vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 8 χρήστες
georgeboy, panoskapa, Jorge, dkostas, Milarepa, chief79, lounik, zamploutos

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #705 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2017, 01:38 »
Βγήκα ντουμανιάρα και δεν το περίμενα. Δοκίμασα ατμοποιητές πριν αγοράσω αυτόν και ήμουν σίγουρη πως τον ήθελα σφιχτό. Στην αρχή μάλιστα μου φαινόταν κι ο Nautilus χαλαρός. Τι σου κάνει το στριφτό...
Θα τον τσεκάρω τον Ijoy και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #706 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2017, 14:05 »
μια ερωτηση 
αυτες κανουν για τον nautilus 2?
https://www.atmosfaira.com/aspire-nautilus-bvc-coils.html

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #707 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2017, 14:06 »
Ναι  :)

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #708 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 12:00 »
Ένας άλλος ατμοποιητής, ο Ijoy Elf, φοράει και αυτός τις ίδιες αντιστάσεις και κυκλοφορούν και δικές του στα 0.5 που κατά πάσα πιθανότητα κάνουν για τον Ναυτίλο.
Μου είπαν στο Facebook ότι όντως ταιριάζει αυτή η κεφαλή, αν και δεν κατάφερα να τη βρω στα καταστήματα της περιοχής και δεν μπήκα στη διαδικασία να την παραγγείλω από το ίντερνετ και να πληρώσω τζάμπα έξοδα αποστολής. Αντ' αυτού δοκίμασα την VAIR 0.2 Ni200 (ελπίζω να το γράφω σωστά, το γράφω από μνήμης). Μου είπαν στο κατάστημα ότι ταιριάζει αν και δεν θα έχει διαφορά από τις άλλες, μιας και ο ατμοποιητής αυτός έχει μικρές οπές για τον αέρα. Φυσικά είχαν δίκιο, δεν μπορώ να πω ότι νιώθω καμιά συνταρακτική διαφορά από την 0.7 της Aspire, εκτός από τις πρώτες 2-3 ρουφηξιές που μου φάνηκε πιο γεμάτη η γεύση, κάτι που μπορεί να ήταν και ιδέα μου.
Δεν ήταν τυχαίο ότι ο κατασκευαστής προτείνει το συγκεκριμένο εύρος αντιστάσεων  :-\

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #709 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 12:58 »
Μου ζήτησε μια φίλη να πάρει ένα καλύτερο μοντάκι από το istick30 που τα είχε παίξει κι έναν άλλο ατμο από τον Κ3, μπας και κολλήσει στο η.τ. και σταματήσει εντελώς το τσιγάρο. Πήγαμε και πήραμε ένα evic primo mini κι ένα ναυτίλο 2. Με το μοντάκι κομπλέ, τον ναυτίλο τι ήθελα και της τον πρότεινα?  :idiot1:
Σε κάθε γέμισμα, μπουρμπουλήθρα και διαρροή, δεν παλεύεται! :wall:
Της έβγαλα εντελώς το κουφό λαστιχάκι στη βάση και κάπως βελτιώθηκε αλλά δεν μπορείς να πεις ότι λύθηκε το πρόβλημα. Άλλαξα μ' ένα λεπτότερο και το oring στο δαχτυλίδι του airflow, που ήταν πολύ σφιχτό και σου έβγαινε η παναγία να κλείσεις τον αέρα σε κάθε γέμισμα!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #710 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:17 »
ribot εσυ το γεμίζεις? ελπίζω όχι μέχρι πάνω...
αντίσταση άλλη δοκίμασες ?   :dontknow:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:23 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #711 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:45 »
Στο πρώτο γέμισμα του ναυτίλου είχα διαρροή. Νόμιζα ότι φταίω εγώ που είμαι αρχάρια. Τις πρώτες 3-4 μέρες τον έλυνα και τον καθάριζα δυο φορές τη μέρα. Μετά έστρωσε χωρίς να αλλάξει κάτι από τη δική μου μεριά, νομίζω ότι απλώς θέλει τον χρόνο του να «κάτσει».
Τώρα πλέον γεμίζω χωρίς να κάνω χορευτικά, ούτε κλείνω το airflow, ούτε βάζω γλυκερίνες στα λάστιχα, τις τελευταίες 2 μέρες τσεκάρω τα όριά του γεμίζοντάς τον παραπάνω από τις γραμμές (που λέει ο κατασκευαστής). Έχω αραιά και πού κανά πιτσίλισμα στην πρώτη ρουφηξιά και πλέον χρειάζεται να τον καθαρίσω κάτω από την κεφαλή μόνο όταν βάζω σκούρα υγρά. Κάτι ελαφριά που έχω φτιάξει μόνη μου (πράσινο μήλο, koolada κλπ) δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά από μέρες. Και η μόνη διαρροή που έχω είναι αν βιδώσω την καμπάνια βιαστικά ή εν κινήσει και σηκωθεί το τζαμάκι.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #712 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:46 »
[member=16304]nikosallos[/member]
Τον είχα δυο μέρες και τον δοκίμαζα. Του έκανα 4-5 γεμίσματα, μέχρι το σπείρωμα, με την ίδια (καινούργια) κεφαλή. Δε φάνηκε να έχει θέμα η κεφαλή γιατί με 2-3 τινάγματα όπως το θερμόμετρο, στρώνει και παίζει σωστά χωρίς πρόβλημα αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε? Στο τίναγμα θα τον έχουμε? :laugh1: Εγώ της τον πρότεινα για απροβλημάτιστο αλλά μάλλον έκανα λάθος!

Ανάρχω, εσύ είσαι? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #713 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 15:40 »
Γιώργο αφού τον γεμίσεις 2 με 3 στροφές πριν το τελικό βίδωμα τον γυρνάς ανάποδα και τον σφίγγεις μέχρι τέρμα (όχι σαν μην υπάρχει αύριο), Το πρόβλημα θα λυθεί σχεδόν αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #714 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 15:47 »
Αυτό δεν το έκανα, θα της πω να το δοκιμάσει. Ευχαριστώ Βασίλη. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #715 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 16:34 »
Λίγο στρώσιμο θέλουν τα λάστιχα, ρε παιδιά. Σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμος χωρίς προβλήματα για πολύ καιρό.
Δύο έχω, εδώ και 6 σχεδόν μήνες, και η ευκολία και απροβλημάτιστη καθημερινή χρήση τους με έχουν κάνει να ξεχάσω την πρώτη βδομάδα στρωσίματος, τότε που είχα κάποιες διαρροές και μου είπαν και τον γύριζα ανάποδα για την τελευταία στροφή της "πανοπλίας" του, τον γύριζα ανάποδα για 15'' όταν μου γουργούρισε, τον έπλενα και τον ξαναέπλενα με κάθε αλλαγή αντίστασης και τον "γρασάριζα" σε κάθε πλύσιμο.
Τώρα τον σκουπίζω απλώς με χαρτί κουζίνας, που το βάζω στριφτό μέσα στη βάση (εκεί που βιδώνει η αντίσταση), μέσα στην πανοπλία (και από τις δύο πλευρές της "τρύπας" της) και στο drip tip (και από τις δύο μεριές του) και τον γεμίζω συνεχώς για 30ml+ χωρίς πρόβλημα της αντίστασης (αλλά εγώ την δουλεύω σε λίγα watt). Τώρα που τις βάζω και τις αντιστάσεις στο μπανάκι υπερήχων με λίγο ζεστό νερό (αφού βγάλω τη μάκα από την αντίστασή τους με ένα κατσαβιδάκι 1.4mm), έχει μειωθεί και το σημαντικό έξοδό τους (κράτανε πια για 50-60ml). Κάποιες, λίγες, προβληματικές αντιστάσεις (στο βίδωμα) μου έχουν τύχει και τις πετάω αμέσως, για να μην έχω διαρροές.
Και τον πλένω απλώς με ζεστό νερό κάθε 2-3 βδομάδες καθημερινής χρήσης.
Δεν σας ζητάει τίποτα ο κακομοίρης. Ούτε λάστιχα να του βγάλετε, ούτε να τον σφίγγετε στο βίδωμα μέχρι να τον πνίξετε, ούτε τίποτα. Όλα "μαλακά" τα θέλει (την αντίσταση μόνο να βιδώνετε καλά στη βάση του). Και ο πόλος του, μπορεί να μην είναι βιδωτός, αλλά τον σπρώχνετε με ένα κατσαβίδι από τη μέσα μεριά της βάσης και βγαίνει έξω όσο θέλετε, για να σας "κάτσει" στο όποιο βαθύ πόλο του μοντ σας τύχει. Άστε που η βάση του είναι εσωτερικά σχεδιασμένη έξυπνα με ένα υπερυψωμένο "αυλάκι" στο επίπεδο των οπών του αέρα, ώστε το υγρό που μπορεί να μαζευτεί στον πάτο της βάσης, να μην βγει από τις οπές του αέρα. Αν μαζέψει υγρό στον πάτο της βάσης, τον γυρίζετε ανάποδα για 15'' και το υγρό ξαναμπαίνει στην αντίσταση. Του ανεβάζετε και λίγο τα watt για λίγο και συνεχίζει αδιαμαρτύρητα την ατμοποίηση. Και τόσο καιρό δεν μου ζήτησε καμία αλλαγή orings.
Λίγο "γρασάρισμα" θέλει το oring του δαχτυλιού του airflow μετά από το πλύσιμό του (για να περιστρέφεται εύκολα) και τίποτα άλλο.
Μην τον κακομαθαίνετε :)  

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #716 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:05 »
Αντ' αυτού δοκίμασα την VAIR 0.2 Ni200 (ελπίζω να το γράφω σωστά, το γράφω από μνήμης). Μου είπαν στο κατάστημα ότι ταιριάζει αν και δεν θα έχει διαφορά από τις άλλες, μιας και ο ατμοποιητής αυτός έχει μικρές οπές για τον αέρα. Φυσικά είχαν δίκιο, δεν μπορώ να πω ότι νιώθω καμιά συνταρακτική διαφορά από την 0.7 της Aspire, εκτός από τις πρώτες 2-3 ρουφηξιές που μου φάνηκε πιο γεμάτη η γεύση, κάτι που μπορεί να ήταν και ιδέα μου.
Δεν ήταν τυχαίο ότι ο κατασκευαστής προτείνει το συγκεκριμένο εύρος αντιστάσεων  :-\
Just checking...τη Νι200 σε τι mode τη δουλεύεις; Ξέρεις τι εστί Νι200;

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #717 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:27 »
Σε Temperature Control (γύρω στους 200 βαθμούς το έβαλα). Έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά σχόλια για τις αντιστάσεις από νικέλιο, αλλά ευτυχώς δεν με κάλυψε η συγκεκριμένη κεφαλή, οπότε δεν θα διχαστώ ανάμεσα σε απόλαυση και ασφάλεια :)

Αποσυνδεδεμένος xrhstosvapegr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #718 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 20:02 »
παντος εγο εχο ολους τους ναφτιλους και τριτον μινι και ναφτιλο 2 ορεος ο 2 αλλα η εφκολια και η στεγανοτιτα τον παλιον ναφτιλον εινε πολι ανοτερη. σαν τζουρα ο 2 φοβερος απλα εχει τα προβλιματα που αναφεροντε και με λιγοο διαβασμα λινοντε.αλα αχιζι και παλι παρα τα προτα προβλιματα που παρουσιαζοντε που επαναλαμβανο λινοντε. :)

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #719 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 20:14 »
Μου είπαν στο Facebook ότι όντως ταιριάζει αυτή η κεφαλή, αν και δεν κατάφερα να τη βρω στα καταστήματα της περιοχής και δεν μπήκα στη διαδικασία να την παραγγείλω από το ίντερνετ και να πληρώσω τζάμπα έξοδα αποστολής. Αντ' αυτού δοκίμασα την VAIR 0.2 Ni200 (ελπίζω να το γράφω σωστά, το γράφω από μνήμης). Μου είπαν στο κατάστημα ότι ταιριάζει αν και δεν θα έχει διαφορά από τις άλλες, μιας και ο ατμοποιητής αυτός έχει μικρές οπές για τον αέρα. Φυσικά είχαν δίκιο, δεν μπορώ να πω ότι νιώθω καμιά συνταρακτική διαφορά από την 0.7 της Aspire, εκτός από τις πρώτες 2-3 ρουφηξιές που μου φάνηκε πιο γεμάτη η γεύση, κάτι που μπορεί να ήταν και ιδέα μου.
Δεν ήταν τυχαίο ότι ο κατασκευαστής προτείνει το συγκεκριμένο εύρος αντιστάσεων  :-\
Ναι δεν πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει πολύ, είναι καινούριος ατμοποιητής. Αν θέλεις να δοκιμάσεις και δεν βαριέσαι το περίμενε τις έχει στα μαγαζιά της Κίνας που αγοράζουμε όλοι εδώ, 7 ευρώ η 5αδα. Το ίδιο και με του Ναυτίλου και όλες τις αντιστάσεις. Γενικά όπου και να καταλήξεις σε έτοιμες αντιστάσεις είναι καλό να πάρεις στοκ απο εκεί. Τις προάλλες π.χ. μου ήρθαν 3 πακέτα των 5 για 19 ευρώ. Εδώ παίρνοντας τες μία μία θα έδινα στο τέλος 50+ ευρώ.

Βγήκες ντουμανιάρα μάλλον  :yes: Την Ni δεν την ξέρω αλλά αφού ούτε το TC το φοβήθηκες, εγώ λέω να κοιτάξεις και εδώ όπου οι επιλογές για γεύση και αέρα γίνονται πάρα πολλές πια και θα σε περιλάβει ειδικό κλιμάκιο βετεράνων για τα περαιτέρω. Αρχίζει και η νέα σχολική χρονιά, πάνω στην ώρα. Και γώ στην ίδια τάξη θα είμαι.  :tongue_smilie:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 20:20 από Marcus Aurelius »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63149 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1005 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem