δέν τον έχω.

Προφανώς και υπάρχουν και άλλα RTA που είναι καλά. άσε που αυτό είναι υποκειμενικό.

Εν κατακλείδι, δέν θα έπαιρνα RTDA σάν πρώτο επισκευάσιμο, όπως δέν θα έπαιρνα και RDA.

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3258 στις: Μαΐου 24, 2017, 17:12 »
Έχει δίκιο ο φίλος από πάνω....όχι 1ο επισκευάσιμο rdta.
Ποιο δύσκολοι στο στήσιμο και στα βαμβάκια, διαρροες και απίστευτα μεγαλύτερη κατανάλωση.
Οποιονδήποτε πιστεύω νέο rta και να πάρεις οι περισσότεροι αποδίδουν καλά και στρωτά.
Για μένα rta με μονή αντίσταση εννοείται για αρχή.
Πρόταση μου doggy, exo , merlin, siren etc

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3259 στις: Μαΐου 24, 2017, 17:26 »

Εν κατακλείδι, δέν θα έπαιρνα RTDA σάν πρώτο επισκευάσιμο, όπως δέν θα έπαιρνα και RDA.
Για ποιο λογο δε θα επαιρνες RDA για πρωτο επισκευασιμο?

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3260 στις: Μαΐου 24, 2017, 17:47 »
Γιατι κατα την άποψή μου, δέν είναι βολικός για καθημερινή χρήση.

Πιστεύω πως όταν ξεκινάει κάποιος τους επισκευάσιμους, ψάγνει να αγοράσει κάτι που θα χρησιμοποιεί παντού και θα το κουβαλάει μαζί του.
Άν κάποιος έχει την δυνατότητα να αγοράσει παραπάνω απο έναν ατμοποιητή για να ξεκινήσει με τους επισκευάσιμους, τότε θα πρότεινα σαν 2η επιλογή τους RDA που έχουν άλλα πλεονεκτήματα.

Άρα προτείνω RTA αντί των άλλων επιλογών, γιατι είναι ευκολότεροι στη μεταφορά. Δέν νομίζω πως μπορεί να πεί κανείς, οτι οι RTA έχουν χειρότερη γεύση απο τους RDA γενικά, άρα τί πλεονέκτημα έχει ο RDA έναντι του RTA σε έναν αρχάριο?

Ποιό συγκεκριμένα, ο φίλος που ρωτάει, μιλάει για Avocado και Limitless, οι οποίοι έχουν velocity style deck. Άρα ένας τύπου griffin ή engine ή exo κλπ που είναι και αυτονών velocity style το deck, παρέχει περισσότερες διευκολύνσεις στην καθημερινή χρήση απο τα RTDA.

Το μόνο πλεονέκτημα που έχει ένας RDA, είναι πως μπορείς να αλλάξεις έυκολα γεύσεις, απλά προσθέτοντας στο ενδιάμεσο σκέτη βάση.
Έχει όμως το μειονέκτημα πως πρέπει να βρέχεις το βαμβάκι συχνά και άν το βάλεις σε τσαντάκι ή τσέπη, έχεις τον κίνδυνο να φύγει η καμπάνα και να σου χαλάσει η αντίσταση.

Εγώ πχ που κυκλοφορώ με μοτοσυκλέτα και βάζω τον ατμοποιητή και το mod σε θήκη και μετά στη βαλίτσα, μόνο RTA μπορώ να κουβαλάω... Όλα τα άλλα ανοίγουν.
Τα RTDA δέ, χύνονται κι όλας...


Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3261 στις: Μαΐου 24, 2017, 18:38 »
Για το σταξιμο συμφωνω,αν και το αρνητικο σε αυτο (σε εμενα προσωπικα) ειναι οτι πρεπει να κουβαλας μπουκαλακι μαζι σου αν δεν εχεις squonker,γιατι με την καταναλωση που εχουν οι RDTA τη να ξεβιδωνεις tank,τι να σταζεις καθε λιγο και λιγακι.

Για το οτι βγαινει το top cap σε RDA στην τσεπη,χωρις παρεξηγηση αλλα  πραγματικα πρωτη φορα το ακουω,ειμαι 7 μηνες με RDA στην τσεπη.

Εχουν το σημαντικοτερο πλεονεκτημα ειδικα σε εναν αρχαριο,μπορεις να στησεις σε 5 λεπτα με το 1 χερι σε σχεση με εναν RTA (βλεπε βαμβακια σε ammit,kylin κτλ)

Για θεμα γευσης κτλ δε σχολιαζω,ειναι προσωπικο,ασε που θα πεσουν να με φανε οι high-end RTA χρηστες με αναλυσεις,γευστικες παλετες κτλ ::)

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3262 στις: Μαΐου 24, 2017, 19:08 »
Το βαμβάκωμα σε RTA σαφώς και είναι δυσκολότερο απο ένα RDA που ουσιαστικά απλά το περνάς μέσα απο την αντίσταση και απλά το διπλώνεις. Παρόλα αυτά, εμένα δέν με δυσκολεύει πλέον.

Άν και έχουμε ξεφύγει απο την ερώτηση του φίλου, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Ίσως δέν το σκέφτηκα καλά για τους RDA. Αν και εμένα, οι 2 που έχω (Lush Plus και Tsunami), πάντα ανοίγουν μέσα στο τσαντάκι στη Βαλίτσα της μοτο, ίσως κάνω λάθος και δέν είναι αποφευκταίοι σαν πρώτη επαφή στους επισκευάσιμους.

Στη προκειμένη περίπτωση του φίλου που ρωτάει, θέλω να πώ τα εξής.

Τί απαιτήσεις έχεις?
Κρίνω (έκρινα χωρίς να ρωτήσω και απάντησα βάσει της κρίσης μου) απο τις επιλογές που έθεσες (avocado και limitless) πως θές επισκευάσιμο με τάνκ.
Ακόμα, πως θές αεράτο.

Όσο πιο συγκεκριμένος γίνεις στο τί θές, τότε τόσο περισσότερο μπορούν να σε βοηθήσουν αυτοί που έχουν δοκιμάσει πολλούς.

Πχ, εγώ είπα όχι στους RDA αλλα τελικά μπορεί αυτό που θές, να πλησιάζει περισσότερο στους RDA απότι στους RTA...

Πρότεινα τον Griffin αφενώς γιατι τον έχω και τον συγκρίνω με την απόδοση και τις παροχές του avocado, αλλα ίσως είναι λάθος επιλογή, μίας και εσύ δέν έχεις δοκιμάσει κανέναν απο τους 2 και τελικά μπορεί να μήν σου αρέσει κανένας απο τους 2.


Γενικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, πως η ερώτηση "Ποιόν επισκευάσιμο" δέν έχει απάντηση, μίας και εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες, όπως το υγρό που κάνεις, το άν θές αεράτο και πόσο αεράτο θές, το τί σύρματα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και άν έχεις τη οικονομική δυνατότητα, να πάρεις διάφορα σύρματα για να δοκιμάσεις.
Εγώ προσωπικά, ανάλογα το υγρό και τον ατμοποιητή, βάζω άλλο σύρμα (Ni, ss, canthal, clapton. Αυτά έχω...), οπου έχω βρεί πως ο κάθε ένας βγάζει το κάθε υγρό καλύτερα...

Είναι λίγο μπερδεμένο αυτό που θέλω να πώ και δέν μπορώ να το εκφράσω πολύ καλά...


Παρόλα αυτά, συνεχίζω και δέν προτείνω RDTA για πρώτο επισκευάσιμο...

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3263 στις: Μαΐου 24, 2017, 19:19 »
Πώς σας στάζει ρε παιδιά ο avocado εγώ τον έχω 3 μήνες σχεδόν και το μόνο που έχω δει είναι δάκρυ στο airflow απο την υγροποίηση του ατμού.
Ούτε το καπάκι μου έχει φύγει ποτέ σε όλες τις μεταφορές μου, μέσα σε τσέπη η τσάντα.
Έχω τον 24 top airflow. :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3264 στις: Μαΐου 24, 2017, 19:36 »
Η απάντηση είναι πλέον απλή.
Αν θέλουμε σφιχτόν-ημιπνευμονικό παίρνουμε Hussar single deck είτε κλώνο είτε αυθεντικό.
Αν θέλουμε πνευμονικό παίρνουμε OBS engine Nano.
Στήσιμο πανεύκολο, Διαρροές ΠΟΤΕ, γεύση απο άλλον πλανήτη ειδικά ο Ούγγρος

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3265 στις: Μαΐου 24, 2017, 20:30 »
Το βαμβάκωμα σε RTA σαφώς και είναι δυσκολότερο απο ένα RDA που ουσιαστικά απλά το περνάς μέσα απο την αντίσταση και απλά το διπλώνεις. Παρόλα αυτά, εμένα δέν με δυσκολεύει πλέον.

Άν και έχουμε ξεφύγει απο την ερώτηση του φίλου, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Ίσως δέν το σκέφτηκα καλά για τους RDA. Αν και εμένα, οι 2 που έχω (Lush Plus και Tsunami), πάντα ανοίγουν μέσα στο τσαντάκι στη Βαλίτσα της μοτο, ίσως κάνω λάθος και δέν είναι αποφευκταίοι σαν πρώτη επαφή στους επισκευάσιμους.

Στη προκειμένη περίπτωση του φίλου που ρωτάει, θέλω να πώ τα εξής.

Τί απαιτήσεις έχεις?
Κρίνω (έκρινα χωρίς να ρωτήσω και απάντησα βάσει της κρίσης μου) απο τις επιλογές που έθεσες (avocado και limitless) πως θές επισκευάσιμο με τάνκ.
Ακόμα, πως θές αεράτο.

Όσο πιο συγκεκριμένος γίνεις στο τί θές, τότε τόσο περισσότερο μπορούν να σε βοηθήσουν αυτοί που έχουν δοκιμάσει πολλούς.

Πχ, εγώ είπα όχι στους RDA αλλα τελικά μπορεί αυτό που θές, να πλησιάζει περισσότερο στους RDA απότι στους RTA...

Πρότεινα τον Griffin αφενώς γιατι τον έχω και τον συγκρίνω με την απόδοση και τις παροχές του avocado, αλλα ίσως είναι λάθος επιλογή, μίας και εσύ δέν έχεις δοκιμάσει κανέναν απο τους 2 και τελικά μπορεί να μήν σου αρέσει κανένας απο τους 2.


Γενικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, πως η ερώτηση "Ποιόν επισκευάσιμο" δέν έχει απάντηση, μίας και εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες, όπως το υγρό που κάνεις, το άν θές αεράτο και πόσο αεράτο θές, το τί σύρματα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και άν έχεις τη οικονομική δυνατότητα, να πάρεις διάφορα σύρματα για να δοκιμάσεις.
Εγώ προσωπικά, ανάλογα το υγρό και τον ατμοποιητή, βάζω άλλο σύρμα (Ni, ss, canthal, clapton. Αυτά έχω...), οπου έχω βρεί πως ο κάθε ένας βγάζει το κάθε υγρό καλύτερα...

Είναι λίγο μπερδεμένο αυτό που θέλω να πώ και δέν μπορώ να το εκφράσω πολύ καλά...


Παρόλα αυτά, συνεχίζω και δέν προτείνω RDTA για πρώτο επισκευάσιμο...
Σε ευχαριστω για τις απαντήσεις σου. 
Θέλω λοιπόν έναν επισκευασιμο, αερατο με τανκ, με πολύ καλή απόδοση στη γεύση. 
Τον προοριζω για χρήση μέσα στο σπιτι και σίγουρα όχι για ολοήμερο και όχι εκτος σπιτιού (τουλάχιστον στην αρχή). 
Απο σύρματα και βαμβάκια δεν έχω γνώση για να σου πω τι θέλω. 

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3266 στις: Μαΐου 24, 2017, 20:46 »
Όπως είπε και ο αποπάνω, ο OBS engine nano είναι πολύ καλός για μονή αντίσταση.

Ο Griffin 25 plus και αυτός πολύ καλός με δυνατότητα μονής ή διπλής αντίστασης.

Καί οι 2 έχουν εύκολο στήσιμο.
Ο OBS σίγουρα λιγότερες διαρροες...

Δές video και απο τους 2.

Χωρίς αυτό να είναι νόμος, οι πολύ αεράτοι ατμο, δουλεύουν καλύτερα με χοντρά σύρματα γιατι μπορούν, μίας και περνάει πολύς αέρας.

Περίμενε να σου απαντήσει και κάνας άλλος εκτός απο εμένα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3267 στις: Μαΐου 25, 2017, 14:49 »
Σε ευχαριστω και παλι.

Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3268 στις: Μαΐου 28, 2017, 10:21 »
Γεια σας!!θα ηθελα μια γνωμη για αερατο αρμοποιητη με γευση και κυριως χωρις διαρροες..σκεφτομουν για kylin rta,exo και serpent 25..εχει καποιος να προτεινει καποιον;

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3269 στις: Μαΐου 28, 2017, 10:34 »
Ammit αέρας με γευση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy