vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

358 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, dkostas, Ελένη Π, TasMan, mode plagal

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #690 στις: Αυγούστου 31, 2017, 14:12 »
και πληροφοριακά σου λέω οτι ο ναυτίλος2 παιζει άνετα υγρά 80/20 (vg/pg)
Αυτό θέλω να διασταυρώσω! 
Το tribeca high vg για να παίξει σωστά σε μένα (δεν είμαι και κάνας φωτεινός παντογνώστης στο αντικείμενο) έπρεπε πριν από κάθε τζούρα να τραβάω 2-3 τζούφιες, αλλιώς μετά από κανα 2 τζούρες απανωτές ερχότανε μια ψιλοκαρβουνίλα. Για πιπίλα δεν το συζητάω καν
Απλά θέλω να δω αν φταίει το υγρό ή η αντίσταση
Επίσης τι γνώμη έχετε για ναυτίλο 2 vs Κ3 σε γεύση;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #691 στις: Αυγούστου 31, 2017, 14:43 »

και γιατί να θέλει φρουτάκια? :tongue_smilie:
για το τριμπεκα έγραψε ο καψερός...

Φίλε dRain, σε νέα αντίσταση το εφαγες αυτό?
κατ' εμέ ναυτίλος2 καλύτερος απο κ3
ο κ3 δεν έχει και ρύθμιση αέρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2017, 14:49 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #692 στις: Αυγούστου 31, 2017, 15:33 »

Ναι σε νέα αντίσταση με σωστή προετοιμασία και όλα τα σχετικά!
Μια χαρά ρύθμιση άερα έχει! Χουφτώνεις καλά καλά το modάκι και έτσι κλείνεις τις 2 από τις 4 τρύπες :D
Μπορείς επίσης να το κάνεις και φλογέρα style στα ντουζένια!
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2017, 17:33 από antonelos »

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #693 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 00:35 »
Αυτό θέλω να διασταυρώσω!
Το tribeca high vg για να παίξει σωστά σε μένα (δεν είμαι και κάνας φωτεινός παντογνώστης στο αντικείμενο) έπρεπε πριν από κάθε τζούρα να τραβάω 2-3 τζούφιες, αλλιώς μετά από κανα 2 τζούρες απανωτές ερχότανε μια ψιλοκαρβουνίλα. Για πιπίλα δεν το συζητάω καν
Απλά θέλω να δω αν φταίει το υγρό ή η αντίσταση
Επίσης τι γνώμη έχετε για ναυτίλο 2 vs Κ3 σε γεύση;
Έχω κάνει 90% VG χωρίς πρόβλημα... αν εξαιρέσεις το οτι μια ώρα VG και ήταν στα πνευμόνια σαν να κοιμήθηκα σε βάλτο μέσα σε ομίχλη :victory:  Απο θέμα τροφοδοσίας πήγαινε κανονικά πάντως.

Αποσυνδεδεμένος jolal1967

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 χρόνια χωρίς κ.τ. και πάμε!!!
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #694 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 14:42 »
Καλησπέρα σε όλους. Ίσως να είμαι οφτοπικ, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Έχω το ναυτίλο μινι με pico 75W και χρησιμοποιώ αντιστάσεις 1.8. Έχω παρατηρήσει ότι το pico σπάνια δείχνει την αντίσταση 1.8Ω, στην καλύτερη περίπτωση να τη διαβάσει 1.84Ω και στη χειρότερη 2.02Ω!!! Αυτό από την αρχή που το πήρα συμβαίνει. Το θέμα μου είναι ότι όταν δείχνει την αντίσταση κάτω από 1.9Ω αισθάνομαι καλύτερα τη γεύση και γενικότερα τη τζούρα, ενώ πάνω από το 1.9Ω αισθάνομαι μείωση της γεύσης και κάποιες φορές κάψιμο στο λαιμό. Είναι ιδέα μου ή έχει συμβεί και σε άλλους?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #695 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 14:57 »
Παίξε με τα watt, λίγο πάνω λίγο κάτω, και βρες τη γεύση σου και τα υπόλοιπα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 15:07 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #696 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 15:32 »
Καλησπέρα σε όλους. Ίσως να είμαι οφτοπικ, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Έχω το ναυτίλο μινι με pico 75W και χρησιμοποιώ αντιστάσεις 1.8. Έχω παρατηρήσει ότι το pico σπάνια δείχνει την αντίσταση 1.8Ω, στην καλύτερη περίπτωση να τη διαβάσει 1.84Ω και στη χειρότερη 2.02Ω!!! Αυτό από την αρχή που το πήρα συμβαίνει. Το θέμα μου είναι ότι όταν δείχνει την αντίσταση κάτω από 1.9Ω αισθάνομαι καλύτερα τη γεύση και γενικότερα τη τζούρα, ενώ πάνω από το 1.9Ω αισθάνομαι μείωση της γεύσης και κάποιες φορές κάψιμο στο λαιμό. Είναι ιδέα μου ή έχει συμβεί και σε άλλους?
Ευχαριστώ.
Κι εγω φιλε μου τον mini εχω (.... T sleeve,καθοτι πιο κοντη η καμπανα και αποδιδει πολυ καλυτερη γευση απ'οτι η κλασσικη με το γυαλακι.... ) κ σε μενα υπαρχει αποκλιση στην μετρηση της αντιστασης,αλλα δεν βλεπω διαφορα στην γευση.Ισως επηρεαζεσαι που βλεπεις την διαφορα αυτην στην μετρηση κ νομιζεις πως επηρεαζετε και η γευση σου.Του μυαλου του αρεσουν τα παιχνιδια....... :)

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #697 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 15:39 »
Καλησπέρα σε όλους. Ίσως να είμαι οφτοπικ, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Έχω το ναυτίλο μινι με pico 75W και χρησιμοποιώ αντιστάσεις 1.8. Έχω παρατηρήσει ότι το pico σπάνια δείχνει την αντίσταση 1.8Ω, στην καλύτερη περίπτωση να τη διαβάσει 1.84Ω και στη χειρότερη 2.02Ω!!! Αυτό από την αρχή που το πήρα συμβαίνει. Το θέμα μου είναι ότι όταν δείχνει την αντίσταση κάτω από 1.9Ω αισθάνομαι καλύτερα τη γεύση και γενικότερα τη τζούρα, ενώ πάνω από το 1.9Ω αισθάνομαι μείωση της γεύσης και κάποιες φορές κάψιμο στο λαιμό. Είναι ιδέα μου ή έχει συμβεί και σε άλλους?
Ευχαριστώ.
 

Το είχα πάθει και γω στην αρχή με τον Ναυτίλο και την 1.8 εκτός απο το κάψιμο με ζάλιζε κιόλα ;D
Κατέληξα στα εξής συμπεράσματα 1) Να τον δουλεύω στα 8,5 watt στο pico με preheat στα 10,5 για 1 δευτερόλεπτο και 2) τον αέρα στις 4 τρύπες ανοιχτό.
Για να έχεις την λειτουργεία preheat πρέπει να αναβαθμίσεις το pico σε έκδοση 1.03 firmware ή αλλιως να βάλεις το ArcticFox .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2017, 20:54 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος jolal1967

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 χρόνια χωρίς κ.τ. και πάμε!!!
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #698 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 12:32 »
Συνατμιστές σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.:respect:
Γενικά το pico θεωρείται αξιόπιστο όσον αφορά την ακρίβεια που έχει στο ''διάβασμα'' των αντιστάσεων?
Υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό mod το οποίο να ''διαβάζει'' σωστά τις αντιστάσεις?
Και πάλι ευχαριστώ. :bye:

Αποσυνδεδεμένος xaroulaskoutin

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #699 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 13:04 »
Χαιρετώ,
Θα ήθελα να σας παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με τον Nautilus 2. Έψαχνα κάποιον MTL ατμοποιητή και κατέληξα σε αυτόν, προερχόμενος απο τον Cubis Pro με 1.5Ohm αντίσταση. Μόλις τον παρέλαβα με κουμπωμένη την αντίσταση 0.7Οhm και γέμισα υγρό, τον καταχάρηκα. Όταν όμως αναγκάστηκα να αναπληρώσω υγρό τον άρχισα στα μπινελίκια. Έσταζε, έβγαζε υγρό απο το airflow, χαμός. Έτσι τον κράτησα για 2 μέρες, μαζί με ενα πακέτο χαρτί κουζίνας. 
Σκέφτηκα ότι ίσως προερχόταν απο την εργοστασιακή αντίσταση και έτσι την άλλαξα με μια πάλι 0.7Ohm και έγινε το θαύμα. Πλέον γεμίζω άνετα, χωρίς σταγόνα, χωρίς να τον γυρίζω ανάποδα, χωρίς προσευχές και μπινελίκια. 
Καταλήγοντας, ο Nautilus 2 είναι απίστευτος για κάποιον που ζητάει MTL ατμοποιητή, γεύση και ντουμάνι άκρως ικανοποιητικό, το μόνο αρνητικό, η μικρή χωρητικότητα του.
Καλή συνέχεια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #700 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 17:26 »
Ξεκίνησα το άτμισμα πριν ένα μήνα με τον Nautilus 2. Τον τελευταίο καιρό δεν με καλύπτει γευστικά και μάλλον είναι πολύ σφιχτός για τα γούστα μου. Αποφάσισα να τον αντικαταστήσω, αλλά διαβάζοντας τις κριτικές εδώ συνειδητοποίησα ότι δεν θα έπρεπε να είμαι απογοητευμένη.
Κατέληξα στο συμπέρασμα πως μάλλον χρησιμοποιώ λάθος (ή σκάρτες) κεφαλές. Έχω αλλάξει μόνο 3-4, αγορασμένες από διάφορα μαγαζιά, άλλες με πορτοκαλί λαστιχάκι, άλλες με άσπρο. Πώς να βγάλεις συμπέρασμα...

Γι' αυτό θα ήθελα τα φώτα σας. Προφανώς πρέπει να πάρω 0.7Ω για λιγότερο τσιγαρίσια αίσθηση. Οι 0,5Ω του Triton ταιριάζουν; Υπάρχουν άλλων εταιριών που μπορώ να βάλω πάνω;
Και γενικά, ό,τι συμβουλές έχετε, ευπρόσδεκτες!  ::)

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #701 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 17:52 »

Αυτην εδω θα παρεις κ θα διαλεξεις ειτε τηε 0,7,ειτε την 1,8. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την 0,7 :)     https://www.replacesmoke.com/atmopoiites/nautilus-aspire-bvc-coil-detail
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2017, 00:37 από antonelos »

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #702 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 22:55 »
anarxaki,

μπορείς να δοκιμάσεις με την 0,7 για αρχή και πιο ανοιχτό το δαχτυλίδι του αέρα. Η 0.7 δουλεύει στα 16 με 22 watt περίπου. Αν δεις οτι ούτε αυτό το φέρνει στα μέτρα σου πάντως μην νιώθεις υποχρεωμένη να μείνεις με τον Ναυτίλο επειδή αρέσει σε άλλους. Υπάρχουν πολλοί ατμοποιητές με πιο ανοιχτό αέρα.

Του triton οι αντιστάσεις όχι. Του triton mini ναι. Είναι διαφορετικοί ατμοποιητές της ίδιας εταιρίας. Η με πορτοκαλί λαστιχάκι που αγόρασες π.χ. είναι η 1.8 του triton mini. Με άσπρο λαστιχάκι είναι του Ναυτίλου. Ναυτίλος και triton mini πέρνουν τις ίδιες αντιστάσεις. Ένας άλλος ατμοποιητής, ο Ijoy Elf, φοράει και αυτός τις ίδιες αντιστάσεις και κυκλοφορούν και δικές του στα 0.5 που κατά πάσα πιθανότητα κάνουν για τον Ναυτίλο.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #703 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 23:07 »
Τον αέρα τον έχω ούτως ή άλλως φουλ ανοιχτό. Την είχα δοκιμάσει την 0.7, αλλά μάλλον ήμουν πολύ αρχάρια για να καταλάβω. Βρήκα σήμερα μία που είχα αφήσει στην άκρη και την δοκιμάζω, είναι λίγο πιο χαλαρή, πιστεύω πως με μια 0,5 θα έρθει ακριβώς στα γούστα μου (που αλλάζουν ακόμα σαν τα πουκάμισα).
Αν δοκιμάσω κεφαλή που τελικά δεν ταιριάζει, πέρα από τα χαμένα λεφτά υπάρχει κίνδυνος να χαλάσω τον ατμοποιητή;

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #704 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 23:23 »
Κανέναν κίνδυνο γιατί δεν θα μπορεί να βιδώσει καν στην βάση. Θα το καταλάβεις και μόνη σου απο το μέγεθος οτι δεν κάνει π.χ. του Τρίτωνα. Για τις αντιστάσεις του Elf η επιφύλαξη μου είναι μόνο για το αν θα βιδώνει καλά το επάνω σπείρωμα στην καμινάδα. Μάλλον ναι αλλά μπορείς να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη ή κάποιος γράψει εδώ στο μεταξύ.

Με φουλ ανοιχτό αέρα αν ούτε η 0.7 μάλλον είσαι των συννέφων ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3683 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem